Antresola: do spania, z biurkiem, kącikiem wypoczynkowym... Jak zaaranżować antresolę w domu lub mieszkaniu

2018-11-21 15:23

Antresola powiększa i często uatrakcyjnia przestrzeń użytkową domu lub mieszkania, pełniąc różne funkcje: biblioteki, kącika telewizyjnego, miejsca do snu lub uprawiania hobby. Kiedy warto zrobić antresolę.

Antresola sprzyja integracji mieszkańców, ponieważ przebywając na niej, nie traci się kontaktu z pozostałymi domownikami. Może poprawić proporcje zbyt wysokich wnętrz. Jest też sposobem na zagospodarowanie przestrzeni, która nie jest pełni wartościowa. Przez wielu architektów jest wykorzystywana jako atrakcyjny element aranżacji wnętrz, choć czasem może wymagać oryginalnej, trudnej konstrukcji. W domach drewnianych antresola zbudowana z tego samego materiału w sposób naturalny wpisuje we wnętrza i konstrukcję.

To, jaką antresola pełni funkcję, zależy głównie od jej wielkości. W małym mieszkaniu wykorzystywana jest jako dodatkowa powierzchnia, na której można zorganizować miejsce do pracy, czy - najczęściej - do spania. Małe antresole swoją lekką konstrukcją przypominają dodatkowy mebel - półkę z drewna lub ze stali. Czasem tracąc funkcję dodatkowego pomieszczenia, zostają zredukowane do schowka.

Antresolę warto zbudować na bardzo wysokim poddaszu, żeby wykorzystać przestrzeń pod kalenicą dachu. Żeby to zrobić, konieczny jest sprzyjający układ więźby dachowej. Podobne rozwiązanie jest stosowane w starych kamienicach, gdzie pomieszczenia mają nawet ponad 4 m wysokości. W wysokim pokoju konstrukcja antresoli może być wpisana we wnętrze lub wręcz odwrotnie - zakomponowana na zasadzie kontrastu.

Antresola jest także często projektowana, gdy chcemy mieć  otwarty salon wysoki na dwie kondygnacje. Stanowi wtedy drogę wiodącą na poddasze lub piętro. Może być bardzo atrakcyjnie wykorzystana w przestrzeni domu.

Antresola do spania
Autor: Kalbar W małym mieszkaniu w kamienicy zaprojektowano antresolę z miejsce do spania.

Konstrukcja antresoli

W przypadku niewielkiej przestrzeni, jaką dysponujemy w pokoju, konstrukcję antresoli można oprzeć na belkach umocowanych w ścianie (unikniemy w ten sposób dodatkowych filarów nośnych), które po zamaskowaniu staną się zupełnie niewidzialne. Oparciem dla antresoli mogą być słupy stanowiące konstrukcję ściany działowej, więc nie będzie ich widać. Rzadziej spotykane są antresole podwieszane do stropu budynku, z uwagi na możliwość jego przeciążenia. Zwykle więc mają dodatkowe oparcie w konstrukcji domu.

Montaż antresoli na poddaszu zależy od więźby dachowej. Zastosowanie wiązarów kratownicowych uniemożliwia takie rozwiązanie. Podobnie jest, gdy w potencjalnej przestrzeni użytkowej, czyli bardzo wysoko, znajdują się jętki lub kleszcze. Dlatego zbudowanie antresoli w szczycie strychu będzie korzystne, gdy te poziome elementy więźby będą znajdować się na odpowiedniej wysokości - tak żeby nad nimi powstała w miarę wygodna przestrzeń. Wygodna jest więźba krokwiowo-jętkowa, w której mocne jętki lub kleszcze mogą stanowić podstawę konstrukcji antresoli. Najkorzystniej  jest w przypadku więźby stolcowej, w której krokwie są trzymane nie tylko przez jętki lub kleszcze, ale także podparte słupami. Jeśli antresola na poddaszu ma być realizowana w ramach jego adaptacji lub remontu domu, zawsze należy to skonsultować z konstruktorem.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Na bardzo wysokim poddaszu mozna zbudować antresolę opartą na jętkach lub kleszczach spinających krokwie

Antresola jako element otwartej przestrzeni parteru może stanowić element stropu, który w tej części będzie wymagał wzmocnienia i podparcia, np. słupami albo podciągiem. Antresola może stanowić też element zdecydowanie wyeksponowany w przestrzeni przez zastosowanie innego materiału konstrukcyjnego. Poziom antresoli nie musi być taki sam jak pozostałej części wyższej kondygnacji. Żeby podkreślić jej odrębność, może być ona na przykład nieznacznie obniżona.

Dobór materiału do konstrukcji antresoli zależy przede wszystkim od stylistyki wnętrza, efektów, jakie chcemy osiągnąć, ale również od jej wielkości. Najczęściej stosowane są różniące się wytrzymałością: drewno, metal (głównie stal) i żelbet. W ekstrawaganckich rozwiązaniach antresoli wykorzystywane są metalowe kraty, blachy techniczne, luksfery i tafle hartowanego, zbrojonego szkła, oprawiane w metalowe ramy.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Antresola podwieszona na stalowych linach do krokwi oraz oparta na zrębach drewnianych ścian prowadzi do pracowni na piętrze oraz na balkon. Projekt domu: Hubert Trammer, Jacek Szlis

Antresola wymaga doświetlenia

Antresola ujęta w projekcie domu powinna mieć przemyślany sposób dopływu światła dziennego i oświetlenia światłem sztucznym. Gorzej jest, gdy powstaje ona w ramach remontu domu lub mieszkania.

Oświetlenie zależy od funkcji, jaką pełni antresola. Jeśli będziemy tam pracować, powinniśmy zapewnić sobie dobre oświetlenie biurka lub warsztatu. Gdy będzie ona pełnić funkcję kącika wypoczynkowego, hobby lub gimnastycznego, może wystarczyć skąpsze doświetlenie.

Najlepsze jest zapewnienie dopływu światła naturalnego. Na poddaszu można wykorzystać nowo wstawione okna dachowe. Jeśli zabudowujemy wysokie pomieszczenie, można usytuować antresolę przy bardzo wysokim oknie, tak żeby choć jego część dawała tu światło. W otwartym parterze  światło będzie przenikać w głąb antresoli z pozostałej części domu.

Choć urządzając miejsce np. do spania na antresoli, jesteśmy w pobliżu sufitu, lepsze od żyrandola jest oświetlenie boczne - kinkiety, halogeny - dzięki niemu można również "rzeźbić" przestrzeń wnętrza.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Antresola jest oświetlona przez okno dachowe. Projekt domu Henryk Laguna MAAS

Instalacje na antresoli

Żeby wygodnie korzystać z tej przestrzeni, należy zapewnić tam dopływ energii elektrycznej. Będzie ona potrzebna nie tylko do oświetlenia, lecz także do podłączenia urządzeń, np. komputera, drukarki, zestawu TV. Przewody instalacyjne najlepiej rozprowadzić z najbliższej puszki. Żeby nie były widoczne, można ukryć je w bruzdach, w konstrukcji drewnianej lub w obudowach wzdłuż podłóg

Pamiętajmy również, że na antresoli gromadzi się najbardziej rozgrzane powietrze. Dlatego w pobliżu niej warto założyć kratkę wentylacyjną lub wentylację mechaniczną.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Pracownia na antresoli wymaga dobrego oświetlenia

Schody na antresolę

Na antresolę trzeba jakość wejść. Im częściej będziemy na niej bywać, tym schody powinny być wygodniejsze. Nieodpowiednie schody na antresolę szybko mogą stać się przekleństwem domu.

Jeśli antresola stanowi miejsce do spania, zwłaszcza w pokoju młodego człowieka, wystarczy prosty bieg, nawet niemal drabina, po której będzie się on bez trudu poruszał.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Na sypialnię na antresoli w pokoju dziecko może wchodzić nawet po najprostszych schodach w postaci drabiny

Schody na antresolę przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców, powinny odpowiadać ich możliwościom. Ponieważ antresola, to nie jest pełna kondygnacja, bieg nie jest bardzo długi. Zależnie od miejsca można zbudować dowolne schody. Jako rozwiązanie konstrukcyjne często wykorzystuje się schody spiralne, które wyglądają atrakcyjnie i nie zajmują dużo miejsca. Natomiast na antresolę połączona z salonem często prowadzą bardzo reprezentacyjne, pięknie wykończone schody.

Budując antresolę nie wolno zapomnieć o balustradzie, która zabezpieczy przed wypadnięciem i wytrzyma ciężar osoby, która się potknie. Wybór materiału, z którego będzie wykonana balustrada, zależy od budulca schodów oraz od charakteru pomieszczenia. Obok klasycznej balustrady z metalową barierką czy drewnianej z tralkami możemy wykorzystać szklane, hartowane tafle czy ażurowe, metalowe kraty.

Zadanie balustrady na antresoli spełnią także stabilnie zamontowane blaty do pracy lub oparcia odwróconych mebli wypoczynkowych. Jednak estetyka nigdy nie powinna przesłaniać jej zasadniczej funkcji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Na antresolę w salonie prowadzą wyeksponowane schody. Projekt wnętrz Joanna Wichniewicz
Sonda
Jaka jest największa zaleta mieszkania urządzonego na poddaszu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie