Cichy dom, czyli jak wybierać projekt domu, aby izolacja akustyczna nie była potrzebna

2020-05-20 14:57

Każdemu zależy na tym, aby żyć komfortowo. Niestety na co dzień zmagamy się z nadmiarem dźwięków. Czasami bierzemy pod uwagę montaż specjalnej izolacji akustycznej. Można jednak tego uniknąć. Jak? Trzeba już na etapie wyboru projektu gotowego domu dobrać najlepsze rozwiązanie. Oto, jak to zrobić.

Relaks w domu
Autor: gettyimages Cisza w domu pomaga w skupieniu, jak i w relaksie

Zgodnie z obowiązującymi normami poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinien przekraczać 50 decybeli w ciągu dnia i 40 w nocy. Taki standard akustyczny pozwolą zachować odpowiednie decyzje na każdym etapie budowy od wyboru działki, przez decyzję o projekcie gotowym, aż do ostatecznego wyposażenia domu.

Cichy dom, czyli miejsce na azyl

Przed hałasem skutecznie może nas ochronić działka położona w cichej i spokojnej okolicy. Jak sprawdzić, czy miejsce, które wybraliśmy na swoją siedzibę, będzie wolne od hałasu? Z pewnością należy omijać ulice położone wzdłuż ruchliwych tras przelotowych, przejeżdżających obok pociągów czy tramwajów. Ale zagrożeniem dla naszych uszu mogą być też posesje usytuowane przy uliczce o niewielkim ruchu – wystarczy, by znajdował się tam warsztat kamieniarski czy stolarski.

Wpływ na poziom hałasu ma także sposób zabudowania ulicy – gęsta zabudowa wąskiej ulicy domami o dwóch lub trzech kondygnacjach powoduje, że poziom hałasu wzrasta o kilka decybeli. Niekorzystna ze względów akustycznych lokalizacja to działka położona między ruchliwą ulicą a wysokimi blokami. Przyjrzyjmy się również nawierzchni ulicy – najcichszy jest asfalt, a najgłośniejsze bruk i kostka betonowa, ale wzrost poziomu hałasu odczuwa się, dopiero gdy samochód jedzie z prędkością powyżej 60 km/h.

GALERIA: zobacz wybrane projekty gotowe domów jednorodzinnych

Jeśli okolica jest niezabudowana i nie możemy ocenić, jakie mogą być źródła hałasu, przed zakupem upatrzonej działki warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego. Bądźmy ostrożni, jeśli przewiduje on zabudowę mieszkaniowo-usługową lub usługowo-produkcyjną. Naszym sąsiadem może stać się wtedy supermarket czy też klub nocny. Wizyta w urzędzie gminy pozwoli nam także ustalić, jaki jest poziom hałasu w okolicy interesującej nas działki. Wiele gmin dysponuje mapami akustycznymi sporządzonymi dla danego obszaru. Dobrym źródłem informacji mogą być także przyszli sąsiedzi. Warto też samemu poobserwować, a właściwie „osłuchać” okolicę o późnych porach.

Najlepsze projekty domów nowoczesnych: TOP 5 >>>

HomeKONCEPT-23
Autor: HomeKONCEPT; muratorprojekty.pl Projekt HK23 HomeKONCEPT-23, autor HomeKONCEPT. Częściowo zadaszony taras, który jawi się jako zaciszna, relaksacyjna enklawa zewnętrznego relaksu Link: Sprawdź projekt >>>

Wybór projektu zależy od działki

Wybierając miejsce na dom, należy uwzględnić odpowiednią odległość od źródeł hałasu, na przykład odległość od torów kolejowych powinna wynosić 400 m. Jeśli działka przylega do ruchliwej ulicy, którą w ciągu godziny przejeżdża około 500 pojazdów, dom powinien być od niej oddalony co najmniej 50 m; gdy pojazdów jest 1000, powinno to być 100 m. Bezpieczniej jest odległości te pomnożyć przez współczynnik 1,5, ponieważ docierające do domu dźwięki mogą być okresowo wzmacniane przez niekorzystny kierunek wiatru czy dużą wilgotność powietrza.

Komfort akustyczny domu położonego przy ruchliwej ulicy poprawią ekrany akustyczne montowane w miejscu ogrodzenia. Ekran z nieprzezroczystego materiału zapewni także ochronę wizualną posesji, z przezroczystego ochroni tylko przed hałasem. Warto też wykorzystać naturalne przeszkody rozpraszające i osłabiające hałas. Barierę przed nadmiarem decybeli może tworzyć zieleń, inne budynki czy też wał ziemny lub skarpa. Wysoki i szeroki pas zieleni pozwoli na przykład zmniejszyć odległość domu od torów kolejowych do 200 m. Warunki akustyczne domu zawsze poprawi wysokie ogrodzenie wykonane z materiałów tworzących pełną ścianę, ściana parawanowa, a także pełna, wysoka balustrada tarasu czy podestu wejściowego.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe z kolekcji Muratora:

Miarodajny XV
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C333p Miarodajny - wariant XV, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Cichy dom, to też ciche elewacje

Na etapie decyzji o projekcie gotowym należy również zwrócić uwagę na bryłe budynku - korzystna jest ta rozrzeźbiona. Wszelkie występy na elewacji, takie jak wykusze, ryzality, są doskonałymi ekranami akustycznymi, które skutecznie rozpraszają falę dźwiękową, chroniąc przed hałasem znajdujące się za nimi pomieszczenia. Taką funkcję może też pełnić przesunięcie względem siebie kondygnacji, na przykład wysunięcie części parteru i umieszczenie nad nią tarasu lub loggii. Na powierzchni cofniętego fragmentu powstaje wówczas cień akustyczny. Także dach może zmieniać odbiór dźwięków dobiegających z zewnątrz. Duża powierzchnia dachu będzie nas narażała na większy hałas, gdyż dach tworzy powierzchnię rezonansową wzmacniającą dźwięki i wibracje powstające wewnątrz budynku, a także hałasy zewnętrzne.

Południowa działka. Jaki wybrać projekt domu? >>>

Winston XVI
Autor: Atrium, muratorprojekty.pl Projekt domu GL 9991302 Winston XVI SZ, autor: Atrium arch. Piotr Godlewski arch. Krzysztof Lelek Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt gotowy od środka

Aby uniknąć montowania dodatkowej izolacji akustycznej, od strony najbardziej narażonej na hałas z zewnątrz warto zaplanować klatkę schodową, pomieszczenia gospodarcze, ewentualnie kuchnię. Natomiast od cichej powinny się znaleźć sypialnie, salon czy pokój do pracy.

Rozplanowanie wnętrz powinno też chronić wnętrze przed dźwiękami powstającymi wewnątrz domu. Na pewno warto odizolować pomieszczenie gospodarcze z głośno pracującym kotłem i pralnię od mieszkalnej części domu. W strefie dziennej, gdzie spotykają się domownicy, załatwia się wszystkie sprawy rodzinne, z natury jest głośno.Gdy tworzy ją kompleks otwartych pomieszczeń, dźwięki nienapotykające na swej drodze ścian i drzwi są słyszalne w całej strefie. Warunki akustyczne pogarszają różne poziomy podłogi stosowane często w postaci dwóch czy trzech schodków między salonem a jadalnią. Z punktu widzenia akustyki niepraktyczne są też pomieszczenia wysokie na dwie kondygnacje, antresole i galerie. W domu narażonym na hałas warto pomyśleć o takich rozwiązaniach jak łukowe wejścia, kopuły, kolebki i półokrągłe nisze w ścianach.

Warto wiedzieć

Uwaga na schody! Rozwiązania takie jak otwarcie klatki schodej na hol powiązany przestrzennie ze strefą dzienną lub modne usytuowanie schodów w salonie pogarszają warunki akustyczne w domu. Otwarta klatka schodowa tworzy tunel, przez które dźwięki powstające na parterze z łatwością przedostają się na wyższą kondygnację. Tradycyjne rozwiązanie ze schodami w zamkniętej klatce schodowej daje większy komfort akustyczny.

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Nasi Partnerzy polecają