Kamień dekoracyjny: ciekawy materiał do wykończenia wnętrz. Rodzaje kamienia, właściwości i aranżacje

2019-01-17 17:11

Kamień dekoracyjny to szlachetny, ale też praktyczny materiał wykończeniowy. Może być wykorzystany w różnym stylu, więc dopasuje się go do każdego wnętrza.

Kamień dekoracyjny jest zawsze oryginalny i niepowtarzalny. Każda płyta wycięta z bloku skały będzie nieco inna. Kolory i wzory poszczególnych rodzajów kamienia są niezwykle różnorodne. Niektóre są stonowane, łagodne w wyrazie, inne niezwykle wyraziste. Kamień dekoracyjny we wnętrzach może się wyróżniać, narzucać swój styl. Często stosuje się go jako główny akcent dekoracyjny w danym pomieszczeniu. W dobrze zaprojektowanych wnętrzach bywają bardzo ciekawe zestawienia różnych materiałów kamiennych.

Kamień dekoracyjny
Autor: Marcin Czechowicz W spektakularnym nowoczesnym wnętrzu schody są wykończone płytami trawertynu. Ściana przy podeście jest ozdobiona barwnym onyksem

Kamień dekoracyjny: za co go kochamy

Kamień jest właściwie niezniszczalny. Jako materiał naturalny pięknie się starzeje. Spatynowany czasem nabiera nowych walorów estetycznych. Wielką zaletą kamienia jest możliwość jego odnowienia nawet po latach. Płyty można ponownie obrobić, np. przeszlifować lub wypolerować, i będą wyglądały jak nowe.

Kamień dekoracyjny: wzory i kolory

Każdy kamień ma charakterystyczne cechy, z którymi go od razu kojarzymy. Często bywa to mylące, bo natura jest nieograniczona w swojej twórczości i przynosi niezwykłe rozwiązania. Granity to kwarc, czyli kamień krystaliczny złożony najczęściej z niezliczonych ziaren różnego kształtu i kolory. Kwarcem są także chalcedony (agat, onyks) o niezwykle wyraźnym pasiastym wzorze. Bazalt i porfir to skały o strukturze drobnoziarnistej i kolorze czarnym szarym (czasem zielonym). Łupek też najczęściej jest bardzo ciemny, prawie czarny, ale można też znaleźć płytki o przenikających się odcieniach czerwieni, zieleni lub niebieskiego.

Zobacz także:

Marmur każdemu kojarzy się z bielą rzeźb antycznych z delikatnymi ciemniejszymi żyłkami. Taki jest ten najszlachetniejszy z Carrary. Ale może być on mocniejszej barwy z wyraźnymi użyłowaniami, czasem wręcz pysznie kolorowy o kłębiastym mocnym wzorze. Trawertyn kojarzy się z barwami z palety beżu i poprzecznymi prążkami z dziurkami. Piaskowce to kamienie w tak zwanych kolorach ziemi. Mają charakterystyczne smugi w ciemniejszym odcieniu.

Kamień dekoracyjny: twardość

Jednym z najtwardszych kamieni dekoracyjnych stosowanych w aranżacji wnętrz jest granit. Podobne właściwości mają bazalt, łupek i niektóre piaskowce. Do grupy kamieni dekoracyjnych znacznie mniej twardych należą marmury, wapienie i trawertyny. Ich odporność na zarysowania jest mniejsza niż w przypadku granitu, więc jeśli ułożymy z nich podłogę w holu przy wejściu, musimy liczyć się z tym, że po pewnym czasie może być nieco porysowana i trzeba będzie ją przeszlifować.

Kamień dekoracyjny
Autor: Bernard Białorucki Z łupku wykonuje się cienki fornir kamienny, który można wykorzystać jako fronty meblowe

Kamień dekoracyjny: nasiąkliwość

Ta cecha decyduje o tym, jak łatwo i szybko kamień dekoracyjny będzie chłonął zabrudzenia. Plamy z kolorowych płynów, np. barszczu lub czerwonego wina, na kamieniu chłonnym mogą powstać już po krótkotrwałym zalaniu i być trudne do usunięcia. Stosuje się trzystopniową klasyfikację kamienia pod tym względem. Do klasy A (najmniej chłonne) należą granit, alabaster, kwarcyt i niektóre marmury. Część tych ostatnich kamieni, np. Pietra Cappellania lub Ametista, oraz porfiry i łupki należą do grupy B (średnio chłonne). Najbardziej chłoną wodę niektóre marmury, porfiry i piaskowiec.

Wybierając materiał do wykończenie wnętrza domu należy upewnić się, do jakiej klasy chłonności jest zaliczany dany kamień. Jego zastosowanie może wiązać się z koniecznością wykonania powłoki zabezpieczającej z impregnatu hydrofobowego.

Kamień dekoracyjny
Autor: Green Canoe Studio Obudowa rustykalnego kominka z wielkich płyt piaskowca wymaga zabezpieczenia impregnatem, żeby się szybko nie zabrudziła

Kamień dekoracyjny: wykończenie powierzchni

Kamień poddaje się obróbce, żeby uzyskać powierzchnię o odpowiednim wyglądzie. To wiąże się z pewnymi cechami użytkowymi. Nie wszystkie metody obróbki stosuje się do każdego rodzaju kamienia, bo nie pozwalają na to jego właściwości, np. podczas płomieniowania marmur lub wapień uległyby zniszczeniu. Płyty kamienne mogą być polerowane w celu nadania im dużej gładkości (ale i śliskości). Szlifowanie, piaskowanie, groszkowanie, płomieniowania sprawi, że elementy kamienne będą miały delikatną lub wyraźną fakturę. To równocześnie sprawi, że będą w pewnym stopniu szorstkie, a nawet antypoślizgowe. Płyty można też ciosać, nacinać, dłutować, prążkować. Te techniki często stosuje się, żeby stworzyć materiał o charakterze rustykalnym.

Kamień dekoracyjny
Autor: Green Canoe Studio Płytki z piaskowca tworzą aranżację stanowiącą tło kącika wypoczynkowego w rustykalnym stylu

Kamień dekoracyjny: szerokość spoiny

Kamień dekoracyjny we wnętrzu można układać na wiele sposobów i różnicować efekt wizualny, robiąc spoiny węższe lub szersze. Generalnie w okładzinach tradycyjnych, rustykalnych spoiny są bardzo szerokie, mogą mieć 1-2 cm szerokości, zwłaszcza w przypadku płyt nieregularnych. Im mniejsze elementy kamienne, tym spoina może być cieńsza. Również w nowoczesnych aranżacjach stosuje się węższe wypełnienia między płytami. Cienki spoiny są popularne także w okładzinach kamiennych wykonanych z bardzo dużych elementów. O szerokości spoiny może decydować również sposób wykończenia krawędzi płyt, to, czy są zaokrąglone lub fazowane, czy cięte na ostro. W ostatnim przypadku spoina może być bardzo cienka.

Kamień dekoracyjny
Autor: Dunin Ciekawą okładzinę można wykonać z mozaiki kamiennej, w której zestawiono elementy o zdecydowanie różnych barwach

Kamień dekoracyjny: ceny

Wnętrza wykończone kamieniem dekoracyjnym kojarzą się z luksusem, bogactwem. Wiele materiałów kosztuje 200-300-400 zł/m2. Grube płyty wielkowymiarowe na blat kuchenny mogą kosztować 500-600 zł/m2. Jednak na rynku jest bogactwo rodzajów kamienia i rozmiarów płyt, więc wykonanie okładziny nie musi się wiązać z niebotycznymi kosztami.

Sprawdź też:

Wielu producentów przygotowuje płytki z kamienia o takich samych wymiarach i grubości jak ceramiczne. Często mają one zbliżone ceny. W marketach budowlanych znajdziemy płytki kamienne, najczęściej granitowe, w cenie mniejszej niż 50 zł/m2.

Kamień dekoracyjny
Autor: Andrzej Szandomirski We wnętrzach często wykonuje się okładzinę ścian z kamienia ciętego w wąskie paski, tak jak na elewacji
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.