Dopłata do gazu 2023 - dla kogo? Jak dostać dopłatę do ogrzewania gazem? Ile wynosi dodatek? Do kiedy wniosek?

2023-02-02 12:30

Dopłata do gazu 2023 - jak je otrzymać? Ile wynosi kwota dodatku do gazu i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy, Jakie będą dopłaty do ogrzewania gazem ziemnym w 2023 roku i podajemy wysokości dopłat. Dofinansowaniem do gazu objęte są gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe. Do kiedy złożyć wniosek?

Dopłaty do gazu 2023
Autor: Piotr Mastalerz Co trzeba zrobić, aby otrzymać dopłaty do gazu w 2023 roku?

Spis treści

 1. Dopłata do gazu 2023
 2. Dopłata do gazu czyli refundacja VAT na gaz
 3. Dopłata do gazu ziemnego - kiedy wniosek?
 4. Dopłata do gazu w 2023 - dla kogo jeszcze?

Dopłata do gazu 2023

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu ma chronić Polaków przed znacznymi podwyżkami cen gazu w 2023 roku.

Ceny gazu w 2023 będą zamrożone dla wszystkich do poziomu cen z 2022 roku czyli 200,17 zł za 1 MWh. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia do 31 grudnia 2023, właśnie tę cenę maksymalną sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosować w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi. Chodzi o gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe.

Dopłata do gazu czyli refundacja VAT na gaz

Od stycznia 2023 wrócił VAT na gaz do poprzedniej stawki, czyli 23%. Ma to być jedyna zmiana w rachunkach za gaz. W 2022 VAT na gaz wynosił 0% (tarcza antyinflacyjna). Dlatego też, dla gospodarstw domowych o niższych dochodach przewidziany jest dodatek gazowy w formie refundacji poniesionych kosztów VAT. Resort klimatu i środowiska oszacował, że refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. osób. Dla kogo dokładnie cena gazu nie wzrośnie w przyszłym rok?

Ma tu obowiązywać kryterium dochodowe, jakie miało miejsce przy dodatku osłonowym, czyli:

 • 2 100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego,
 • 1 500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

Więcej o rozwiązaniu polegającym na zwrocie podatku VAT za gaz piszemy:

Dopłata do gazu ziemnego - kiedy wniosek?

Aby otrzymać dopłatę do gazu ziemnego w postaci refundacji VAT, trzeba złożyć wniosek. O tym, jak to zrobić i jak wygląda wzór wniosku piszemy poniżej:

  Co, jeśli nie gaz? Jakie ogrzewanie wybrać

  Dopłata do gazu w 2023 - dla kogo jeszcze?

  W założeniach ustawy wsparciem objęte będą gospodarstwa domowe oraz podmioty wrażliwe, jak np. szpitale, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe, korzystające z gazu ziemnego. Rozwiązanie zakłada m.in. maksymalne ceny gazu ziemnego w 2023 w rozliczeniach z odbiorcami taryfowymi, ustalone na poziomie ustawy. Jednocześnie ma działać system rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się sprzedażą gazu dla odbiorców taryfowych.

  Dostawcy gazu za sprzedaż paliwa po ulgowych cenach dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych dostana rekompensatę wyrównującą ich realne koszty. Podobny mechanizm działa też w tym roku. Dodatkowo w przyszłym roku rząd będzie rekompensował zamrożenie także opłat dystrybucyjnych.

  Źródło: PAP

  Rozebrana stodoła pójdzie na opał?

  Tak do zimy szykują się mieszkańcy wsi. Posłuchaj!

  Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.