Drzwi tarasowe przesuwne: opinie, rodzaje, wymiary

2021-06-30 10:48
Drzwi tarasowe przesuwne
Autor: Marcin Czechowicz Na zewnętrznej płaszczyźnie skrzydeł przesuwnych są umieszczone pochwyty. Pozwalają na wygodne ich przymknięcie i otworzenie od strony tarasu

Drzwi tarasowe przesuwne to obecnie najpopularniejszy rodzaj drzwi. Pozwalają swobodnie aranżować przestrzeń we wnętrzach i na tarasie, bo skrzydło porusza się równolegle do ościeżnicy i nie zajmuje miejsca ani we wnętrzu, ani na tarasie.

W wielu współcześnie budowanych domach okna schodzą do samej podłogi, a posadzka na parterze płynnie przechodzi w nawierzchnię tarasu lub trawnika. Aby zatrzeć granicę między wnętrzem a ogrodem, wybiera się drzwi tarasowe przesuwne z niskim progiem o odpowiednio dobranych podziałach. Do wyboru jest kilka systemów różniących się sposobem przesuwania skrzydła, a przez to jego maksymalnymi wymiarami. Sposób otwierania wpływa też na wygląd drzwi tarasowych przesuwnych. W drzwiach przesuwnych producenci oferują kilka układów skrzydeł - ruchomych i nieotwieranych. Najpopularniejsze są warianty:

  • dwukwaterowy - z jednym lub oboma skrzydłami otwieranymi,
  • czterokwaterowy ze środkowymi lub wszystkimi skrzydłami otwieranymi.

Pakiety szybowe w częściach nieotwieranych są najczęściej osadzane bezpośrednio w ościeżnicy, aby znacząco powiększyć powierzchnię całego przeszklenia.

Drzwi tarasowe podnośno-przesuwne HST

Systemy HST, czyli drzwi tarasowe podnośno-przesuwne są bardzo wygodne w obsłudze. Ruchome skrzydło może mieć nawet 4,2 m szerokości. Porusza się po prowadnicy wbudowanej w próg. W tym systemie jest więc możliwe zlicowanie progu z posadzką.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Aby otworzyć skrzydło drzwi, wystarczy obrócić klamkę o 90o, wtedy unosi się ono o kilka milimetrów, zwalnia docisk uszczelek i można je swobodnie przesunąć na sąsiednie skrzydło lub element stały. W nowocześniejszych wersjach takich drzwi tarasowych to nie skrzydło się unosi, ale jego dolna uszczelka, pozwalając na przesunięcie go po prowadnicy. Charakterystyczną cechą drzwi tarasowych podnośno-przesuwnych jest to, że skrzydła po zamknięciu nie tworzą jednej płaszczyzny, lecz są ustawione z przesunięciem (każde na swoim torze), tak więc ramy wstawiane w ościeże mają dość dużą szerokość zabudowy.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne - system PSK
Autor: Salamander Industrie-Produkte W systemie PSK skrzydła ruchome po zamknięciu znajdują się w jednej płaszczyźnie z przeszkleniem stałym

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne PSK

Konstrukcje wykonane w systemie PSK są węższe. Zamknięte skrzydła drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych znajdują się w jednej płaszczyźnie. Po przekręceniu klamki skrzydło uchyla się i odciąga do pionu, a następnie przesuwa na bok po prowadnicy wbudowanej w dolną część ramy ościeżnicy. To element widoczny, znajdujący się na boku progu okna. W tym rozwiązaniu, aby przewietrzyć pomieszczenie, nie trzeba otwierać drzwi tarasowych, wystarczy uchylić skrzydło. Ta funkcja ogranicza jednak wymiary skrzydła, choć jego szerokość i tak może dochodzić do 160 cm. Drzwi tarasowe w systemie PSK są tańsze niż HST, ale mniej intuicyjne w obsłudze i wymagają większej wprawy od użytkownika.

Tarasowe drzwi przesuwne SLIDE

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest system SLIDE, który zapewnia większy komfort użytkowania niż PSK - skrzydło porusza się po osobnym torze i nie trzeba go ręcznie domykać (jak w HST) - ale kosztują mniej niż HST. W tej konstrukcji drzwi tarasowych skrzydło ruchome może mieć szerokość do 1,5 m.

tarasowe drzwi przesuwne z drewna
Autor: Fakro Przesuwne drzwi z drewna mogą mieć wysokość kondygnacji (2,8 m) i szerokość około 3 m. Połączone z panoramicznym przeszkleniem stałym tworzą efektowną szklaną ścianę

Drzwi tarasowe opinie: plastikowe, drewniane, czy aluminiowe?

Wszystkie te materiały nadają się do wykonywania przeszkleń wielkogabarytowych, jednak z uwagi na odmienne właściwości każdego z nich nawet drzwi tarasowe o podobnej konstrukcji mogą się różnić wyglądem. Profile z tworzywa mogą być barwione w masie, malowane albo foliowane - także okleiną drewnopodobną. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Aby duże konstrukcje zbudowane z profili z PCW nie były zbyt wiotkie, trzeba je wzmocnić - w tańszych rozwiązaniach wzmocnienia są stalowe, a w droższych i cieplejszych - z kompozytu.

Drzwi tarasowe drewniane mają obecnie profile robione z drewna klejonego warstwowo i impregnowanego ciśnieniowo - najpopularniejsze są te z sosny i meranti. Choć ich wymiary są stabilne, a zrobione z nich okna dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, to jednak są mniej trwałe niż profile z PCW i aluminium i wymagają co kilka lat odnowienia. Aby tego uniknąć, można wybrać drzwi tarasowe drewniane z nakładkami aluminiowymi. Gdy takie nakładki mają także okna z PCW, wtedy od strony tarasu jedne i drugie mogą wyglądać dość podobnie, bo profile mają zbliżone wymiary. Podobny wygląd mogą te drzwi tarasowe mieć także od strony pomieszczenia, jeśli ramy z tworzywa będą wykończone okleiną drewnopodobną.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna w okleinie drewnopodobnej >>>

Znacznie węższe ramy mogą mieć natomiast drzwi tarasowe przesuwne wykonane z profili aluminiowych, bo są one znacznie mniej podatne na odkształcenia. Ten efekt można dodatkowo wzmocnić, ukrywając ramy okien pod tynkiem - częściowo lub całkowicie. Żeby ramy z profili aluminiowych miały odpowiednią izolacyjność termiczną, stosuje się specjalne uszczelki i przekładki termiczne umieszczane wewnątrz kształtowników.

Przeczytaj też:

Komfortowe otwieranie okien: nowoczesne okucia i klamki >>>

Wybór materiału może też być podyktowany rozmiarem przeszklenia lub budżetem, jaki można przeznaczyć na drzwi tarasowe przesuwne. Największe możliwości ma aluminium, a największe ograniczenia co do rozmiarów mają przeszklenia z profilami tworzywowymi. To znajduje odzwierciedlenie w kosztach konstrukcji o porównywalnych wymiarach i podobnym sposobie otwierania - najtańsze są te z PCW, a z aluminium – najdroższe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie