Dom stodoła. Jaki powinien być projekt nowoczesnego domu o prostej bryle? TOP 5 projektów

2017-12-08 12:57 Krzysztof Domagała
C365a Przejrzysty - wariant I
Autor: PROJEKTY MURATORA Projekt domu Przejrzysty

Kiedy pierwszy raz usłyszymy nazwę „dom stodoła”, możemy nie mieć pozytywnych odczuć. Nasz dystans będzie w zupełności uzasadniony, bo w końcu jak można mieszkać w czymś, co kształt i nazwę wzięło od budynku do przechowywania zboża? Stodoły nie są (i nigdy nie były) budynkami, które wyróżniałyby się wybitnym designem i elegancją. Dlaczego zatem domy przypominające stodoły są coraz bardziej popularne?

Okazuje się, że w nowoczesnych domach w kształcie stodoły, pod tą bardzo prostą formą, z reguły kryją się nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że mieszkanie w takim domu jest niezwykle wygodne, a zarazem ekonomiczne i ekologiczne.

Czym się charakteryzuje dom typu stodoła?

Klasyczne projekty domów typu stodoła są tworzone w założeniu najwyższej energooszczędności. Znakiem szczególnym, który łączy znakomitą większość tych budynków, jest dwuspadowy dach i prostokątna bryła. Sporadycznie zdarzają się projekty w kształcie litery L. We współczesnych stodołach nie uświadczymy wykuszy, lukarn czy skomplikowanych dachów. Rzadkością są także balkony. Domy o takich prostych kształtach, oprócz tego, że są najcieplejsze, to są również najtańsze w budowie. Każde udziwnienie projektu, podnosi koszty nie tylko wykonania, ale i późniejszej eksploatacji, ponieważ pogarszamy parametry cieplne budynku, a co za tym idzie - podnosimy sobie koszty ogrzewania.

Dom nowoczesna stodoła
Autor: Piotr Mastalerz Dom nowoczesna stodoła: dach i elewacja pokryte gontem modrzewiowym. Projekt domu: +48 Pracownia Projektowa

Wnętrze domu stodoły

Projekty domów w stylu stodoły są nastawione na maksymalną funkcjonalność i ekonomiczność. Dlatego najczęściej nie znajdziemy w ich wnętrzu żadnych zbędnych pomieszczeń, które musiałyby być ogrzewane bez potrzeby. Dom projektuje się tak, aby na południowej ścianie umieścić jak największe przeszklenia, które w słoneczne, zimowe dni będą znakomicie dogrzewać wnętrze. Można nawet przeszklić całą elewację – będzie to wyglądało niebywale nowocześnie i sprawi wrażenie, że dom jest płynnie połączony z ogrodem. Trzeba jednak pamiętać, że latem narażamy się na przegrzewanie pomieszczeń, dlatego powinno się zainwestować w osłony, np. markizy lub rolety.

Od strony północnej warto umieścić wejście z przedsionkiem, pomieszczenie gospodarcze i kuchnię. Teoretycznie należałoby się pozbyć wszystkich okien z elewacji północnej, aby nie tracić przez nie ciepła. Wiadomo, że w praktyce jest to trudne do osiągnięcia, ale z całą pewnością powierzchnia przeszkleń musi być znacznie ograniczona w stosunku do elewacji południowej.

Jaki dach do nowoczesnego domu?

Dach do domów typu stodoła powinien być bezokapowy. Takie rozwiązanie umożliwia bardzo dobre i szczelne połączenie izolacji termicznej ścian i dachu, dzięki czemu straty ciepła będą ograniczone do minimum. Brak okapu pozwala także na wpuszczenie do wnętrza większej ilości światła poprzez opisane wcześniej duże przeszklenia.

Niebagatelny wpływ na odbiór naszego domu z zewnątrz, będzie miał też wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Na domach typu stodoła zdecydowanie najlepiej prezentuje się pokrycie z blachy na rąbek stojący. Materiał ten charakteryzuje się dokładnie tymi samymi cechami, co dom - jest minimalistyczny w swojej formie, ale jednocześnie niezwykle elegancki i nowoczesny. Markowe pokrycia oferowane są w kilku kolorach, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Pokrycie blachą na rąbek stojący nadaje dachowi lekkości, w przeciwieństwie do ciężkiej dachówki ceramicznej. Wykorzystanie blachy ma również swoje zalety ekonomiczne - możliwe jest zbudowanie lżejszej i tańszej więźby dachowej.

Zobacz film: Wszystko o... blacha na rąbek stojący

Wszystko o... blacha na rąbek stojący

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Przemysław Fałek - ekspert Ruukki
Przemysław Fałek, Technical Support Manager Ruukki Polska Sp. z o.o.

Po wielu latach bogatego wzornictwa w architekturze można zaobserwować trend w którym to proste i oszczędne w formie rozwiązania zdobywają coraz więcej zwolenników. Poza preferencjami estetycznymi do głosu dochodzą również aspekty ekonomiczne i funkcjonalne. Architektura nawiązująca do typowej stodoły w naturalny sposób stała się odpowiedzią na aktualne tendencje rynkowe. Jej skandynawski rodowód i piękno zamknięte w prostocie sprawiają, że trudno przejść obok niej obojętnie.

Próbując stworzyć prosty przepis na piękny dom - stodołę w nowoczesnym stylu musimy uwzględnić następujące jej elementy:

prostokątną zabudowę, otwarte przestrzenie, duże przeszklenia, wykorzystanie drewna na elewacji i oczywiście dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek stojący.

Firma Ruukki Polska oferuje swoim klientom system dachowy Ruukki Classic Silence, którego skandynawskie pochodzenie będące gwarancją zachowania odpowiedniej estetyki uzupełnione zostało o najnowsze rozwiązania techniczne, zarówno ułatwiające jego montaż jak i poprawiające jego zalety funkcjonalne.

Dom współczesna stodoła
Autor: Piotr Mastalerz Dom stodoła: projekt Szymon Brzezowski, +48 Pracownia Projektowa

Elewacja domu w kształcie stodoły

Ponieważ domy typu stodoła są bardzo oszczędne pod względem swojej formy, warto nadać im charakteru poprzez urozmaicenie elewacji. Wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno, nie tylko nada elegancji, ale także podkreśli ekologiczną naturę domu i łagodnie wpisze go w otoczenie.

Adaptacja stodoły na dom

Domy w kształcie stodół nie zawsze muszą być budowane od nowa. Możliwe jest także przerobienie prawdziwej stodoły na budynek mieszkalny. Niestety, najczęściej okazuje się, że tańsze jest zbudowanie domu od zera, niż przystosowanie starego budynku gospodarczego do współczesnych standardów. Takie konstrukcje są niejednokrotnie w opłakanym stanie, więc konieczne są dodatkowe wydatki na wzmocnienia, dzięki którym możliwe będzie wydłużenie życia budynku o co najmniej kilkadziesiąt lat. Opcja adaptacji starego budynku gospodarczego na dom, nie jest więc przeznaczona dla inwestorów szukających oszczędności, a bardziej dla miłośników starej architektury, którzy zgodzą się na wyższe koszty, w zamian za uratowanie budynku ze swoją historią i duszą, która byłaby niemożliwa do uzyskania w nowym domu.

Zobacz nasz TOP 5 domów typu stodoła:

1. C365a – Przejrzysty - wariant I – projekt domu o powierzchni 92,0 m2

Projekt C365a - Przejrzysty - wariant I
Autor: Projekty z kolekcji Muratora Link: C365a – Przejrzysty - wariant I
Powierzchnia użytkowa: 92,0 m2 +++ Plusy: Nowoczesny projekt z pełnym przeszkleniem jednej z elewacji, która koniecznie powinna się znaleźć od strony południowej. Centralny punkt domu tworzy salon i kuchnia z wyspą, przy której w łatwy sposób można gotować we dwie osoby.
Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 22,5 x 17,6 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 129 000 zł
Garaż: Brak

2. M215 – Lawendowe pole – projekt domu o powierzchni 80,4 m2

M215 - lawendowe pole
Autor: Projekty z kolekcji Muratora Link: M215 – Lawendowe pole

Przeczytaj więcej o projekcie M215 - Lawendowe pole >>

Powierzchnia użytkowa: 80,4 m2 +++ Plusy: Ten dom wyróżnia się narożnym, dobrze doświetlonym salonem i dużym tarasem. Wewnątrz zmieścimy stół, przy którym wygodnie usiądzie nawet 8 osób. Z kuchni mamy bezpośredni dostęp do praktycznej spiżarni.
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,9 x 18,1 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 116 000 zł
Garaż: Brak

3. C324a – Piękny - wariant I – projekt domu o powierzchni 64,8 m2

C324a - Piękny - wariant I
Autor: Projekty z kolekcji Muratora Link: C324a – Piękny - wariant I

Przeczytaj więcej o projekcie C324a - Piękny - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 64,8 m2 +++ Plusy: Bardzo mały i tani dom. Ponad połowa powierzchni jest przeznaczona na salon i otwartą kuchnię z wyspą, która ma szansę stać się głównym miejscem spotkań w domu. Całość uzupełnia wygodna sypialnia i łazienka.
Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 18,3 x 15,6 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 90 000 zł
Garaż: Brak

4. M224 – Tylko jeden – projekt domu o powierzchni 102,4 m2

M224 - Tylko jeden
Autor: Projekty z kolekcji Muratora Link: M224 – Tylko jeden

Przeczytaj więcej o projekcie M224 - Tylko jeden >>

Powierzchnia użytkowa: 102,4 m2 +++ Plusy: Nowość w Kolekcji projektów Muratora. Główną rolę odgrywają tu efektowne przeszklenia. Pomieszczenia są wygodne i ustawne. Salon wraz z jadalnią i kuchnią tworzy jedną, otwartą przestrzeń, która będzie płynnie połączona z ogrodem.
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 25,3 x 18,7 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 164 000 zł
Garaż: Wiata

5. EC379 – Nieporównywalny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) – projekt domu o powierzchni 163,8 m2

Przeczytaj więcej o projekcie EC379 - Nieporównywalny >>

Powierzchnia użytkowa: 163,8 m2 +++ Plusy: Nowość w Kolekcji projektów Muratora. Stodoła z dobudowaną częścią o dachu płaskim. Trzy sypialnie, w tym jedna typu master z garderobą i dużą łazienką, oraz gabinet umieszczony przy wejściu, zapewnią komfort nawet dużej rodzinie.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 21,4 x 30,0 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 249 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz koniecznie:

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie

Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych

Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

Szukasz projektu domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE