Drewniane okna tarasowe - rodzaje, montaż, zalety

2023-01-11 22:09
Okna tarasowe
Autor: Andrzej Szandomirski

Konstrukcje drewnianych okien tarasowych są sztywne, wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie wielkogabarytowych przeszkleń. Do wyboru jest kilka sposobów otwierania, a od nich zależą wygoda obsługi oraz możliwa wielkość przeszklenia.

Drewniane okna tarasowe - sposoby otwierania

Najbardziej popularne i najtańsze są skrzydła rozwieralne i skrzydła uchylno-rozwieralne. Do ich produkcji stosuje się takie same mechanizmy, zawiasy, okucia i klamki jak do okien o standardowych wymiarach. Dopiero przy bardzo wysokich oknach tarasowych (około 3 m) stosuje się specjalne okucia, które pozwolą obsługiwać skrzydła z cięższymi szybami (do 300 kg). Takich okien tarasowych nie można zamontować na równi z podłogą. Dlatego chętniej są wybierane okna tarasowe przesuwne. Konstrukcję podobną do okien tarasowych rozwieralnych mają okna uchylno-przesuwne (PSK), które są od nich trochę droższe i też mają próg. Skrzydło przesuwa się po wcześniejszym odciągnięciu go (uchyleniu). Dostępne są nowoczesne okucia umożliwiające elektryczne sterowanie uchyłem. Okno tarasowe może mieć wysokość do 270 cm, a skrzydło ciężar do 200 kg. Klamki mogą mieć dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł.

Przeczytaj też:

Jakie wybrać okucia do okien przesuwnych

Najwygodniejsze, ale też najdroższe są okna podnoszono-przesuwne lub przesuwne. W modelach okien podnoszono-przesuwnych (HS, HST) można zastosować rozwiązanie z progiem schowanym w warstwach podłogi albo z tak zwanym niskim progiem, co umożliwia wygodne wyjście na taras.

To rozwiązanie umożliwia konstruowanie dużych przeszkleń o skrzydłach ważących do 400 kg, obsługiwanych za pomocą klamki. Można je dodatkowo wyposażyć w elektryczne, a nawet zdalne sterowanie. Okna tarasowe można połączyć w narożniku budynku bez użycia słupka pionowego (szyba do szyby).

Okna tarasowe podnoszono-przesuwne pozwalają przeszklić otwór o szerokości nawet 19 m. Ten system pozwala na montaż, w którym większość ramy jest schowana w warstwach elewacji. Wpisując się w obecne trendy, stawiające na minimalizm i efektywne doświetlenie wnętrz, można uzyskać efekt przeszklenia pozornie pozbawionego ram, które daje wrażenie jeszcze większej jego powierzchni.

Przeczytaj też:

Duże okna balkonowe. Jakie są ceny drzwi tarasowych >>>

Drewniane okna tarasowe mogą mieć konstrukcję składano-przesuwną, tak zwaną harmonijkową (FST). Skrzydła są połączone zawiasami i poruszają się po szynie o długości do 6 m. Mogą udźwignąć ciężar do 130 kg. Umożliwia to wykonywanie przeszkleń do ośmiu skrzydeł w jednej zabudowie. Ich konstrukcja pozwala na złożenie całego przeszklenia i zsunięcie go do jednego lub obu brzegów okna, zarówno na stronę pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Zestaw otwierany na zewnątrz może osiągać rozmiary nawet do 4 m wysokości i 1,2 m szerokości jednej części.

Okna tarasowe
Autor: GettyImages

Progi drewnianych okien tarasowych

Decydując się na duże przeszklenia, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego progu. Ważne są zarówno komfort użytkowania (rozwiązania z niskim progiem), jak i parametry techniczne – budowa progu, sposób montażu pozwalający ograniczyć liniowy mostek termiczny na styku okna z podłożem oraz rozwiązania zapewniające oodprowadzenie wody.

Nowoczesne okna tarasowe mają zazwyczaj rozwiązanie bezprogowe (montaż w posadzce) lub z tzw.  niskim progiem (mniej więcej wysokości 2 cm). Progi są wykonane z tworzywa, aluminium lub połączone z obu tych materiałów i mają budowę wielokomorową, aby redukować przepływ ciepła. Mogą być też wyposażone w dodatkową izolację termiczną. Zewnętrzna część profilu ma spadek na zewnątrz i jest wyposażona w okapnik, który umożliwia swobodne odprowadzanie wody opadowej.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Do okien tarasowych oferowane są także produkty umożliwiające ich prawidłowy montaż. Są to m.in.:

  • poszerzenia systemowe (profile bazowe) wykonane z wielokomorowych profili PCW (montuje się je między powierzchnią tarasu a podłogą mieszkania, uprzednio łącząc go z ramą okna),
  • elementy izolacyjne specjalnie przeznaczone do montażu pod oknami tarasowymi, produkowane z utwardzonej wersji styropianu (klinarytu) lub pianki poliuretanowej (purenitu),
  • bloczki z izolacją termiczną.

>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna

Drewniane okna tarasowe
Autor: GettyImages
Dlaczego chciałem okna tarasowe otwierane?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie