Antresola w roli głównej. Piękna i wygodna aranżacja - rady architekta
Rozciąga optycznie przestrzeń domu a poza tym może być bardzo funkcjonalna. W jej przestrzeni mogą znajdować się zarówno mały schowek lub łóżko, jak i większe wnętrze, które można zaaranżować na wiele sposobów.
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska/XYstudio
Antresola może nie tylko rozdzielać przestrzeń wysokiego wnętrza, lecz także zaznaczać granice stref otwartego parteru – między częścią kuchenną a reprezentacyjnym salonem
Spis treści
Antresolę w domu jednorodzinnym najczęściej planuje się już na etapie budowy domu. Jest ona wtedy zintegrowana z konstrukcją budynku. To element architektoniczny, który może urozmaicić wysoki salon. W mieszkaniu antresolę zazwyczaj wstawia się podczas remontu, chcąc pozyskać dodatkową powierzchnię, przeznaczoną do określonych celów, na przykład spania, pracy, zabawy dzieci czy kącika do czytania lub medytacji.
Antresola w wersji maxi
W domach jednorodzinnych, w których antresola była planowana już na etapie projektu, element ten wraz ze schodami może decydować o klimacie wnętrza. Pomieszczenie, w którym się znajduje, jest zazwyczaj otwarte po sam dach. Taka pustka nad salonem lub holem jest bardzo efektowna. Można wyeksponować konstrukcję dachu oraz samą antresolę, składającą się na przykład z drewnianych lub stalowych belek. W wysokie ściany wstawia się duże przeszklenia. Wnętrze staje się przestronne i reprezentacyjne, a komunikacja między parterem i piętrem łatwiejsza. Osoby znajdujące się w pokojach na piętrze nie mają poczucia braku kontaktu z domownikami przebywającymi na dole. To przestrzenne połączenie, które jest zaletą, może jednak stwarzać pewne problemy.
W tym dwupoziomowym wnętrzu z antresolą zazwyczaj jest gorsza akustyka niż w pomieszczeniu o standardowej wysokości. Aby temu przeciwdziałać, do wnętrza warto wprowadzić tkaniny, miękkie meble i dywany, które będą likwidowały nadmierny pogłos.
Czytaj też: Bliźniaczki z mężami kontra poniemiecki dom w Zabrzu. Starcie zakończone
Duże ściany dwupoziomowego salonu wymagają dekoracji i oprawy plastycznej pasującej do reszty wnętrza. Może być to kolekcja obrazów, zdjęć, rzeźb czy efektowna okładzina.
Zaaranżowanie przesłon na wysokie okna może okazać się kłopotliwe, a dostęp do nich w celu ich umycia znacznie utrudniony. Dla własnej wygody warto więc od razu przewidzieć miejsce na rozstawianie drabiny. Szczególnie trudne do konserwacji bywa okno nad schodami prowadzącymi na antresolę.
Wysokie wnętrze trudniej jest równomiernie oświetlić niż takie o standardowej wysokości. Najlepiej sprawdzają się w nim zwisające, wielopunktowe źródła światła zlokalizowane na różnych poziomach, wspomagane oświetleniem dekoracyjnym skierowanym częściowo ku górze, na przykład listwami LED przy schodach lub podświetlającymi konstrukcję oraz oświetleniem punktowym, czyli kinkietami i stojącymi lampami. Konserwacja wysoko zlokalizowanych źródeł światła jest bardziej skomplikowana niż w przypadku lamp zawieszonych na mniejszej wysokości i wymaga korzystania z drabiny.
Wysokie pomieszczenie trudniej jest też równomiernie ogrzać, gdyż ciepło unosi się w nim bez przeszkód ku górze i w efekcie na antresoli robi się cieplej niż na dole. Dlatego w dwupoziomowym salonie sprawdza się ogrzewanie podłogowe wspomagane okazjonalnym źródłem ciepła, takim jak koza czy kominek.
Na antresolach często występują problemy z wentylacją. Pod sufitem, stropem zwykle panuje wyższa temperatura, a dodatkowo jest też duszno. Jeśli zagospodarowujemy to pomieszczenie do spania lub pracy, to takie warunki nie będą im sprzyjać. Problem może rozwiązać kratka wentylacyjna, która będzie znajdować się w miejscu montażu antresoli. Na poddaszu lub domu parterowym można wykonać kominek wentylacyjny. Rozwiązaniem będzie też połączenie antresoli giętkim przewodem z pomieszczeniem, gdzie znajduje się kratka wentylacyjna. Warto wówczas wspomóc naturalną wentylację wentylatorem zamontowanym w kratce, który wymusi ruch powietrza.
Antresola w wersji mini
W wysokim mieszkaniu antresola jest dobrym pomysłem na dodatkowe metry – cenne, tym bardziej że nie wlicza się ich do powierzchni użytkowej. Jeśli zdecydujemy się na wstawienie przegrody poziomej w istniejące pomieszczenie, musimy pamiętać, że należy ją zamocować do elementów konstrukcyjnych, najlepiej do ścian nośnych. Nie mając pewności, jakiego typu jest strop, lepiej nie podwieszać jej do sufitu. Wysokie wnętrza nadające się do poziomego podziału najczęściej spotyka się w starych kamienicach, w których stosowano płyty Kleina lub stropy z pustaków niedostosowane do tego typu obciążeń.
Konstrukcję antresoli najłatwiej jest zrobić z belek drewnianych, a usztywnienie i wykończenie z płyt OSB, stolarskich lub desek. Od spodu antresolę można wykończyć deskami, płytami gipsowo-kartonowymi lub pozostawić widoczne elementy konstrukcji. Do przestrzeni na pięterku trzeba też doprowadzić zasilanie elektryczne i zaplanować tam oświetlenie.
Ze względu na oszczędność miejsca schody prowadzące na małą antresolę w mieszkaniu są zazwyczaj strome, w proporcjach bardziej przypominające drabinę. Aby zmniejszyć ich powierzchnię, robi się w nich wysokie stopnie w rozstawie, nawet co 28-30 cm. Doskonale sprawdzają się zwykłe drewniane ażurowe schody policzkowe, tak zwane młynarskie. Nieco mniej wygodne, ponieważ łatwiej z nich spaść, są schody kacze, które mają naprzemiennie wyprofilowane podstopnice. Efektowne są gotowe stalowe schody spiralne, których elementy dopasowuje się do wysokości pomieszczenia, ale taka konstrukcja zajmuje zwykle więcej miejsca.
Zobacz: Jak wybrać piec na pellet do ogrzewania domu? Kotły na pellet opinie i ceny
Wysokość pod i nad antresolą
Minimalna wysokość antresoli zbudowanej w mieszkaniu zależy od tego, jaka ma być jej funkcja. Jej wymiarów nie regulują przepisy, tylko zdrowy rozsądek.
Jeśli pod antresolą ma być przestrzeń, w której poruszamy się w pozycji wyprostowanej, na przykład aneks kuchenny lub kącik telewizyjny czy wypoczynkowy, to wysokość do spodu antresoli powinna wynosić nie mniej niż 220 cm. Jeżeli ma się tam znaleźć biblioteczka lub regał z okazjonalnym dostępem, można tę wysokość zmniejszyć do 205-210 cm (będzie ona wtedy równa ościeżnicy drzwi). Umieszczając pod antresolą kącik do pracy siedzącej, można ją obniżyć, nawet do 160-170 cm. Jednak w takim wypadku trzeba mieć świadomość, że wyższe osoby do biurka będą musiały podchodzić na ugiętych nogach, a nad głową pozostanie im niewiele miejsca, gdyż czubek głowy osoby siedzącej przy komputerze jest mniej więcej na poziomie 130 cm.
Minimalna wysokość pomieszczenia na antresoli zależy również od jej przeznaczenia. Jeśli będziemy tam tylko spać, i to na niezbyt grubym materacu, powinno mieć minimum 125 cm. Tyle mniej więcej potrzebujemy, żeby swobodnie usiąść na podłodze i wyciągnąć do góry rękę. Jeśli chcemy mieć przestrzeń, w której będzie można swobodnie się wyprostować, to jej wysokość nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Znając te wartości, można łatwo obliczyć, że pomieszczenie, w które ma być wstawiona antresola dzieląca je na dwie pełnowartościowe przestrzenie po 220 cm, musi mieć wysokość minimum 460 cm (dwa razy po 220 cm plus 20 cm przeznaczone na konstrukcję i podłogę samej antresoli). Jeżeli na górze chcemy tylko zaaranżować miejsce do spania lub leżenia, pozostawiając użytkowy dół, to zmieścimy się w 365 cm. Antresola w pomieszczeniu jeszcze niższym nie będzie w pełni wartościowa z powodu braku przestrzeni pod i nad nią, więc będzie można ją przeznaczyć tylko na określone funkcje – na przykład szafę czy miejsce do spania.
Warto przeczytać i zobaczyć:
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska/XYstudio
Antresola może nie tylko rozdzielać przestrzeń wysokiego wnętrza, lecz także zaznaczać granice stref otwartego parteru – między częścią kuchenną a reprezentacyjnym salonem