Projekt domu z tarasem. Idealny pomysł na powiększenie przestrzeni domu w letnie dni
Różne usytuowanie tarasów pozwala na dostosowanie rytmu tarasowego życia do nasłonecznienia i pory dnia, Domownicy mogą wybrać odpowiednią dla siebie lokalizację na jednym z tarasów. Poniżej prezentujemy przykład projektu gotowego domu z kilkoma tarasami. Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?
Spis treści
Każdy chce móc latem spędzać czas przed domem na tarasie. Tarasy więc stają się coraz większe, albo jest ich kilka. Czasem okalają dom z kilku stron, innym razem są przedłużane przez dodatkową zabudowę lub nawierzchnię.
Dom z jednym czy kilkoma tarasami?
Przy niedużych, kompaktowych domach często projektowany jest jeden, niewielki taras. Najprościej umieścić go obok salonu i stworzyć na nim kącik wypoczynkowy. Wyjście na taras może być też obok kuchni, tak żeby było jak najbliżej do miejsca, w którym będziemy latem jadać posiłki. Ciekawą aranżację stanowi taras, z którego można po kilku schodkach zejść niżej i znaleźć się na kolejnym miejscu do wypoczynku, tym razem utwardzonym np. kostką brukową. Dopiero tak wyznaczony fragment nawierzchni ogrodowej będzie miejscem na letnie posiłki.
Można też znaleźć projekty niedużych domów z tarasami usytuowanymi z różnych stron bryły. To rozwiązanie dla osób zamierzających spędzać czas na tarasie/tarasach o różnych porach dnia. Przedstawiamy jeden z nich...
Dom z tarasem od frontu i ogrodu
Projekt: Fotogeniczny – Murator C357
Autor architekt Witold Korus
Projekt domu Fotogeniczny – Murator C35 sprawdzi się na trudnych działkach – niedużych (nawet mających zaledwie 380 m²), wąskich (o minimalnej szerokości 15,9 m) i z wjazdem od południa. Także łączących te trzy trudne cechy. Jednak projekt jest na tyle atrakcyjny, że sprosta również oczekiwaniom inwestorów, którzy nie mają problematycznych parceli.
Mimo stosunkowo niedużej powierzchni użytkowej (126,8 m²) dom prezentuje się okazale. Decydującą rolę odgrywa tu frontowa elewacja z dużym tarasem (25,3 m²) przy górnej kondygnacji, częściowo zadaszonym przez skośne połacie dachu. Taka tarasowa forma nie tylko optycznie powiększa, ale także rozrzeźbia bryłę. Zestawienie jej z dużym wejściowym podcieniem sprawia, że architektoniczna kompozycja nabiera rozmachu, który nie jest typowy dla projektów niewielkich, ekonomicznych domów. Na taki efekt wpływa też wydłużenie bryły (15,9 m), którą dodatkowo optycznie rozciąga ogrodowy taras.
Racjonalne gospodarowanie domową przestrzenią pozwoliło na wydzielenie aż pięciu pokoi. Różniące się funkcjonalnie strefy zajmują różne kondygnacje. Na parterze zaplanowano przestronną strefę dzienną – salon (30 m²) z częściowo otwartą kuchnią (10,3 m²). Co ważne, zaproponowane w projekcie ażurowe schody ulokowane w salonie nie zmniejszą optycznie powierzchni, a unowocześnią aranżację.
Salon powiększa taras za dużym przeszkleniem, częściowo zadaszony przez balkon przy dwóch mniejszych (o powierzchniach netto 13,8 m²/użytkowych 11,7 m²) sypialniach na poddaszu. Kolejne dwie poddaszowe sypialnie (14,6/ blisko 12,4 m²) mają dodatkową luksusową przestrzeń tarasową. Aż 25,3 m² prawie całkowicie zadaszonej powierzchni na relaks na świeżym powietrzu potrafi radykalnie zmienić charakter pokoi.
W projekcie warto zwrócić uwagę na czytelne strefowanie. Przejawia się ono nie tylko w rozdzieleniu strefy dziennej i nocnej na dwie kondygnacje. Także w podziale tej drugiej na oddalone od siebie części (na tyle, na ile pozwala bryła niedużego domu) i odseparowanie ich łazienką, klatką schodową oraz garderobą. W każdej z nich są dwie sypialnie. To umożliwi rozlokowanie domowników tak, by zapewnić im intymność.
Na komfort życia w domu wpłynie też lokalizacja dwóch tarasów przy różnych strefach i z przeciwległych stron świata.