Termowentylator: jaki kupić? Termowentylatory: rodzaje, opinie, ceny

2018-09-20 16:14

Termowentylator to wygodny mały grzejnik elektryczny, który zapewni ciepło wówczas, gdy jeszcze niechętnie decydujemy się na włączenie kotła i ogrzewania. Zamiast zakładać kolejny sweter, lepiej kupić termowentylator. Radzimy, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając termowentylator do domu. 

Termowentylatory
Autor: Ceneo

Termowentylatory używane są do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 200 do 2500 W – najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Termowentylator można zamontować na stałe (na przykład powiesić na ścianie), ale bardziej popularne są wersje przenośne. Zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym (o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz). Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie termowentylator, powinien być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem. Urządzenia powinny mieć Znak Bezpieczeństwa.

Termowentylator cena

Termowentylatory w hipermarketach (takich jak Castorama, Leroy Merlin, czy Media Markt) są sprzedawane już po kilkadziesiąt złotych za sztukę, choć za te najlepiej wykonane, z elektronicznym sterowaniem należy zapłacić nawet ponadt 1000 zł. Można ogrzewać nimi cały dom, jednak lepiej kupić w tym celu urządzenia z wyższej półki. Najtańsze termowentylatory są przeznaczone raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń i mogą się okazać nietrwałe, a wyposażone w wentylator - hałaśliwe. Trzeba się też liczyć z zasysaniem i wydmuchiwaniem przez nie kurzu (w droższych są systemy, które przed tym chronią).

Najbardziej opłacalne ogrzewanie domu?

Jak działa termowentylator?

Spirala grzejna termowentylatora rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. W nowszego typu termowentylatorach są stosowane bezpieczniejsze, bardziej wydajne i znacznie trwalsze od spirali grzałki ceramiczne. Ich zaletą jest to, że szybko się nagrzewają i powoli oddają ciepło, wadą - większy pobór mocy. Umieszczone za elementem grzejnym śmigło wentylatora przez szczeliny wylotowe wypycha ogrzane powietrze na zewnątrz. Wylot powietrza umieszczony jest z przodu urządzenia, a wlot – z tyłu. Przy wlocie (otworze zasysającym) może być założony filtr – jak w odkurzaczu – na którym zatrzymywany jest kurz.

W co powinien być wyposażony termowentylator?

Termowentylatory wyposażone są w dwa lub trzy pokrętła – jedno do włączania i wyłączania urządzenia oraz ustawienia trybu jego pracy – na przykład włączenia tylko części mocy. Drugie pokrętło to przeważnie termostat. Trzecie – występujące tylko w droższych modelach termowentylatorów – to zegar do programowania pracy urządzenia. Większość modeli termowentylatorów może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Przeczytaj również: Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem: jaka instalacja w zależności od taryfy

Bezpieczeństwo użytkowania termowentylatora

Ważne, by termowentylator przez nas kupiony i eksploatowany był bezpieczny dla nas i wszystkich domowników. Termowentylator powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem - do ogrzewania. Większość urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie. Część termowentylatorów ma funkcję utrzymania temperatury dyżurnej w pomieszczeniu - nie niższej niż 4-5°C (funkcja antifrost). Termowentylatory kolumnowe w razie przewrócenia automatycznie się wyłączają. Nie wszystkich termowentylatorów można używać jak małego grzejnika w łazience. Żeby to było możliwe, powinny mieć szczelną obudowę. W instrukcji (i na opakowaniu) małych termowentylatów, które się do tego nadają, znajduje się odpowiednia informacja lub oznaczenie graficzne (różne u różnych producentów).

Przeczytaj również: Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować termostaty?

Wygoda użytkowania termowentylatora

Termowentylatory bardziej zaawansowane technologicznie i znacznie droższe mają wiele wygodnych funkcji. Można je programować za pomocą pilota lub na wyświetlaczu. Ustawia się optymalną temperaturę, czas działania, czas włączenia i wyłączenia. Termowentylatory kolumnowe mają funkcję oscylacji, czyli obracania się na boki, żeby wydmuchiwać gorące powietrze na różne strony. Dzięki temu są zdolne ogrzać nawet duże pomieszczenia. Dobry termowentylator jest wyposazony w funkcję cichej pracy i energooszczędny tryb Eco, który optymalnie reguluje poziom mocy.

Sprawdź też:

Wybieramy kominek elektryczny >>>

Jaki kupić termowentylator

Ogromna różnorodność w grupie małych termowentylatorów pozwala na dobranie urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom i gustom. W sprzedaży są:

  • termowentylatory pionowe,
  • termowentylatory płaskie,
  • termowentylatory łazienkowe,
  • termowentylatory do ogrzewania stóp,
  • termowentylatory na biurko,
  • termowentylatory bezprzewodowe do włączenia bezpośrednio do gniazdka elektrycznego itd.

Większość urządzeń ma nowoczesne, opływowe kształty. Niektóre wyglądem przypominają głośniki. Dostępne są w wielu kolorach. Są lekkie. Niekiedy mają wygodne uchwyty, by przeniesienie urządzenia w inne miejsce nie sprawiało kłopotu.

Termowentylatory a promienniki

W niektórych pomieszczeniach za dobrerozwiązanie można uznać promienniki. Kosztują przeciętnie 100-300 zł (w zależności od mocy i jakości – najdroższe nawet 1800 zł). Ich elementy grzejne (halogenowe lub ceramiczne) niemal natychmiast po włączeniu rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury i oddają ciepło głównie przez promieniowanie. W celu wzmocnienia efektu ogrzewania są wyposażone w zwierciadło ukierunkowujące fale promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj ogrzewania jest przeznaczony do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczeń, w których przebywa się sporadycznie, na przykład łazienek. W odróżnieniu od termowentylatorów i konwektorów nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal (podobnie jak słońce czy ogień), co jest odbierane jako „przyjemne ciepło”. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę źródła ciepła długotrwałe korzystanie z takich grzejników nie jest komfortowe. Problemem może być także nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – przedmioty spoza „pola widzenia” promiennika długo pozostają zimne. Przy ich stosowaniu trzeba także zwrócić uwagę na odległość od innych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu lub zapalić się w wyniku działania wysokiej temperatury.

Konserwacja termowentylatorów

Termowentylator trzeba systematycznie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można używać do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Podczas czyszczenia wentylator musi być wyłączony z sieci. Wszelkie naprawy należy zlecać wyłącznie w autoryzowanych punktach usługowych.

QUIZ: sprawdź, czy potrafisz dobrze wybrać grzejnik do swojego domu?

Jak wybierać grzejniki

Pytanie 1 z 8
Grzejnik lakierowany na biało ma wydajność:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.