Jak rozdrabniać drewno na opał? Narzędzia do rozdrabniania drewna: łuparka, piła spalinowa, piła łańcuchowa, siekiera, rozdrabniacz do gałęzi

2022-09-28 12:07

Większość właścicieli działek wcześniej czy później dostrzega konieczność zakupu narzędzi do rozdrabniania drewna, które niezbędne w domach opalanych drewnem, przydadzą się także przy pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Rozdrabnianie drewna
Autor: GettyImages Siekiera przyda się nie tylko do przygotowywania opału, ale też do prac porządkowych w ogrodzie

W każdym gospodarstwie domowym powinny się znaleźć piła ręczna i siekiera, ale jeżeli w domu jest kominek, a tym bardziej jeśli budynek jest ogrzewany kotłem opalanym drewnem, warto rozważyć zakup specjalistycznego sprzętu – piły łańcuchowej i łuparki. Można co prawda kupować drewno pocięte na szczapy, gotowe do palenia, jednak jest ono droższe niż to sprzedawane w dużych balach.

Jakie drewno opałowe wybrać? Które drewno do kominka ma największą wartość opałową? >>>

W ogrodach, w których rosną drzewa wymagające regularnego cięcia (na przykład owocowe), co roku powstaje sterta gałęzi, z którą nie wiadomo, co robić. Tu przydatny będzie rozdrabniacz. Warto zadbać o to, by stanowisko, w którym będziemy przetwarzać drewno, było wygodne. Powinno mieć łatwy dostęp do prądu, bo większość urządzeń jest zasilanych silnikami elektrycznymi, ale jednocześnie znajdować się na uboczu, bo maszyny te głośno hałasują. Miejsce pracy najlepiej urządzić blisko składziku na drewno. Jeżeli używamy siekiery, należy zaopatrzyć się w dobry, odpowiednio wysoki pieniek. Trzeba pamiętać, że w czasie rąbania szczapy lecą czasami na dużą odległość, dlatego musimy to robić z dala od okien. Cięcie bali w poprzek ułatwią specjalne drewniane lub metalowe stelaże (zwane koziołkami), na których układa się drewno.

Przeczytaj też: Będą dopłaty do drewna opałowego

Spis treści

  1. Piła do cięcia drewna - piły ręczne i piły łańcuchowe
  2. Siekiery do rozdrabniania drewna
  3. Maszyna do cięcia drewna: łuparka
  4. Narzędzia do rozdrabniania drewna: rozdrabniacze (rębarki)
  5. Jak składować rozdrobnione drewno?

Piła do cięcia drewna - piły ręczne i piły łańcuchowe

  • Piły ręczne do rozdrabniania drewna. Wykorzystuje się je przede wszystkim do przycinania gałęzi drzew w ogrodzie, jednak stosowane są także do cięcia bali drewna kominkowego na krótsze odcinki, które są następnie łupane na szczapy. Do tego celu najlepsze są piły kabłąkowe. Ich sztywna rama i długi brzeszczot (powinien być wykonany z wysokiej jakości hartowanej stali) ułatwiają cięcie, jednak posługiwanie się nimi i tak wymaga sporo wysiłku.
  • Piły łańcuchowe do rozdrabniania drewna. Zwane są też pilarkami. Mogą mieć silnik elektryczny lub spalinowy. Piły elektryczne ciszej pracują, odznaczają się niskim poziomem wibracji, są lżejsze i prostsze w obsłudze, ale wymagają dostępu do prądu. Wybierając piłę, należy sprawdzić, czy wygodnie się ją trzyma i łatwo nią pracuje. Obecnie wiele modeli ma funkcję szybkiego naciągania łańcucha bez konieczności używania narzędzi. Jest to znaczne udogodnienie, bo łańcuch powinno się sprawdzać i ewentualnie napinać przed każdym uruchomieniem urządzenia. Piły elektryczne miewają czasem okienko do kontroli poziomu oleju smarującego łańcuch. Dzięki temu widać, kiedy trzeba go uzupełnić. Wybierając piłę spalinową, warto zwrócić uwagę na to, czy ma mechanizm ułatwiający rozruch zimnego silnika, a jeżeli jest przeznaczona do intensywnej eksploatacji, sprawdzić, czy ma system znacznie redukujący wibracje. Konserwację pił spalinowych ułatwi prosty dostęp do filtra powietrza (czyszczenie) i świecy zapłonowej (wymiana). Kupując pilarkę, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Zapewnia je hamulec, który w razie konieczności momentalnie zatrzymuje łańcuch, a także chwytak zerwanego łańcucha chroniący operatora.

Ceny drewna na opał - dlaczego jest tak drogo?Jak zbierać i kupić gałęziówkę na opał w lesie? Chrust plus

Siekiery do rozdrabniania drewna

Przydadzą się w każdym ogrodzie. Są niezastąpione, gdy trzeba pociąć gałęzie usunięte w trakcie prześwietlania koron drzew, przygotować drewno na ognisko lub porąbać szczapy do kominka. Ostrze powinno być wykonane z wysokiej jakości stali, a ergonomiczny trzonek musi dobrze układać się w dłoni i tłumić drgania powstające podczas uderzeń. Takie właściwości mają trzonki z twardego drewna (na przykład orzesznika, czyli hikory, przez wielu specjalistów uznawane za najlepsze), a także z dobrej jakości tworzywa. Można kupić specjalne siekiery do rozłupywania drewna o ostrzach w kształcie szerokich klinów. Uderzenie taką siekierą w kłodę drewna sprawia, że łatwo pęka wzdłuż włókien.

Maszyna do cięcia drewna: łuparka

Służą do dzielenia kłód drewna na szczapy, którymi pali się w kominku czy kotle grzewczym. Dzięki układowi hydraulicznemu naciskają na drewno z siłą od kilku (amatorskie) do kilkunastu ton (profesjonalne), co sprawia, że pęka ono wzdłuż włókien. Kłody przeznaczone do rąbania, zależnie od urządzenia, mogą mieć długość od 30 cm do ponad 1 m. W wielu łuparkach można regulować wysokość roboczą. Prędkość łupania wynosi kilka centymetrów na sekundę. Zazwyczaj są zasilane energią elektryczną, ale bywają też spalinowe (sprzęt profesjonalny). Drewno zależnie od typu urządzenia układa się w nim pionowo lub poziomo. W gospodarstwach domowych, w których zużycie drewna w sezonie wynosi od kilku do kilkunastu metrów sześciennych, wystarczą łuparki o sile nacisku 4-5 t. Jeżeli jego zużycie jest większe (od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów sześciennych), lepiej kupić łuparkę o sile nacisku 6-7 t.

Rozdrabnianie drewna
Autor: GettyImages Osoby, które intensywnie palą w kominku, zwłaszcza jeśli mają kotły c.o. na drewno, powinny zainwestować w łuparkę

Narzędzia do rozdrabniania drewna: rozdrabniacze (rębarki)

Są przeznaczone do mielenia resztek organicznych – grubych łodyg, pędów z liśćmi i gałęzi. Rozdrabniacze amatorskie przeznaczone do ogrodów przydomowych mogą ciąć gałęzie średnicy do 4,5 cm. Wydajność pracy niektórych modeli przekracza 200 kg zrąbkowanego materiału na godzinę. Zazwyczaj są to urządzenia elektryczne o silnikach mocy od 1,8 do 2,9 kW (do małych ogrodów wystarczą te o mniejszej mocy, do większych lepsze są rozrabniacze, których moc przekracza 2,5 kW), ale bywają też spalinowe. Powinni się nimi zainteresować właściciele okazałych ogrodów, które co roku „produkują” dużą ilość trudnej do zagospodarowania biomasy (zrąbkowany materiał można wykorzystać na kompost, rozłożyć jako ściółkę wokół roślin, wysypać nim ścieżki). Mechanizm tnący może mieć postać wału lub noży. Ten pierwszy pracuje ciszej i bardziej nadaje się do rozdrabniania twardego materiału – grubych pędów i gałęzi (także suchych). Drugi lepiej się sprawdza przy mieleniu części zielonych – młodych pędów z liśćmi i łodyg. Niektóre modele mają wytłumioną akustycznie tarczę noży, co znacznie redukuje poziom hałasu. Rozdrabniacze bywają sprzedawane w zestawie z przydatnym zbiornikiem na odpadki.

Dowiedz się więcej o dopłatach do pelletu, gazu LPG i oleju opałowego:

warto wiedzieć

Jak składować rozdrobnione drewno?

Kawałki drewna należy ułożyć pod zadaszeniem lub w przewiewny stos uformowany tak, aby woda łatwo spływała po jego powierzchni na zewnątrz, a nie do środka – najlepiej, gdy szczapy są ułożone dachówkowato jedna na drugiej. Drewno nie powinno leżeć bezpośrednio na ziemi, ponieważ będzie chłonęło z niej wilgoć i może zacząć gnić. Nie należy go również składować na nieprzepuszczalnym podłożu (na przykład betonie albo folii), gdyż gromadząca się przy dnie stosu woda nie będzie miała odpływu i powstaną doskonałe warunki do rozwoju pleśni i innych grzybów niszczących drewno.Najlepiej układać pocięte szczapy na ruszcie, tak aby zapewniona była cyrkulacja powietrza. Przed wykorzystaniem dobrze jest dosuszyć drewno w ciepłym pomieszczeniu, na przykład komorze pod paleniskiem kominka, albo na stojaku obok niego.

Tekst: Anna Skórkowska