Ogrodzenia pełne, ażurowe, z prześwitami. Jak dobrać ogrodzenie

2012-04-19 11:10

Ogrodzenia są wizytówkami naszych domów. Ich zadaniem jest zapewnienie nam intymności i poczucia bezpieczeństwa oraz wyznaczenie granic. Mogą także otwierać dom na otoczenie.

Ogrodzenie z metalowych przęseł: pełne otwarcie
Gdy zdecydujemy się na ogrodzenie wykonane z solidnych metalowych przęseł osadzonych w klinkierowej podmurówce, granice posiadłości będą wyraźnie wyznaczone, a jednocześnie dom pozostanie otwarty na otoczenie. W ten sposób można zapewnić domownikom poczucie bezpieczeństwa. Ostre zakończenie metalowych przęseł sprawi, że ogrodzenie będzie trudno sforsować. Jednocześnie dzięki metalowym, lekkim optycznie elementom dom nie zostanie odcięty od otoczenia. Taki rodzaj ogrodzenia przyczyni się do wyeksponowania nie tylko strefy wejścia, ale też zadbanego ogrodu.

Ogrodzenie ażurowe: naturalność bez przeszkód
Gotowe ażurowe ogrodzenie może być dobrym stelażem dla roślin pnących. Jest prawie niewidoczne, ponieważ wykonano je z cienkiego metalowego drutu (aluminiowego lub stalowego) o dużych prostokątnych oczkach, mocowanego do specjalnych słupków – delikatnie zaznacza granice posesji. Takie ogrodzenie to rozwiązanie, które zaprocentuje w przyszłości. Gdy rośliny podrosną, zniknie w gąszczu zieleni – właściwym ogrodzeniem będzie wówczas mur z roślin.

Ogrodzenie z muru: zamknięte z prześwitami
Mur wzniesiony z kamieni narzutowych osadza dom w otaczającej go przyrodzie. Dzięki różnorodności barw powstają z nich niepowtarzalne kolorystycznie aranżacje. Szczególnie pięknie prezentują się w murach cyklopowych. Budują poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie trzeba pamiętać, by mur nie był zbyt wysoki – dzięki temu dom nie stanie się twierdzą. W tym przypadku jego monumentalny charakter i masywny wyraz warto przełamać lekkimi prześwitami w postaci drewnianej bramy i furtki. Wykonane z tych samych głazów ścieżka i podjazd sprawiają, że mur wygląda, jakby wyrósł z ziemi.

Ogrodzenie drewniane: pionowe sztachety
Drewniane pionowe sztachety sprawdzą się na posesji posadowionej wśród drzew, dlatego warto je zastosować w podmiejskiej leśnej okolicy lub na wsi, gdzie dobrze wpiszą się w naturalny koloryt. To ogrodzenie doskonale pasuje do domu położonego wśród strzelistych sosen. Drewniane sztachety chronią przed wścibskim wzrokiem, a jednocześnie nie odstraszają przechodniów i gości. Naturalne drewno kolorystycznie i materiałowo dobrze wiąże się z budynkiem i otoczeniem – dzięki temu powstaje harmonijna i bezpretensjonalna całość. Na takie ogrodzenie najlepiej wykorzystać drewno drzew iglastych – najtrwalsze będzie modrzewiowe, jednak równie dobrze sprawdzi się tańsze drewno sosnowe czy świerkowe. Niezależnie od tego, z jakiego drewna zostanie wykonany płot, trzeba go zaimpregnować.

Ogrodzenie integralne z domem
By ogrodzenie tworzyło integralną całość z domem, konieczna jest wręcz perfekcyjna konsekwencja. W tym domu dotyczy ona nie tylko zgrania kolorystycznego
pokrycia dachu ze stolarką okienną i drzwiową oraz z ogrodzeniem. Zachowana jest też wierność materiałowa. Zarówno na elewacji, jak i w ogrodzeniu zastosowano takie same materiały wykończeniowe: drewno, metal i tynk. Jednocześnie powtórzono taki sam horyzontalny układ elementów. Poziome pasy dachówek i taka sama forma budynku oraz deski na ogrodzeniu budują spójną kompozycję.

Zobacz film: Ogrodzenie działki - formalności

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE