Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu lub mieszkania? 17 złych nawyków, przez które płacisz więcej za ogrzewanie

2023-01-12 15:41
ciepło w mieszkaniu
Autor: Mariusz Bykowski Warto oszczędzać ciepło w mieszkaniu w bloku, czy w domu jednorodzinnym. Zmiana złych nawyków może przynieść spore oszczędności. Przede wszystkim nie zasłaniajmy niczym grzejnika

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Radzimy, jak pozbyć się złych nawyków domowników i na co zwracać uwagę, by płacić realnie mniej za ogrzewanie mieszkania i jak najwięcej zatrzymać ciepła.

Koszty ogrzewania domu czy mieszkania stanowią jeden z najważniejszych wydatków związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego, szczególnie w dobie kryzysu energetycznego i rosnących cen paliw. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania wystarczy pozbyć się złych nawyków. Co zrobić, by płacić mniej za ogrzewanie? Jak zaoszczędzić pieniądze, regulując temperaturę w mieszkaniu? Dlaczego warto w ciągu dnia zimą i jesienią odsłaniać okna, a w nocy zasłaniać? Przeczytaj o tym, jakie błędy najczęściej popełniamy.

Przykładowo jeśli mamy 3-pokojowe mieszkanie w bloku, to za ogrzewanie i ciepła wodę płacimy około 350 zł. Jeśli obniżymy temperaturę w pomieszczeniach tylko o jeden stopień to miesięcznie zaoszczędzimy 40 zł, więc rocznie nasze opłaty za ogrzewanie będą niższe nawet o 500 zł. Warto! Oto domowe sposoby na zatrzymanie ciepła i najczęstsze błędy, które popełniamy w mieszkaniach.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Obniżenie temperatury

Ponad połowa Polaków, która ogrzewa mieszkania ciepłem systemowy, przegrzewa je. Ustawia zbyt wysoką temperaturę na kaloryferze. Według zaleceń Polskiej Izby Ciepłownictwa jeśli obniżymy temperaturę tylko o 1 stopień na rachunkach możemy zaoszczędzić aż 7 procent. To sporo kwota przy obecnych wysokich cena źródeł ciepła.

Sposób 1. Im wyższa temperatura w pomieszczeniach, tym większe zużycie energii do ogrzewania domu. Warto więc przyzwyczaić się do przebywania w nieco niższej temperaturze. Ciepły polar zamiast T-shirta kosztuje dużo mniej niż paliwo do kotła.

Sposób 2. W kuchni czy w sypialniach temperatura powietrza nie musi być tak wysoka jak w pokoju dziennym czy łazience. Wyreguluj instalację grzewczą tak, by w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywasz, w dzień było 20 st. C. Nawet jeśli początkowo wyda ci się, że to za mało, po kilku dniach będziesz zadowolony. Warunkiem odczuwania komfortu cieplnego w takiej temperaturze jest utrzymywanie wilgotności względnej powietrza na poziomie 40-50% – przy sprawnej wentylacji grawitacyjnej i niezbyt gorących grzejnikach nie powinno to stanowić problemu.

Sposób 3. Gdy temperatura jest zbyt wysoka, bardziej odczuwamy zaduch, co zmusza nas do częstszego otwierania okien, a to oznacza dodatkowe straty ciepła i wzrost zużycia energii o kilkanaście procent.

Sposób 4. W nocy temperatura w pomieszczeniach może być nieco niższa niż w dzień bez uszczerbku dla naszego komfortu. W temperaturze 18 st. C bardzo dobrze się śpi, oczywiście w ciepłej pościeli.

Przeczytaj też: Mało osób wie, jak działa termostat i jak go używać. Ustawienie termostatu grzejnikowego - na tych błędach tracisz pieniądze

Sposób 5. Również na czas wyjścia domowników na dłuższy czas (do pracy czy szkoły) powinno się obniżać temperaturę w domu do 17 st. C, a na czas kilkudniowej nieobecności nawet do 15 st. C. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane, przede wszystkim ze względu na konieczność dostarczenia później dużej ilości energii do ponownego rozgrzania ścian, podłóg i stropów. Takie zbytnie ochłodzenie domu nie da większych oszczędności, a jedynie spowoduje dyskomfort mieszkańców.

Sposób 6. Niektóre pokoje nie muszą być koniecznie ogrzewane przez cały dzień. Cena ogrzewania będzie niższa, jeżeli zamkniesz szczelnie i obniżysz temperaturę w pokoju, z którego nie korzystasz.

Sposób 7. Jesienią i zimą mamy mało słońca, ale jeśli ono się pojawia i wpada na do mieszkania od razu odsłońmy zasłony. W mieszkaniu od razu zrobi się cieplej.

Sposób 8. Oszczędzaj również ciepłą wodę – zamiast brać każdą kąpiel w wannie, zacznij używać prysznica.

  warto wiedzieć

  Ile zaoszczędzimy na ogrzewaniu?

  • obniżenie temperatury zaledwie o 1 st. C zmniejszy koszty ogrzewania domu o blisko 6% w ciągu całego sezonu grzewczego. Temperatura o 1 st. C niższa może oznaczać oszczędność około 100 m³ gazu rocznie. Gdy na zewnątrz jest około 0 st. C, a w mieszkaniu są 23 st. C, to przez przegrody zewnętrzne ucieka o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy temperaturę 20 st. C.
  • na każdej kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie można oszczędzić co najmniej 2 kWh energii.

   Sposób 9. Do racjonalnego korzystania z instalacji grzewczej (by niepotrzebnie nie dostarczać ciepła do pomieszczeń) pomocne będą urządzenia regulacyjne – sterownik źródła ciepła (kotła, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym). Dobry sterownik powinien umożliwiać zaprogramowanie różnych wartości temperatury w pomieszczeniach dla różnych okresów, tak by nie trzeba było wciąż pamiętać o jej zmianach. Sprawdzonym sposobem jest także wykorzystywanie regulatorów pogodowych reagujących na zmiany temperatury na zewnątrz.

   Termostat pokojowy z programatorem i bez programatora. Jak działa i gdzie zamontować termostat >>>

   Sposób 10. Zamontuj na grzejnikach termostaty, które pozwolą ci kontrolować temperaturę w danym pomieszczeniu.

   Sposób 11. Nie zasłaniaj grzejników. To nie najlepszy sposób na poprawę wystroju wnętrz, gdyż zasłona utrudnia wymianę ciepła. Zasłonięte czy wręcz zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać do pomieszczeń tę samą ilość ciepła co kaloryfery swobodnie omywane przez powietrze z pomieszczenia. A wyższa temperatura powierzchni grzejnej oznacza większe straty ciepła przez ściany domu, więc do utrzymania w pomieszczeniach temperatury zapewniającej komfort potrzeba więcej energii.

   Sposób 12. Odsuń meble od grzejników – minimalna odległość stołów czy kanap od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Bliższa odległość to co najmniej 10-procentowe straty ciepła. Kolejny błąd często popełniany w mieszkaniu to wieszanie na kaloryferze ubrań do wysuszenia. Wtedy blokujemy ciepło.

   Sposób 13. Nad grzejnikami warto zamontować półki lub poszerzyć parapety. Dzięki temu ciepłe powietrze powędruje na środek pokoju zamiast w stronę okna, gdzie się ochłodzi.

   Przeczytaj też: Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu? Proste sposoby na oszczędzanie ciepła

   Sposób 14. Jeśli ściany domu są słabo ocieplone za kaloryferami zainstaluj ekrany z folii aluminiowej odbijające ciepło! Mały koszt takiej maty, a naprawdę sporo oszczędności.

   Dobra rada

   Włóż matę za grzejnik

   Ekrany izolacyjne (tzw. mata zagrzejnikowa) włożone za grzejnikami zwiększą ich wydajność o 10%. Taka inwestycja to nieduży koszt, który zwróci się w ciągu najbliższego sezonu grzewczego. Metr kwadratowy ekranu to oszczędność około 110 m³ gazu. Mata piankowa jest dostępna w marketach budowlanych i przydaje się żeby utrzymać ciepło w mieszkaniu. Możemy zaoszczędzić nawet 20-30 procent ciepła. Mata zagrzejnikowa kosztuje ok. 30-40 zł. I nie zapominajmy o regulowaniu i obniżeniu temperatur na termostacie. Jeden termostat może przyczynić się do oszczędności około 15 m³ gazu rocznie. A regulatory temperatury pozwolą zmniejszyć o 30-50% wydatki na ogrzewanie.

   Jak oszczędzać ciepło w bloku? Zakręcaj zawory grzejników jak wietrzysz

   Sposób 15. Podczas wietrzenia zakręcaj zawory grzejników znajdujących się w pomieszczeniu. Są nawet czujniki współpracujące z zaworami, które mogą to robić automatycznie. Jeśli nie zakręcimy zaworu, zimne powietrze wpadające przez otwarte okno ochłodzi termostat, powodując maksymalne otwarcie zaworu. Grzejnik zrobi się wtedy gorący, ale większość dostarczanego przez niego ciepła od razu wyleci przez otwarte okno, a to oznacza duże straty.

   Przeczytaj też: Czym ogrzewać dom, aby jak najwięcej zaoszczędzić w 2023?

   Sposób 16. Zwróć uwagę, by wietrzenie pomieszczeń w czasie mrozu nie trwało dłużej niż kilka minut. W W takim czasie, mimo odłączenia grzejnika, pomieszczenie nie zdąży się wychłodzić. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do normalnej wartości dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianach i stropach. Pamiętaj, że lepiej jest wietrzyć częściej przez krótki czas niż raz, ale długo. Optymalny czas wietrzenia to 3-5 minut.

   Przeczytaj też: Jak odpowietrzyć kaloryfer - instrukcja krok po kroku

   Sposób 17. Do podgrzania powietrza wentylacyjnego potrzeba dużo energii. Ale lepiej nie ograniczać ilości napływającego do pomieszczeń świeżego powietrza, gdyż może się to skończyć zagrzybieniem ścian, a czasami także chorobami domowników. Najefektywniejszy sposób na zmniejszenie kosztów wentylacji to zastosowanie odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W domach energooszczędnych to już standard.

   Ile oszczędzimy?

   W domach wznoszonych zgodnie z obowiązującymi standardami przez wentylację grawitacyjną może uciekać 30-40% ciepła. Uszczelnienie konstrukcji budynku, wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i idąc dalej – czerpanie powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła umożliwia redukcję tych strat ciepła o blisko 80%.

   Instalacja grzewcza, która zmniejszy koszty

   1. Wybierz kocioł c.o. o większej sprawności, najlepiej kondensacyjny – jeśli ogrzewasz dom gazem bądź olejem. Zapłacisz za niego więcej, lecz taki wydatek zwróci ci się nam stosunkowo szybko – taki kocioł w porównaniu z konwencjonalnym będzie zużywał mniej paliwa.
   2. Jeśli zamierzasz ogrzewać dom paliwem stałym, wybierz kocioł odpowiedni do jego rodzaju. Do palenia węglem – kocioł ze spalaniem dolnym, do ogrzewania drewnem i biomasą – urządzenie zgazowujące.
   3. Raz do roku, przed sezonem grzewczym, zleć regulację oraz oczyszczenie kotła z sadzy i substancji smolistych. Każdy osad na ściankach kanałów konwekcyjnych utrudnia odbiór ciepła z wymiennika – obniża to sprawność urządzenia, czyli zwiększa zużycie paliwa.
   4. Zaizoluj rury i przewody centralnego ogrzewania. Na rynku dostępne są łatwe w montażu specjalne materiały przeznaczone do tego celu.

   Ogrzewanie domu - czy wiesz, jakie wybrać?

   Pytanie 1 z 10
   Ogrzewanie centralne:
   Czy artykuł był przydatny?
   Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.