Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia z kotłem gazowym. Ważne przepisy
Kotły gazowe są z reguły dużo mniejsze od tych na paliwa stałe. Nie trzeba do nich dokładać paliwa, a obsługa jest ograniczona do przeprowadzanego raz w roku przeglądu. Kotłownia gazowa nie musi być tak duża jak ta z kotłem na paliwa stałe. Zobacz, jakie wymagania powinna spełniać i co mówią na ten temat przepisy.
W domach jednorodzinnych najpopularniejsze są gazowe kotły wiszące. Jeżeli mamy w domu osobne pomieszczenie przeznaczone na kotłownię, nie musimy się martwić o to, czy zmieści się w nim takie urządzenie, bo zajmuje ono niewiele miejsca. Ale kocioł gazowy można umieścić także w kuchni czy w łazience. Zwykle planuje się tam jakąś zabudowę i jeśli ma być w nią wpasowany, dobrze byłoby znać jego wymiary.
Spis treści
- Mały piec gazowy zmieści się na ścianie
- Jaka kotłownia najlepsza do kotła gazowego wiszącego
- Duży kocioł gazowy – na podłodze
- Ile przestrzeni musi być wokół pieca gazowego?
- Co mówią przepisy o rozmiarach kotłowni
Mały piec gazowy zmieści się na ścianie
Poszczególne modele różnią się wielkością, więc najlepiej wcześniej zdecydować się na konkretne urządzenie i dopasować do niego zabudowę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba wiedzieć, że wymiary gazowych kotłów wiszących to najczęściej: wysokość 70-80 cm, szerokość 40-45 cm, głębokość 30-35 cm. Takie kotły gazowe dwufunkcyjne mogą mieć wbudowany przepływowy podgrzewacz wody. Wtedy kocioł jest jedynym urządzeniem tworzącym kotłownię – wszystkie niezbędne akcesoria mieszczą się w jego obudowie. Jeśli ma być jednofunkcyjny, zwykle kupuje się go w komplecie z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Zasobniki są najczęściej przeznaczone do ustawienia na podłodze pod kotłem i mają wymiary: wysokość 90-120 cm, szerokość i głębokość 55-65 cm (bardzo często są w kształcie cylindra o średnicy 55-65 cm), ich pojemność to 120-200 l.
Jaka kotłownia najlepsza do kotła gazowego wiszącego
Do niektórych kotłów wiszących oferowane są dopasowane wymiarami i kształtem zasobniki, które również wiesza się na ścianie – tuż obok kotła. Ich wymiary są wówczas zbliżone do wymiarów kotła, z którym tworzą zestaw. Jeżeli nie mamy tak dużo miejsca w kotłowni na urządzenia grzewcze, a kocioł dwufunkcyjny z podgrzewaczem przepływowym nam nie wystarczy, możemy kupić kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem, najczęściej o pojemności około 50 l. Wówczas na ścianie powinniśmy przewidzieć miejsce na urządzenie o wymiarach: wysokość 85-100 cm, szerokość 60-80 cm, głębokość 40-50 cm.
Ciekawostką są kotły przeznaczone do zabudowy we wnękach ściennych lub w szafkach. Jednak także zwykły kocioł można zabudować, pod warunkiem że zapewnimy mu wentylację zgodnie z zaleceniami producenta.
Polecany artykuł:
Duży kocioł gazowy – na podłodze
Oprócz kotłów gazowych wiszących są także stojące. Zwykle mają żeliwne wymienniki, więc są stosunkowo ciężkie, uznawane za nieco archaiczne, ale także za bardzo trwałe. Z tego powodu wciąż znajdują nabywców, którzy muszą się pogodzić z ich niefiligranowymi rozmiarami. Na żeliwny kocioł stojący należy przewidzieć mniej więcej tyle miejsca, co na pralkę lub zmywarkę – wysokość około 85 cm, szerokość 40-60 cm i głębokość 60-70 cm. Do tego potrzebne jest jeszcze miejsce na zasobnik ciepłej wody.
Czasami możliwe jest ustawienie kotła na zasobniku (jeśli kupi się odpowiedni zestaw pasujących do siebie urządzeń), jednak najczęściej zasobnik stawia się obok i wtedy trzeba przewidzieć dodatkowe miejsce na podłodze (o gabarytach zasobników pisaliśmy już wyżej). Są też duże stojące kotły gazowe z wbudowanym zasobnikiem. Ich szerokość i głębokość to zwykle około 60 cm, a więc podobnie jak stojących kotłów żeliwnych. Różnią się od nich wysokością, bo ta na ogół przekracza 120 cm.
Polecany artykuł:
Ile przestrzeni musi być wokół pieca gazowego?
To, że niewielka ilość miejsca wystarcza do zainstalowania kotła gazowego, wynika nie tylko z jego gabarytów, ale także z tego, że jego obsługa wymaga zwykle dostępu jedynie od przodu. W każdym przypadku należy się upewnić, jakie są zalecenia producenta danego urządzenia, jednak zwykle ograniczają się do zagwarantowania możliwości swobodnego zdjęcia obudowy i wykonania przyłączy rur do gazu W kotłach wiszących rury zawsze doprowadza się od spodu kotła, w stojących zwykle z tyłu.
Producenci zalecają, by po bokach kotła wiszącego pozostawić szczeliny szerokości 1,5-2,5 cm, a pod spodem 25 cm, co umożliwi swobodne podłączenie do niego rur. Po bokach kotła stojącego trzeba pozostawić około 25 cm, ale by można było dostać się do umieszczonych z tyłu kotła króćców podłączeniowych, z jednej strony powinno to być co najmniej dwa razy więcej. Do swobodnego dostępu przydałoby się nawet 70 cm. Odległość króćców od ściany za kotłem powinna umożliwiać podłączenie do nich rur, na co potrzeba około 25 cm. Od przodu każdego rodzaju kotła należy pozostawić tyle miejsca, by móc swobodnie przed nim stanąć i wykonywać czynności serwisowe, a więc co najmniej 70 cm.
Trzeba pamiętać, że króciec spalinowy znajduje się na górnej ścianie kotła i przewód spalinowy podłącza się do niego od góry, stosując kolano lub trójnik umożliwiający skierowanie przewodu do wlotu komina w ścianie. Jeżeli kocioł ma palnik atmosferyczny, to przewód spalinowy nie powinien mieć zbyt wielu załamań i zmian kierunku pod dużym kątem. Nie powinien być też zbyt długi, co również należy uwzględnić, wybierając miejsce dla kotła. Kotły z zamkniętą komorą spalania i wentylatorem wydmuchującym spaliny pozwalają na większą swobodę w sposobie prowadzenia tego przewodu.
Co mówią przepisy o rozmiarach kotłowni
Urządzenia gazowe mogą mieć zamkniętą lub otwartą komorę spalania. Tych z otwartą nie należy instalować w pomieszczeniach mieszkalnych. Wyjątek stanowi kuchnia połączona z pokojem, pod warunkiem że jest w niej wywiewny otwór wentylacyjny. Jeśli urządzenia z zamkniętą komorą spalania wyposaży się w koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe, można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu, bez względu na rodzaj zastosowanej w nim wentylacji.
Kotły gazowe o mocy cieplnej nie większej niż 30 kW można instalować w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi, o kubaturze nie mniejszej niż 8 m³. Jeżeli jest to kocioł z zamkniętą komorą spalania i z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, kubatura ta nie może być mniejsza niż 6,5 m³.
Kotły o dużej mocy (większej niż 30 kW) powinny być umieszczane w pomieszczeniach technicznych, ewentualnie w przewidzianym na kotłownię budynku wolno stojącym. Wysokość pomieszczenia powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Jeśli kocioł ma być zasilany gazem płynnym (z własnego zbiornika), muszą być spełnione dodatkowe wymagania. Przede wszystkim podłoga pomieszczenia z takim kotłem nie może być poniżej poziomu terenu, bo niemożliwy byłby wtedy swobodny wypływ gazu poza budynek, gdyby doszło do rozszczelnienia instalacji.
Z tego samego powodu w podłodze kotłowni na gaz płynny nie mogą się znaleźć żadne zagłębienia, wpusty czy studzienki. Jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni jest kondygnacja podziemna, to wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne. W odległości 5 m od kotłowni na zewnątrz budynku nie mogą się znaleźć żadne otwory do pomieszczeń z podłogą poniżej poziomu terenu. Na wysokości podłogi pomieszczenia z kotłem na gaz płynny, w ścianie zewnętrznej, niezbędny jest otwór, przez który w razie awarii cięższy od powietrza gaz będzie mógł wypłynąć z pomieszczenia.
Należy też zwrócić uwagę na dopuszczalną odległość kotła gazowego od miejsc poboru wody, bo wymaga on zasilania z sieci elektrycznej. Odległość zależy od stopnia ochrony kotła IP. Bezpośrednio nad wanną, a nawet brodzikiem mogą się znaleźć urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X5, w odległości od 0 do 0,6 m można umieszczać te o stopniu ochrony IP X4, od 0,6 do 2,4 m – urządzenia o stopniu ochrony co najmniej IP X1. Urządzenia o stopniu ochrony IP X0 powinny być oddalone od wanien, kabin prysznicowych, umywalek i zlewozmywaków co najmniej o 2,4 m.