Ostrogowiec - roślina na suche stanowiska. Wymagania i pielęgnacja ostrogowca

2021-04-28 14:56
Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec to bylina, którą warto wprowadzić do ogrodu ze względu na duże walory dekoracyjne i łatwość uprawy

Ostrogowce to mało znana w Polsce grupa efektownych roślin charakteryzujących się długim okresem kwitnienia. Najłatwiej można znaleźć ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber) w kilku „wariantach” odmianowych. Jak uprawiać i aranżować w ogrodzie ostrogowiec?

Rodzaj ostrogowiec (Centranthus) obejmuje kilkanaście gatunków występujących naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Zostały także zawleczone do Ameryki Północnej. W polskich szkółkach ogrodniczych dostępny jest ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber). To kuzyn znanego kozłka lekarskiego. W przeciwieństwie do niego pełni w ogrodzie funkcję dekoracyjną. Ze względu na przynależność do jednej rodziny bywa potocznie nazywany kozłkiem czerwonym.

Spis treści

 1. Ostrogowiec czerwony – charakterystyka gatunku i przegląd odmian
 2. Wymagania ostrogowca – gdzie go posadzić, by bujnie zakwitł?
 3. Jak uprawiać Centranthus ruber?
 4. Zastosowanie ostrogowca czerwonego w ogrodzie i w domu
Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Ostrogowiec czerwony – charakterystyka gatunku i przegląd odmian

Ostrogowiec to średnio wysoka, krótkowieczna bylina, osiągająca średnio 80-100 cm wysokości. Tworzy gęste kępy. Pędy porośnięte są lancetowatymi lub owalnymi liśćmi o barwie ciemnozielonej do zielononiebieskiej i długości około 8 cm. Blaszki liściowe wyglądają, jakby były pokryte cienką warstwą wosku. Kwitnie długo, od maja do sierpnia, może ponawiać kwitnienie we wrześniu. Typowy gatunek wytwarza kwiaty o barwie różowoczerwonej. Są drobne (do 2 cm średnicy), ale tworzą okazałe wierzchotkowate kwiatostany.

Interesujące odmiany:

 • 'Coccineus' – ma kwiaty wyraziste, różowoczerwone przechodzące w kolor karminowy;
 • 'Albus' – odmiana kwitnie na biało.

Wymagania ostrogowca – gdzie go posadzić, by bujnie zakwitł?

 • Stanowisko dla ostrogowca. Ostrogowiec czerwony powinno się uprawiać w miejscach słonecznych, wtedy osiąga docelowe rozmiary i bujnie kwitnie. Toleruje także lekkie zacienienie. W cieniu nie pokazuje swoich walorów i sprawia problemy.
 • Podłoże dla ostrogowca. Dobrze radzi sobie w różnorodnych typach gleb, poza podmokłymi, kamienistymi i kwaśnymi. Ciężkie, gliniaste podłoże zaleca się przed sadzeniem rozluźnić i zastosować drenaż. Ostrogowiec może rosnąć w średnio żyznym podłożu, umiarkowanie suchym i lekko wilgotnym. Tolerowany zakres odczynu gleby: od zasadowego po obojętny.

Przeczytaj też:

Byliny krótkowieczne: uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec czerwony w ogrodzie pełni funkcję dekoracyjną

Jak uprawiać Centranthus ruber?

 • sadzenie ostrogowca

Ostrogowca można rozmnażać z nasion lub kupić w szkółce w pełni uformowane sadzonki. Nasiona wysiewa się do rozsadnika w maju lub czerwcu. Kiełkują nieregularnie, przez 3-4 tygodnie. Sadzonki wysadza się na miejsce stałe w sierpniu (najlepiej pod koniec miesiąca). Te zakupione można sadzić wiosną. Potrzebuje trochę miejsca, rozstawa wynosi 50x50 cm. 

 • stanowisko dla ostrogowca

Miejsce sadzenia powinno być przemyślane. Gatunek tworzy długie korzenie palowe, dlatego silnie rozrośnięte egzemplarze źle znoszą przesadzanie.

 • podlewanie ostrogowca

Zarówno siewki jak i sadzonki krótko po wysadzeniu trzeba regularnie podlewać. Nie można dopuścić do przesuszenia. W późniejszym okresie ostrogowiec bardzo dobrze radzi sobie z suszą. Lepiej znosi przesuszenie niż zalewanie i zbyt podmokłe podłoże.

 • nawożenie ostrogowca

Aby ostrogowiec obficie kwitł, podłoże przed sadzeniem zaleca się wymieszać z przefermentowanym obornikiem. W czasie wzrostu można podsypać odrobinę granulowanego nawozu wieloskładnikowego. Nie wolno przenawozić azotem, wtedy roślina wygląda mniej okazale, jest podatniejsza na szkodniki, a przy zbyt późnym dokarmianiu spada jej mrozoodporność.

 • przycinanie pędów

Przekwitające kwiatostany warto usuwać, to przedłuży okres kwitnienia. Przycięcie pędów po przekwitnięciu może natomiast pobudzić ponowne kwitnienie – we wrześniu. Na bieżąco powinno się walczyć z zachwaszczeniem. Za zimę zaleca się przyciąć pędy, a w ich miejscu ułożyć grubą warstwę stroiszu.

Przeczytaj też:

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną, latem, jesienią i zimą >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Ostrogowiec to średnio wysoka, krótkowieczna bylina, osiągająca średnio 80-100 cm wysokości. Wytwarza gęste kępy

Ostrogowiec czerwony to bylina krótkowieczna. Może „znikać” po kilku latach i zabieg rozmnażania należy powtórzyć

Zastosowanie ostrogowca czerwonego w ogrodzie i w domu

Ostrogowiec czerwony nadaje się do tworzenia naturalistycznych rabat w mocno nasłonecznionych miejscach. Sadzi się go na drugim planie, przed wysokimi roślinami tworzącymi tło.

Pasuje do nasadzeń żwirowych. Może dekorować ogrody skalne. Warto ją łączyć z krwawnikami, jeżówkami, złocieniami i różnymi gatunkami traw ozdobnych. Pasuje do różnorodnych stylów ogrodów, z wyszczególnieniem wiejskich, śródziemnomorskich i preriowych. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych kompozycji florystycznych.

Przeczytaj też:

Żwirowe rabaty w ogrodzie: jak założyć i pielęgnować >>

Ostrogowiec czerwony
Autor: GettyImages Jedynym mankamentem ostrogowca czerwonego jest konieczność ochrony przed mrozem

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE