Pomysły na tani ogród, czyli jak urządzić ogród małym kosztem
Zakładanie ogrodu wiąże się z dużymi wydatkami. Są jednak sposoby, aby obniżyć koszty urządzania ogrodu. Poznaj sposoby na tani ogród. Podpowiadamy, jak urządzić ogród małym kosztem.
Spis treści
- Jak oszczędzić przy zakładaniu ogrodu?
- Pomysły na tani ogród: mała architektura i meble ogrodowe
- Pomysły na tani ogród: oświetlenie
- Pomysły na tani ogród: rośliny
- Pomysły na tani ogród: woda w ogrodzie
Zanim zaczniemy inwestować w nasz ogród, zastanówmy się jakiego efektu się spodziewamy. Czy marzy się nam swobodny naturalistyczny gąszcz, rozwiązanie nowoczesne i ascetyczne, sielska przestrzeń czy kompozycja eklektyczna łącząca różne nurty.
Zacznijmy od zastanowienia się jaką część działki chcemy przeznaczyć na ogród i czy chcemy stworzyć jedno wnętrze, czy wydzielić kilka o różnym charakterze. Zależnie od budżetu, jakim dysponujemy, możemy przedsięwzięcie zrealizować od razu, albo rozłożyć na kilka lat. Jeśli opracujemy strategię działania, będziemy mogli później podejmować racjonalne decyzje. Pamiętajmy też, że znacznie obniżymy koszty zakładania ogrodu, jeśli przynajmniej część prac wykonamy sami.
Jak oszczędzić przy zakładaniu ogrodu?
- Oszczędzajmy już na etapie budowy. Z terenu przeznaczonego pod budynek zdejmijmy warstwę ziemi urodzajnej (ciemna, próchniczna) i po złożeniu jej w pryzmę obsiejmy roślinami na zielony nawóz, dzięki czemu nie ulegnie jałowieniu i erozji.
Humus – co to jest humus, jak go wykorzystać w uprawie roślin i w ogrodzie
- Nie wyrzucajmy starych cegieł i płyt chodnikowych - przydadzą się do aranżacji efektownych zakątków ogrodowych.
- Ziemię z wykopów i gruz wykorzystajmy do kształtowania terenu: skarpy przy tarasie, wału wzdłuż ogrodzenia, itp.
- Wybierzmy tanią wersję ogrodzenia: ocynkowaną siatkę rozpiętą na słupkach metalowych, albo płot z drewnianych sztachet kupionych w tartaku, a następnie samodzielnie zaimpregnowanych i pomalowanych.
Przystępując do zakładania ogrodu pamiętajmy, że nie musimy kupować wszystkich potrzebnych narzędzi - można wypożyczyć i te przydatne podczas prac ogrodowych (jak glebogryzarka, wertykulator, aerator, rozdrabniacz do gałęzi czy pilarki łańcuchowe), jak i te potrzebne podczas prac budowlanych przy wznoszeniu elementów małej architektury (mała betoniarka, piła tarczowa, szlifierka). Jeżeli ogród jest duży, warto wynająć kogoś, kto zaorze i zbronuje zaniedbany teren, a my zajmijmy się kształtowaniem rabat i grządek oraz ich obsadzaniem.
Domowy budżet łatwiej udźwignie obciążenie, jeśli duży ogród będziemy zakładać etapami: najpierw teren wokół domu, a później dalsze fragmenty. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, jeśli chcemy stworzyć wnętrza ogrodowe o zupełnie innym charakterze, np. wokół domu planujemy część reprezentacyjną i uporządkowaną, a dalej naturalistyczną. Na działkach rekreacyjnych część wypielęgnowana i uporządkowana może być stosunkowo niewielka, a otaczać ją może swobodnie rosnąca roślinność lokalna uzupełniona gatunkami ozdobnymi.
Pomysły na tani ogród: mała architektura i meble ogrodowe
Murki, wodospady, kaskady i altany to najkosztowniejsze elementy ogrodu. Jeśli nie umiemy zbudować ich samodzielnie, zrezygnujmy ze wznoszenia ich natychmiast w pierwszym roku realizowania inwestycji, a załóżmy, że na przykład co roku dodajemy jedną budowlę. W międzyczasie odwiedzajmy składy budowlane, zakłady kamieniarskie, tartaki, markety budowlane i centra ogrodnicze w poszukiwaniu okazji: przecen, sezonowych wyprzedaży, oferowanych taniej resztek materiałów. Atrakcyjne elementy (barierki, kraty, podstawy lamp, ruszty) można też znaleźć na złomowiskach. Po renowacji dodadzą charakteru ogrodowym kompozycjom.
Zrezygnujmy z efektownych drogich mebli ogrodowych, jakich wiele na rynku. Odrobina wyobraźni pozwoli wykorzystać elementy tanie a łatwo dostępne. Ciągle są jeszcze modne meble z palet. Oczyszczone z zadziorów i pomalowane można dowolnie łączyć, tworząc siedziska, sofy, stoły i regały. Charakteru takiemu wyposażeniu dodadzą dopasowane kolorystycznie poduchy i poduszki.
Innym sposobem stworzenia efektownego miejsca wypoczynku i biesiadowania jest wykorzystanie mebli kupionych na pchlim targu, wyprzedaży garażowej, w komisie meblowym, czy po prostu znalezionych w piwnicy babci. Dzięki odrobinie fantazji, pomalowane farbą do drewna i metalu (najlepiej przeznaczoną do wnętrza i na zewnątrz) przeżyją drugą młodość w naszym ogrodzie. Innym, dobrym sposobem na tanie meble ogrodowe jest wykorzystanie pni ściętych drzew (nie nadają się bale i kołki z żywicznych drzew iglastych oraz takie, które zbyt długo leżały pod gołym niebem i pokryły się pleśnią lub spróchniały).
Pomysły na tani ogród: oświetlenie
W małym ogrodzie możemy skupić się na iluminacji tarasu, a otaczającą go roślinność podświetlić punktowo lampami solarnymi. Natomiast jeśli ogród jest duży, oświetlenie go małym kosztem staje się trudniejsze, bo kable instalacji elektrycznej najlepiej położyć już na etapie budowy domu. Jeśli jednak realizujemy przedsięwzięcie etapami, możemy podłączać kolejne punkty świetlne wraz z urządzaniem kolejnych wnętrz ogrodowych.
Autor: GettyImages
Mały ogród jest bardziej wymagający niż duży, bo patrzymy na niego z zupełnie innej perspektywy
Pomysły na tani ogród: rośliny
Bez roślin żadna, nawet najlepiej wyposażona przestrzeń nie stanie się ogrodem. Drzewa i krzewy są ważne, bo tworzą osnowę, czyli podstawę kompozycji. Szanujmy więc drzewa i krzewy zastane na działce. Dbajmy o nie podczas budowy, bo nowych doczekamy się dopiero po kilku albo nawet kilkunastu latach, a cień, chłód i wilgotność powietrza, jakie nam dają, są nie do przecenienia w obecnych czasach.Żeby zminimalizować koszty nowych zakupów warto wybrać się do szkółki lub centrum ogrodniczego, bo tam jest najtaniej, wybór gatunków i odmian jest duży, a dobra kondycja roślin gwarantuje, że potem będą zdrowo rosły. Jeszcze bardziej opłaca się wczesną wiosną albo późną jesienią kupować krzewy i drzewa z tzw. nagim korzeniem. Niektóre gatunki sprzedawane są na pęczki po kilka, czy kilkadziesiąt sztuk. Ich cena jest znacznie niższa od uprawianych w pojemnikach. Pamiętajmy też, że młode rośliny o niewielkich rozmiarach są wielekroć tańsze od dorodnych egzemplarzy.
Aby uzyskać szybki efekt stosunkowo tanim kosztem, warto wykorzystać w kompozycjach krzewy bujnie rosnące a dobrze znoszące cięcie, jak np. odmiany pęcherznicy kalinolistnej, derenia białego, ligustru pospolitego czy róży pomarszczonej. Efekt będzie zapewniony, a gdy zbyt się rozrosną będzie można ograniczyć ich rozmiary na rzecz tych rosnących wolniej.
Trendy w europejskiej sztuce ogrodowej proponują tworzenie mieszanych rabat łączących kwitnące byliny, gatunki jednoroczne i trawy. Są bardzo efektowne od wiosny do jesieni i sprawdzają się zarówno w małych, jak w dużych ogrodach. Nie muszą być kosztowne, bo można zacząć od małej kompozycji, a z czasem dosadzać kolejne egzemplarze. Można też samodzielnie przygotowywać rozsadę. Najtańszym sposobem pozyskania gatunków jednorocznych jest wysianie nasion kupionych (po kilka złotych za opakowanie) w sklepach ogrodniczych. Można też zebrać nasiona samodzielnie - we własnym lub w zaprzyjaźnionym ogrodzie. Podobnie jest z bylinami - najtańszym sposobem jest pozyskanie sadzonek od sąsiadów, znajomych czy rodziny.
Pomysły na tani ogród: woda w ogrodzie
Staw lub oczko wodne, to element wręcz zalecany wobec katastrofy klimatycznej, która już stała się faktem. Każdy sposób gromadzenia wody jest ważny. Małe zbiorniki retencyjne przyczyniają się do ograniczania gwałtownego odpływu wody opadowej, podnoszenia wilgotność powietrza podczas suszy, a przy tym mogą być miejscem schronienia albo wodopojem dla owadów i drobnych zwierząt. Najtańszym sposobem na własne oczko wodne jest wyłożenie niecki ukształtowanej w terenie grubą folią (dostępna w sklepach ogrodniczych). Oczywiście im większa tafla wody i głębokość zbiornika, tym więcej potrzeba materiału, a więc i większy jest koszt.
Druga istotna sprawa związana z wodą to podlewanie roślin w ogrodzie. Im wyższe panują temperatury, tym nasze piękne rośliny potrzebują więcej wody, a to generuje znaczne koszty. Zbierajmy więc deszczówkę. Opady są obecnie rzadsze, ale gwałtowne i woda nie zdąża wsiąknąć w podłoże, a po prostu spływa do kanalizacji. Ale podczas ulewy zbiorniki na deszczówkę napełnią się szybko i zatrzymaną wodę będzie można później wykorzystywać do nawadniania roślin.Aby zmniejszyć straty wody, a wiec w rezultacie i koszty podlewania warto wybierać nawierzchnie przepuszczalne układane na podsypce piaskowej, a nie podbudowie cementowej. Ściółkujmy też rabaty i grządki, oraz nie pozostawiajmy gleby pozbawionej roślin, bo to przyspiesza parowanie wody, i później trzeba jej więcej dostarczyć (czyli za nią zapłacić).
Klimat we wnętrzach ogrodowych zależy oczywiście w dużej mierze od kompozycji nasadzeń i sposobu urządzenia, ale nie bez znaczenia są też wszelkie elementy dekoracyjne, jak świeczniki, lampiony, skrzynki, osłony i stojaki na doniczki, a nawet etykiety do oznaczania roślin. To one oswajają przestrzeń. I choć oferta rynkowa w kategorii "dekoracje" jest bardzo bogata i zróżnicowana, to pomysłowe, własnoręcznie wykonane przedmioty cieszą najbardziej. Wystarczą niepotrzebne już słoiki, puszki, duże opakowania po serkach czy jogurtach i już mamy pole do popisu dla dzieci i dorosłych. Rozwijamy kreatywność, wspólnie angażujemy się w wygląd ogrodu i tworzymy efektowne przedmioty za darmo.