Narzędzia do rozdrabniania drewna

2017-09-11 9:50

Większość właścicieli działek wcześniej czy później dostrzega konieczność zakupu narzędzi do rozdrabniania drewna, które niezbędne w domach opalanych drewnem, przydadzą się także przy pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

W każdym gospodarstwie domowym powinny się znaleźć piła ręczna i siekiera, ale jeżeli w domu jest kominek, a tym bardziej jeśli budynek jest ogrzewany kotłem opalanym drewnem, warto rozważyć zakup specjalistycznego sprzętu – piły łańcuchowej i łuparki. Można co prawda kupować drewno pocięte na szczapy, gotowe do palenia, jednak jest ono droższe niż to sprzedawane w dużych balach.
W ogrodach, w których rosną drzewa wymagające regularnego cięcia (na przykład owocowe), co roku powstaje sterta gałęzi, z którą nie wiadomo, co robić. Tu przydatny będzie rozdrabniacz. Warto zadbać o to, by stanowisko, w którym będziemy przetwarzać drewno, było wygodne. Powinno mieć łatwy dostęp do prądu, bo większość urządzeń jest zasilanych silnikami elektrycznymi, ale jednocześnie znajdować się na uboczu, bo maszyny te głośno hałasują. Miejsce pracy najlepiej urządzić blisko składziku na drewno. Jeżeli używamy siekiery, należy zaopatrzyć się w dobry, odpowiednio wysoki pieniek. Trzeba pamiętać, że w czasie rąbania szczapy lecą czasami na dużą odległość, dlatego musimy to robić z dala od okien. Cięcie bali w poprzek ułatwią specjalne drewniane lub metalowe stelaże (zwane koziołkami), na których układa się drewno.

Narzędzia do rozdrabniania drewna: piły ręczne

Wykorzystuje się je przede wszystkim do przycinania gałęzi drzew w ogrodzie, jednak stosowane są także do cięcia bali drewna kominkowego na krótsze odcinki, które są następnie łupane na szczapy. Do tego celu najlepsze są piły kabłąkowe. Ich sztywna rama i długi brzeszczot (powinien być wykonany z wysokiej jakości hartowanej stali) ułatwiają cięcie, jednak posługiwanie się nimi i tak wymaga sporo wysiłku.

Narzędzia do rozdrabniania drewna: piły łańcuchowe

Zwane są też pilarkami. Mogą mieć silnik elektryczny lub spalinowy. Te pierwsze ciszej pracują, odznaczają się niskim poziomem wibracji, są lżejsze i prostsze w obsłudze, ale wymagają dostępu do prądu. Wybierając piłę, należy sprawdzić, czy wygodnie się ją trzyma i łatwo nią pracuje. Obecnie wiele modeli ma funkcję szybkiego naciągania łańcucha bez konieczności używania narzędzi. Jest to znaczne udogodnienie, bo łańcuch powinno się sprawdzać i ewentualnie napinać przed każdym uruchomieniem urządzenia. Piły elektryczne miewają czasem okienko do kontroli poziomu oleju smarującego łańcuch. Dzięki temu widać, kiedy trzeba go uzupełnić. Wybierając piłę spalinową, warto zwrócić uwagę na to, czy ma mechanizm ułatwiający rozruch zimnego silnika, a jeżeli jest przeznaczona do intensywnej eksploatacji, sprawdzić, czy ma system znacznie redukujący wibracje. Konserwację pił spalinowych ułatwi prosty dostęp do filtra powietrza (czyszczenie) i świecy zapłonowej (wymiana). Kupując pilarkę, należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo. Zapewnia je hamulec, który w razie konieczności momentalnie zatrzymuje łańcuch, a także chwytak zerwanego łańcucha chroniący operatora.

Narzędzia do rozdrabniania drewna: siekiery

Przydadzą się w każdym ogrodzie. Są niezastąpione, gdy trzeba pociąć gałęzie usunięte w trakcie prześwietlania koron drzew, przygotować drewno na ognisko lub porąbać szczapy do kominka. Ostrze powinno być wykonane z wysokiej jakości stali, a ergonomiczny trzonek musi dobrze układać się w dłoni i tłumić drgania powstające podczas uderzeń. Takie właściwości mają trzonki z twardego drewna (na przykład orzesznika, czyli hikory, przez wielu specjalistów uznawane za najlepsze), a także z dobrej jakości tworzywa. Można kupić specjalne siekiery do rozłupywania drewna o ostrzach w kształcie szerokich klinów. Uderzenie taką siekierą w kłodę drewna sprawia, że łatwo pęka wzdłuż włókien.

Narzędzia do rozdrabniania drewna: łuparki

Służą do dzielenia kłód drewna na szczapy, którymi pali się w kominku czy kotle grzewczym. Dzięki układowi hydraulicznemu naciskają na drewno z siłą od kilku (amatorskie) do kilkunastu ton (profesjonalne), co sprawia, że pęka ono wzdłuż włókien. Kłody przeznaczone do rąbania, zależnie od urządzenia, mogą mieć długość od 30 cm do ponad 1 m. W wielu łuparkach można regulować wysokość roboczą. Prędkość łupania wynosi kilka centymetrów na sekundę. Zazwyczaj są zasilane energią elektryczną, ale bywają też spalinowe (sprzęt profesjonalny). Drewno zależnie od typu urządzenia układa się w nim pionowo lub poziomo. W gospodarstwach domowych, w których zużycie drewna w sezonie wynosi od kilku do kilkunastu metrów sześciennych, wystarczą łuparki o sile nacisku 4-5 t. Jeżeli jego zużycie jest większe (od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów sześciennych), lepiej kupić łuparkę o sile nacisku 6-7 t.

Narzędzia do rozdrabniania drewna: rozdrabniacze (rębarki)

Są przeznaczone do mielenia resztek organicznych – grubych łodyg, pędów z liśćmi i gałęzi. Rozdrabniacze amatorskie przeznaczone do ogrodów przydomowych mogą ciąć gałęzie średnicy do 4,5 cm. Wydajność pracy niektórych modeli przekracza 200 kg zrąbkowanego materiału na godzinę. Zazwyczaj są to urządzenia ektryczne
o silnikach mocy od 1,8 do 2,9 kW (do małych ogrodów wystarczą te o mniejszej mocy, do większych lepsze są rozrabniacze, których moc przekracza 2,5 kW), ale bywają też spalinowe. Powinni się nimi zainteresować właściciele okazałych ogrodów, które co roku „produkują” dużą ilość trudnej do zagospodarowania biomasy (zrąbkowany materiał można wykorzystać na kompost, rozłożyć jako ściółkę wokół roślin, wysypać nim ścieżki). Mechanizm tnący może mieć postać wału lub noży. Ten pierwszy pracuje ciszej i bardziej nadaje się do rozdrabniania twardego materiału – grubych pędów i gałęzi (także suchych). Drugi lepiej się sprawdza przy mieleniu części zielonych – młodych pędów z liśćmi i łodyg. Niektóre modele mają wytłumioną akustycznie tarczę noży, co znacznie redukuje poziom hałasu. Rozdrabniacze bywają sprzedawane w zestawie z przydatnym zbiornikiem na odpadki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE