Program Mieszkanie dla młodych: kto może starać się o dofinansowanie na kupno własnego mieszkania lub domu
Program Mieszkanie dla młodych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Daje on szansę na kupno własnego mieszkania lub domu poprzez dofinansowanie inwestycji. Jednak nie każdy może ubiegać się o pomoc w ramach Mdm. Przeczytaj, kto i na jakich warunkach może starać się o dopłatę w ramach programu.
Program Mieszkanie dla młodych to rządowy program wsparcia osób w wieku do 35 lat w zakupie pierwszego, nowego mieszkania. Polega on na udzieleniu ze środków budżetu państwa dofinansowaniu wkładu własnego oraz dodatkowego finansowego wsparcia w formie spłaty części kredytu.
Kto może otrzymać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla młodych?
Dofinansowanie może otrzymać osoba, która ubiega się o kredyt na nabycie mieszkania lub domu jednorodzinnego. „Nabywcą” w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (dalej: ustawa) są małżonkowie, osoba samotnie wychowująca dziecko lub singiel. Natomiast przez osobę samotnie wychowującą dziecko ustawa uznaje:
- jedno z rodziców albo opiekuna prawnego, pannę, kawalera, wdowę, wdowca, rozwódkę, rozwodnika
- osobę, w stosunku do której orzeczono separację, osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, jeżeli ten rodzic lub opiekun samotnie wychowuje dziecko lub dzieci.
Mieszkanie dla mlodych – warunki otrzymania dofinansowania wkładu własnego
O dofinansowanie wkładu własnego można ubiegać się w związku z nabyciem nowo wybudowanego mieszkania. W tym celu trzeba złożyć wniosek najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym wnioskodawca ukończył 35 lat. Jeżeli wnioskodawcami są małżonkowie powyższy warunek wieku dotyczy młodszego z małżonków. Trzeba pamiętać, że wnioskodawca, do dnia nabycia mieszkania, nie może być:
- właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub mieszkania,Warunek nieposiadania prawa do innego mieszkania dotyczy łącznie obojga małżonków,
- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest mieszkanie lub dom jednorodzinny,
- właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
Dofinansowanie wkładu własnego może być przyznane w odniesieniu do mieszkania, jeżeli mieszkanie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych nabywcy. Powierzchnia użytkowa mieszkania nie może przekraczać odpowiednio:
- 75 m2 dla mieszkania i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,
- 85 m2 dla mieszkania i 110 m2 dla domu jednorodzinnego – w przypadku gdy w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nabywca wychowuje przynajmniej troje dzieci spełniających warunki z ustawy.
Przeczytaj również: Jakie dofinansowanie możesz otrzymać do budowy domu jednorodzinnego?
Kolejnym warunkiem dofinansowania wkładu własnego jest cena zakupu mieszkania. Limit kwoty zakupu 1 m2 mieszkania to średnia arytmetyczna dwóch wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźniki te są określane przez wojewodów i mnożone przez współczynnik 1,1. Limity podzielono na 3 kategorie: obowiązujące dla stolic województw, gmin sąsiadujących ze stolicami, pozostałych miejscowości w danym województwie.
Dofinansowanie wkładu własnego może być przyznane jeżeli kredyt został udzielony przez bank m.in.: wyłącznie na zakup mieszkania, w kwocie stanowiącej co najmniej 50 proc. ceny zakupu mieszkania oraz na okres co najmniej 15 lat.
Kwota dofinansowanie wkładu własnego będzie obliczona jako:
- 10 % - dla rodzin bez dzieci
- 15 % - dla osób (rodzin lub singli) wychowujących przynajmniej jedno dziecko, z kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej wyrażonej w liczbie m.kw. nabywanego mieszkania (ale nie więcej niż 50 m.kw.) kwoty obliczanej według podanych przez wojewodę wskaźników przeliczeniowych Dofinansowanie wkładu własnego można też uzyskać w razie adopcji dziecka, a jeżeli nabywcą są małżonkowie, warunek dotyczący adopcji jest spełniony, jeżeli dziecko adoptuje przynajmniej jeden z małżonków.
Dofinansowanie dla rodzin z więcej niż dwójką dzieci
Dodatkowe finansowe wsparcie, w formie spłaty części kredytu, mogą uzyskać rodziny w momencie urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka. Dotyczy to także adopcji. Jednak trzeba spełnić dwa warunki:
- zdarzenie musi miećmiejsce w okresie 5 lat od dnia podpisania umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania;
- po zaistnieniu zdarzenia nabywca wychowuje co najmniej troje dzieci spełniających warunki z ustawy.
Spłata części kredytu może zostać przyznana tylko raz i wyniesie 5 proc. kwoty określonej zgodnie z zasadami obowiązującymi dla obliczenia kwoty dofinansowania wkładu własnego, nie więcej jednak, niż kwota pozostającego do spłaty zadłużenia kredytowego W przypadku spłaty części kredytu bank nie pobiera od nabywcy opłat z tego tytułu.
Procedura uzyskania dofinansowania w programie Mieszkanie dla młodych
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego nabywca składa, w terminie do dnia 30 września 2018 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który uczestniczy w programie Mieszkanie dla młodych, wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu. Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego złożone za pośrednictwem więcej niż jednego banku wsparcie mogą dotyczyć wyłącznie tego samego mieszkania.
Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o spełnianiu warunków z ustawy. Następnie bank, a potem dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego sprawdza, czy nabywca spełnia warunki programu. W razie pozytywnej weryfikacji nabywcy BGK przekazuje na rachunek banku pieniądze na dofinansowanie wkładu własnego.
W przypadku wniosku o spłatę części kredytu nabywca musi powiadomić bank o urodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka lub adopcji dziecka będącego trzecim lub kolejnym dzieckiem w terminie 6 miesięcy od zaistnienia tego zdarzenia. Pozostała procedura jest podobna, jak w przypadku ubiegania się o dofinansowanie wkładu własnego.
Sankcje za sprzedaż mieszkania z programu Mieszkanie dla młodych
Ustawa przewiduje sankcje dla nabywcy, który w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:
- wyzbył się prawa własności lub współwłasności tego mieszkania,
- wynajął lub użyczył to mieszkanie innej osobie,
- dokonał zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych,
- uzyskał prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości lub w części, którego przedmiotem jest inne mieszkanie lub dom jednorodzinny, z wyjątkiem uzyskania tych praw w drodze spadku.
W powyższych sytuacjach nabywca musi zwrócić część finansowego wsparcia udzielonego w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60. Ponadto w razie wyzbycia się mieszkania nabywca musi poinformować bank o takim zdarzeniu. Nie poinformowanie banku o tym fakcie spowoduje naliczanie odsetek ustawowych od kwoty zwrotu od dnia, w którym należało powiadomić bank.
19.03.2014