Liczba i powierzchnia okien w domu:  jak dobrze rozplanować przeszklenia

2021-02-24 13:15 Materiał sponsorowany

Jak dobrać wielkość okien zależnie od pomieszczenia i strony świata, a także jak je wygodnie i atrakcyjnie zamontować.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Od wielkości okien w domu zależy komfort mieszkańców

O oknach trzeba myśleć już wtedy, kiedy tylko wyobrażamy sobie swój dom. Podczas wyboru projektu gotowego albo jego opracowywania z architektem powinniśmy już wiedzieć, jakie okna nam się podobają, jak wielkie okna chcemy mieć w poszczególnych pomieszczeniach. To ważne, ponieważ w projekcie będzie zapisana wielkość otworów okiennych, w które później wstawi się okna. Warto wiedzieć, że obecnie wszystkie okna i drzwi tarasowe produkuje się na wymiar podany w projekcie. Architekci znają wymogi technologiczne stolarki otworowej, więc doradzą, co wybrać. Ale to my musimy wiedzieć, jakie okna chcemy mieć w swoim domu.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Wielkość okien może być zróżnicowana zależnie od pomieszczenia

Spis treści

  1. Wymagana wielkość okien
  2. Okna – źródło światła
  3. Od północy
  4. Miejsce parapetu
  5. Drzwi tarasowe Perspective
  6. Śmiało myśl o oknach

Wymagana wielkość okien

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, że w pomieszczeniach mieszkalnych łączna powierzchnia okien nie może stanowić mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Wobec obecnych standardów w domach prywatnych to już za mało, żeby mówić o komforcie. Możemy wstawić małe okno w sypialni, łazience, przedpokoju, ale trudno sobie wyobrazić, że w 30-metrowym salonie będą tylko drzwi tarasowe o wymiarach 2,2 x 1,7, czyli mające 3,75 m2. Praktyka wskazuje, iż najlepsze proporcje to 1/5 lub 1/4 w stosunku do powierzchni podłogi. W takim wypadku w dużym salonie obok drzwi tarasowych znajdzie się jeszcze dodatkowe przeszklenie.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W wielkich otwartych przestrzeniach dobrze jest wstawić kilka okien, które równomiernie je doświetlą

Okna – źródło światła

Dobrze dobrane okna pozwolą stworzyć komfortowe warunki do życia. Jednym z niezbędnych elementów jest odpowiednia ilość światła w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu. Dlatego planując dom, musimy wiedzieć, na którą stronę świata będą wychodzić okna w salonie, kuchni lub sypialniach. Jeśli w salonie z wystawą południową umieścimy wielkie przeszklenia, musimy pamiętać o dodatkowych przesłonach, żeby latem chronić pomieszczenie przed nadmiernym upałem. Dla niektórych to może być minus, ale letnie upały są u nas krótkie, za to zimą możemy dogrzewać salon pasywnie i zaoszczędzić na ogrzewaniu. W sypialniach nie spędzamy aktywnie czasu, więc nie potrzeba tam dużo światła. Co innego w pokoju dziecka, które będzie tam odrabiać lekcje, czytać, uczyć się. W jasno oświetlonym pokoju będzie to zdrowsze i przyjemniejsze.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Zastosowanie wielkich przeszkleń to komfort świetlny w domu

Od północy

Przyjmuje się, że od strony północnej najlepiej jest ulokować strefę gospodarczą lub pomieszczenia pomocnicze. W pralni, spiżarni, kotłowni, garażu nie potrzeba wielkich okien. Jeśli od północy będą znajdować się pomieszczenia mieszkalne (są zwolennicy salonów tak umiejscowionych) warto zadbać, żeby przeszklenia były odpowiednio wielkie, zaprojektowane wg korzystniejszej proporcji, tak żeby zapewniły dużo światła, zwłaszcza zimą.

Miejsce parapetu

Standardowa wysokość parapetów to 80-90 cm, co pozwala na ustawienie pod oknem stołu czy kanapy. Kiedyś to był standard, ponieważ pomieszczenia, w których mieszkaliśmy, były mniejsze. Teraz w wielkim salonie lub otwartej strefie dziennej można sobie pozwolić na okna sięgające do podłogi. Kanapę stawia się w pewnej odległości od nich. Dużym powodzeniem cieszą się okna opuszczone nieco niżej, tak że na wysokości 40-45 cm nad podłogą można rozbudować parapety w wygodne siedziska. Mając takie miejsce do leżenia przy ciepłym oknie, miło podziwia się widoki. W kuchni z kolei okna często osadza się tak, żeby parapet stanowił część blatu. Taka aranżacja świetnie wygląda pod względem estetycznym i jest niezwykle wygodna.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Zależnie od funkcji pomieszczenia można zmienić wysokość okien

Drzwi tarasowe Perspective

Nikt nie wyobraża sobie nowoczesnego domu bez tarasu i pięknego wyjścia do ogrodu. Elewacja ogrodowa przykuwa uwagę szerokimi przeszkleniami, w skład których wchodzą również wygodne drzwi tarasowe, czyli takie, które można bez wysiłku otwierać, przesuwając je na bok.

Drzwi tarasowe Perspective firmy DOMEL OKNA I DRZWI mają okucia HST pozwalające na otwieranie skrzydła przez jego lekkie uniesienie i przesuw. Całą pracę wykonują za nas mechanizmy okuć, więc nawet dziecko może lekko przesuwać skrzydło na wózkach jezdnych po szynie w profilu dolnym. Drzwi są wyposażone w niski próg o wysokości 50 mm, który można całkowicie ukryć w warstwach podłogi. Dzięki temu w przejściu na taras nie ma żadnych przeszkód.

Drzwi tarasowe Perspective firmy DOMEL OKNA I DRZWI mają trzyszybowe pakiety szybowe o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5 W/(m2.K). Dzięki temu wielkie przeszklenie o wymiarach 300 x 220 cm może osiągnąć Współczynnik U na poziomie 0,82 W/(m2.K), czyli taki jak w drzwiach tarasowych do domów pasywnych.

Jak dobrać okna
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Drzwi tarasowe w systemie podnoszono-przesuwnym to najwygodniejsze rozwiązanie
Radzi ekspert
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL OKNA I DRZWI
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy w firmie DOMEL Sp. z o.o.

Śmiało myśl o oknach

Jest takie powiedzenie: „Dobry plan to połowa sukcesu". Nikt nie wyobraża sobie budowy domu bez projektu. Tak samo trzeba myśleć o oknach w domu. Prawidłowe rozplanowanie umiejscowienia i rozmiarów okien to jeden z ważniejszych punktów w tym procesie. Myśląc o stolarce w nowo budowanym domu, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników: strony świata, położenie budynku na działce, ewentualne spadki terenu, wystawę tarasu. Ważne jest, aby odpowiednio doświetlić pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu. Jednocześnie warto ograniczyć liczbę przeszkleń od północy. Obecne trendy sugerują ogromne przeszklenia od południa i zachodu - panoramiczne, tarasowe drzwi przesuwne, którymi będzie się odbywać swobodna komunikacja pomiędzy strefą domową a ogrodową. Nowoczesna stolarka pozwala nam nie przejmować się zbytnio problemami naszych ojców i dziadków, czyli znaczną utratą ciepła przez okna. Energooszczędne profile i trzyszybowe pakiety szybowe sprawiają, że okna mogą osiągać parametry, które nie tak dawno miały ściany. Dlatego obecnie można sobie pozwolić na dużo większą swobodę w projektowaniu i lokalizacji okien.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie