Wybudowanie domu czy kupno - kiedy mniejszy koszt?
Wybudowanie domu należy rozważyć w sytuacji, kiedy planowane zmiany w domu są duże, tzn. ponad 50% starego budynku trzeba by przebudować, a jego stan techniczny wymaga wzmocnienia fundamentów, ścian, stropów i więźby W takiej sytuacji kupno domu naraża nas na duże koszty i jest nieopłacalne ekonomicznie.
Kiedy kupno domu to mniejsze koszty?
Najpierw trzeba wiedzieć, co nas czeka po zakupie starego domu. Jeśli jedynie remont (nowe tynki, malowanie, podłogi, instalacje, okna itd.), a istniejący układ funkcjonalny w budynku nam odpowiada, kupno starego jest tańszym rozwiązaniem. Robimy tylko to, co i tak jest do zrobienia w nowym budynku (elementy wykończeniowe), a nie musimy poprawiać głównej konstrukcji budynku, czyli: fundamentów, ścian, stropów, schodów, dachów, przyłączy itd.
Kiedy rozważać wybudowanie domu?
Jeżeli w grę wchodzi przebudowa lub wzmocnienie konstrukcji ze względu na zły stan techniczny, to niezbędne będzie opracowanie projektu budowlanego. Zakres planowanej przebudowy i ewentualnego wzmocnienia budynku pozwoli nam oszacować opłacalność przedsięwzięcia.
Planując prace związane z remontem / przebudową starego budynku, nie można się ograniczać jedynie do zlecenia projektu koncepcji architektonicznej. Architekt może nie mieć specjalistycznej wiedzy na temat wzmocnień ścian, nadproży i fundamentów, izolacji przeciwwilgociowych czy korozji biologicznej więźby itd. Dlatego należy zawsze uzgodnić z nim zaangażowanie inżyniera konstruktora i przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego.