Drewniane okna tarasowe: rodzaje, montaż, zalety

2020-05-25 11:53 Anna Domańska
Okna tarasowe
Autor: Andrzej Szandomirski

Konstrukcje drewnianych okien tarasowych są sztywne, wytrzymałe i odporne na zmiany temperatury, dzięki czemu umożliwiają wykonywanie wielkogabarytowych przeszkleń. Do wyboru jest kilka sposobów otwierania, a od nich zależą wygoda obsługi oraz możliwa wielkość przeszklenia.

Drewniane okna tarasowe - sposoby otwierania

Najbardziej popularne i najtańsze są skrzydła rozwieralne i skrzydła uchylno-rozwieralne. Do ich produkcji stosuje się takie same mechanizmy, zawiasy, okucia i klamki jak do okien o standardowych wymiarach. Dopiero przy bardzo wysokich oknach tarasowych (około 3 m) stosuje się specjalne okucia, które pozwolą obsługiwać skrzydła z cięższymi szybami (do 300 kg). Takich okien tarasowych nie można zamontować na równi z podłogą.

Dlatego chętniej są wybierane okna tarasowe przesuwne. Konstrukcję podobną do okien tarasowych rozwieralnych mają okna uchylno-przesuwne (PSK). Skrzydło przesuwa się po wcześniejszym odciągnięciu go (uchyleniu do przodu). Dostępne są nowoczesne okucia umożliwiające elektryczne sterowanie uchyłem. Okno tarasowe może mieć wysokość do 270 cm, a skrzydło ciężar do 200 kg. Klamki mogą mieć dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł.

Przeczytaj też:

Jakie wybrać okucia do okien przesuwnych

W nowych modelach okien podnośno-przesuwnych (HS) podnosi się dolna uszczelka skrzydeł, dzięki czemu można zastosować rozwiązanie z tak zwanym niskim progiem, co umożliwia wygodne wyjście na taras.

To rozwiązanie umożliwia konstruowanie dużych przeszkleń o skrzydłach ważących do 400 kg, obsługiwanych za pomocą klamki. Można je dodatkowo wyposażyć w elektryczne, a nawet zdalne sterowanie. Okna tarasowe HS można połączyć w narożniku budynku bez użycia słupka pionowego (szyba do szyby), a miejsce łączenia przykryć czarnym szkłem.

Okna tarasowe podnośno-przesuwne pozwalają przeszklić otwór o szerokości nawet 19 m. Ten system pozwala na montaż, w którym większość ramy jest schowana w warstwach elewacji. Wpisując się w obecne trendy, stawiające na minimalizm i efektywne doświetlenie wnętrz, można uzyskać efekt przeszklenia pozornie pozbawionego ram, które daje wrażenie jeszcze większej jego powierzchni.

Przeczytaj też:

Duże okna balkonowe. Jakie są ceny drzwi tarasowych >>>

Drewniane okna tarasowe mogą mieć konstrukcję składano-przesuwną, tak zwaną harmonijkową (FST). Skrzydła są połączone zawiasami i poruszają się po szynie o długości do 6 m. Mogą udźwignąć ciężar do 130 kg. Umożliwia to wykonywanie przeszkleń do ośmiu skrzydeł w jednej zabudowie. Ich konstrukcja pozwala na złożenie całego przeszklenia i zsunięcie go do jednego lub obu brzegów okna, zarówno na stronę pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Zestaw otwierany na zewnątrz może osiągać rozmiary nawet do 4 m wysokości i 1,2 m szerokości jednej części.

Okna tarasowe
Autor: GettyImages

Progi drewnianych okien tarasowych

Decydując się na duże przeszklenia, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego progu. Ważne są zarówno komfort użytkowania (rozwiązania z niskim progiem), jak i parametry techniczne – budowa progu, sposób montażu pozwalający ograniczyć liniowy mostek termiczny na styku okna z podłożem.

Nowoczesne okna tarasowe mają zazwyczaj rozwiązanie bezprogowe (montaż w posadzce) lub z tzw.  niskim progiem (mniej więcej wysokości 2 cm). Progi są wykonane z tworzywa, aluminium lub połączone z obu tych materiałów i mają budowę wielokomorową, aby redukować przepływ ciepła. Mogą być też wyposażone w dodatkową izolację termiczną. Z reguły zewnętrzna część profilu ma spadek na zewnątrz i jest wyposażona w okapnik, który umożliwia swobodne odprowadzanie wody opadowej.

Przeczytaj też:

Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych >>>

Do okien tarasowych oferowane są także produkty umożliwiające ich prawidłowy montaż. Są to m.in.:

  • poszerzenia systemowe (profile bazowe) wykonane z wielokomorowych profili PCW (montuje się je między powierzchnią tarasu a podłogą mieszkania, uprzednio łącząc go z ramą okna),
  • elementy izolacyjne specjalnie przeznaczone do montażu pod oknami tarasowymi, produkowane z utwardzonej wersji styropianu (klinarytu),
  • bloczki z izolacją termiczną.

>> Zobacz projekt domu w dwóch wersjach z różnym pomysłem na okna

Drewniane okna tarasowe
Autor: GettyImages
Dlaczego chciałem okna tarasowe otwierane?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE