Wzrost cen materiałów budowlanych w 2022 r. Coraz drożej jak podaje GUS

2022-06-29 14:45

Wzrost cen materiałów budowlanych o 30% w 2022 r.! Z raportu GUS wynika, że ceny materiałów budowlanych w kwietniu znowu w górę w porównaniu z marcem. Sprawdzamy, co najbardziej zdrożało i ile trzeba zapłacić za materiały murowe, do ocieplenia i wykończenia domu.

ceny materiałów budowlanych wzrosły
Autor: Agnieszka Kubacka Według najnowszego raportu GUS ceny materiałów i usług budowlanych w kwietniu znowu wzrosły

W 2020 r. budowa domów przyhamowała z powodu pandemii. Liczba rozpoczętych budów domów w latach 2019 i 2020 wynosiła odpowiednio 90 314 i 90 309, choć w ostatnich latach stale rośnie (spadek zanotowano tylko w 2018 r). Co przyniesie 2022 r., biorąc pod uwagę, że ceny materiałów budowlanych ciągle rosną?

Wzrost cen materiał budowlanych w kwietniu 2022

Najnowszy raport GUS o zmianach cen w budownictwie, podaje ceny za kwiecień 2022 r. Wszystkie ceny robót budowlano-montażowych były wyższe niż w marcu br. Jak podaje GUS budowa budynków była w kwietniu droższa 1,6 proc. w porównaniu z marcem. W kwietniu najbardziej wzrosły ceny robót z gipsu i prefabrykatów gipsowych - o 4,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w skali roku już o 19,5 proc. Wzrost cen odnotowano także w pracach wykończeniowych, tj. malowanie ścian, czy tynkowanie - podrożały o 3 proc. miesiąc do miesiąca, a o 13,1 proc. w skali roku. W kwietniu szybko rosły też ceny prac instalacyjnych, np. wykonanie centralnego ogrzewania kosztowało 2,5 proc. więcej niż w marcu br. Średnio o 2,5 proc. podrożały również prace związane w wykonaniem instalacji wodociągowej, kotłowni i węzłów cieplnych. W kwietniu drożej musieliśmy też zapłacić za konstrukcje betonowe i żelbetowe monolityczne.

Ceny materiałów budowlanych ciągle rosną

Od 2021 r. trwa stały wzrost cen materiałów z sektora budowlanego. Wynika on ze wzrostu cen surowców do ich produkcji na światowych giełdach, energii, paliw i transportu. Ta sytuacja wynika z drastycznego spadku popytu w związku z pandemią w 2020 r. i jego bardzo gwałtownej odbudowy od początku 2021 r. Po zakończeniu sezonu budowlanego w ubiegłym roku ceny zaczęły nieco spadać. Jednak na początku 2022 r. rozpoczął się kolejny wzrost cen materiałów budowlanych, jeszcze bardziej dynamiczny. Z pewnością przyczyniła się do tego także wojna Rosji z Ukrainą. Sankcje nałożone na Rosję, która dostarczała do Europy (i nie tylko) surowce energetyczne, chwieją rynkami i zmuszają do dokonywania radykalnych zmian. W rezultacie rosną ceny wielu produktów, m.in. wyrobów budowlanych. 

Budować się czy nie w tak trudnym roku?

Wśród inwestorów panuje niepewność. W 2021 r. wielu zastanawiało się, czy ruszać z budową domu, czy poczekać do jesieni albo do nowego roku, bo może ceny spadną.

Jednak wg danych GUNB w 2021 r. wydano 128 tys. pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, to jest o 20% więcej w stosunku do 2020 r. (106 tys. pozwoleń). W tym samym roku oddano do użytkowania 112 tys. domów jednorodzinnych (dla porównania - w 2020 r. było to 97 tys. domów jednorodzinnych).

Wiosna 2022 r. całkowicie zmieniła perspektywę. Rok wcześniej zaczęła rosnąć inflacja. W maju 2021 r. wyniosła 4,7 proc. w skali roku i była największa od prawie dekady. Już wtedy została przekroczona górna granica celu inflacyjnego NBP (3,5%). Jesienią rozpoczęło się nerwowe podnoszenie stóp procentowych, w grudniu 2021 r. inflacja przekroczyła 10% i była najwyższa od ponad 20 lat.

Wraz ze wzrostem ceny materiałów budowlanych rosną ceny domów i mieszkań, ponieważ materiały stanowią ponad 50% kosztów inwestycji.

Wysokie stopy procentowe oraz coraz wyższe ceny nie tylko materiałów do budowy i wykończenia domu, lecz także takich potrzebnych na co dzień do życia, zmieniły perspektywę wielu potencjalnych inwestorów.

Wysokie oprocentowanie kredytów oraz ostrzejsze kryteria ich przyznawania, sprawiły, że wiele osób, które planowało budowę domu np. o powierzchni 100-120 m2, stwierdziło, że stać ich tylko na dom o powierzchni 60-70 m2. Inni rezygnują z budowy domu albo odkładają ten plan na przyszłość. Niemniej zainteresowanie domami i mieszkaniami budowanymi przez deweloperów wciąż jest bardzo duże.

Pewien wpływ na rynek budowlany będzie mieć też samodzielność niektórych inwestorów. Ponieważ bardzo wysokie są koszty robocizny, brak jest fachowców lub terminy realizacji umów o roboty budowlane są niezwykle odległe (a bywa, że także niepewne), kto może, bierze sprawy w swoje ręce. Jeśli mamy chęci, umiejętności i czas, żeby samodzielnie budować, chociażby robić prace wykończeniowe, to jest droga, która wielu inwestorom pozwoli zrealizować marzenie o własnym domu.

Przeczytaj też:

Czy się budować w tak trudnym roku? Zbierzmy argumenty, które być może skłonią was do budowy domu w 2022 r.:

  • Oszczędzane przez lata środki na budowę zjada inflacja. To, co miało wystarczyć na zakup mieszkania czy etap prac wykończeniowych, już nie wystarczy na mieszkanie, a za chwilę nie wystarczy na wzniesienie nawet ścian domu. Rozpoczęcie budowy to realna wartość.
  • Pisze pablos1995 na Forum Muratora: „Podejmuję to ryzyko i zaczynam w 2022. Przez pędzącą inflację obawiam się, że oszczędności, które pozwolą mi na postawienie fundamentów i murów, za 2 lata mogą starczyć tylko na fundamenty. Na spadek cen materiałów widzę nikłe szanse, liczyłbym na stabilizację cen. Odnoszę wrażenie, że ceny wykonawców mogą wrócić do rozsądnych poziomów”
  • Inwestycja w budowę domu daje możliwości zaoszczędzenia na starcie. Jeśli zmniejszycie powierzchnię budynku, uzyskacie realne oszczędności liczone nawet setkami tysięcy złotych. Zmniejszenie powierzchni domu o 20 m2 to sposób na problemy z inflacją i drożyzną. Jeśli podobają wam się betonowe ramy dostawione do budynków i inne „ozdoby”, to warto się zastanowić, czy z nich nie zrezygnować, by zaoszczędzić.

Sezon budowlany 2022

Sezon budowlany 2022 ruszył. W branży panuje duży ruch, który napędzają m.in. programy dofinansowania termomodernizacji domu, inwestycji w fotowoltaikę itp. Pojawiają się problemy z wycenami prac budowlanych. Kosztorysy są robione z bardzo krótkim terminem aktualności, a ceny niektórych materiałów budowlanych, np. stali zbrojeniowej, zmieniają się niemal codziennie. Rok temu wahania cen i wycen dotyczyły różnicy kilku miesięcy lub tygodni, w tej chwili kilku dni.

NIE PRZEGAP: Chcę budować dom, od czego zacząć? Czyli jak zorganizować budowę

W tej sytuacji firmy budowlane, zwłaszcza największe, zaczynają kupować materiały na zapas, co może dalej nakręcać wzrost cen. Firmy dysponujące własnymi środkami inwestują je w materiały, żeby kupić je po niższych cenach. Inne korzystają na przykład ze wsparcia w postaci faktoringu zakupowego. Sprawdza się on m.in. w branży budowlanej, w której firmy mają wielu dostawców, a faktury wystawiane są z krótkim terminem płatności lub dostawca wymaga zapłaty gotówką. Faktoring zakupowy polega na tym, że firma podpisuje umowę z faktorem. Kupuje potrzebne materiały, a płatności reguluje za nią faktor. Rozliczenie z nim następuje później, np. po zrealizowaniu inwestycji i otrzymaniu przez firmę budowlaną zapłaty. Marek Sikorski, dyrektor sprzedaży Finea, jednego z liderów mikrofaktoringu w Polsce, mówi: - Firmy budowlane wolą mieć na stanie materiały i surowce do przyszłych prac niż gotówkę. Nie zawsze jednak są w stanie od ręki zapłacić za materiały, które wykorzystają do prac za miesiąc czy dwa. Dlatego przychodzą do nas. Coraz częściej finansujemy zobowiązania zgłaszających się do nas przedsiębiorców wobec ich dostawców. To pozwala budowlańcom osiągać większe zyski, bo prowizja za takie finansowanie jest znacznie niższa niż wzrost cen wielu materiałów budowlanych. Przedsiębiorca może zamówić większą ilość produktów potrzebnych mu do realizacji zleceń, nie płacąc za nie od razu.

Wzrost cen materiałów budowlanych I kwartał 2022 r.

Wg raportu za I kwartał 2022 r. opracowanego przez analityków ogólnopolskiej grupy hurtowni Polskie Składy Budowlane (PSB) w ciągu ostatniego roku średnio o 30% wzrosły ceny we wszystkich dostępnych grupach towarowych (w raporcie porównuje się ceny za I kwartał 2021 i 2022 r.).

Wzrost cen materiałów budowlanych był wyższy niż w I kwartale 2021 r. w przypadku 17 z 20 grup towarowych.

Najbardziej podrożały materiały do izolacji termicznej (63%) i płyty OSB - o prawie 50%. W przypadku tych dwóch grup również rok temu był najwyższy wzrost cen. Równie wysoki był wzrost cen płyt do suchej zabudowy oraz akcesoriów do takich prac (43 %). W pozostały grupach towarowych odnotowano wzrost ponad 30-procentowy.

Wzrost ceny materiałów budowlanych 2022: 

  • dachy, rynny - wzrost ceny +37%,
  • ściany, kominy - wzrost ceny +37%,
  • otoczenie domu - wzrost ceny +35%,
  • izolacje wodochronne - wzrost ceny +33%,
  • ogród, instalacje, ogrzewanie, motoryzacja, wykończenia, płytki, łazienki - wzrost ceny +25%,
  • kuchnie - wzrost ceny +23%,
  • cement, wapno - wzrost ceny +22%,
  • stolarka - wzrost ceny +21%,
  • narzędzia - wzrost ceny +20%.

Przeczytaj też:

Średni wzrost cen materiałów budowlanych w 2021 r.

Oto jak kształtowały się zmiany w cenach i kosztach między 2020 a 2021 r. oraz w pierwszych miesiącach 2021 r.

Ceny materiałów w maju 2021 r. w stosunku do maja 2020 r. średnio wzrosły o 6,5%. Średnie podwyżki cen materiałów budowlanych w 2020 r. były o połowę niższe niż inflacja, która w grudniu wyniosła 2,4%. W 2021 r. trwa sukcesywny wzrost cen. W styczniu-lutym w porównaniu z 2020 r. ceny wzrosły średnio o 2,3%. Od stycznia do maja 2021 r. ceny materiałów dla budownictwa wzrosły średnio o 5%.

Kierownik budowy - czy jest potrzebny?

Koszty budowy domu wg Oferteo

Serwis Oferteo.pl w styczniu 2022 r. przeprowadził wśród swoich użytkowników - osób, które w 2021 r. budowały dom - badanie ankietowe metodą CAWI dotyczące planowanych i rzeczywistych kosztów budowy domu. W badaniu uczestniczyło 416 osób. Uzyskane dane wskazują, że w 2021 r. wzrost kosztów budowy domu wynosił około 20% względem szacowanego budżetu. Najczęściej nieoczekiwane dodatkowe koszty dotyczyły cen materiałów. Sytuację taką zasygnalizowało 89% osób, które ostatecznie zapłaciły więcej niż planowały. We znaki dała się im również podwyżka stawek za robociznę (58%) oraz nieprzewidziane, dodatkowe naprawy i prace (33%).

Inwestorzy wskazali, że najczęściej planowali zapłacić za budowę domu 400-600 tys. złotych. W tym przedziale znalazło się blisko 31% wszystkich inwestycji. Następne były zakresy 200–400 tys. zł i 600–800 tys. zł., stanowiąc odpowiednio 25% i 20%. Najmniej wycen kosztów znalazło się w przedziałach poniżej 200 tys. zł (13%) i powyżej 800 tys. zł (11%).

W 2021 r. najwięcej domów wybudowano w województwach mazowieckim (17%) i śląskim (12% wszystkich domów jednorodzinnych realizowanych w Polsce. To właśnie w tych regionach powstawało najwięcej inwestycji kosztujących powyżej 800 tys. złotych.

Ponieważ w 2021 r. rosły ceny materiałów budowlanych oraz robocizny, w przypadku prawie 77% inwestycji ostateczny koszt budowy był wyższy niż zaplanowany. Zaledwie 5% osób poniosło niższe wydatki na budowę niż wcześniej założyło.

Niezaplanowany wzrost kosztów budowy może być problematyczny zwłaszcza dla osób realizujących inwestycje środkami pochodzącymi z kredytu bankowego. W 2021 r. 53% Polaków zdecydowało się na właśnie taką formę sfinansowania budowy domu. Jako wyjście z trudnej sytuacji wielu inwestorów przyjęło samodzielne wykonanie pewnych prac. Były to przede wszystkim prace wykończeniowe, np. przyklejanie płytek, malowanie ścian, układanie paneli. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie stawki wykonawców oraz bardzo długi czas oczekiwania, podjęcie się prac wykończeniowych przez inwestorów, zmniejsza koszty i przyspiesza, ułatwia wykończenie domu.

Rynek budowlany wg PSB

Grupa PSB opublikowała podsumowanie cen i sprzedaży w I kwartale 2021 r. w porównaniu z I kwartałem 2020 r. Przychody grupy PSB były wyższe o 16%, w tym efekt wzrostu cen stanowił 3,4%. Ceny materiałów hurtowych zwiększyły się o ok. 3,0%, zaś z sektora dom i ogród o 3,6%.

Wzrosła sprzedaż dekoracji (63% przy 1,3% wzroście cen) i materiałów do ogrodu i hobby - ponad 50%, a ceny wzrosły o 4,8 %. Narzędzia oraz oświetlenie, elektryka osiągnęły wzrost sprzedaży po 36%, przy wzrostach cen o ok. 3–5%. Ujemne wyniki sprzedaży odnotowano dla cementu i wapna (-12%) przy wzroście cen o 6%. Podobny spadek sprzedaży dotyczy także ścian i kominów, choć ich ceny spadły o 6%. Najwyższy wzrost cen odnotowały produkty z grup: płyty OSB - 17% oraz sucha zabudowa 11%.

W tabeli przedstawiamy, jak zmieniły się ceny różnych grup materiałów budowlanych i wykończeniowych w sklepach Grupy PSB rok do roku oraz w maju 2021 r.

Galeria: Projekty domów tanich w budowie - ok. 200 tys. zł

Grupa materiałowa Zmiana cen rok do roku [%] Zmiana cen w maju 2021 r. [%]

płyty OSB

32,4 36,2
oświetlenie, elektryka 9,6 7,3
sucha zabudowa 7,9 8,0
izolacje termiczne 7,9 8,7
instalacje, ogrzewanie 7,1 10,0
ogród, hobby 6,5 7,3
dachy, rynny 5 9,7
narzędzia 4,4 5,8
wyposażenie, AGD 4,0 5,3
cement, wapno 3,6 4,4
płytki, łazienki, kuchnia 3,0 5,8
farby, lakiery 2,7 4,2
chemia budowlana 2,6 4,6
wykończenia 2,5 3,6
izolacje wodochronne 2,2 5,5
stolarka 2,1 4,8
dekoracje 1,8 4,1
otoczenie domu 1,1 3,8
ściany, kominy -6,6 -4,5

Niżej przedstawiamy tabelę ilustrującą zmiany cen materiałów budowlanych w składach PSB w układzie styczeń-maj 2021 a analogiczny okres 2020 r. oraz maj 2021 a maj 2020.

Koszt budowy domu
Autor: PSB Zmiana cen w składach PSB I-V 2021 a I-V 2020 i V 2021 a V 2020

Rekordowo wysoki wzrost cen płyt OSB w 2021 r. wynikał z sytuacji na światowym rynku drewna. Na początku maja 2021 r. cena tego surowca przekroczyła niebotyczny poziom 1700 dolarów za 1000 stóp deskowych, co oznaczało wzrost rok do roku o ponad 400%. Po 6 tygodniach notowania giełdowe spadły do poziomu 770 dolarów, czyli wzrost ceny drewna rok do roku zmalał z ponad 400 do niespełna 80%.

Cena murów i ich składników 2022

Ceny  zdecydowanej większości materiałów budowlanych rosną. Przedstawiamy widełki cen zebranych z rynku, żeby zorientować się, ile trzeba zapłacić za mur z różnych materiałów murowych oraz materiał ociepleniowy i akcesoria. W tabeli pokazujemy, ile wynosiły ceny w kwietniu 2021 r.

Materiał Cena za m2
mur z pustaków ceramicznych gr. 25 cm, wznoszony na zaprawę tradycyjną 85-108 zł
mur z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną mineralną, gr. 30 cm, wznoszony na zaprawę w postaci piany 120-130 zł
mur z betonu komórkowego gr. 25 cm, wznoszony na zaprawę klejową 68-79 zł
mur z betonu komórkowego gr. 30 cm, wznoszony na zaprawę klejową 90-97 zł
mur z silikatów gr. 24 cm, wznoszony na zaprawę tradycyjną 85-99 zł
mur z silikatów gr. 24 cm, wznoszony na zaprawę klejową 80-116 zł
mur z keramzytobetonu gr. 25 cm, wznoszony na zaprawę tradycyjną 85-120 zł
mur jednowarstwowy z betonu komórkowego gr. 48 cm 197-200 zł
mur jednowarstwowy z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną mineralną, gr. 44 cm 390-400 zł
elewacyjny mur z klinkier 115-890 zł
elewacyjny mur z cegły silikatowej 120-200 zł
ściana działowa z ceramiki gr. 12 cm, murowana na zaprawę tradycyjną 50-59 zł
ściana działowa z ceramiki gr. 12 cm, murowana na pianę 76-80 zł
ściana działowa z betonu komórkowego gr. 12 cm, murowana na zaprawę klejową 63-85 zł
ściana działowa z silikatów gr. 12 cm, murowana na zaprawę klejową 40-60 zł
ściana działowa z keramzytobetonu gr. 12 cm, murowana na zaprawę tradycyjną 48-69 zł
styropian fasadowy gr. 12 cm 20-31 zł
styropian fasadowy grafitowy gr. 12 cm 33-45 zł
wełna mineralna fasadowa, lamelowa gr. 12 cm 41-50 zł
wełna mineralna fasadowa zwykła gr. 12 cm 47-60 zł
wełna mineralna do konstrukcji szkieletowych, gr. 12 cm 38-40 zł
wełna mineralna powleczona welonem szklanym, gr. 12 cm 37-51 zł
Materiał Cena za m
kształtki U z betonu komórkowego 48-70 zł
kształtki U z ceramiki 39-45 zł
kształtki U z silikatów 24-29 zł
ceramiczne belki nadprożowe 18-35 zł
prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego 50-293 zł
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.