Domy o powierzchni 120 m2. TOP 5 projektów gotowych z kolekcji Muratora

2019-05-07 12:34 Anna Kazimierowicz
Domy o powierzchni 120 m2
Autor: Piotr Mastalerz Domek dla 4-5-osobowej rodziny to zwykle zwarty budynek z poddaszem użytkowym

Przeciętna 4-5 osobowa rodzina potrzebuje domu z 3 lub 4 sypialniami. Taki program można zrealizować w budynkach o powierzchni użytkowej mniej więcej 120 m2. Mogą być to domy parterowe, z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Przedstawiamy TOP 5 projektów z kolekcji Muratora.

Domy o powierzchni ok. 120 m2 są projektowane z myślą o rodzinach z dziećmi, młodych małżeństwach lub osobach wybierających się na emeryturę. Są one zaplanowane tak, żeby zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe mieszkańców. To budynki obejmujące 3-4 sypialnie, strefę dzienną z kuchnią i obszernym salonem oraz część gospodarczą. Wszystkie pomieszczenia mają rozsądne, praktyczne wymiary. Domy takie mogą mieć garaż w bryle.

Projekty domów do 120 m2 są dobrze przemyślane, żeby połączyć funkcjonalność, estetykę i niezbyt wielkie koszty budowy. Są to zwarte budynki o prostej bryle i takimż dachu. Elewacja domu jest zaprojektowana z wykorzystaniem modnych, ale niezbyt kosztownych zdobień, np. boni lub okładzin z desek.

Takie domy są tanie w budowie. Zwykle koszt ich wzniesienia mniej więcej pokrywa się z ceną zakupu dwa razy mniejszego mieszkania w bloku. Za takie same pieniądze można mieć znacznie większą przestrzeń do życia dającą satysfakcję i komfort. Jeśli dodamy do tego możliwość spędzania czasu w otoczeniu roślin własnego ogrodu, korzyści są jeszcze większe.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: Andrzej Szandomirski W kompaktowym domu znajdzie się miejsce na przestronny salon z kominkiem

Walory domów o powierzchni 120 m2

  • zwarta bryła,
  • prosta i szybka w budowie konstrukcja,
  • wygodna i funkcjonalna przestrzeń życiowa,
  • niskie koszty ogrzewania,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • tania inwestycja,
  • do zbudowania na niedużej działce.

Powierzchnia użytkowa a powierzchnia netto i całkowita

W projektach domów wymienia się powierzchnię użytkową, netto i całkowitą. Trzeba je rozróżniać. Powierzchnia użytkowa to suma powierzchni pomieszczeń przeznaczonych do zaspokajania potrzeb bezpośrednio związanych z przeznaczeniem budynku, czyli w tym wypadku mieszkalnych. Zalicza się do niej powierzchnię pokoi, kuchni, łazienek, holu. Na poddaszu obejmuje tylko powierzchnię pokoi o wysokości co najmniej 2,2 m, a tę o wysokości 1,4-2,2 m wlicza się w 50%. Powierzchnia użytkowa nie obejmuje garażu i pomieszczeń technicznych. Powierzchnia netto jest liczona po obrysie podłogi w świetle wykończonych ścian wewnętrznych wszystkich pomieszczeń. Na poddaszu wlicza się całą powierzchnię podłogi, niezależnie jaką wysokość mają pomieszczenia pod skosami oraz balkony. Powierzchnia całkowita zaś to powierzchnia wszystkich kondygnacji budynku nad- i podziemnych, mierzona po obrysie zewnętrznym przegród (ścian, balustrad itp.)

TOP 5 projektów gotowych

Domy o powierzchni użytkowej 120m2 mogą być zaprojektowane jako parterowe, z poddaszem użytkowym lub piętrowe. Ze względu na niewielką powierzchnię zmieszczą się na niemal każdej działce, a ze względu na styl będą pasować w każdej okolicy. Przedstawiamy TOP 5 projektów z kolekcji Muratora. Wybraliśmy domy w różnym stylu: nowoczesne i tradycyjne, na małą i dużą działkę. Wszystkie są przyjazne i komfortowe.

Murator M203a - Perłowy świt - wariant I

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 120,0 m2
Liczba sypialni 4
Wymiary działki 19,70 x 24,90 m

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M203a - Perłowy świt - wariant I, elewacja ogrodowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Perłowy świt - wariant I to przyjemny dla oka, a do tego tani w budowie dom parterowy z garażem na 1 samochód. Szacunkowy koszt netto jego budowy do stanu surowego zamkniętego określono na 172 000 zł. W jego wyglądzie najbardziej przyciągają uwagę dekoracyjne elementy wykończenia elewacji w postaci desek w ładnym piaskowym kolorze oraz boniowania. Zestawione z klinkierowym cokołem oraz dachówką ceramiczną wyglądają bardzo efektownie i elegancko.

Zobacz więcej szczegółów projektu: M203a - Perłowy świt - wariant I >>>

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M203a - Perłowy świt - wariant I, elewacja frontowa

Dom prezentuje się z zewnątrz bardzo niepozornie, ale w rzeczywistości mieści w sobie obszerne, dobrze rozplanowane wnętrze. Architekt podzielił je na wyraźnie zaznaczone strefy: nocną w głębi domu (oddzieloną drzwiami) i bardziej otwartą, dzienną. Dokładnie w centrum znajduje się duży salon dobrze skomunikowany z kuchnią oraz dodatkową sypialnią naprzeciwko niego. Taka lokalizacja sprawia, że będzie idealnym pokojem gościnnym lub gabinetem.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M203a - Perłowy świt - wariant I, rzut

Kuchnia jest otwarta na część jadalnianą, co ułatwi przenoszenie posiłków, a jednocześnie blisko z niej do drzwi wejściowych, dzięki czemu wnoszenie zakupów nie będzie sprawiało większych problemów. Warte podkreślenia są też wygodna sypialnia gospodarzy, która ma własne wyjście na taras, oraz naprawdę duża kotłownia (ponad 14 m kw.), którą można wykorzystać w dodatkowy sposób, np. jako pralnię lub składzik na narzędzia.

Murator M212a - Piasek pustyni - wariant I

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 116,7 m2
Liczba sypialni 3
Wymiary działki 20,70 x 25,90 m

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M212a - Piasek pustyni - wariant I, elewacja ogrodowa

Patrząc na Piasek pustyni - wariant I, można rzec – nic dodać, nic ująć. Ten zgrabny i zarazem przestronny dom łączy w sobie funkcjonalność i elegancję z prostotą i ciepłem. To idealny dom dla miłośników przestrzeni i komfortu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom funkcjonalnym będzie przytulną ostoją dla czteroosobowej rodziny. Projekt jest perspektywiczny, ponieważ przewidziano w nim możliwą w przyszłości adaptację poddasza o powierzchni 58,1 m kw. Koszt zbudowania domu do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 215 000 zł.

Zobacz więcej szczegółów projektu: M212a - Piasek pustyni - wariant I >>>

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M212a - Piasek pustyni - wariant I, elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Przechodząc przez obszerny przedsionek, znajdziemy się w reprezentacyjnym miejscu domu, czyli w pokoju dziennym, który funkcjonalnie podzielono na część jadalnianą i wypoczynkową. W części jadalnianej przewidziano miejsce na duży stół, a w części wypoczynkowej – wygodną kanapę, minimalistyczne umeblowanie i kominek. Kuchnię usytuowano tak, aby wejście do niej nie kolidowało ze strefą wypoczynku. Zarówno z kuchni, jak i z salonu, przewidziano wyjście na obszerny, częściowo zadaszony taras. Z prawej strony salonu znajduje się korytarz prowadzący do dwóch łazienek, garderoby i trzech sypialni.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M212a - Piasek pustyni - wariant I, rzut

Od frontu zaś zaprojektowano dwustanowiskowy garaż połączony z kotłownią. Zaplanowano tu także wnękę, która w przypadku zagospodarowania poddasza, będzie idealnym miejscem na usytuowanie schodów. W garażu przewidziano drzwi prowadzące do przedsionka, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Murator M226 - Sprytny

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Powierzchnia użytkowa 120,7 m2
Liczba sypialni 4
Wymiary działki 15,10 x 20,90 m

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M226 - Sprytny, elewacja ogrodowa

Dom Sprytny ma sprytnie zaaranżowaną przestrzeń, co przy budynku na planie prostokąta o wymiarach 7,1 x 12,9 m łatwe nie jest. Co ważne, to zgrabny budynek, który zmieści się na wąskiej działce. Można go wybudować nawet na działce o szerokości 15,1 m. Koszt wzniesienia go do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 161 000 zł.

Zobacz więcej szczegółów projektu: M226 - Sprytny >>>

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M226 - Sprytny, elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Dom przekrywa czterospadowy dach przygotowany pod blachodachówkę. Jako wykończenie elewacji zaproponowano tynk cienkowarstwowy w dwu kolorach (mocniejszy jest w formie boni) oraz panele drewnopodobne na parterze i płytki klinkierowe na cokole.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M226 - Sprytny, rzut parteru

Na parterze zachowano otwartą przestrzeń, więc po wejściu, z holu, otwiera się widok na prawie całą przestrzeń oraz taras i ogród, który wyłania się przez przeszklone ściany salonu. Kuchnię oddziela od niego barek-półwysep. Tuż obok niego postawiono stół, więc miejsce przeznaczone na jedzenie jest bardzo blisko kuchni.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator M226 - Sprytny, rzut piętra

Piętro Sprytnego to 4 sypialnie oraz łazienka. Dwie, położone w przeciwległych narożnikach, mają wyjścia na balkony, z których jeden częściowo osłania taras i ocienia okna salonu, a drugi strefę wejściową.

Murator C398 - Poukładany

Autor: inż. Witold Korus

Powierzchnia użytkowa 121,4 m2
Liczba sypialni 3
Wymiary działki 29,40 x 18,70 m

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C398 - Poukładany , elewacja ogrodowa

Dom Poukładany został zaprojektowany na planie prostokąta z jednostanowiskowym garażem zlokalizowanym w dobudówce. Takie usytuowanie garażu pozwala na jego łatwą likwidację (w ramach adaptacji), jeśli inwestorzy preferowaliby garaż niezintegrowany z bryłą domu. Wizualizacja Poukładanego łączy w sobie naturalne, pastelowe barwy z ciekawymi detalami urozmaicającymi elewacje. Wszystkie elementy dekoracyjne wzajemnie się przenikają, tworząc ostatecznie harmonijny i poukładany obraz. Koszt netto tego domu do stanu surowego zamkniętego oszacowano na 188 000 zł. 

Zobacz więcej szczegółów projektu: C398 - Poukładany >>>

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C398 - Poukładany , elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

W strefie dziennej postawiono na komfort, swobodę i przestrzeń. Salon, który ma powierzchnię prawie 37 m kw, pozwoli na dowolną aranżację i bezkolizyjną komunikację. Niewielką kuchnię ze spiżarnią zaplanowano przy salonie, zaraz obok gabinetu. Jeśli domownicy uznają, iż kuchnia jest za mała, to można ją powiększyć kosztem gabinetu – likwidując ściankę działową między pomieszczeniami. Warto też zwrócić uwagę na idealne doświetlenie strefy dziennej – duże okna zlokalizowano z dwóch stron salonu, z wyjściem na ogromny, 70-metrowy taras. Miłośnicy kąpieli słonecznych będą się tu mogli poczuć jak na beztroskich wakacjach. Wygodne leżaki, meble ogrodowe oraz parasol ogrodowy, który da nieco cienia, bez wątpienia wprowadzą właśnie taki klimat.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C398 - Poukładany, rzut

W lewej części domu zaplanowano strefę nocną z trzema sypialniami, dwiema łazienkami i garderobą. Kotłownia, oprócz swej właściwej roli, pełni też funkcję komunikacyjną, gdyż jest łącznikiem między garażem i mieszkalną częścią domu, a jednocześnie przejściem do pralni.

Murator C132d - Barwny - wariant IV

Autorzy: arch. Przemysław Biryło, arch. Maciej Biryło

Powierzchnia użytkowa 117,2 m2
Liczba sypialni 3
Wymiary działki 19,60 x 19,60 m

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C132d - Barwny - wariant IV , elewacja ogrodowa

Zwarta, harmonijna bryła na planie kwadratu i stonowana kolorystyka elewacji, to atuty, które spodobają się osobom ceniącym ład i prostotę. Ten zgrabny dom z poddaszem użytkowym dobrze wpisze się w każdy krajobraz. W otoczeniu zieleni spełni marzenia o przytulnym domu. Koszt netto budowy do stanu surowego zamkniętego określono na 187 000 zł.

Zobacz więcej szczegółów projektu: C132d - Barwny - wariant IV >>>

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C132d - Barwny - wariant IV , elewacja frontowa Link: Zobacz projekt domu >>>

Codzienne życie rodzinne toczyć się będzie głównie w przestronnej części dziennej na poziomie parteru. Kuchnia z widokiem na strefę wejścia płynnie przechodzi w pokój dzienny. Kuchnia jest na tyle duża, że zmieści się w niej stół do wspólnych posiłków. Wszak potrawy najlepiej smakują konsumowane w towarzystwie. W salonie wieczorne dyskusje umilać będzie widok ognia w kominku. W pogodne dni domownicy chętnie będą korzystać z częściowo zadaszonego tarasu. Gabinet w zacisznej części parteru autor zaproponował od strony elewacji ogrodowej, tak by mieszkańcy podczas pracy mieli widok na piękną zieleń. Uzupełnieniem programu tej kondygnacji jest garaż jednostanowiskowy oraz dwa pomieszczenia gospodarcze, jedno - z wyjściem od strony ogrodu, drugie - pełniące funkcję kotłowni - zlokalizowane tuż obok garażu. 

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C132d - Barwny - wariant IV , rzut parteru

Królestwo snu tradycyjnie znalazło się na poddaszu. Trzem wygodnym sypialniom towarzyszy duża łazienka, w której znajdzie się miejsce zarówno na wannę, jak i na prysznic.

Domy o powierzchni 120 m2
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt Murator C132d - Barwny - wariant IV , rzut piętra

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, inne nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE