Jak zmniejszyć straty ciepła? Prawidłowa termoizolacja domu przed zimą

2015-11-12 11:27

Ograniczenie strata ciepła o oszczędności na ogrzewaniu i komfort mieszkania. Jeżeli zauważasz, że z roku na rok wzrasta ilość energii potrzebnej do ogrzania domu zimą, to warto sprawdzić czy dom jest dobrze ocieplony.

Termoizolacja domu
Autor: Andrzej Szandomirski Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach i włączonych grzejnikach spowoduje konieczność ponownego nagrzania wychłodzonych ścian, a na to potrzebny jest czas i energia

Głównymi drogami ucieczki ciepła z domu są nieszczelne okna, czy drzwi, ale również dach. Strata ciepła w tym miejscu może wynosić aż 25 % całości energii, którą wytwarza źródło ciepła do ogrzania domu. Dlatego poza wymianą okien na szczelne warto porządnie zaizolować dach. Najpopularniejszą metodą jest ocieplenie wełną mineralną. Miejsca trudno dostępne można również zaizolować metoda natryskową.

Ograniczenie strat ciepła – zadbaj o szczelne okna i drzwi

Nie ulega wątpliwości, że ocieplenie dachu mało pomoże, jeżeli większość ciepła będzie wciąż uciekać przez nieszczelne okna. Przez okna może uciekać nawet 25% ciepła – podobnie jak w przypadku nieszczelnego dachu. Na właściwości termoizolacyjne okna maja wpływ szyby, ramy i uszczelki. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór okna energooszczędnego, składającego się z wielokomorowej ramy okiennej o szerokości zabudowy 70-90 mm oraz szyby zespolonej, składającej się z pakietu dwu- lub trzyszybowego, zapewniającej niski współczynnik przenikania ciepła Uw poniżej 0,7 W/m2*K.

Mimo że jest to najlepsze rozwiązanie, to jednocześnie drogie. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup nowych okien, sprawdź dokładnie którędy ucieka ciepło przesuwając rękę wzdłuż krawędzi okien. Szpary pomiędzy ramą a skrzydłem można zlikwidować naklejając dodatkowe samoprzylepne uszczelki okienne.

Sprawdź szczelność drzwi wejściowych

Podobnie jak okna, warto sprawdzić również szczelność drzwi. Najwięcej ciepła ucieka tu przez szczelinę między progiem a dolną krawędzią drzwi. Zamiast inwestować w nowe drzwi, można wypróbować uszczelki automatycznie opadające. Uszczelki te można regulować co pozwoli ograniczyć przenikanie zimnego powietrza z zewnątrz.

Zdaniem eksperta

Progi drzwiowe o zwiększonej izolacyjności termicznej

W przypadku drzwi wejściowych do domów warto stosować specjalistyczne progi drzwiowe o zwiększonej izolacyjności termicznej wraz z systemowymi profilami podwalinowymi. Profile te, wykonane z twardego styroduru, pozwalają skutecznie uniknąć mostków termicznych i poprawnie zamontować ościeżnicę w otworze drzwiowym.

W przypadku domków jednorodzinnych należy zwracać również na niedomknięte drzwi – np. te wychodzące na garaż lub ogród. Tutaj mogą pomóc rozwiązania stosowane w budynkach publicznych, takie jak samozamykacze drzwiowe .

Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele

Zła termoizolacja ścian to kolejne straty ciepła – jak ocieplać ściany zewnętrzne?

Ściany zewnętrzne to z reguły duże, płaskie powierzchnie. Z tego też powodu, mogą generować kolejne straty ciepła, które sięgają nawet 30%. Obecne warunki techniczne narzucają grubą warstwę izolacji termicznej, jednak budynki starszej daty, nie posiadają czasem warstwy termoizolacyjnej. Warto wtedy zainwestować w ocieplenie ścian styropianem lub wełną mineralną.

Pamiętaj

Przewietrzanie pomieszczeń zimą – jak ograniczyć straty ciepła?

Pomieszczenia należy wietrzyć również w okresie zimowym. Jednak, aby ograniczyć straty ciepła i za bardzo nie wychłodzić mieszkania, należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie: pomieszczenia wietrz przez 5-10 minut przy szeroko otwartych oknach i wyłączonych kaloryferach.

Długotrwałe wietrzenie przy uchylonych oknach i włączonych grzejnikach spowoduje konieczność ponownego nagrzania wychłodzonych ścian, a na to potrzebny jest czas i energia, a co za tym idzie – dodatkowe nakłady finansowe.

Starty ciepła przez wentylację – co robić?

Wyeliminowanie strat ciepła spowodowanych przez wentylację grawitacyjną jest praktycznie niemożliwe. Aby je ograniczyć należy stosować wentylację mechaniczną w układzie zamkniętym - najlepiej z odzyskiem ciepła. Zasłanianie lub zatykanie kanałów wentylacyjnych powoduje, że pozostająca w pomieszczeniach para wodna podwyższa wilgotność i jest jedną z przyczyn pojawienia się pleśni i grzyba na ścianach.

Racjonalna termomodernizacja domu krok po kroku

Sprawdź ile wiesz o termomodernizacji

Pytanie 1 z 9
Najwięcej ciepła ucieka z domu:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie