Drzwi tarasowe przesuwne: opinie, rodzaje, wymiary

2021-06-30 10:48

Drzwi tarasowe przesuwne to obecnie najpopularniejszy rodzaj drzwi. Pozwalają swobodnie aranżować przestrzeń we wnętrzach i na tarasie, bo skrzydło porusza się równolegle do ościeżnicy i nie zajmuje miejsca ani we wnętrzu, ani na tarasie.

Drzwi tarasowe przesuwne
Autor: Marcin Czechowicz Na zewnętrznej płaszczyźnie skrzydeł przesuwnych są umieszczone pochwyty. Pozwalają na wygodne ich przymknięcie i otworzenie od strony tarasu

W wielu współcześnie budowanych domach okna schodzą do samej podłogi, a posadzka na parterze płynnie przechodzi w nawierzchnię tarasu lub trawnika. Aby zatrzeć granicę między wnętrzem a ogrodem, wybiera się drzwi tarasowe przesuwne z niskim progiem o odpowiednio dobranych podziałach. Do wyboru jest kilka systemów różniących się sposobem przesuwania skrzydła, a przez to jego maksymalnymi wymiarami. Sposób otwierania wpływa też na wygląd drzwi tarasowych przesuwnych. W drzwiach przesuwnych producenci oferują kilka układów skrzydeł - ruchomych i nieotwieranych. Najpopularniejsze są warianty:

  • dwukwaterowy - z jednym lub oboma skrzydłami otwieranymi,
  • czterokwaterowy ze środkowymi lub wszystkimi skrzydłami otwieranymi.

Pakiety szybowe w częściach nieotwieranych są najczęściej osadzane bezpośrednio w ościeżnicy, aby znacząco powiększyć powierzchnię całego przeszklenia.

Drzwi tarasowe podnośno-przesuwne HST

Systemy HST, czyli drzwi tarasowe podnośno-przesuwne są bardzo wygodne w obsłudze. Ruchome skrzydło może mieć nawet 4,2 m szerokości. Porusza się po prowadnicy wbudowanej w próg. W tym systemie jest więc możliwe zlicowanie progu z posadzką.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Aby otworzyć skrzydło drzwi, wystarczy obrócić klamkę o 90o, wtedy unosi się ono o kilka milimetrów, zwalnia docisk uszczelek i można je swobodnie przesunąć na sąsiednie skrzydło lub element stały. W nowocześniejszych wersjach takich drzwi tarasowych to nie skrzydło się unosi, ale jego dolna uszczelka, pozwalając na przesunięcie go po prowadnicy. Charakterystyczną cechą drzwi tarasowych podnośno-przesuwnych jest to, że skrzydła po zamknięciu nie tworzą jednej płaszczyzny, lecz są ustawione z przesunięciem (każde na swoim torze), tak więc ramy wstawiane w ościeże mają dość dużą szerokość zabudowy.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne - system PSK
Autor: Salamander Industrie-Produkte W systemie PSK skrzydła ruchome po zamknięciu znajdują się w jednej płaszczyźnie z przeszkleniem stałym

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne PSK

Konstrukcje wykonane w systemie PSK są węższe. Zamknięte skrzydła drzwi tarasowych uchylno-przesuwnych znajdują się w jednej płaszczyźnie. Po przekręceniu klamki skrzydło uchyla się i odciąga do pionu, a następnie przesuwa na bok po prowadnicy wbudowanej w dolną część ramy ościeżnicy. To element widoczny, znajdujący się na boku progu okna. W tym rozwiązaniu, aby przewietrzyć pomieszczenie, nie trzeba otwierać drzwi tarasowych, wystarczy uchylić skrzydło. Ta funkcja ogranicza jednak wymiary skrzydła, choć jego szerokość i tak może dochodzić do 160 cm. Drzwi tarasowe w systemie PSK są tańsze niż HST, ale mniej intuicyjne w obsłudze i wymagają większej wprawy od użytkownika.

Tarasowe drzwi przesuwne SLIDE

Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest system SLIDE, który zapewnia większy komfort użytkowania niż PSK - skrzydło porusza się po osobnym torze i nie trzeba go ręcznie domykać (jak w HST) - ale kosztują mniej niż HST. W tej konstrukcji drzwi tarasowych skrzydło ruchome może mieć szerokość do 1,5 m.

tarasowe drzwi przesuwne z drewna
Autor: Fakro Przesuwne drzwi z drewna mogą mieć wysokość kondygnacji (2,8 m) i szerokość około 3 m. Połączone z panoramicznym przeszkleniem stałym tworzą efektowną szklaną ścianę

Drzwi tarasowe opinie: plastikowe, drewniane, czy aluminiowe?

Wszystkie te materiały nadają się do wykonywania przeszkleń wielkogabarytowych, jednak z uwagi na odmienne właściwości każdego z nich nawet drzwi tarasowe o podobnej konstrukcji mogą się różnić wyglądem. Profile z tworzywa mogą być barwione w masie, malowane albo foliowane - także okleiną drewnopodobną. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Aby duże konstrukcje zbudowane z profili z PCW nie były zbyt wiotkie, trzeba je wzmocnić - w tańszych rozwiązaniach wzmocnienia są stalowe, a w droższych i cieplejszych - z kompozytu.

Drzwi tarasowe drewniane mają obecnie profile robione z drewna klejonego warstwowo i impregnowanego ciśnieniowo - najpopularniejsze są te z sosny i meranti. Choć ich wymiary są stabilne, a zrobione z nich okna dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, to jednak są mniej trwałe niż profile z PCW i aluminium i wymagają co kilka lat odnowienia. Aby tego uniknąć, można wybrać drzwi tarasowe drewniane z nakładkami aluminiowymi. Gdy takie nakładki mają także okna z PCW, wtedy od strony tarasu jedne i drugie mogą wyglądać dość podobnie, bo profile mają zbliżone wymiary. Podobny wygląd mogą te drzwi tarasowe mieć także od strony pomieszczenia, jeśli ramy z tworzywa będą wykończone okleiną drewnopodobną.

Przeczytaj też:

Wybieramy okna w okleinie drewnopodobnej >>>

Znacznie węższe ramy mogą mieć natomiast drzwi tarasowe przesuwne wykonane z profili aluminiowych, bo są one znacznie mniej podatne na odkształcenia. Ten efekt można dodatkowo wzmocnić, ukrywając ramy okien pod tynkiem - częściowo lub całkowicie. Żeby ramy z profili aluminiowych miały odpowiednią izolacyjność termiczną, stosuje się specjalne uszczelki i przekładki termiczne umieszczane wewnątrz kształtowników.

Przeczytaj też:

Komfortowe otwieranie okien: nowoczesne okucia i klamki >>>

Wybór materiału może też być podyktowany rozmiarem przeszklenia lub budżetem, jaki można przeznaczyć na drzwi tarasowe przesuwne. Największe możliwości ma aluminium, a największe ograniczenia co do rozmiarów mają przeszklenia z profilami tworzywowymi. To znajduje odzwierciedlenie w kosztach konstrukcji o porównywalnych wymiarach i podobnym sposobie otwierania - najtańsze są te z PCW, a z aluminium – najdroższe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie