Wybieramy kocioł gazowy dwufunkcyjny
Kocioł gazowy jest wszechstronny, bezobsługowy, oszczędny i estetyczny. O takim źródle ciepła marzy wielu inwestorów.
Wszystkie kotły gazowe mogą realizować obie funkcje – grzewczą i podgrzewania wody użytkowej. Sposób, w jaki się to odbywa, zależy od wybranego modelu. W modelach tak zwanych dwufunkcyjnych do przygotowania c.w.u. służy wbudowany dodatkowy wymiennik płytowy.
Podczas wyboru typu kotła powinno się uwzględnić rodzaj i liczbę urządzeń sanitarnych wymagających zaopatrzenia w ciepłą wodę, liczbę stałych domowników i ich tryb życia (na przykład pory korzystania z ciepłej wody, jednoczesność jej używania) czy wreszcie układ pomieszczeń sanitarnych (łazienek, kuchni, pralni etc.), który rzutuje na rozległość instalacji.
Większość z nas poszukuje produktów dobrej jakości, ale jak najtańszych. Wśród kotłów gazowych dwufunkcyjne są najtańsze. Uwagę przyciąga także ich nazwa, bo od razu wskazuje na możliwość zaspokojenia obu potrzeb – ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
Kocioł dwufunkcyjny do mieszkania i małego domu
Kocioł dwufunkcyjny to dobry wybór do mieszkania albo niewielkiego domu, z jedną pełną łazienką, kuchnią i WC z umywalką, do której trzeba doprowadzić ciepłą wodę. I dla nie więcej niż 2-3 użytkowników. Kocioł dwufunkcyjny, oprócz podstawowego wymiennika podgrzewającego wodę do instalacji grzewczej, ma wbudowany drugi, płytowy, który na bieżąco, w sposób przepływowy, ogrzewa wodę użytkową. Urządzenie powinno być zamontowane możliwie blisko kranów, do których musi dopływać ciepła woda (nie dalej niż 8–10 m od kuchni i łazienki), aby nie trzeba było zbyt długo oczekiwać na nią po odkręceniu kranu. Jednak nawet wtedy, gdy się o to zadba, jednoczesne korzystanie z dwóch „wymagających” odbiorników (na przykład wanny i kranu przy zlewozmywaku) nie jest komfortowe. Kłopoty mogą mieć także posiadacze natrysków z dużą deszczownią, czy paneli prysznicowych z dyszami do hydromasażu.
Kocioł dwufunkcyjny moc
Podgrzewacz przepływowy kotła dwufunkcyjnego uruchamia się przy odpowiednio wysokim ciśnieniu i intensywnym przepływie wody (wymagane parametry są podane przez jego producenta), więc jeśli instalacja wodna w domu ich nie spełnia, może być problem z prawidłowym działaniem kotła.
Przeczytaj też:
Co to jest profil obciążeń, czyli jak kupować urządzenia do podgrzewania wody >>>
Ze względu na sposób przygotowywania ciepłej wody moc kotła dwufunkcyjnego musi znacznie przewyższać tę wymaganą do zapewnienia komfortowego ogrzewania. W nowo wznoszonych, dobrze zaizolowanych domach do pokrycia strat ciepła wystarczy od kilku do kilkunastu kilowatów. Do podgrzewania wody w sposób przepływowy kocioł dwufunkcyjny musi mieć moc nie mniejszą niż 20 kW, a żeby napełnić ciepłą wodą wannę - co najmniej 24 kW. Dopiero urządzenie tej mocy ma bowiem wystarczająco duży tak zwany minutowy wydatek ciepłej wody.
Kocioł dwufunkcyjny: przede wszystkim c.w.u.
Korzystną cechą kotłów dwufunkcyjnych jest tak zwany priorytet c.w.u., czyli kierowanie pełnej mocy kotła do podgrzewania wody użytkowej w chwili pojawienia się tak zwanego rozbioru (odkręcenia kranu z ciepłą wodą). W tym czasie podgrzewanie wody do instalacji grzewczej jest wstrzymane, ale po ustaniu rozbioru (zakręceniu kranów) to ono z kolei staje się jedynym zadaniem kotła. Dzięki modulacji mocy palnika kocioł nie musi jednak działać z pełną mocą, lecz wykorzystuje ją tylko w takim stopniu, jaki jest potrzebny do pokrycia bieżących strat ciepła.
Niedoskonałości kotła dwufunkcyjnego można częściowo zniwelować, wybierając urządzenie z niezależnym zasobnikiem c.w.u. umieszczonym we wspólnej obudowie. W takim zasobniku o pojemności od kilku do kilkudziesięciu litrów woda układa się warstwowo (zimna na dole, ogrzana u góry) i szybko osiąga żądaną temperaturę. Choć nie ma wężownicy, jego wydajność jest porównywalna z wydajnością zasobnika z wężownicą o pojemności większej o blisko połowę.
Nie musisz mieć kotłowni na gazowy kocioł dwufunkcyjny
Przeciętny wiszący gazowy kocioł dwufunkcyjny, to prostopadłościan o wysokości 70-90 cm, szerokości 35-45 cm i głębokości 25-40 cm. Ma pod estetyczną obudową wszystkie niezbędne do działania instalacji elementy (pompy, zawory, naczynie wzbiorcze), więc można go umieścić na przykład między wiszącymi szafkami w kuchni, umiejętnie wkomponować w zabudowę łazienki albo powiesić w holu lub garderobie. Byleby wybrane pomieszczenie miało kubaturę co najmniej 6,5 m3 i dostęp do kanału wentylacji grawitacyjnej wywiewnej z kratką wywiewną o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm.
Nie musisz budować komina
Wszystkie kotły kondensacyjne to urządzenia z tak zwaną zamkniętą komorą spalania. Mają wentylatory wypychające spaliny i jednocześnie zasysające wprost do paleniska powietrze potrzebne do spalania. Dzięki temu są bezpieczniejsze od zwykłych kotłów z otwartą komorą, które pobierają powietrze do spalania z pomieszczenia, przez co stwarzają ryzyko zaczadzenia, wynikające zwykle z niedostatecznej ilości tego powietrza.
Przeczytaj też:
Jaki wybrać kocioł gazowy do małego domu?
Producenci zalecają stosowanie fabrycznych, koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych do kotłów kondensacyjnych. Przewody mają budowę rura w rurze. Rurą wewnętrzną są odprowadzane spaliny, zewnętrzną jest zasysane powietrze do spalania. Powietrze przepływa w otoczeniu gorących spalin, więc ogrzewa się od nich, co polepsza sprawność kotła.