Dom stodoła. Nowoczesny dom o prostej bryle

2020-12-14 5:49 materiały KRISPOL
Nowoczesny dom stodoła
Autor: KRISPOL Ten nowoczesny dom w stylu stodoły dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym nawiązuje do klasycznej formy i zabudowy najbliższej okolicy

Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Jego nazwa kojarzy się z prostym budynkiem gospodarczym. Tymczasem nowoczesne domy typu stodoła wyróżnia oryginalny design połączony z prostą, klasyczną formą. Zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych powoduje, że dom stodoła prezentuje się elegancko i ponadczasowo.

Dom stodoła - konstrukcja oraz materiały wykończeniowe

Koncepcja tego nowoczesnego domu typu stodoła powstała w zasadzie już po pierwszym spotkaniu z Inwestorami, którzy mieli klarowną i spójną wizję tego, jak powinien wyglądać ich dom. Jednym z głównych założeń co do kolorystyki i materiałów była chęć nawiązania do stylowej ceglanej willi znajdującej się naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy – wspomina powstanie projektu architekt z pracowni GDA – ARCHITEKCI.

Cały projekt współgra ze sobą formą i wybranymi elementami wykończeniowymi, które pomagają osiągnąć zamierzony przez inwestorów efekt. Ocieplająca elewację cegła, nawiązuje do wykończenia zastosowanego na ogrodzeniu, natomiast wybrane szarości dopełniające elewację, współgrają z pokryciem dachu i spójnym kompletem stolarki w odcieniu antracytowym.

Przeczytaj także:

Nowoczesny dom stodoła
Autor: KRISPOL Charakterystyczną cechą domów w typie nowoczesnej stodoły są duże przeszklenia. Dają wrażenie otwartej, nieograniczonej przestrzeni, powodują że zaciera się granica między wnętrzem domu a ogrodem. Ogród staje się naturalnym przedłużeniem salonu

Dom stodoła z garażem

W miejscu wjazdu do garażu brak jest tradycyjnego ogrodzenia i bramy wjazdowej - mamy za to bezpośredni wjazd na podjazd do garażu z ulicy. Inwestorzy kładli duży nacisk na to, żeby elewacja frontowa była spójna i tworzyła kompozycyjną całość, dlatego przy wyborze bramy garażowej i drzwi wejściowych kierowano się przede wszystkim kolorystyką i prostym designem pasującym do nowoczesnej bryły domu.

Wybrana brama z kolekcji KRISPOL – nie tylko wizualnie spełnia swoje zadanie, ale przede wszystkim jest funkcjonalnym elementem, z którego inwestorzy korzystają każdego dnia, czasem nawet kilkukrotnie. To gwarancja solidności, bezpieczeństwa, a także codziennej wygody – inwestorzy suchą stopą mogą dostać się do wnętrza domu z garażu, co jest niewątpliwie wygodą w codziennym życiu.

Układ funkcjonalny wnętrza domu typu stodoła

Rozważano kilka ustawień domu na działce, ostatecznie zdecydowano o bryle w kształcie litery "C”, która została ustawiona w taki sposób, żeby od południa zlokalizowana była skąpana w słońcu strefa prywatna i wypoczynkowa (salon, ogród, taras). 

Na parterze poza garażem na 2 auta, gabinetem i małą siłownią znajduje się część dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią. Na piętrze zlokalizowano sypialnie oraz łazienki, a dzięki dużej lukarnie z widokiem na zieleń i słoneczne południe – hall zamienił się w funkcjonalną skąpaną w słońcu czytelnię.

Inwestorom zależało, żeby dom otwarty był na ogród za pomocą dużych przeszkleń łączących przestrzeń salonu i ogrodu, a jednocześnie dający prywatność i poczucie bezpieczeństwa od strony ulicy. Ma to odzwierciedlenie w ilości przeszkleń, których przeważająca większość zlokalizowana jest od strony ogrodu. 

Strefa ogrodowa została zaplanowana w przestronnej, a jednocześnie kameralnej części działki. Duże przeszklenia i zastosowane okna aluminiowe, pozbawiają barier i scalają część salonu.

Nowoczesny dom stodoła
Autor: KRISPOL Inwestorom zależało, żeby dom otwarty był na ogród za pomocą dużych przeszkleń łączących przestrzeń salonu i ogrodu

Nowoczesna stodoła od środka

Na wprost głównego wejścia osadzono sporych rozmiarów stolarkę okienną otwieraną na słoneczny taras z miejscem do grillowania od strony ogrodu. Na parterze w południowo-zachodnim narożniku salonu zastosowane zostało okno narożne połączone z systemem żaluzji zewnętrznych zapobiegających przed nadmiernym nasłonecznieniem / przegrzewaniem wnętrza latem. W celu podniesienia komfortu użytkowania domu w lecie zaprojektowano również układ klimatyzacji. Zastosowane żaluzje fasadowe, to nie tylko odpowiedź na najnowsze trendy, ale przede wszystkim wygoda w codziennym użytkowaniu, którą docenią inwestorzy decydujący się na szklane fasady. Okna wykonane w bikolorze to dodatkowe możliwości aranżacyjne – od wewnątrz można dopasować okna do elewacji, we wnętrzu uspójnić je z wybranym kolorem ścian, co daje synergię.

Przeczytaj także:

Nowoczesny dom stodoła
Autor: KRISPOL Właściciele domu stodoła chcieli mieć duże przeszklenia ze względów estetycznych, jednak najważniejszym powodem było dla nich naturalne światło. W salonie zastosowano okna narożne, które gwarantują wspaniały widok na ogród i dają wrażenie bliskości natury
Co to znaczy: projekt domu idealny?

Galeria zdjęć: zobacz domy z ciekawym designem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE