| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom z dachem dwuspadowym: wybieramy projekt domu i dachu

Dom z dachem dwuspadowym: wybieramy projekt domu i dachu

Dom z dachem dwuspadowym - taki projekt domu to doskonała inwestycja. Budowa domu z dachem dwuspadowym nie zaskoczy nas trudnościami i kosztami. Taki projekt dachu zapewni najwięcej miejsca na poddaszu i zawsze będzie modny. Zanim jednak wybierzesz projekt domu z dachem dwuspadowym, sprawdź, jak taki dom wykończyć i jak urządzić poddasze.

Domy z dachem dwuspadowym są najpopularniejsze. Żaden cieśla nie powinien mieć kłopotu z budową konstrukcji takiego dachu. Oszczędność i prostota dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on najczęściej wybierany do tradycyjnej achitektury domu, jak i jest również lubianym elementem nowoczesnej architektury, powściągliwej w korzystaniu z ozdób i detali.

Dom z dachem dwuspadowy - tradycyjny i nowoczesny

Dom z dachem dwuspadowym to dobry projekt domu dla inwestorów lubiących tradycyjną bryłę budynku. Taki dom zachowując wierność sprawdzonym proporcjom, może bezpiecznie nawiązać do znanej od dawna architektury.

Sprawdź też: dom z dachem czterospadowym >>>

Projekt domu z dwuspadowym dachem jest również dobrym punktem wyjścia do nowoczesnych modyfikacji tej formy. Modne są piętrowe domy przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. Na topie są też domy z dwuspadowymi dachami pozbawionymi okapów.

Sprawdź też: strop drewniany - budowa stropu >>>

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dom z dachem dwuspadowym: jak urozmaicić wygląd dachu?

Wygląd dachu dwuspadowego zmienia się w zależności od ustawienia domu na działce. Dach będzie można podziwiać w całej okazałości, gdy dom stanie kalenicą do drogi. Front z dużą połacią dachu zwykle jednak jest zbyt monotonny, dlatego najczęściej rozbija się jego płaszczyznę zadaszeniem centralnie usytuowanego ganku, ryzalitu czy facjaty.

Gdy dom ustawiony będzie szczytem do ulicy, płaszczyzny połaci i pokrycie będą mniej widoczne. Na pierwszym planie znajdą się elementy szczytu – wiązanie, podbitki okapu, szczytowa ściana poddasza – które będą wymagały więcej uwagi i starannego wykończenia. Często w ścianie szczytowej umieszcza się balkon.

Dom z dachem dwuspadowym: jak zaplanować działkę?

Dach dwuspadowy pozwala też lepiej zagospodarować przestrzeń na działce. W bryłę domu łatwo wbudować garaż, a wysuwając okapy poza obrys bryły, zapewnić zadaszenie wejściu, tarasowi czy też stworzyć przestrzeń na przechowywanie drewna kominkowego lub sprzętu sportowego. Wygodne i komfortowe wnętrze.

Dom z dachem dwuspadowym: ile miejsca na poddaszu?

Dach dwuspadowy jest bardzo ekonomiczny pod względem ilości miejsca na poddaszu, ponieważ przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków domu. Pozostałe dwa boki zamknięte są pionowymi ścianami szczytowymi, przy których poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m). Funkcjonalność przestrzeni zależy też od ścianki kolankowej – im jest wyższa, tym więcej miejsca na poddaszu.

Dom z dachem dwuspadowym: jak oświetlić poddasze?

Najprostszy sposób oświetlenia poddasza to okna w ścianie szczytowej. W małym domu, gdzie każde pomieszczenie ma „dostęp” do ściany szczytowej, okna elewacyjne mogą być jedynym źródłem światła. W większych budynkach okna w ścianach szczytowych trzeba uzupełnić tymi zamontowanymi w dachu: oknami połaciowymi, które wprawdzie przerywają ciągłość pokrycia, ale nie zmieniają kształtu dachu, lub lukarnami, które rozrzeźbiają i urozmaicają prosty kształt zadaszenia. Okno połaciowe daje więcej światła niż pionowe.

Dom z dachem dwuspadowym: jak podzielić przestrzeń poddasza?

Kształt pomieszczeń zależy od sposobu podziału całej przestrzeni poddasza. Zazwyczaj jedna ściana – ta, do której schodzi połać dachu – jest niższa. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany dzielące pomieszczenia w najwyższej części poddasza mają pełną wysokość.

Południowa działka. Jaki wybrać projekt domu?

Południowa działka zazwyczaj budzi pozytywne odczucia – dobrze oświetlona przestrzeń wydaje...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

12 pytań o stan surowy: kolejność prac i...

Czas od powitania murarzy do zatknięcia wiechy mija dość szybko. Dom rośnie jak na drożdżach, aż osiągnie...

5 projektów domów z poddaszem użytkowym....

Przedstawiamy Top 5 projektów domów z poddaszem użytkowym o powierzchni 120-145 m2. Domy z...

Dom Energooszczędny

Tym, którym energooszczędność kojarzy się z nieciekawym domem bez okien, mogą się mile rozczarować....

Pozwolenia, uzgodnienia – dokumenty, bez których...

Chcesz zbudować dom? Dowiedz się, jakie musisz zgromadzić pozwolenia iuzgodnienia. Przedstawiamy listę ...