Tradycyjny dom. Nie tylko dworek z kolumnami

2020-05-22 13:35

Określenie dom w stylu tradycyjnym jest często używane w opozycji do dom w stylu nowoczesnym. Tymczasem jest ono niezwykle pojemne – oznacza i tradycyjne domy z poddaszem użytkowym, i architekturę stylową. Często decyduje detal. Wyjaśniamy, komu może się spodobać dom w stylu tradycyjnym.

ED 88 projekt gotowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt ED 88 Reprezentacyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Katarzyna Słupeczańska

Wybór stylu domu to często pierwsza decyzja, jaką podejmujemy, planując własną siedzibę. Dom o dość zwartej bryle, spadzistym dachu, wykończony klasycznymi materiałami wydaje się rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym. Taki budynek może przykuć uwagę swoją architektoniczną formą lub starannym wykończeniem, ale na pewno nie będzie się nadmiernie wyróżniał z otoczenia ani szokował.

Tradycja czy architektoniczny melanż

Powszechnie uważa się, że tradycyjny dom oznacza dworek. Tymczasem to tylko jedna z licznych form stylu tradycyjnego. Nawiązania do tradycji mogą być znacznie prostsze i o wiele mniej wymagające. Punktem wyjścia jest zazwyczaj forma domu parterowego z poddaszem użytkowym. O tym, czy nabierze on cech domu tradycyjnego, czy nowoczesnego, zadecydują detale i materiały. Kluczowy jest dach – musi być okazały, dobrze widoczny, dekorujący dom zarówno architektonicznymi detalami, jak i solidnym pokryciem. Dach dwupołaciowy zazwyczaj rozbudowany jest lukarnami lub wolimi oczkami.

GALERIA: zobacz projekty domów w stylu tradycyjnym

Coraz częściej jednak jako wyróżnik stylu tradycyjnego uznaje się znacznie bardziej okazały i widoczny na każdej elewacji dach czterospadowy. Bryła budynku jest zazwyczaj dość zwarta – jeśli są ozdobniki, to klasyczne wykusze, ryzality, podcienia i nisze. Istotnym wyróżnikiem stylu tradycyjnego jest ukształtowanie elewacji. W wydaniu najbardziej klasycznym wyraża się ono uporządkowaniem elementów zgodnie z zasadą symetrii z gankiem lub facjatą w centralnej części. Bardziej swobodnie ukształtowane elewacje zawsze mają zaakcentowane wejście: gankiem, kolumnami, daszkiem. Tradycyjny dom wyróżnia się również kształtem okien – zawsze są z podziałami dzielącymi je na mniejsze pola lub ozdobione drobną siatką szprosów. Lubianym elementem są okiennice – nie tylko zdobią elewacje i tworzą rustykalny klimat, ale też wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Zwolennicy tradycji chętnie widzą w swoich domach balkony, loggie, werandy. Wydzielające ich granice balustrady najczęściej są wykonane z drewnianych elementów.

Sprawdź też: Domy z garażem dwustanowiskowym >>>

Dom nowoczesny czy tradycyjny

Dom tradycyjny może być zarówno murowany i otynkowany, jak i zbudowany z drewna lub wykończony drewnianą oblicówką. Nie brakuje tu również odwołań do tradycyjnych sposobów wykończenia ścian – najlepiej jednak, aby miały one źródło w tradycji danego regionu, na przykład mur pruski na Pomorzu, ściany obłożone łupanym granitem na Mazurach, a piaskowcem w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Sprawdź też: Cichy dom, czyli jak wybierać projekt domu, aby izolacja akustyczna nie była potrzebna >>>

Materiałami wykończeniowymi podkreśla się solidność i trwałość domu, bo przecież „tradycyjny” oznacza na lata, dla wielu pokoleń. Dlatego budynek musi mieć wyraźnie podkreślony cokół dający wrażenie, że dom jest wrośnięty w ziemię. Podobną rolę odgrywają wzmocnione narożniki w kształcie tradycyjnych murów przyporowych lub obłożone materiałem trwalszym niż tynk – cegłą klinkierową, kamieniem. Dach również musi stwarzać wrażenie trwałego, niezniszczalnego, dobrze chroniącego dom przed niszczącymi siłami natury. Mile widziana jest dachówka i naśladująca ją blachodachówka, w nawiązaniach regionalnych – gont. Zestaw kolorystyczny domu jednorodzinnego także ma podkreślić związek z klasyką: ściany będą raczej jasne, pokrycie dachu i cokół – ciemniejsze czerwone lub brązowe, okna najczęściej w naturalnym kolorze drewna.

Dom tradycyjny, czyli dla każdego?

Dom tradycyjny ma najczęściej układ wnętrz dość standardowy, zaprojektowany z myślą o modelowej rodzinie. W typowej, dość zwartej bryle budynku parterowego z poddaszem podział na strefy dzienną i nocną przebiega zgodnie z granicami kondygnacji. Nowoczesność ogranicza się do otwartej lub półotwartej strefy dziennej.

M62d
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domy M62d Dolina tęczy - wariant IV, arch. Katarzyna Słupeczńska Link: Sprawdź projekt >>>
76b projekt
Autor: Kolekcja Muratora, www.muratorprojekty.pl Projekt domu M76b Ogród o zmierzchu - wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przy wyborze projektu zwolennicy tradycji rzadziej sięgają po takie rozwiązania jak dwukondygnacyjne pomieszczenia, galerie i antresole. Garaż zazwyczaj wtapia się w bryłę domu, zachowując tradycyjną hierarchię ważności obu części. Współczesny dom, choćby wiernie naśladował któryś ze stylów historycznych, otwiera się na otoczenie. Zwykle jednak wyjście na taras i do ogrodu lokalizuje się w salonie, rzadziej w sypialniach i innych pomieszczeniach. Zbyt duża liczba wyjść może zachwiać tak ważne u zwolenników tradycji poczucie bezpieczeństwa.

Sprawdź ciekawe projekty z kolekcji Muratora:

Kolumny architektoniczne. Aranżacja otoczenia domu z kolumnami
Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.