Najlepsze remonty 2017. Oto zwycięzcy konkursu Remont Roku

2018-03-09 12:53
Oto zwycięzcy konkursu Remont Roku 2017!
Autor: archiwum muratordom

Przedstawiamy domy i mieszkania nagrodzone w naszym konkursie remontowym. Obejrzyj nagrodzone prace i przekonaj się, że warto remontować. Te przykłady mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy zamierzają przebudować dom, odświeżyć wnętrze, zaadaptować poddasze lub wykonać termomodernizację domu.

Remont Roku to konkurs organizowany przez miesięcznik „Murator” oraz serwis Murator.pl. Uczestnicy nadsyłali zgłoszenia w dwóch grupach konkursowych – Projekt oraz Realizacja. Musieli przygotować zdjęcia domu lub mieszkania przed remontem oraz opis planowanej inwestycji, a w przypadku zgłoszenia w grupie Realizacje – także zdjęcia po metamorfozie.

W drugiej edycji tego konkursu – Remont Roku 2017 – napłynęło około 500 zgłoszeń w czterech kategoriach tematycznych: Wnętrze, Termomodernizacja, Przebudowa i Poddasze. Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności, wpływu na komfort życia mieszkańców i estetyki, poprawności technicznej oraz racjonalności ekonomicznej zastosowanych rozwiązań.

Spośród 300 zgłoszeń realizacji jury konkursowe wyłoniło pięciu laureatów nagród głównych i przyznało osiem wyróżnień w czterech kategoriach: Poddasze, Wnętrze, Przebudowa i Termomodernizacja. Jury brało pod uwagę funkcjonalność i estetykę, ale na ostateczny werdykt wpływało też to, na ile efekt przeprowadzonych prac może być inspirujący dla osób planujących remont.

Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Poddasze

Spośród 40 zgłoszeń nadesłanych do tej kategorii do ostatniego etapu zostało zakwalifikowanych 13 poddaszy. Były wśród nich adaptacje i remonty strychów wiekowych kamienic, domów jednorodzinnych, bloków, a nawet spichlerza. Inwestorzy i architekci w różny sposób dzielili przestrzeń poddasza – budując antresole, wyburzając ściany lub likwidując strop nad salonem. Na różne sposoby doświetlali też poddasza. Niektórzy inwestorzy ukrywali, inni wręcz przeciwnie – eksponowali charakterystyczną dla poddasza konstrukcję dachu. Różne były także aranżacje poddaszowej przestrzeni – od tych odwołujących się do historii, po na wskroś nowoczesne.

W tej kategorii nagrodę główną przyznano za remont generalny i adaptację poddasza w starej kamienicy (zgłoszenie 15915). Tutaj nowoczesny podział przestrzeni i meble towarzyszą oryginalnym detalom charakterystycznym dla wiekowej architektury. W ten sposób powstało wnętrze na miarę dzisiejszego stylu życia, a jednocześnie pasujące do zabytkowej fasady kamienicy. Mieszkanie urzeka niepowtarzalnym klimatem. Inwestorzy zadbali o zachowanie oryginalnych detali: pięknego okna, starych drewnianych belek, desek i ceglanych ścian. Charakter wnętrza był odtwarzany z respektem – inwestorzy odkupowali deski stropowe z rozbiórek innych kamienic i wykorzystali je podczas remontu.

We wnętrzu zbudowano nieistniejące wcześniej kuchnię, łazienkę i antresolę. Kuchnia w nowoczesny sposób otwiera się na jadalnię płynnie łączącą się z holem. W tym modnie podzielonym wnętrzu najważniejszym akcentem jest wiekowe okno łukowe, które przesądziło o kupnie poddasza. „Zakochaliśmy się w nim od razu (choć nie było w nim połowy szyb, a druga część była pozabijana deskami)” – napisali w zgłoszeniu inwestorzy. W tej aranżacji urzeka spotkanie historii z tym, co współczesne. Teraz stare okno to centrum mieszkania, stoi przy nim jadalniany stół. Ozdobą są też schody na antresolę. To udany mariaż historii z nowoczesnością – mają stopnie wyglądające na wiekowe, a do tego nowoczesną konstrukcję wspornikową.

Jury wyróżniło także adaptację nieużytkowego wysokiego strychu kamienicy z lat 30. (zgłoszenie 16697). Specjalne wyróżnienie przyznano właścicielowi poddasza ze świetlikami (zgłoszenie 16557).

Nagroda główna w kategorii Poddasze xc
Autor: archiwum muratordom Podczas remontu ze starannością zachowano i odnowiono oryginalne detale, oraz umiejętne wykorzystano stare materiały

Remont Roku - nagrody i wyróżnienia w kategorii Przebudowa

W tej kategorii były 72 zgłoszenia. Jury szczegółowo rozpatrzyło prace 17 półfinalistów. Nadesłane realizacje pokazują, że na cele mieszkalne coraz powszechniej adaptowane są różne pomieszczenia gospodarcze – wśród zgłoszeń były ślusarnia, obora, stodoła, magazyn. Nowe życie zyskują też PRL-owskie kostki. Wśród nadesłanych prac były również przebudowy wiekowych, niekiedy zabytkowych domów.

Różnorodność nadesłanych przebudów i ich wysoki poziom sprawił, że ta kategoria wywołała najwięcej emocji podczas dyskusji jurorów. Po długich i chwilami burzliwych obradach głosy jury podzieliły się po równo między efektowną przebudowę kostki i modernizację typowego ceglanego domu.

Kostka (zgłoszenie 16059), która zgodnie z tytułem zgłoszenia zyskała nowe życie, już na pierwszy rzut oka w niczym nie przypomina dawnego domu z lat 50. Zachwyca nowoczesną formą. Aby tak się stało, nie trzeba było zmieniać kształtu bryły. „O zakupie domu z lat 50. i jego gruntownej przebudowie zdecydowała wykonana w przeciągu jednego dnia koncepcja, która wykazała, że dom można przebudować w taki sposób, aby wykorzystać pomieszczenia piwnicy i zamienić ją na część mieszkalną” – pisali inwestorzy.

Układ funkcjonalny domu po przebudowie zmienił się radykalnie. W pomieszczeniach dawnej piwnicy i garażu jest teraz kuchnia oraz jadalnia z wyjściem na częściowo zagłębiony taras gwarantujący intymność, mimo iż działka jest usytuowana między dwoma ulicami. Usunięto fragment stropu między dawną piwnicą a parterem, dzięki czemu strefa dzienna została optycznie otwarta. Teraz pokój dzienny na parterze oddziela symbolicznie od jadalni jedynie szklana balustrada. Aby wnętrze domu sprostało potrzebom domowników, na piętrze zaprojektowano trzy sypialnie i łazienkę. W ten sposób powstała kostka współczesna – komfortowa i piękna. Kształt, wielkość oraz rozmieszczenie okien zostały ściśle podporządkowane nowej koncepcji, jednocześnie stały się główną ozdobą bryły.

Przemiana drugiego nagrodzonego domu (zgłoszenie 16648) z niedużego parterowego budynku ceglanego w nowoczesny piętrowy ma według jury swój społeczny wymiar, bo takich domów jest wiele.

Zmiana kształtu dachu z kopertowego na dwuspadowy poprawiła proporcje domu i zwiększyła jego powierzchnię użytkową. Projektanci zmienili układ funkcjonalny domu tak, by odpowiadał współczesnym standardom. Zastosowali wyraźny podział na przestronną strefę dzienną – na parterze (z dużym salonem, w którym wyeksponowane są schody zabiegowe) – i strefę nocną – na piętrze. Oczywiście, sama zmiana układu funkcjonalnego nie zagwarantowałaby tej przebudowie nagrody. Kształt bryły i elewacje są tu najważniejsze – to one spajają to, co ważne dla historii regionu, z nowoczesnością. Zdecydowano się na podział elewacji na część ceglaną (na parterze) oraz wykończoną białym tynkiem (na piętrze). Aby zachować ceglane mury, ocieplono je od wewnątrz. Było warto – kontrast między białym gładkim tynkiem a starą cegłą wydobywa piękno tego drugiego materiału. Dodatkowo nadproża okien zaakcentowane dawnym układem cegieł przywołują historię domu. W takich ramach nowoczesne okna o wydłużonym kształcie przekonują, że to, co wiekowe, jest na czasie. Nowe pokrycie z blachy układanej na rąbek stojący podkreśla geometryczny charakter nowej kompozycji.

Oprócz dwóch głównych nagród przyznano dwa wyróżnienia specjalne: za najlepszą adaptację budynku gospodarczego (zgłoszenie 15757) i za przywrócenie charakteru starej zabytkowej chaty zatraconego przez poprzednie remonty (zgłoszenie 16318).

Nagroda główna w kategorii Przebudowa (ex aequo)
Autor: archiwum muratordom Nagroda główna w kategorii Przebudowa (ex aequo) Inwestor: Krzysztof Domeradzki Projekt: YATTA Architekci + Barbara Chromec Uzasadnienie jury: Za udaną modernizację domu charakterystycznego dla wiejskiej zabudowy okolic Łodzi. Za uporządkowanie architektury, poprawienie warunków mieszkania, a także za racjonalne i estetyczne wykorzystanie starych ceglanych murów, które są śladem przeszłości i urozmaiceniem elewacji nowego budynku. Za prostotę i elegancję w stosowaniu środków wyrazu architektonicznego, a przede wszystkim za poszanowanie miejsca i tradycji, gdzie „dawne” w sposób harmonijny spotyka się ze współczesnym.
Nagroda główna w kategorii Przebudowa (ex aequo)
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2017 Nagroda główna (ex aequo) w kategorii Przebudowa. Inwestorzy: Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg. Projekt: MMOA Architekci. Uzasadnienie jury: Za całkowitą efektowną i bezkompromisowo przeprowadzoną metamorfozę typowego domu kostki. Za przebudowę, dzięki której budynek zyskał nową, nieporównywalnie wyższą wartość architektoniczną. Za śmiałe i niekonwencjonalne rozwiązania przestrzenne modernizacyjne wewnątrz budynku, w ślad za którymi podążył wyraz architektoniczny, bez wątpienia o charakterze współczesnym, ale z poszanowaniem kontekstu istniejącej, sąsiedniej zabudowy.

Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Termomodernizacja

To najtrudniejsza spośród remontowych kategorii. Oceniane były tu przede wszystkim rozwiązania techniczne. Uczestnicy byli dopytywani o szczegóły zastosowanych rozwiązań, na przykład wykorzystane materiały (ich grubości i współczynniki przewodzenia ciepła). W półfinale spośród nadesłanych 39 zgłoszeń znalazło się tylko osiem prac. Jurorzy brali pod uwagę kompleksowość i skuteczność zastosowanych rozwiązań, a także to, w jakim stopniu wzbogaciły architekturę.

Nagrodę główną przyznano przebudowie kostki połączonej z jej termomodernizacją wraz z zastosowaniem rekuperacji (zgłoszenie 16604). Na elewacjach ułożono dwa rodzaje ocieplenia różniącego się izolacyjnością – 20 cm białego styropianu, a w innym miejscu 15 cm szarego (cieplejszego). Pozwoliło to urozmaicić elewacje. Takie zadanie pełnią także okna o różnych kształtach i wielkościach. Oczywiście wykorzystano takie, które mają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła – 0,8-0,9 W/(m2·K). Ściany piwnicy ocieplono styropianem fundamentowym grubości 18 cm, a posadzkę na gruncie płytami z polistyrenu ekstrudowanego. Docieplono także dach – izolację zrobiono z płyt styropianowych grubości od 30 do 55 cm, które tworzą spadek. W domu wymieniono kocioł na nowoczesny gazowy. Ci inwestorzy jako jedyni zastosowali nowy system wentylacji – mechaniczną z rekuperacją. Jury doceniło kompleksowo przeprowadzoną termomodernizację, która pozwoliła przekształcić stary dom w energooszczędny.

W dwóch wyróżnionych pracach (16636 i 16598) termomodernizacja była przeprowadzona prawidłowo i korzystnie wpłynęła na wygląd domów, ale miała mniejszy zakres niż w nagrodzonym domu.

Nagroda główna w kategorii Termomodernizacja
Autor: archiwum muratordom Nagroda główna w kategorii Termomodernizacja Inwestor: Tomasz Pruszczyński Projekt: Marcin Jurkiewicz – JURIKU Architekci Uzasadnienie jury: Za konsekwentnie i kompleksowo przeprowadzoną termomodernizację połączoną z wymianą instalacji oraz systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskiem ciepła. Za podjęcie wszystkich działań, które służą przekształceniu starego domu w budynek energooszczędny.

Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Wnętrze

Przy nagrodzeniu remontu wnętrza jury było jednomyślne – choć w tej kategorii było najwięcej zgłoszeń – 211. Wśród 13 półfinalistów zwyciężyło wnętrze domu z lat 90. (zgłoszenie 16667). Tym razem przesądziły walory estetyczne, bo prawie wszystkie spośród rozpatrywanych wnętrz mimo różnic powierzchni (od kawalerek po przestronne wnętrza domów) były na swoją miarę funkcjonalne i komfortowe.

W nagrodzonym – stylistykę i funkcjonalność na miarę PRL-u zastąpiły racjonalne rozwiązania i wysmakowane kompozycje. Jest przestronnie, nowocześnie i nastrojowo. Dzięki zmianie układu ścian działowych przestrzeń została częściowo otwarta i powiększona optycznie. Zwiększają ją także nowe duże okna, które wydłużają osie widokowe poza obrys murów. W rozciąganiu przestrzeni pomogły też przeszklone przegrody – na przykład gabinet z dużym przeszkleniem na nową klatkę schodową. Również nowe schody wspornikowe – jedna z głównych ozdób wnętrza – nie zasłaniają podłogi i dzięki temu powiększają główny hol. Na uwagę zasługuje także wyczucie aranżacyjne. Przykładowo pomalowanie na czarno słupa konstrukcyjnego między jadalnią a salonem podkreśla jego rolę – konstrukcyjno-aranżacyjną – i wskazuje środek ciężkości w przestrzeni. Istotne są tu także subtelne różnice kolorystyczne posadzek i tapicerki i umiejętne wprowadzanie do wnętrza ożywczych wzorów.

W tej kategorii wyróżniono dwa wnętrza: nowoczesne mieszkanie (zgłoszenie 16658) i małe mieszkanie (zgłoszenie 16415).

Nagrodzone i wyróżnione realizacje to najlepsze przykłady na to, że w przypadku dawania nowego życia starym mieszkaniom, domom, budynkom gospodarczym najważniejsze są wyobraźnia i determinacja w poszukiwaniu lepszego, piękniejszego miejsca do życia.

Nagroda główna w kategorii Wnętrze
Autor: archiwum muratordom Nagroda główna w kategorii Wnętrze Inwestor: Anna Godnicz Projekt: FORMATIV – Indywidualne Projekty Wnętrz Uzasadnienie jury: Za przekształcenie wnętrz, które wymagało kompleksowych zmian w całym domu: od nowego układu ścian i powiększenia okien przez wykończenie do szczegółowo zaprojektowanego oświetlenia. Efektem tych prac jest spójna i atrakcyjna aranżacja oraz stworzenie atmosfery, w której wyczuwa się przyjemność zamieszkiwania.
Remont domu - wymiana okien
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE