Ogrodzenie domu – 16 pomysłów na ciekawe ogrodzenie posesji [GALERIA]

2019-07-09 9:12 Tekst : architekt Małgorzata Wilczek-Wyszkowska
Ogrodzenie domu - 16 pomysłow na ogrodzenie posesji
Autor: LEGI Nowoczesna wersja kamiennego ogrodzenia – gabiony wypełnione kamieniami jest nie tylko piękna, ale także funkcjonalna – zasłania to, co powinno być zasłonięte

To właśnie ogrodzenie jest najważniejsze w miejscu, w którym posesja styka się z ulicą i działkami sąsiadów. Od niego zależy, jak wyznaczona będzie granica naszej strefy prywatnej, oddzielająca ją od publicznej.

Podczas planowania ogrodzenia w pierwszej kolejności zastanówmy się, jaki efekt i jakie podziały przestrzeni działkowej są dla nas ważne. Przede wszystkim należy wyznaczyć różne strefy aktywności i dostępności. Chociaż może się to wydawać zaskakujące lub dziwne i niepotrzebne, strefowanie terenu działki jest niezwykle istotne, nawet na niewielkiej parceli. Ogrodzenia poszczególnych stref mogą się różnić. Rzecz jasna w ten sposób, by poszczególne części, mimo różnic, tworzyły spójną stylistycznie całość. Podchodząc do sprawy w ten sposób, mamy pewność, że po wykonaniu ogrodzenia będziemy mogli komfortowo korzystać z dobrodziejstw działki.
Uwaga! Podział funkcjonalny działki jeszcze przed wykonaniem ogrodzenia pozwoli na zoptymalizowanie wydatków poprzez logiczny dobór wykończenia dostosowany do wymagań i widoczności danej strefy, co w konsekwencji może dać oszczędności lub możliwość zastosowania kosztowniejszych rozwiązań w eksponowanych obszarach.Planowanie ogrodzenia
 z uwzględnieniem stref

Po wyznaczeniu poszczególnych stref na działce możemy się zastanowić, w jaki sposób to wykorzystać przy planowaniu ogrodzenia. Najpierw warto w ogóle rozważyć kwestię stosowania ogrodzenia lub jego braku. W strefie wejściowej, na podjeździe i przy głównych drzwiach do budynku tak naprawdę często wystarczy zaaranżować przestrzeń publiczną, czyli właśnie dostępną dla wszystkich (kuriera, listonosza itd.). Czasem sam kształt działki sugeruje takie rozwiązanie. Wtedy cofamy linię ogrodzenia, zazwyczaj licując ją ze ścianą frontową domu. Tworzy się dzięki temu jasna granica części prywatnej ogrodu – to dopiero na wejściu do niej montujemy furtkę z zamkiem. Oczywiście to tylko jedna z opcji. Inna to układ z ogrodzeniem biegnącym po granicy działki. Pamiętajmy wtedy o czytelnym zaznaczeniu wejścia na teren. Dobrze, żeby z tego miejsca był widok na drzwi wejściowe do domu. Analogicznie w drugą stronę – bramka wejściowa powinna być widoczna dla gospodarzy od strony drzwi budynku. W ten sposób zwiększamy kontrolę nad tym, kogo wpuszczamy na teren.
Bardzo ważną kwestią jest wysokość ogrodzenia. Zazwyczaj optymalna to 120-180 cm, w zależności od miejsca i upodobań inwestorów. Przy wejściu do domu możemy sobie pozwolić na ogrodzenie niższe. Jednak takie będzie miało sens tylko wtedy, gdy działka nie jest usytuowana przy ruchliwej ulicy bądź intensywnie uczęszczanym szlaku dla pieszych . 
Na pewno najbardziej chcemy chronić strefę prywatną, rekreacyjną i relaksacyjną posesji. Z reguły ogrodzenie tej strefy bywa wysokie, choć są oczywiście wyjątki. Po pierwsze, miejscowe przepisy mogą nakazywać określoną jego wysokość. Ale bywają też inne szczególne sytuacje – na przykład kiedy kilka posesji tworzy tzw. wspólnotę mieszkańców albo od strony prywatnego ogrodu działka graniczy z lasem bądź linią brzegową jeziora. Wtedy ogradzamy się jak najniżej lub wręcz rezygnujemy z ogrodzenia, aby skorzystać z atutów doskonałej lokalizacji.
W przypadku ogrodzenia zaplecza działki jego wysokość jest z reguły drugorzędna – uzależniona od lokalizacji i widoczności tej strefy dla osób postronnych. Czasami widoczność elementów gospodarczych od tej strony działki będzie zupełnie nieistotna, a innym razem lepiej zdecydować się na wyższe ogrodzenie w celu zasłonięcia mało reprezentacyjnych widoków. Tak jest choćby w przypadku bliskiego sąsiedztwa tej strefy z głównym wejściem na posesję.


Dostosuj ogrodzenie do otoczenia

Do tego, że ogrodzenie powinno nawiązywać stylistycznie do architektury domu, nie trzeba nikogo przekonywać. To, czy jest to architektura nowoczesna, czy też nawiązująca do tradycji, z reguły przekłada się na dobór materiałów ogrodzeniowych i planowaną formę. 
Znacznie gorzej wygląda sprawa z dostosowaniem ogrodzenia do otoczenia działki. Inwestorzy często zapominają, że wpływają bezpośrednio na ład przestrzenny okolicy. Dlatego warto pomyśleć o rozsądnym nawiązaniu do otoczenia. Dobry efekt można osiągnąć w różny sposób – wbrew pozorom nie jest konieczne wierne cytowanie sąsiednich rozwiązań. Czasem wystarczy zastosowanie odpowiedniej skali czy jednej wysokości, które nie zaburzą linii łączącej z sąsiednimi ogrodzeniami. Z różnych względów można nie mieć ochoty na takie rozwiązanie i np. ogrodzić się wyżej. 
Warto wtedy nawiązać do sąsiadów chociażby stylem, kolorem czy podobnym materiałem. W prosty sposób stworzymy wówczas ład i harmonię otaczającej nas zabudowy. W przypadku wspólnej granicy z sąsiednią działką najlepiej po prostu porozumieć się z sąsiadem co do formy a także sposobu finansowania wygrodzenia.


Wybór materiału na ogrodzenie

O tym, jaki będzie często przesądza budżet. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zazwyczaj ogrodzenie w ostatecznym kształcie wykonujemy na samym końcu całej inwestycji. 
Jednak nawet przy mocno ograniczonych możliwościach finansowych nadal mamy dosyć duże pole manewru co do wyboru rodzaju ogrodzenia. Pod uwagę bierzmy to, czy materiał, który nam się podoba, będzie pasował do architektury domu i jak wpisze się w okoliczną zabudowę. Możemy zdecydować się na: metal, drewno, kamień, beton albo rośliny. 
Gdy wybieramy ogrodzenie, pomyślmy o względach praktycznych. Niektóre materiały ogrodzeniowe będą wymagały większych nakładów pracy niż inne i to nie tylko na etapie wykonawstwa, ale także w trakcie użytkowania. Mniej odpornym na działanie czynników atmosferycznych będzie potrzebne zabezpieczenie. Najbardziej kapryśnym pod tym względem materiałem jest drewno, wiele jego gatunków wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjno-zabezpieczających. Chyba że chcemy mieć modne drewniane ogrodzenie pokryte srebrnoszarą patyną.
Ogrodzenia różnią się także odpornością na uszkodzenia mechaniczne – łatwiej ulegnie im murowane i otynkowane niż to wzniesione z cegły czy twardego kamienia (np. polnego). Regularnej pielęgnacji będzie wymagało także ogrodzenie z roślin. Żywopłot trzeba przycinać i podlewać.
 Wybór każdego z materiałów kryje wiele możliwości. Poza tym można je ze sobą łączyć.Mieszany wariant ogrodzenia

Mogą to być cyklicznie powtarzające się zestawienia, ale można też dobierać i zmieniać różne materiały w zależności od podziału na strefy działki. Idealny wariant to stosowanie większych prześwitów w strefie wejściowej, a pełnych przęseł w strefie prywatnej.
Udane połączenia można tworzyć z cegieł i metalu, cegieł i drewna, cegieł i żywopłotu. Poza tym miejsce cegieł w tych konfiguracjach mogą zająć kamień albo beton. 
Można też, zgodnie ze znanym, sprawdzonym schematem, jeden materiał zastosować jako podbudowę i słupki lub samą podbudowę, a drugi jako wypełnienie. Jednak bardziej na czasie jest wykorzystywanie jednego, podstawowego materiału, np. betonu lub cegieł, jako podbudowy i miejscami jako ogrodzenia pełnego.
Po prostu podczas planowania ogrodzenia z różnych materiałów należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że ważne jest nie tylko to, co się łączy, ale także to, jak się to robi.

Jakie brama i furtka


Dostępne są bramy gotowe, zamawiane i produkowane na zamówienie bezpośrednio u wykonawcy, można się również zdecydować na kupienie samej ramy i montaż wypełnienia lub na bramy modułowe, montowane na budowie. Należy też rozważyć sposób, w jaki brama powinna się otwierać. A to zależy nie tylko od inwestora, ale także od możliwości, jakie daje działka.
Najprostszym typem są bramy rozwierane jedno- lub dwuskrzydłowe. Pamiętajmy, że otwierają się one do wewnątrz, w związku z czym wjazd na działkę powinien być wewnątrz dłuższy przynajmniej o długość samochodu, aby było możliwe zamknięcie bramy po zaparkowaniu na posesji. Na działkę z krótszym podjazdem można wybrać bramę przesuwną. Taka brama (zazwyczaj jednoskrzydłowa) wymaga miejsca na rozsunięcie wzdłuż ogrodzenia w bok na długość skrzydła. Brama przesuwna może być wykonana w wariancie szynowym. Skrzydło porusza się na rolkach po szynie wzdłuż ogrodzenia, a na słupku zamontowana jest prowadnica utrzymująca bramę w odpowiedniej pozycji. Dostępne są też bramy przesuwne samonośne – szyna jest zamocowana od dołu skrzydła, ponad nawierzchnią podjazdu i wymaga przeciwwagi długości około 1/3 wymiaru skrzydła.
Innym interesującym rozwiązaniem, stosunkowo krótko obecnym na rynku, są bramy chowane lub – inaczej mówiąc – tonące. W tym przypadku przęsło w trakcie otwierania „tonie” w podłożu, chowając się w specjalnej kasecie umieszczonej poniżej. Rozwiązanie to pasuje do nowoczesnych ogrodzeń. Możemy wtedy np. zaprojektować same słupki w dosyć gęstym ułożeniu, które będą chowały się w podłożu, dając ciekawy efekt estetyczny. 
W przypadku furtek sprawa jest prostsza. Zazwyczaj stosuje się rozwiązania analogiczne do bram, producenci oferują zestawy bramy i furtki z tej samej linii. Warto jednak w tym miejscu podkreślić przęsło, podkreślając wejście.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
marek
|

bardzo dobrej jakości ogrodzenia znalazłem przypadkowo kiedy byłem z wizytą u znajomego, który akurat zakładał w swojej firmie ogrodzenia, potem domu itd. też zamówiłem za parę dni będą zakładać griw.pl dla zainteresowanych, pozdrawiam

rafaelo
|

Zdjęcie 6 słupki ohyda!

Paweł
|

ładne ogrodzenie i brama aż sie proszą o fajny napęd. ja mam hydrauliczną 402 z Faac. napęd jest niewielki ale mocny. dzięki swojej kompaktowej budowie może byc montowany nawet na wąskim słupku.

Barbara
|

polecam firmę Solmet z Gorlic, pełen profesjonalizm, wykonują projekty, wizualizację,jestem zadowolona ze swojego ogrodzenia

Dorota
|

Nowoczesne wzory ogrodzeńspotkać można na You Tube:
http://www.youtube.com/watc...
http://www.youtube.com/watc...

Bartek
|

a dlaczego nie ma nic o napędach do bram? moim zdaniem to kluczowa rzecz w nowoczesnym ogrodzeniu domu... ja nie wiedzialem o tym kupiłem jakieś chińskie coś i z super ogrodzenia z ktorego sie cieszylem zostalo tylko wspomnienie. lepiej zainwestowac w dobry sprzet, lepszych firm

franz
|

a Ogrodzenia Plastikowe? Poczytajcie na : http://sztachety.info
Wiele rozwiązań które pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze, dzięki wykonanym w 100% z PCV ogrodzeniu.

krzysztof
|

brakuje 17 :) ogrodzenia z GABIONÓW dla mnie to nowość, polecam

daniel
|

Zobacz więcej na www.ToniGrod.net.pl - galeria - ogrodzenia z kamienia, ogrodzenia kute, podjazdy kamienne, chodniki....