Termowentylator: jaki kupić? Termowentylatory: rodzaje, opinie, ceny

2018-09-20 16:14 Monika Kowalska, Anna Kazimierowicz
Termowentylatory
Autor: Ceneo

Termowentylator to wygodny mały grzejnik elektryczny, który zapewni ciepło wówczas, gdy jeszcze niechętnie decydujemy się na włączenie kotła i ogrzewania. Zamiast zakładać kolejny sweter, lepiej kupić termowentylator. Radzimy, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając termowentylator do domu. 

Termowentylatory używane są do ogrzewania zarówno powierzchni mieszkalnych, jak i użytkowych. Ze względu na niewielką moc – od 200 do 2500 W – najlepiej sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Termowentylator można zamontować na stałe (na przykład powiesić na ścianie), ale bardziej popularne są wersje przenośne. Zasilane są prądem zmiennym, jednofazowym (o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz). Obwód elektryczny, do którego podłączony będzie termowentylator, powinien być zabezpieczony 10-amperowym bezpiecznikiem. Urządzenia powinny mieć Znak Bezpieczeństwa.

Termowentylator cena

Termowentylatory w hipermarketach (takich jak Castorama, Leroy Merlin, czy Media Markt) są sprzedawane już po kilkadziesiąt złotych za sztukę, choć za te najlepiej wykonane, z elektronicznym sterowaniem należy zapłacić nawet ponadt 1000 zł. Można ogrzewać nimi cały dom, jednak lepiej kupić w tym celu urządzenia z wyższej półki. Najtańsze termowentylatory są przeznaczone raczej do sporadycznego dogrzewania pomieszczeń i mogą się okazać nietrwałe, a wyposażone w wentylator - hałaśliwe. Trzeba się też liczyć z zasysaniem i wydmuchiwaniem przez nie kurzu (w droższych są systemy, które przed tym chronią).

Jak działa termowentylator?

Spirala grzejna termowentylatora rozgrzewana jest do bardzo wysokiej temperatury pod wpływem przepływu prądu. W nowszego typu termowentylatorach są stosowane bezpieczniejsze, bardziej wydajne i znacznie trwalsze od spirali grzałki ceramiczne. Ich zaletą jest to, że szybko się nagrzewają i powoli oddają ciepło, wadą - większy pobór mocy. Umieszczone za elementem grzejnym śmigło wentylatora przez szczeliny wylotowe wypycha ogrzane powietrze na zewnątrz. Wylot powietrza umieszczony jest z przodu urządzenia, a wlot – z tyłu. Przy wlocie (otworze zasysającym) może być założony filtr – jak w odkurzaczu – na którym zatrzymywany jest kurz.

W co powinien być wyposażony termowentylator?

Termowentylatory wyposażone są w dwa lub trzy pokrętła – jedno do włączania i wyłączania urządzenia oraz ustawienia trybu jego pracy – na przykład włączenia tylko części mocy. Drugie pokrętło to przeważnie termostat. Trzecie – występujące tylko w droższych modelach termowentylatorów – to zegar do programowania pracy urządzenia. Większość modeli termowentylatorów może pracować z wyłączoną grzałką, pełniąc latem funkcję wentylatora.

Przeczytaj również: Koszty ogrzewania domu jednorodzinnego prądem: jaka instalacja w zależności od taryfy

Bezpieczeństwo użytkowania termowentylatora

Ważne, by termowentylator przez nas kupiony i eksploatowany był bezpieczny dla nas i wszystkich domowników. Termowentylator powinien być używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem - do ogrzewania. Większość urządzeń w razie usterki lub przegrzania wyłącza się samoczynnie. Część termowentylatorów ma funkcję utrzymania temperatury dyżurnej w pomieszczeniu - nie niższej niż 4-5°C (funkcja antifrost). Termowentylatory kolumnowe w razie przewrócenia automatycznie się wyłączają. Nie wszystkich termowentylatorów można używać jak małego grzejnika w łazience. Żeby to było możliwe, powinny mieć szczelną obudowę. W instrukcji (i na opakowaniu) małych termowentylatów, które się do tego nadają, znajduje się odpowiednia informacja lub oznaczenie graficzne (różne u różnych producentów).

Przeczytaj również: Regulacja temperatury w domu. Gdzie montować termostaty?

Wygoda użytkowania termowentylatora

Termowentylatory bardziej zaawansowane technologicznie i znacznie droższe mają wiele wygodnych funkcji. Można je programować za pomocą pilota lub na wyświetlaczu. Ustawia się optymalną temperaturę, czas działania, czas włączenia i wyłączenia. Termowentylatory kolumnowe mają funkcję oscylacji, czyli obracania się na boki, żeby wydmuchiwać gorące powietrze na różne strony. Dzięki temu są zdolne ogrzać nawet duże pomieszczenia. Dobry termowentylator jest wyposazony w funkcję cichej pracy i energooszczędny tryb Eco, który optymalnie reguluje poziom mocy.

Sprawdź też:

Wybieramy kominek elektryczny >>>

Jaki kupić termowentylator

Ogromna różnorodność w grupie małych termowentylatorów pozwala na dobranie urządzenia najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom i gustom. W sprzedaży są:

  • termowentylatory pionowe,
  • termowentylatory płaskie,
  • termowentylatory łazienkowe,
  • termowentylatory do ogrzewania stóp,
  • termowentylatory na biurko,
  • termowentylatory bezprzewodowe do włączenia bezpośrednio do gniazdka elektrycznego itd.

Większość urządzeń ma nowoczesne, opływowe kształty. Niektóre wyglądem przypominają głośniki. Dostępne są w wielu kolorach. Są lekkie. Niekiedy mają wygodne uchwyty, by przeniesienie urządzenia w inne miejsce nie sprawiało kłopotu.

Wideo: ekspert doradza jak dobrać dekoracyjny grzejnik

Termowentylatory a promienniki

W niektórych pomieszczeniach za dobrerozwiązanie można uznać promienniki. Kosztują przeciętnie 100-300 zł (w zależności od mocy i jakości – najdroższe nawet 1800 zł). Ich elementy grzejne (halogenowe lub ceramiczne) niemal natychmiast po włączeniu rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury i oddają ciepło głównie przez promieniowanie. W celu wzmocnienia efektu ogrzewania są wyposażone w zwierciadło ukierunkowujące fale promieniowania podczerwonego. Ten rodzaj ogrzewania jest przeznaczony do krótkotrwałego ogrzewania pomieszczeń, w których przebywa się sporadycznie, na przykład łazienek. W odróżnieniu od termowentylatorów i konwektorów nie ogrzewają powietrza, tylko wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu działania emitowanych przez nie fal (podobnie jak słońce czy ogień), co jest odbierane jako „przyjemne ciepło”. Jednak ze względu na bardzo wysoką temperaturę źródła ciepła długotrwałe korzystanie z takich grzejników nie jest komfortowe. Problemem może być także nierównomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu – przedmioty spoza „pola widzenia” promiennika długo pozostają zimne. Przy ich stosowaniu trzeba także zwrócić uwagę na odległość od innych przedmiotów, które mogą ulec zniszczeniu lub zapalić się w wyniku działania wysokiej temperatury.

Grzejniki dekoracyjne. Jak dobrać do rodzaju pomieszczenia?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Konserwacja termowentylatorów

Termowentylator trzeba systematycznie czyścić z kurzu, gromadzącego się zazwyczaj na kratkach przy otworach wlotowym i wylotowym. Można używać do tego odkurzacza, pędzelka lub miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie z łagodnym detergentem. Podczas czyszczenia wentylator musi być wyłączony z sieci. Wszelkie naprawy należy zlecać wyłącznie w autoryzowanych punktach usługowych.

QUIZ: sprawdź, czy potrafisz dobrze wybrać grzejnik do swojego domu?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE