Irezyna Herbsta - roślina o jaskrawych liściach. Wymagania, uprawa, pielęgnacja irezyny

2021-05-17 10:40
Irezyna Herbsta
Autor: GettyImages Irezyna Herbsta to wciąż mało znany, a niezwykle efektowny gatunek

Irezyna Herbsta (Iresine Herbstii) to niezwykle barwna, ale mało znana roślina, którą można uprawiać jako sezonową na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Wytwarza oryginalne liście, które nadają kolorytu każdemu miejscu. Jak uprawiać i pielęgnować irezynę?

Irezyna Herbsta (Iresine Herbstii) to bylina, którą w Polsce ze względu na klimat częściej uprawia się jako roślinę jednoroczną. Jest kuzynką szarłatu. Pochodzi z Ameryki Południowej - w ojczyźnie rośnie jako niewysoki, metrowy lub półtorametrowy krzew. Irezyna ma wszechstronne zastosowanie - wprowadza się ją do ogrodu, na balkon i taras dla poprawienia kolorytu. Czym charakteryzuje się irezyna Herbsta?

Spis treści

  1. Irezyna Herbsta – krótka charakterystyka rośliny
  2. Wymagania uprawowe irezyny
  3. Jak rozmnażać irezynę?
  4. Jak pielęgnować irezynę?
  5. Zimowanie irezyny
  6. Zastosowanie irezyny w w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Irezyna Herbsta – krótka charakterystyka rośliny

Irezyna to niewielka roślina osiągająca zwykle do 50 cm wysokości. Tworzy gęste kępy pędów pokrytych jajowatymi, ostro zakończonymi liśćmi o nietypowej barwie: amarantowopurpurowej. Czasem są ciemniejsze i przybierają kolor czerwonego wina. Mają wyraźne, ciemniejsze unerwienie. Kwiaty irezyny są drobne, białe lub kremowe, bez szczególnej wartości dekoracyjnej. Można je usuwać, aby niepotrzebnie nie osłabiały rośliny.

Wymagania uprawowe irezyny

  • Stanowisko dla irezyny

Irezynę powinno się uprawiać w miejscu dobrze nasłonecznionym, wtedy jej liście są atrakcyjnie wybarwione. Roślina potrzebuje dziennie minimum 8 godzin słońca. Dlatego najczęściej uprawia się ją w cyklu sezonowym, bowiem zimą w mieszkaniach cierpi na niedobór światła.

  • Mrozoodporność irezyny

Gatunek nie jest mrozoodporny, ginie przy przymrozkach. Już spadek temperatury poniżej 2°C może spowodować uszkodzenia rośliny.

  • Podłoże dla irezyny

Irezyna preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. W uprawie doniczkowej można zastosować uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych, do której dodaje się rozluźniacz, np. piasek (w proporcji 4:1). Na dnie pojemnika koniecznie trzeba usypać warstwę drenażową.

Przeczytaj też: Sadzenie kwiatów na balkonie do doniczek i skrzynek. Jak prawidłowo sadzić kwiaty balkonowe w pojemnikach >>>

Jak rozmnażać irezynę?

Nasiona irezyny wysiewa się wczesną wiosną w pojemnikach umieszczonych w ciepłym i słonecznym pomieszczeniu. Na zewnątrz przenosi się je dopiero po minięciu ryzyka przymrozków. Zbiór własnych nasion w przypadku odmian botanicznych nie ma sensu, gdyż potomstwo nie powiela cech roślin matecznych. Efektywniejszy jest zakup uformowanych sadzonek. Później roślinę można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek pędowych. Najlepiej pobierać je pod koniec lata. Można ukorzenić je w wodzie lub od razu posadzić w pojemnikach z żyznym podłożem. Donice ustawia się w pomieszczeniach i przechowuje je aż do drugiej połowy maja.

Przeczytaj też: Przechowywanie roślin balkonowych zimą: jak i gdzie przechowywać rośliny w pojemnikach >>>

Jak pielęgnować irezynę?

  • Podlewanie i nawożenie irezyny

W czasie suszy irezyna wymaga podlewania. Źle reaguje zarówno na niedobór, jak i nadmiar wody. Intensywne nawożenie mineralne nie jest konieczne. Niekorzystne jest zwłaszcza nadmierne aplikowanie azotu. Natomiast podłoże warto przed sadzeniem (najlepiej jesienią poprzedniego roku) wymieszać z przefermentowanym obornikiem lub kompostem.

  • Szkodniki i choroby atakujące irezynę

Ze szkodników trzeba uważać na mszyce i przędziorki. Można profilaktycznie stosować ekologiczne gnojówki, np. oparte na bazie pokrzywy. W warunkach nadmiernej wilgotności czasem irezyna jest porażana przez choroby grzybowe, np. mączniaka prawdziwego.

warto wiedzieć

Zimowanie irezyny

Egzemplarze irezyny uprawiane jako byliny, przed nadejściem przymrozków należy przenieść do pomieszczenia. Optymalna temperatura przechowywania wynosi 16°C. Rośliny ustawia się na parapecie okna. Nie można dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej. Roślina lubi zraszanie - regularny zabieg (tj. kilka razy w tygodniu) ograniczy negatywne skutki suchego powietrza. Wiosną irezyna wymaga skrócenia pędów.

Irezyna Herbsta
Autor: GettyImages Irezyna świetnie nadaje się do wielogatunkowych kompozycji pojemnikowych

Zastosowanie irezyny w w ogrodzie, na balkonie i tarasie

Irezyna ze względu na wybarwienie liści świetnie nadaje się do wielogatunkowych kompozycji na balkonie i tarasie. Pełni podobną rolę co koleus Blumego z taką różnicą, że lepiej sobie radzi na słońcu i ma bardziej jednolitą kolorystykę. Można ją łączyć m.in. z wilcami, petuniami, surfiniami, werbenami oraz szeroką grupą traw ozdobnych.

W ogrodzie irezynę zaleca się uprawiać na rabatach i w wyeksponowanych miejscach, np. przy drzwiach wejściowych do domu. Nadaje się do sadzenia w kwietnikach, np. drewnianych taczkach, beczkach lub rowerach. To dobra roślina obwódkowa, którą warto sadzić wzdłuż ogrodowych ścieżek. Zwraca na siebie uwagę już z daleka. Jest bardziej spektakularna od wielu gatunków kwitnących. Pasuje do ogrodów różnego typu.

Irezyna Herbsta to wciąż mało znany, a niezwykle efektowny gatunek. W ogrodzie wciąż ograniczają go mrozy, w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie można spróbować go przezimować.

Przeczytaj też:

Rośliny o ozdobnych liściach do ogrodu >>>

Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty >>>

10 pięknych roślin, które warto mieć w ogrodzie >>>

Jak urządzić ogród na balkonie. Rośliny balkonowe [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają