Południowa działka. Jaki wybrać projekt domu?

2020-04-28 13:13

Południowa działka zazwyczaj budzi pozytywne odczucia – dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się wymarzonym miejscem na dom. Jednak tylko odpowiedni projekt domu pozwoli wykorzystać atuty takiej parceli.

M183f
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Wizualizacja projektu M183f, Bajeczny widok - wariant VI, arch. Katarzyna Słupeczańska

Na działce z wjazdem od południowej strony dom zwykle sytuuje się możliwie jak najbardziej w głębi działki. Dystans pozwala widzieć jednocześnie całą elewację, dach, garaż i podjazd. Ważne jest więc, aby front domu był idealnie zakomponowany i reprezentacyjny. Również kształt dachu i pojawiające się na nim lukarny czy facjaty są doskonale wyeksponowane. Warto też zwrócić uwagę, aby garaż nie przytłaczał domu – lepiej, jeśli jest cofnięty za frontową ścianę.

Jakie pomieszczenia ulokować od południa?

Ze względu na to, że od południowej strony wpada najwięcej światła, od frontu lokuje się pomieszczenia bogato przeszklone. Nie bez znaczenia jest więc uroda okien – ich kształt, materiał, z którego są zrobione, podziały i kompozycja na elewacji. Warto też zwrócić uwagę, jak został zaplanowany sposób ich zasłaniania – rolety, żaluzje czy wertikale po zmierzchu będą współtworzyły kompozycję frontu. Do wykończenia elewacji dobrze jest wybierać materiały naturalne, które pod wpływem słońca nie zmieniają koloru, takie jak kamień, cegła licowa i klinkierowa, lub nabierają w słońcu szlachetnej patyny, jak drewno.

Dlaczego boczna elewacja domu jest tak ważna?

Jeśli działka jest szeroka, warto wykorzystać również możliwości doświetlenia wnętrz, jakie dają boczne elewacje. Zachodnie słońce dostarcza prawie taką samą ilość światła co południowe, wschodnie daje przyjemne światło rano. Zwróćmy więc uwagę na ukształtowanie bocznej elewacji – przeszklenia, balkony.

HK 42b
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Wizualizacja projektu HomeKONCEPT 42B Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Gdzie na działce południowej usytuować taras?

Południowa orientacja działki zwykle przesądza o lokalizacji tarasu – ze względu na możliwości oświetlenia sytuuje się go od frontu lub na bocznej elewacji. Sprawdzają się też rozwiązania narożne – kształt litery L pozwala wówczas podzielić taras na funkcjonalne strefy: od zachodniej lub wschodniej strony, gdzie słońce dociera tylko przez część dnia, wygodnie będzie mieć kącik jadalniany, a od południowej nasłonecznione miejsce do odpoczynku dla zwolenników słonecznych kąpieli.

Ze względu na zapewnienie intymności warto dobrze przemyśleć możliwość osłonięcia tarasu od ulicy pergolą lub przesłoną z zieleni. Wyzwaniem jest również zaplanowanie miejsca na wejście. Zwykle lokalizuje się je od frontu warto wtedy wybrać projekt z wejściem zacienionym przez niszę lub podcień.

HK69
Autor: HomeKONCEPT, muratorprojekty.pl Wizualizacja projektu HomeKONCEPT 69 Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>

Jak oddzielić ogród od ulicy na działce południowej?

Wypoczynkową część ogrodu zwykle planuje się w jego najbardziej nasłonecznionej części. Jest to również miejsce na dekoracyjną część ogrodu – większość efektownych roślin wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych. Warto więc zapewnić możliwość jak największej izolacji ogrodu od ulicy, na przykład poprzez pełne ogrodzenie lub przesłony z pnączy.

Gdzie zaplanować w domu salon, a gdzie kuchnię i część godpodarczą?

W domu z frontem od południowej strony nie można zastosować proponowanego przez większość projektów typowego dla lokalizacji północnych i wschodnich układu wnętrz, który polega na usytuowaniu od chłodnego frontu pomieszczeń niewymagających dobrego oświetlenia, czyli wejścia, garażu i strefy gospodarczej, a po stronie przeciwnej w stosunku do wejścia – pokoju dziennego z tarasem i wypoczynkową częścią ogrodu.

Przeniesienie takiego układu do domu z frontem od południa grozi złym oświetleniem pomieszczeń. Typowy układ musi być zmieniony – pokój dzienny z tarasem najlepiej umieścić od frontu lub w południowo-zachodnim narożniku, a kuchnię i część gospodarczą cofnąć w głąb domu.

Jak zachować w domu podział na strefy?

W odwróconym układzie wnętrz nie zawsze udaje się zachować czytelny podział na strefy. Największą trudność sprawia rozplanowanie stref w domu parterowym – żeby sypialnie znalazły się w najcichszym miejscu w głębi domu, trzeba je umieścić po stronie północnej, co oznacza niedobór światła. Często więc strefy trzeba rozbić lub znaleźć inny kompromis. Rozwiązaniem są wnętrza oświetlone z dwóch stron

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Zobacz więcej naszych projektów domów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.