Wybieramy kocioł gazowy dwufunkcyjny

2021-05-14 14:50
kocioł gazowy
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli priorytetem jest oszczędność miejsca można wybrać kocioł dwufunkcyjny, który ogrzeje dom i wodę użytkową i zainstalować go nawet w łazience

Kocioł gazowy jest wszechstronny, bezobsługowy, oszczędny i estetyczny. O takim źródle ciepła marzy wielu inwestorów.

Wszystkie kotły gazowe mogą realizować obie funkcje – grzewczą i podgrzewania wody użytkowej. Sposób, w jaki się to odbywa, zależy od wybranego modelu. W modelach tak zwanych dwufunkcyjnych do przygotowania c.w.u. służy wbudowany dodatkowy wymiennik płytowy.

Podczas wyboru typu kotła powinno się uwzględnić rodzaj i liczbę urządzeń sanitarnych wymagających zaopatrzenia w ciepłą wodę, liczbę stałych domowników i ich tryb życia (na przykład pory korzystania z ciepłej wody, jednoczesność jej używania) czy wreszcie układ pomieszczeń sanitarnych (łazienek, kuchni, pralni etc.), który rzutuje na rozległość instalacji.

Większość z nas poszukuje produktów dobrej jakości, ale jak najtańszych. Wśród kotłów gazowych dwufunkcyjne są najtańsze. Uwagę przyciąga także ich nazwa, bo od razu wskazuje na możliwość zaspokojenia obu potrzeb – ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Kocioł dwufunkcyjny do mieszkania i małego domu

Kocioł dwufunkcyjny to dobry wybór do mieszkania albo niewielkiego domu, z jedną pełną łazienką, kuchnią i WC z umywalką, do której trzeba doprowadzić ciepłą wodę. I dla nie więcej niż 2-3 użytkowników. Kocioł dwufunkcyjny, oprócz podstawowego wymiennika podgrzewającego wodę do instalacji grzewczej, ma wbudowany drugi, płytowy, który na bieżąco, w sposób przepływowy, ogrzewa wodę użytkową. Urządzenie powinno być zamontowane możliwie blisko kranów, do których musi dopływać ciepła woda (nie dalej niż 8–10 m od kuchni i łazienki), aby nie trzeba było zbyt długo oczekiwać na nią po odkręceniu kranu. Jednak nawet wtedy, gdy się o to zadba, jednoczesne korzystanie z dwóch „wymagających” odbiorników (na przykład wanny i kranu przy zlewozmywaku) nie jest komfortowe. Kłopoty mogą mieć także posiadacze natrysków z dużą deszczownią, czy paneli prysznicowych z dyszami do hydromasażu.

Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego
kocioł gazowy
Autor: TERMET Jedną z istotnych wad kotła dwufunkcyjnego jest długi czas oczekiwania na ciepłą wodę po odkręceniu kranu. Ulokowanie urządzenie blisko punktu poboru znacznie go skróci

Kocioł dwufunkcyjny moc

Podgrzewacz przepływowy kotła dwufunkcyjnego uruchamia się przy odpowiednio wysokim ciśnieniu i intensywnym przepływie wody (wymagane parametry są podane przez jego producenta), więc jeśli instalacja wodna w domu ich nie spełnia, może być problem z prawidłowym działaniem kotła.

Przeczytaj też:

Co to jest profil obciążeń, czyli jak kupować urządzenia do podgrzewania wody >>>

Ze względu na sposób przygotowywania ciepłej wody moc kotła dwufunkcyjnego musi znacznie przewyższać tę wymaganą do zapewnienia komfortowego ogrzewania. W nowo wznoszonych, dobrze zaizolowanych domach do pokrycia strat ciepła wystarczy od kilku do kilkunastu kilowatów. Do podgrzewania wody w sposób przepływowy kocioł dwufunkcyjny musi mieć moc nie mniejszą niż 20 kW, a żeby napełnić ciepłą wodą wannę - co najmniej 24 kW. Dopiero urządzenie tej mocy ma bowiem wystarczająco duży tak zwany minutowy wydatek ciepłej wody.

Kocioł dwufunkcyjny: przede wszystkim c.w.u.

Korzystną cechą kotłów dwufunkcyjnych jest tak zwany priorytet c.w.u., czyli kierowanie pełnej mocy kotła do podgrzewania wody użytkowej w chwili pojawienia się tak zwanego rozbioru (odkręcenia kranu z ciepłą wodą). W tym czasie podgrzewanie wody do instalacji grzewczej jest wstrzymane, ale po ustaniu rozbioru (zakręceniu kranów) to ono z kolei staje się jedynym zadaniem kotła. Dzięki modulacji mocy palnika kocioł nie musi jednak działać z pełną mocą, lecz wykorzystuje ją tylko w takim stopniu, jaki jest potrzebny do pokrycia bieżących strat ciepła.

Niedoskonałości kotła dwufunkcyjnego można częściowo zniwelować, wybierając urządzenie z niezależnym zasobnikiem c.w.u. umieszczonym we wspólnej obudowie. W takim zasobniku o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów woda układa się warstwowo (zimna na dole, ogrzana u góry) i szybko osiąga żądaną temperaturę. Choć nie ma wężownicy, jego wydajność jest porównywalna z wydajnością zasobnika z wężownicą o pojemności większej o blisko połowę.

kocioł gazowy
Autor: Andrzej T. Papliński Wiszący kocioł dwufunkcyjny może mieć wbudowany niewielki zasobnik, który podniesie komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej

Nie musisz mieć kotłowni na gazowy kocioł dwufunkcyjny

Przeciętny wiszący gazowy kocioł dwufunkcyjny, to prostopadłościan o wysokości 70-90 cm, szerokości 35-45 cm i głębokości 25-40 cm. Ma pod estetyczną obudową wszystkie niezbędne do działania instalacji elementy (pompy, zawory, naczynie wzbiorcze), więc można go umieścić na przykład między wiszącymi szafkami w kuchni, umiejętnie wkomponować w zabudowę łazienki albo powiesić w holu lub garderobie. Byleby wybrane pomieszczenie miało kubaturę co najmniej 6,5 m3 i dostęp do kanału wentylacji grawitacyjnej wywiewnej z kratką wywiewną o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm.

Nie musisz budować komina

Wszystkie kotły kondensacyjne to urządzenia z tak zwaną zamkniętą komorą spalania. Mają wentylatory wypychające spaliny i jednocześnie zasysające wprost do paleniska powietrze potrzebne do spalania. Dzięki temu są bezpieczniejsze od zwykłych kotłów z otwartą komorą, które pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia, przez co stwarzają ryzyko zaczadzenia, wynikające zwykle z niedostatecznej ilości tego powietrza.

Przeczytaj też:

Jaki wybrać kocioł gazowy do małego domu?

Producenci zalecają stosowanie fabrycznych, koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych do kotłów kondensacyjnych. Przewody mają budowę rura w rurze. Rurą wewnętrzną są odprowadzane spaliny, zewnętrzną jest zasysane powietrze do spalania. Powietrze przepływa w otoczeniu gorących spalin, więc ogrzewa się od nich, co polepsza sprawność kotła.

kocioł gazowy
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli moc kotła nie przekracza 21 kW, taki koncentryczny przewód, może być wyprowadzony przez ścianę kotłowni, a nie ponad dach domu jak przewody grawitacyjne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE