Zimowy ogród: drzewa i krzewy o kolorowych owocach i pędach

2010-12-07 1:00 Anna Skórkowska

Zimowy ogród może być piękny! Szczególnie efektownie wyglądają drzewa i krzewy o kolorowych owocach i pędach. Doskonałym towarzystwem dla nich są rośliny zimozielone. Piękny zimowy ogród.

Zimową porą ogród zdobią kolorowe owoce pozostające na drzewach i krzewach oraz rośliny o dekoracyjnych pędach. Tłem dla nich są rośliny zimozielone.

Zimowy ogród: drzewa i krzewy o kolorowych owocach i pędach

W marzeniach widzimy zimę śnieżną i mroźną, a nasz ogród – zachwycający pod pierzyną białego puchu skrzącego się w promieniach słońca. Rzeczywistość zazwyczaj jest inna, co nie znaczy, że otoczenie domu o tej porze roku musi być brzydkie. W ogrodowych wnętrzach efektownie wyglądają krzewy i drzewa o barwnych owocach: irgi, berberysy, rokitniki, jarząby, zimozielone ostrokrzewy oraz rośliny o kolorowych pędach: derenie, brzozy. Doskonałym towarzystwem dla nich są rośliny zimozielone.

Zimowy grill w ogrodzie

Niezwykłe spotkanie towarzyskie można – mimo zimowego chłodu – zorganizować w ogrodzie przy grillu. Stanie się namiastką kuligu, choć bez sań i koni. Nie będzie wprawdzie trwało długo, ale – jeśli się postaramy – dostarczy uczestnikom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.

>>Przeczytaj też: Grill w ogrodzie. Pokrowiec na grill – ochrona przed deszczem i śniegiem

Ptaki: skrzydlaci goście w zimowym ogrodzie

Obserwowanie ptaków to wielka frajda. Jeśli zaczniemy je dokarmiać, przed naszymi oczami codziennie będzie się rozgrywał niezwykły spektakl. Z czasem zaczniemy rozpoznawać poszczególne osobniki, zauważymy, co lubią jeść i o jakich porach dnia się pojawiają. Jak je przywabić? Sadźmy drzewa i krzewy o owocach pozostających na zimę, nie wycinajmy wszystkich pędów bylin i roślin jednorocznych. Znajdźmy miejsce na karmnik (na zewnętrznym parapecie okna albo w ogrodzie na wysokim słupku – ważne, aby koty nie miały do niego dostępu) i sypmy do niego okruchy chleba, ziarna słonecznika, kaszę, łuskane orzechy. Możemy też wieszać na drzewach kawałki słoniny albo rozgałęzione patyczki oblepione mieszaniną smalcu i ziaren.

>>Przeczytaj też: Dokarmianie ptaków zimą. Jak pomóc ptakom przetrwać zimę [WIDEO]

Zimowe kompozycje ogrodowe: krajobrazy jak obrazy

Warto tak posadzić rośliny w ogrodzie, aby najpiękniejsze zimą fragmenty były dobrze widoczne z miejsc, w których spędzamy w tym okresie najwięcej czasu: z salonu, kuchni, sypialni. Tworząc kompozycje, warto wyobrazić je sobie jako obrazy ujęte w ramy okien i zadbać o efekty specjalne: padający na jasne tło ogrodzenia cień konarów drzewa podświetlonego reflektorem, zimozielone krzewy iglaste uzupełnione skupiną barwnych pędów czy oczarem pośrednim – krzewem kwitnącym od grudnia do lutego.

>>Przeczytaj też: Iglaki i krzewy zimozielone ożywiają zimą ogród. Kompozycje ogrodowe z roślin zimozielonych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE