Jaki kocioł gazowy do małego domu?
W małym domu są często jedna łazienka i oddzielne WC oraz niewielu mieszkańców. W takim domu komfort jest w stanie zapewnić kocioł dwufunkcyjny.
Kotłownia gazowa to świetny wybór – jest w zasadzie bezobsługowa. Nie trzeba się martwić o zapas paliwa ani go magazynować. Podczas spalania gazu nie powstają pył i sadza, więc pomieszczenie z zasilanym nim kotłem jest schludne i może pełnić równolegle inną funkcję.
Obowiązująca w Polsce dyrektywa unijna ErP zezwala na produkowanie i sprzedaż wyłącznie kotłów gazowych o określonej sprawności. Warunki te spełniają tylko kotły kondensacyjne. Jednak żeby ułatwić wymianę kotła w starych mieszkaniach, przewidziano w niej wyjątek – dopuszczono do sprzedaży kotły dwufunkcyjne niekondensacyjne z otwartą komorą spalania.
Jaki kocioł sprawdzi się w małym domu?
Kocioł dwufunkcyjny oprócz podstawowego wymiennika podgrzewającego wodę do zasilania instalacji grzewczej ma wbudowany drugi wymiennik, najczęściej płytowy, w którym jest ogrzewana woda użytkowa. Odbywa się to na bieżąco – bez magazynowania jej zapasu.
Wymiennik płytowy ma wąskie kanaliki, które trudno się czyści, więc zdarza się, że po kilku latach zarastają kamieniem kotłowym i uniemożliwiają przepływ wody. O tym, jak szybko to następuje, decyduje zawartość związków wapnia i magnezu w wodzie (twardość wody). Gdy mamy taki wymiennik i bardzo twardą wodę, lepiej zainstalować urządzenie do jej zmiękczania.
Kocioł dwufunkcyjny ma kompaktową budowę i niewielkie wymiary, a mimo to wszystkie niezbędne do działania instalacji elementy (pompy, zawory, naczynie wzbiorcze) mieszczą się pod jego obudową. Dzięki temu można go zamontować w dowolnym pomieszczeniu w domu, pod warunkiem że będzie miało kubaturę co najmniej 6,5 m3 i dostęp do kanału wentylacji grawitacyjnej wywiewnej z umieszczoną pod sufitem kratką wywiewną o wymiarach co najmniej 14 x 14 cm. Estetyczna obudowa, najczęściej stalowa pokryta białą emalią, sprawia, że bez kłopotu można go wkomponować między inne elementy wyposażenia – ciąg szafek kuchennych lub meble łazienkowe.
Zobacz także:
Kocioł dwufunkcyjny powinien być zamontowany jak najbliżej łazienki i kuchni (nie dalej 8-10 m od punktów poboru), aby ciepła woda dostarczana do kranów nie zdążyła się wychłodzić w rurach. Aby podgrzewacz przepływowy w ogóle się uruchomił, przepływająca przez niego woda musi mieć odpowiednio wysokie ciśnienie przy wymaganym minimalnym przepływie. Warto sprawdzić, czy instalacja wodna w domu spełnia te kryteria.
Odpowiednio duża moc kotła dwufunkcyjnego
Ze względu na sposób przygotowywania ciepłej wody moc kotła dwufunkcyjnego powinna być duża. Jeśli w łazience jest wanna – nie mniejsza niż 24 kW. Istotnym parametrem w danych technicznych kotła jest także wydatek minutowy ciepłej wody użytkowej przy określonej różnicy temperatury wody ciepłej i zimnej. Jeśli przyjmiemy, że 150-litrowa wanna powinna się napełnić w ciągu 10-12 minut, wydatek minutowy nie może być mniejszy niż 13-15 l/min wody ogrzanej do temperatury około 40oC. Taką ilość wody jest w stanie zapewnić kocioł dwufunkcyjny właśnie o mocy około 24 kW. Informację o tym znajdziemy w danych technicznych urządzenia.
Zobacz także:
Kocioł dwufunkcyjny: podgrzewanie wody użytkowej
W kotłach dwufunkcyjnych podgrzewanie wody użytkowej jest priorytetowe w stosunku do ogrzewania pomieszczeń. To znaczy, że w momencie pojawienia się tak zwanego rozbioru (odkręcenia kranu z ciepłą wodą) pełna moc kotła jest kierowana na te potrzeby. Z kolei, gdy nikt nie korzysta z ciepłej wody, kocioł całą dostępną moc może przeznaczyć do ogrzewania domu. Ale dzięki modulacji mocy palnika wykorzystuje ją tylko w takim stopniu, jaki jest potrzebny do pokrycia bieżących strat ciepła. To pozwala na racjonalne wykorzystanie paliwa, a więc i zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Sprawdź etykietę energetyczną
Zanim kupisz kocioł, sprawdź jego etykietę energetyczną, w którą od blisko trzech lat muszą być zaopatrzone wszystkie urządzenia do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej o mocy do 70 kW i pojemności do 500 l. Na etykiecie znajdziesz informacje o klasie energetycznej (świadczy o energochłonności urządzenia, a więc o jego wpływie na środowisko i koszcie eksploatacji) oraz innych parametrach urządzenia, na przykład poziomie emitowanego hałasu.
Klasa efektywności energetycznej ogrzewania. Informuje o średniej sprawności, z jaką kocioł ogrzewa pomieszczenia. Kocioł o klasie A zużywa średnio o kilkanaście procent mniej paliwa niż urządzenie o klasie C.
Sprawność sezonowa. Pokazuje określony laboratoryjnie, procentowy stosunek ilości ciepła dostarczanego przez urządzenie w sezonie grzewczym do ilości energii zużywanej przez nie w ciągu roku. Urządzenia o sezonowej efektywności energetycznej od 75 do 81% są oznaczone klasą C, od 82 do 89% – klasą B, od 90 do 97% klasą A, a od 98 do 124% klasą A+. Wartość przekraczającą 99% może uzyskać tylko urządzenie wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych. Współczesne kotły gazowe ogrzewające pomieszczenia mają klasę od C do A.
Klasa efektywności energetycznej podgrzewania wody. Informuje o średniej sprawności, z jaką urządzenie przygotowuje ciepłą wodę. Sprawność urządzenia klasy A, które korzysta z energii ze źródeł odnawialnych, może przekraczać 100%.
Dobowy profil obciążeń. Jest oznaczany literami i cyframi, od 3XS do XXL. Profil 3XS oznacza, że urządzenie (zgodnie z deklaracją producenta) może obsługiwać tylko pojedynczy punkt czerpalny, a XXL – że jest w stanie dostarczać ciepłą wodę do kilku łazienek z prysznicem i wanną.
Polecany artykuł:
Kocioł kompaktowy: dwufunkcyjny, z zasobnikiem c.w.u.
Jeśli się obawiamy, że rozbiory wody będą na tyle duże, że kocioł nie da rady ich pokryć, albo chcemy poprawić komfort kąpieli pod prysznicem lub tempo napełniania wanny, możemy wybrać urządzenie nieco zmodyfikowane – wiszący kocioł kompaktowy, czyli dwufunkcyjny, lecz z zasobnikiem c.w.u. umieszczonym z nim we wspólnej obudowie. Jeśli w domu nie ma miejsca na kotłownię, taki kocioł można zainstalować w kuchni lub w łazience, tak jak model bez zasobnika. Objętość zasobnika w kotle kompaktowym wynosi zaledwie kilkadziesiąt litrów, więc nie jest wystarczająca do napełnienia wanny. Zasobnik, nazywany warstwowym, zwykle nie ma wężownicy, ale wyróżnia się szybkością działania. Wydajność zasobnika warstwowego jest porównywalna z wydajnością zasobnika z wężownicą (takiego, który współpracuje z kotłem jednofunkcyjnym) o pojemności większej o blisko połowę.
Można także kupić kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem warstwowym o pojemności zaledwie kilku litrów. Nawet tak niewielki zasobnik jest w stanie poprawić walory użytkowe kotła. Dostarczana przez niego woda ma stabilną temperaturę i może wypływać nawet bardzo małym strumieniem – poniżej 2 l/min. W kotle dwufunkcyjnym bez zasobnika tak mały strumień nie jest w stanie uruchomić podgrzewania, a wtedy z kranu leci zimna woda.
Zobacz także:
- Modernizacja kotłowni - wymiana pieca na paliwo stałe na kocioł gazowy >>>
- Wymiana kotła węglowego na gazowy: czy trzeba przerobić instalację? Ile to kosztuje? >>>
- Wymiana kotła na węgiel na pompę ciepła >>>