Najlepsze remonty 2017. Oto zwycięzcy konkursu Remont Roku
Przedstawiamy domy i mieszkania nagrodzone w naszym konkursie remontowym. Obejrzyj nagrodzone prace i przekonaj się, że warto remontować. Te przykłady mogą być inspiracją dla wszystkich, którzy zamierzają przebudować dom, odświeżyć wnętrze, zaadaptować poddasze lub wykonać termomodernizację domu.
Autor: archiwum muratordom
Nagroda główna w kategorii Poddasze Inwestorzy: Emilia i Wojciech Kocjanowie Projekt i wykonanie: własne Uzasadnienie jury: Za efektowne przekształcenie strychu zabytkowej kamienicy w piękne wysokie mieszkanie z klimatem, jakiego nie udałoby się uzyskać w nowym domu. Za staranność, z jaką zachowano i odnowiono oryginalne detale, oraz umiejętne wykorzystanie starych materiałów. Z uznaniem dla wyobraźni, odwagi i wkładu pracy własnej inwestorów.
Remont Roku to konkurs organizowany przez miesięcznik „Murator” oraz serwis Murator.pl. Uczestnicy nadsyłali zgłoszenia w dwóch grupach konkursowych – Projekt oraz Realizacja. Musieli przygotować zdjęcia domu lub mieszkania przed remontem oraz opis planowanej inwestycji, a w przypadku zgłoszenia w grupie Realizacje – także zdjęcia po metamorfozie.
W drugiej edycji tego konkursu – Remont Roku 2017 – napłynęło około 500 zgłoszeń w czterech kategoriach tematycznych: Wnętrze, Termomodernizacja, Przebudowa i Poddasze. Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności, wpływu na komfort życia mieszkańców i estetyki, poprawności technicznej oraz racjonalności ekonomicznej zastosowanych rozwiązań.
Spośród 300 zgłoszeń realizacji jury konkursowe wyłoniło pięciu laureatów nagród głównych i przyznało osiem wyróżnień w czterech kategoriach: Poddasze, Wnętrze, Przebudowa i Termomodernizacja. Jury brało pod uwagę funkcjonalność i estetykę, ale na ostateczny werdykt wpływało też to, na ile efekt przeprowadzonych prac może być inspirujący dla osób planujących remont.
Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Poddasze
Spośród 40 zgłoszeń nadesłanych do tej kategorii do ostatniego etapu zostało zakwalifikowanych 13 poddaszy. Były wśród nich adaptacje i remonty strychów wiekowych kamienic, domów jednorodzinnych, bloków, a nawet spichlerza. Inwestorzy i architekci w różny sposób dzielili przestrzeń poddasza – budując antresole, wyburzając ściany lub likwidując strop nad salonem. Na różne sposoby doświetlali też poddasza. Niektórzy inwestorzy ukrywali, inni wręcz przeciwnie – eksponowali charakterystyczną dla poddasza konstrukcję dachu. Różne były także aranżacje poddaszowej przestrzeni – od tych odwołujących się do historii, po na wskroś nowoczesne.
W tej kategorii nagrodę główną przyznano za remont generalny i adaptację poddasza w starej kamienicy (zgłoszenie 15915). Tutaj nowoczesny podział przestrzeni i meble towarzyszą oryginalnym detalom charakterystycznym dla wiekowej architektury. W ten sposób powstało wnętrze na miarę dzisiejszego stylu życia, a jednocześnie pasujące do zabytkowej fasady kamienicy. Mieszkanie urzeka niepowtarzalnym klimatem. Inwestorzy zadbali o zachowanie oryginalnych detali: pięknego okna, starych drewnianych belek, desek i ceglanych ścian. Charakter wnętrza był odtwarzany z respektem – inwestorzy odkupowali deski stropowe z rozbiórek innych kamienic i wykorzystali je podczas remontu.
We wnętrzu zbudowano nieistniejące wcześniej kuchnię, łazienkę i antresolę. Kuchnia w nowoczesny sposób otwiera się na jadalnię płynnie łączącą się z holem. W tym modnie podzielonym wnętrzu najważniejszym akcentem jest wiekowe okno łukowe, które przesądziło o kupnie poddasza. „Zakochaliśmy się w nim od razu (choć nie było w nim połowy szyb, a druga część była pozabijana deskami)” – napisali w zgłoszeniu inwestorzy. W tej aranżacji urzeka spotkanie historii z tym, co współczesne. Teraz stare okno to centrum mieszkania, stoi przy nim jadalniany stół. Ozdobą są też schody na antresolę. To udany mariaż historii z nowoczesnością – mają stopnie wyglądające na wiekowe, a do tego nowoczesną konstrukcję wspornikową.
Jury wyróżniło także adaptację nieużytkowego wysokiego strychu kamienicy z lat 30. (zgłoszenie 16697). Specjalne wyróżnienie przyznano właścicielowi poddasza ze świetlikami (zgłoszenie 16557).
Remont Roku - nagrody i wyróżnienia w kategorii Przebudowa
W tej kategorii były 72 zgłoszenia. Jury szczegółowo rozpatrzyło prace 17 półfinalistów. Nadesłane realizacje pokazują, że na cele mieszkalne coraz powszechniej adaptowane są różne pomieszczenia gospodarcze – wśród zgłoszeń były ślusarnia, obora, stodoła, magazyn. Nowe życie zyskują też PRL-owskie kostki. Wśród nadesłanych prac były również przebudowy wiekowych, niekiedy zabytkowych domów.
Różnorodność nadesłanych przebudów i ich wysoki poziom sprawił, że ta kategoria wywołała najwięcej emocji podczas dyskusji jurorów. Po długich i chwilami burzliwych obradach głosy jury podzieliły się po równo między efektowną przebudowę kostki i modernizację typowego ceglanego domu.
Kostka (zgłoszenie 16059), która zgodnie z tytułem zgłoszenia zyskała nowe życie, już na pierwszy rzut oka w niczym nie przypomina dawnego domu z lat 50. Zachwyca nowoczesną formą. Aby tak się stało, nie trzeba było zmieniać kształtu bryły. „O zakupie domu z lat 50. i jego gruntownej przebudowie zdecydowała wykonana w przeciągu jednego dnia koncepcja, która wykazała, że dom można przebudować w taki sposób, aby wykorzystać pomieszczenia piwnicy i zamienić ją na część mieszkalną” – pisali inwestorzy.
Układ funkcjonalny domu po przebudowie zmienił się radykalnie. W pomieszczeniach dawnej piwnicy i garażu jest teraz kuchnia oraz jadalnia z wyjściem na częściowo zagłębiony taras gwarantujący intymność, mimo iż działka jest usytuowana między dwoma ulicami. Usunięto fragment stropu między dawną piwnicą a parterem, dzięki czemu strefa dzienna została optycznie otwarta. Teraz pokój dzienny na parterze oddziela symbolicznie od jadalni jedynie szklana balustrada. Aby wnętrze domu sprostało potrzebom domowników, na piętrze zaprojektowano trzy sypialnie i łazienkę. W ten sposób powstała kostka współczesna – komfortowa i piękna. Kształt, wielkość oraz rozmieszczenie okien zostały ściśle podporządkowane nowej koncepcji, jednocześnie stały się główną ozdobą bryły.
Przemiana drugiego nagrodzonego domu (zgłoszenie 16648) z niedużego parterowego budynku ceglanego w nowoczesny piętrowy ma według jury swój społeczny wymiar, bo takich domów jest wiele.
Zmiana kształtu dachu z kopertowego na dwuspadowy poprawiła proporcje domu i zwiększyła jego powierzchnię użytkową. Projektanci zmienili układ funkcjonalny domu tak, by odpowiadał współczesnym standardom. Zastosowali wyraźny podział na przestronną strefę dzienną – na parterze (z dużym salonem, w którym wyeksponowane są schody zabiegowe) – i strefę nocną – na piętrze. Oczywiście, sama zmiana układu funkcjonalnego nie zagwarantowałaby tej przebudowie nagrody. Kształt bryły i elewacje są tu najważniejsze – to one spajają to, co ważne dla historii regionu, z nowoczesnością. Zdecydowano się na podział elewacji na część ceglaną (na parterze) oraz wykończoną białym tynkiem (na piętrze). Aby zachować ceglane mury, ocieplono je od wewnątrz. Było warto – kontrast między białym gładkim tynkiem a starą cegłą wydobywa piękno tego drugiego materiału. Dodatkowo nadproża okien zaakcentowane dawnym układem cegieł przywołują historię domu. W takich ramach nowoczesne okna o wydłużonym kształcie przekonują, że to, co wiekowe, jest na czasie. Nowe pokrycie z blachy układanej na rąbek stojący podkreśla geometryczny charakter nowej kompozycji.
Oprócz dwóch głównych nagród przyznano dwa wyróżnienia specjalne: za najlepszą adaptację budynku gospodarczego (zgłoszenie 15757) i za przywrócenie charakteru starej zabytkowej chaty zatraconego przez poprzednie remonty (zgłoszenie 16318).
Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Termomodernizacja
To najtrudniejsza spośród remontowych kategorii. Oceniane były tu przede wszystkim rozwiązania techniczne. Uczestnicy byli dopytywani o szczegóły zastosowanych rozwiązań, na przykład wykorzystane materiały (ich grubości i współczynniki przewodzenia ciepła). W półfinale spośród nadesłanych 39 zgłoszeń znalazło się tylko osiem prac. Jurorzy brali pod uwagę kompleksowość i skuteczność zastosowanych rozwiązań, a także to, w jakim stopniu wzbogaciły architekturę.
Nagrodę główną przyznano przebudowie kostki połączonej z jej termomodernizacją wraz z zastosowaniem rekuperacji (zgłoszenie 16604). Na elewacjach ułożono dwa rodzaje ocieplenia różniącego się izolacyjnością – 20 cm białego styropianu, a w innym miejscu 15 cm szarego (cieplejszego). Pozwoliło to urozmaicić elewacje. Takie zadanie pełnią także okna o różnych kształtach i wielkościach. Oczywiście wykorzystano takie, które mają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła – 0,8-0,9 W/(m2·K). Ściany piwnicy ocieplono styropianem fundamentowym grubości 18 cm, a posadzkę na gruncie płytami z polistyrenu ekstrudowanego. Docieplono także dach – izolację zrobiono z płyt styropianowych grubości od 30 do 55 cm, które tworzą spadek. W domu wymieniono kocioł na nowoczesny gazowy. Ci inwestorzy jako jedyni zastosowali nowy system wentylacji – mechaniczną z rekuperacją. Jury doceniło kompleksowo przeprowadzoną termomodernizację, która pozwoliła przekształcić stary dom w energooszczędny.
W dwóch wyróżnionych pracach (16636 i 16598) termomodernizacja była przeprowadzona prawidłowo i korzystnie wpłynęła na wygląd domów, ale miała mniejszy zakres niż w nagrodzonym domu.
Remont Roku - nagroda i wyróżnienia w kategorii Wnętrze
Przy nagrodzeniu remontu wnętrza jury było jednomyślne – choć w tej kategorii było najwięcej zgłoszeń – 211. Wśród 13 półfinalistów zwyciężyło wnętrze domu z lat 90. (zgłoszenie 16667). Tym razem przesądziły walory estetyczne, bo prawie wszystkie spośród rozpatrywanych wnętrz mimo różnic powierzchni (od kawalerek po przestronne wnętrza domów) były na swoją miarę funkcjonalne i komfortowe.
W nagrodzonym – stylistykę i funkcjonalność na miarę PRL-u zastąpiły racjonalne rozwiązania i wysmakowane kompozycje. Jest przestronnie, nowocześnie i nastrojowo. Dzięki zmianie układu ścian działowych przestrzeń została częściowo otwarta i powiększona optycznie. Zwiększają ją także nowe duże okna, które wydłużają osie widokowe poza obrys murów. W rozciąganiu przestrzeni pomogły też przeszklone przegrody – na przykład gabinet z dużym przeszkleniem na nową klatkę schodową. Również nowe schody wspornikowe – jedna z głównych ozdób wnętrza – nie zasłaniają podłogi i dzięki temu powiększają główny hol. Na uwagę zasługuje także wyczucie aranżacyjne. Przykładowo pomalowanie na czarno słupa konstrukcyjnego między jadalnią a salonem podkreśla jego rolę – konstrukcyjno-aranżacyjną – i wskazuje środek ciężkości w przestrzeni. Istotne są tu także subtelne różnice kolorystyczne posadzek i tapicerki i umiejętne wprowadzanie do wnętrza ożywczych wzorów.
W tej kategorii wyróżniono dwa wnętrza: nowoczesne mieszkanie (zgłoszenie 16658) i małe mieszkanie (zgłoszenie 16415).
Nagrodzone i wyróżnione realizacje to najlepsze przykłady na to, że w przypadku dawania nowego życia starym mieszkaniom, domom, budynkom gospodarczym najważniejsze są wyobraźnia i determinacja w poszukiwaniu lepszego, piękniejszego miejsca do życia.