Antresola w domu to dobry sposób na urozmaicenie przestrzeni we wnętrzu. Warto jednak wiedzieć, na jakie problemy możemy natrafić w domu z antresolą.
Antresola w domu: sposób na urozmaicenie przestrzeni
Antresola w domu to przede wszystkim ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu. Przestrzeń na górze przenika się z przestrzenią na dole, półpiętro równocześnie dzieli i łączy. Mieszkańcy i goście zyskują nowe perspektywy widokowe. Salon można oglądać także z góry. Z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń na dole, ale też i z parteru widoczny jest tylko fragment górnej kondygnacji. To, co widoczne niecałkowicie, przysłonięte balustradą, zawsze intryguje. Otwarte schody, galeria i balustrada mogą być atrakcyjnymi elementami wnętrza. Miłośnicy zieleni znajdą tu dobre miejsce dla roślin pnących.
Antresola dzieli także części salonu o różnym przeznaczeniu. Nie trzeba zamykać biblioteki drzwiami – można ją umieścić pod antresolą i to wystarczy, żeby określić jej granice. To samo dotyczy aneksu kuchennego czy kącika telewizyjnego.
Otwarta przestrzeń wnętrza domu z antresolą to lepsza integracja mieszkańców: wszyscy są w zasięgu swych głosów. Dla tych, którzy lubią otwarte przestrzenie i życie rodzinne, antresola w domu wydaje się propozycją wartą uwagi.
Dom z antresolą: pomieszczenia różnej wysokości
Zalety antresoli to nie tylko efekty przestrzenne, czasem także dobre wykorzystanie kubatury budynku. Duży salon powinien być wysoki, bo im większe pomieszczenie, tym powinno być wyższe, aby miało korzystne proporcje. Dzięki antresoli dwukondygnacyjny hol lub pokój może się znaleźć w zupełnie skromnym domu. Pomieszczenia, w których niepotrzebna jest podwójna wysokość, można umiejscowić pod antresolą i na niej.
Dom z antresolą: ogrzewanie
Antresola w domu to jednak nie tylko same zalety. Takie rozwiązanie wiąże się również z pewnymi trudnościami. Problem numer jeden to ogrzewanie pomieszczeń z antresolą. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. Na dole musimy więc przewidzieć zwiększoną moc i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie uciekać na antresolę. Przebywamy przecież głównie na dole i komfort cieplny dopasowujemy do tej przestrzeni. Ponieważ ogrzane powietrze unosi się do góry, na antresoli zawsze będzie cieplej niż poniżej. Może się okazać, że na przykład kominek stojący w salonie lepiej ogrzewa korytarze na wyższej kondygnacji niż sam salon. Trudno jest też sprawić, żeby temperatura na antresoli i pod nią była komfortowa. 20°C na antresoli może oznaczać, że w salonie będzie zimno, a komfortowa temperatura na dole może sprawić, że na antresoli będzie zbyt gorąco.
Warto też przy tej okazji pomyśleć o dobrej izolacji dachu, tą drogą bowiem nasz dom traci około 30% ciepła. Są opinie, że w takich dwukondygnacyjnych domach z antresolą najlepiej się sprawdza ogrzewanie podłogowe. Wtedy źródło ciepła znajduje się najniżej i na dużej powierzchni ogrzewa salon, a dopiero potem unosi się ku antresoli.
Antresola w domu a rozchodzące się dźwięki
Drugi ważny problem związany z posiadaniem antresoli to dźwięki, które rozchodzą się nie zawsze tam, gdzie byśmy je chcieli słyszeć. Często telewizor grający w salonie słychać lepiej w pokojach dostępnych z antresoli niż w pomieszczeniu pod nią. Jak poradzić sobie z przenikaniem odgłosów z salonu do pokoi dziecinnych na piętrze? Pierwszy sposób to podwójne drzwi oddzielające je od otwartej galerii. Drugi sposób to otwarcie antresoli nad taką częścią parteru, która nie jest głośna.
Zobacz też:
Oświetlenie domu z antresolą
Jak oświetlić pokój wysokości 6, 7 lub więcej metrów? Trzeba pamiętać, że im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej go dociera do celu. To oznacza, że w domu z antresolą potrzebujemy silniejszych źródeł światła. A w oprawach sufitowych moc żarówek jest ograniczona. Można jeszcze przyjąć koncepcję, że oświetlamy dół lampami stojącymi, a góra pomieszczenia ginie w mroku. W domu z antresolą potrzebny jest dobry projekt oświetlenia, i to już w fazie projektowania domu, żeby można było przewidzieć problemy i koszty specjalnych opraw. A jest to konieczne, jeśli chcielibyśmy na przykład na poziomie dostępnym z parteru ukryć źródło światła, które oświetli połać dachu. Pamiętajmy przy tym, żeby również z górnego poziomu nie było widać opraw – w tym celu można je umieścić na przykład na krawędzi antresoli.