Ostrogowiec - roślina na suche stanowiska. Wymagania i pielęgnacja ostrogowca

2021-04-28 14:56

Ostrogowce to mało znana w Polsce grupa efektownych roślin charakteryzujących się długim okresem kwitnienia. Najłatwiej można znaleźć ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber) w kilku „wariantach” odmianowych. Jak uprawiać i aranżować w ogrodzie ostrogowiec?

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec to bylina, którą warto wprowadzić do ogrodu ze względu na duże walory dekoracyjne i łatwość uprawy

Rodzaj ostrogowiec (Centranthus) obejmuje kilkanaście gatunków występujących naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Zostały także zawleczone do Ameryki Północnej. W polskich szkółkach ogrodniczych dostępny jest ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber). To kuzyn znanego kozłka lekarskiego. W przeciwieństwie do niego pełni w ogrodzie funkcję dekoracyjną. Ze względu na przynależność do jednej rodziny bywa potocznie nazywany kozłkiem czerwonym.

Spis treści

  1. Ostrogowiec czerwony – charakterystyka gatunku i przegląd odmian
  2. Wymagania ostrogowca – gdzie go posadzić, by bujnie zakwitł?
  3. Jak uprawiać Centranthus ruber?
  4. Zastosowanie ostrogowca czerwonego w ogrodzie i w domu
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Ostrogowiec czerwony – charakterystyka gatunku i przegląd odmian

Ostrogowiec to średnio wysoka, krótkowieczna bylina, osiągająca średnio 80-100 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Pędy porośnięte są lancetowatymi lub owalnymi liśćmi o barwie ciemnozielonej do zielononiebieskiej i długości około 8 cm. Blaszki liściowe wyglądają, jakby były pokryte cienką warstwą wosku. Kwitnie długo, od maja do sierpnia, może ponawiać kwitnienie we wrześniu. Typowy gatunek wytwarza kwiaty o barwie różowoczerwonej. Są drobne (do 2 cm średnicy), ale tworzą okazałe wierzchotkowate kwiatostany.

Interesujące odmiany:

  • 'Coccineus' – ma kwiaty wyraziste, różowoczerwone przechodzące w kolor karminowy;
  • 'Albus' – odmiana kwitnie na biało.

Wymagania ostrogowca – gdzie go posadzić, by bujnie zakwitł?

  • Stanowisko dla ostrogowca. Ostrogowiec czerwony powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy osiąga docelowe rozmiary i bujnie kwitnie. Toleruje także lekkie zacienienie. W cieniu nie pokazuje swoich walorów i sprawia problemy.
  • Podłoże dla ostrogowca. Dobrze radzi sobie w różnorodnych typach gleb, poza podmokłymi, kamienistymi i kwaśnymi. Ciężkie, gliniaste podłoże zaleca się przed sadzeniem rozluźnić i zastosować drenaż. Ostrogowiec może rosnąć w średnio żyznym podłożu, umiarkowanie suchym i lekko wilgotnym. Tolerowany zakres odczynu gleby: od zasadowego po obojętny.

Przeczytaj też:

Byliny krótkowieczne: uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec czerwony w ogrodzie pełni funkcję dekoracyjną

Jak uprawiać Centranthus ruber?

  • sadzenie ostrogowca

Ostrogowca można rozmnażać z nasion lub kupić w szkółce w pełni uformowane sadzonki. Nasiona wysiewa się do rozsadnika w maju lub czerwcu. Kiełkują nieregularnie, przez 3-4 tygodnie. Sadzonki wysadza się na miejsce stałe w sierpniu (najlepiej pod koniec miesiąca). Te zakupione można sadzić wiosną. Potrzebuje trochę miejsca, rozstawa wynosi 50x50 cm. 

  • stanowisko dla ostrogowca

Miejsce sadzenia powinno być przemyślane. Gatunek tworzy długie korzenie palowe, dlatego silnie rozrośnięte egzemplarze źle znoszą przesadzanie.

  • podlewanie ostrogowca

Zarówno siewki jak i sadzonki krótko po wysadzeniu trzeba regularnie podlewać. Nie można dopuścić do przesuszenia. W późniejszym okresie ostrogowiec bardzo dobrze radzi sobie z suszą. Lepiej znosi przesuszenie niż zalewanie i zbyt podmokłe podłoże.

  • nawożenie ostrogowca

Aby ostrogowiec obficie kwitł, podłoże przed sadzeniem zaleca się wymieszać z przefermentowanym obornikiem. W czasie wzrostu można podsypać odrobinę granulowanego nawozu wieloskładnikowego. Nie wolno przenawozić azotem, wtedy roślina wygląda mniej okazale, jest podatniejsza na szkodniki, a przy zbyt późnym dokarmianiu spada jej mrozoodporność.

  • przycinanie pędów

Przekwitające kwiatostany warto usuwać, to przedłuży okres kwitnienia. Przycięcie pędów po przekwitnięciu może natomiast pobudzić ponowne kwitnienie – we wrześniu. Na bieżąco powinno się walczyć z zachwaszczeniem. Za zimę zaleca się przyciąć pędy, a w ich miejscu ułożyć grubą warstwę stroiszu.

Przeczytaj też:

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec to średnio wysoka, krótkowieczna bylina, osiągająca średnio 80-100 cm wysokości. Wytwarza gęste kępy

Ostrogowiec czerwony to bylina krótkowieczna. Może „znikać” po kilku latach i zabieg rozmnażania należy powtórzyć

Zastosowanie ostrogowca czerwonego w ogrodzie i w domu

Ostrogowiec czerwony nadaje się do tworzenia naturalistycznych rabat w mocno nasłonecznionych miejscach. Sadzi się go na drugim planie, przed wysokimi roślinami tworzącymi tło.

Pasuje do nasadzeń żwirowych. Może dekorować ogrody skalne. Warto ją łączyć z krwawnikami, jeżówkami, złocieniami i różnymi gatunkami traw ozdobnych. Pasuje do różnorodnych stylów ogrodów, z wyszczególnieniem wiejskich, śródziemnomorskich i preriowych. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych kompozycji florystycznych.

Przeczytaj też:

Żwirowe rabaty w ogrodzie: jak założyć i pielęgnować >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Jedynym mankamentem ostrogowca czerwonego jest konieczność ochrony przed mrozem

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.