Co to jest profil obciążeń, czyli jak kupować urządzenia do podgrzewania wody
Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, że któryś z domowników musi czekać na ciepłą wodę, żeby się wykąpać, dowiedz się, co to jest profil obciążeń.
Każdy lubi oszczędnie wydawać pieniądze, zwłaszcza podczas budowy domu, kiedy każdy grosz się liczy. Kusi nas często, by kupić mniejszy kocioł grzewczy albo termę, jednak w tym wypadku zbytnie oszczędności mogą się na nas skrupić. Kiedy rano lub wieczorem domownicy jeden pod drugim będą chcieli wziąć kąpiel albo prysznic, nagle może się okazać, że z kranu leci zimna woda, a na gorącą trzeba jeszcze długo poczekać. Kiedy tak się może stać? Gdy zastosowane urządzenia podgrzewające wodę są niedopasowane do naszych potrzeb – mają zbyt mały profil obciążeń.
Jest jeszcze druga strona medalu. Jeśli zastosujemy kocioł o zbyt wielkiej mocy grzewczej i olbrzymi zasobnik, gorącej wody będzie za dużo i może ona - niewykorzystana - powolutku stygnąć w buforze, a nawet być ponownie podgrzewana na po jakimś czasie.
Dlatego warto wiedzieć, jak dopasować profil obciążeń urządzenia podgrzewającego wodę do naszych potrzeb.
Spis treści
- Co to jest profil obciążeń? Definicja
- Tabela: profile obciążeń
- Jakich urządzeń dotyczy profil obciążeń
- Profil obciążeń a efektywność energetyczna podgrzewania wody
Co to jest profil obciążeń? Definicja
Profil obciążeń to wymagana dobowa wydajność urządzenia podgrzewającego wodę. Profile obciążeń są zdefiniowane w przepisach i określają konkretną w czasie doby kolejność czerpania wody o określonej temperaturze i natężeniu przepływu. Wyodrębniono 7 profili obciążeń - od 3XS do XL. Dla każdego profilu obciążeń określono:
- przykładowe zastosowanie,
- rodzaje poboru wody,
- minimalny przepływ wody w czasie obciążenia (F),
- temperaturę minimalną wody (Tm),
- temperaturę maksymalną w czasie obciążenia (Tp),
- ekwiwalentną objętość wody dla temperatury 60oC w ciągu 24 godzin (V).
Oznaczenie profilu obciążeń jest umieszczane na etykiecie energetycznej urządzeń wykorzystywanych do podgrzewania wody. To symbol kranu z oznaczeniem literowym pod spodem.
W aktualizacjach przepisów pojawiają się jeszcze wyższe profile obciążeń - do 4XL.
Tabela: profile obciążeń
Oto tabela pokazująca w prosty sposób parametry dotyczące poszczególnych profili obciążeń.
Przedstawione w tabeli wartości pozwolą wskazać odpowiedni do naszych potrzeb profil obciążeń, która powinien odpowiadać przewidywanemu zużyciu ciepłej wody użytkowej w domu. Ten zaś umożliwi określenie, jakiej mocy podgrzewacz wody jest nam potrzebny. Warto pamiętać, że urządzenie podgrzewające wodę mają klasę energetyczną obliczoną dla danego profilu obciążeń.
W dokumentacji technicznej urządzeń można znaleźć 2 określenia:
- maksymalny profil obciążeń - oznaczający profil obciążeń o najwyższej energii odniesienia, jaki może zapewnić ogrzewacz wielofunkcyjny spełniający warunki dotyczące temperatury i natężenia przepływu przy tym profilu,
- deklarowany profil obciążeń - oznaczający profil obciążeń stosowany do celów oceny zgodności.
Jako deklarowany profil obciążeń przyjmuje się profil maksymalny albo o 1 poziom niższy.
Jakich urządzeń dotyczy profil obciążeń
Profil obciążeń określa się dla ogrzewaczy wielofunkcyjnych wykorzystywanych m.in. do podgrzewania wody oraz do samoistnych podgrzewaczy wody.
Profil obciążeń trzeba sprawdzić, wybierając:
- kocioł grzewczy bez względu na paliwo,
- pompę ciepła z podgrzewaczem wody,
- podgrzewacz wody.
Polecany artykuł:
Profil obciążeń a efektywność energetyczna podgrzewania wody
Profile obciążeń zostały zdefiniowane w dyrektywie ErP (tak zwany Ekoprojekt) określającej zasady obliczania klas efektywności energetycznej urządzeń grzewczych, m.in. służących do podgrzewania wody. Dla każdego profilu obciążeń urządzenie podgrzewające wodę powinno wykazywać określoną efektywność energetyczną podgrzewania wody (ηwh ).
Efektywność energetyczna podgrzewania wody jest wyrażana w procentach i oznacza stosunek energii użytecznej dostarczanej przez ogrzewacz wielofunkcyjny w wodzie użytkowej do energii koniecznej do jej wytworzenia.
Ogrzewacze wielofunkcyjne powinny charakteryzować się następującymi wartościami efektywności energetycznej podgrzewania wody:
- 3XS – 35%
- 2XS – 35%,
- XS - 38%,
- S – 38%,
- M – 75%,
- L – 110%,
- XL – 115%,
- XXL – 120%,
- 3XL – 130%,
- 4XL – 130%.
W tabeli niżej przedstawiono klasy efektywności energetycznej podgrzewania wody dla podgrzewaczy wody z podziałem według deklarowanych profili obciążeń ηwh w procentach.