Elektryczny grzejnik olejowy – jak działa, kiedy kupić i ile kosztuje

2019-10-31 16:15 Agata Kosiarska
Grzejnik olejowy
Autor: Leroy Merlin Grzejnik olejowy żeberkowy

Kiedy warto pomyśleć o elektrycznym grzejniku olejowym? Na przykład wtedy, gdy nie masz pieniędzy na remont instalacji grzewczej, a zeszłoroczna mroźna zima dała ci w kość. Taki grzejnik kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Wyjaśniamy, jak działa i co sprawdzić przed zakupem.

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe to urządzenia przenośne, zwykle na nóżkach, które podłącza się do instalacji elektrycznej za pomocą wtyczki. To niewątpliwa zaleta tego typu grzejników, bo można je ustawiać w różnych pomieszczeniach zależnie od potrzeb. Gdy w ciągu dnia przebywasz w salonie, tam ustawiasz grzejnik. Gdy na noc przenosisz się do sypialni – możesz zabrać go ze sobą.

Grzejniki olejowe doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie systemu centralnego ogrzewania, a także w domkach letniskowych. Są ciche i zapewniają stabilną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.

Ceny grzejników olejowych

Ceny grzejników olejowych zaczynają się od 100 zł. Największy wybór jest spośród grzejników w cenie 180-250 zł. Najdroższe to wydatek nawet blisko 700 zł. Oto, co możesz otrzymać za te pieniądze.

grzejnik olejowy
Autor: materiały prasowe SENCOR Producenci dbają o to, by grzejniki olejowe miały ciekawy designe i pasowały do nowoczesnych wnętrz

Grzejnik olejowy z ożebrowaniem lub bez

Grzejniki olejowe zwykle mają stalową obudowę w kształcie żeber (przypominającą grzejniki żeliwne), wypełnioną olejem. Wewnątrz grzejnika znajduje się jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Podgrzewają one olej, który magazynuje ciepło i nagrzewa ścianki grzejnika, a dalej to one oddają ciepło do pomieszczenia. Właściwości oleju sprawiają, że nagrzewa się on stosunkowo długo, ale też wolno stygnie.

Gdy olej osiągnie zadaną temperaturę termostat wyłącza grzałki elektryczne, a mimo to grzejnik jeszcze przez pewien czas pracuje z pełną mocą. Może być ciepły jeszcze kilkadziesiąt minut po wyłączeniu.

Ożebrowanie zwiększa powierzchnię wymiany ciepła w stosunku do tego, jak duży jest grzejnik i ile miejsca zajmuje. Ale wśród najtańszych modeli grzejników olejowych można znaleźć też takie bez ożebrowania. Składają się z dwóch płaskich płyt połączonych na obwodzie. Są one lżejsze, zwykle mają nóżki albo uchwyty umożliwiające powieszenie ich na ścianie.

grzejnik olejowy
Autor: materiały prasowe SENCOR Na wyświetlaczu pokazują się informacje o ustawionej temperaturze oraz ikonki opisujące różne funkcje grzejnika

Włączanie grzejnika

Grzejniki zasilane są z sieci 230 V. W najprostszych modelach uruchomienie grzejnika olejowego następuje po wetknięciu wtyczki do gniazda - koniecznie z uziemieniem. Jednak w większości grzejników służy temu przycisk na obudowie. Tylko niektóre można uruchomić za pomocą SMS-a. Gdy wybierzesz grzejnik z timerem, wówczas możesz zaprogramować czas, w którym grzejnik zacznie działać. Automatyczne włączanie grzejnika można zaprogramować zwykle w zakresie od 1 do 24 godzin. Można też ustawiać temperaturę grzania pokrętłem lub przyciskiem na obudowie. Najnowocześniejsze grzejniki są sterowane elektronicznie, co umożliwia precyzyjną regulacje temperatury i stałą jej kontrolę. W grzejnikach wyposażonych w wyświetlacz LCD można na nim odczytać parametry pracy grzejnika.

Moc grzejnika olejowego

Grzejniki olejowe mogą mieć moc od 700 do blisko 2500 W. Moc grzejnika powinno się dobrać do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, w którym będzie zamontowany. Ale grzejniki olejowe są przenośne, więc można wybrać pomieszczenie, w którym grzejnik będzie używany najczęściej.

Często też grzejniki olejowe są uzupełnieniem istniejącego systemu grzewczego, więc nie muszą pokryć całkowitych strat ciepła. Dlatego warto wybrać grzejnik z regulacją mocy. Zwykle ma ona 3 stopnie. Można ustawić na przykład grzanie z mocą 30, 60 i 100% mocy maksymalnej.

Grzejniki mogą być wyposażone w system zabezpieczeń przed przegrzewaniem - po osiągnięciu określonej temperatury w pomieszczeniu (na przykład 50oC), grzejnik automatycznie się wyłączy, aby nie uległ uszkodzeniu. Innym rodzajem jest zabezpieczenie związane z temperaturą wewnątrz grzejnika, a która ma wpływ na elektronikę, w jaką jest wyposażony dany model grzejnika. Gdy temperatura wewnątrz grzejnika, przekroczy określoną wartość (na przykład 110oC), zadziała bezpiecznik termiczny i wyłączy urządzenie. 

Przed zakupem grzejnika

Wybierając grzejnik, warto zwrócić uwagę na szczegółowe rozwiązania, które sprawią, że użytkowanie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Jeśli zamierzasz często przestawiać grzejnik z miejsca na miejsce, wybierz model z kółkami, bo wtedy zdecydowanie łatwiej będzie go przestawiać szczególnie, że nie jest zbyt lekki (nawet do kilkunastu kilogramów). Grzejniki mogą mieć dwa lub cztery kółka.

Również uchwyt do powieszenia kabla lub schowek do jego zwijania, przydadzą się w codziennym użytkowaniu - kabel nie będzie plątał się wokół grzejnika.

Gdy grzejnik ma być ustawiony w łazience, sprawdź, czy jego producent to dopuszcza. Panuje tam podwyższona wilgotność i dlatego urządzenia elektryczne można instalować jedynie w wybranych strefach, czyli w odległości co najmniej 60 cm od wanny, wejścia do kabiny prysznicowej.

Gdy grzejnik ma być ustawiony na stałe na przykład w salonie lub jadalni, gdzie szczególnie zależy nam na estetyce, można zamiast zwykłego białego grzejnika wybrać ciemnoszary, czarny, srebrny, albo z ozdobnymi wzorami.

Gdy w domu są małe dzieci, warto wybrać grzejnik z funkcją blokady panelu sterowania. Uniemożliwi on przypadkowe włączenie grzejnika olejowego oraz zmianę ustawień.

Gdzie ustawić grzejnik olejowy

Koniecznie trzeba sprawdzić, jakie szczegółowe wymagania odnośnie miejsca ustawienia grzejnika olejowego podaje producent konkretnego modelu grzejnika. Można go umieścić na równej, stałej powierzchni, nie wolno ustawić grzejnika na kanapie czy dywanie z długim włosiem. Trzeba zapewnić cyrkulacje powietrza wokół grzejnika. To dlatego zalecane jest, aby zapewnić około 50 cm wolnej przestrzeni wokół niego. Ze względów bezpieczeństwa nie ustawia się takich grzejników w pobliżu materiałów łatwo palnych (trzeba zachować odstęp co najmniej 1 metra) oraz pracującego kominka czy pieca. Niektórzy producenci nie zalecają ustawiać grzejników w bardzo małych pomieszczeniach, na przykład o powierzchni mniejszej niż 5 m2. Szereg wymagań dotyczy bezpieczeństwa związanego z podłączeniem do instalacji elektrycznej. Są to na przykład wymagania dotyczące uziemienia gniazdka, zakazu zanurzania urządzenia w wodzie.

Pamiętajmy też o tym, że nie powinno się przykrywać pracującego grzejnika, bo może ulec przegrzaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE