| muratordom.pl » Instalacje » Kotły i automatyka » Termostat pokojowy z programatorem - komu przyda się w domu?

Termostat pokojowy z programatorem - komu przyda się w domu?

Programowalny termostat pokojowy jest udoskonaloną wersją tradycyjnego termostatu. Nie trzeba stale ustawiać na nim wymaganej temperatury, bo urządzenie automatycznie realizuje zadany przez użytkownika program. Zobacz, czy potrzebujesz takiego sterowania instalacją c.o.

Programatory dobowe

Najprostszy programowalny termostat pokojowy ma jeden program dobowy, realizowany w ten sam sposób przez wszystkie dni tygodnia. Bardziej zaawansowane mają dwa programy: na dzień powszedni i weekendowy. Program na dzień powszedni realizowany jest przez wszystkie dni od poniedziałku do piątku, weekendowy – w soboty i niedziele. Program weekendowy można przywołać każdego dnia w środku tygodnia, gdy wypadnie święto lub mamy dzień wolny od pracy.

Precyzyjne zaplanowanie biegu wydarzeń całego tygodnia (wieczorni goście, oglądanie telewizji do późnych godzin) jest trudne. Dlatego w każdej chwili, gdy jest taka potrzeba, można jednym przyciśnięciem klawisza wprowadzić regulator w tryb pracy dziennej. Gdy wychodzimy z domu, na przykład na zakupy możemy również jednym przyciśnięciem klawisza wprowadzić regulator temperatury w tryb pracy z obniżoną temperaturą. Powtórne wciśnięcie klawisza w obu wypadkach przywraca zadany program tygodniowy. Większość programowalnych termostatów pokojowych ma możliwość ustawienia programu wakacyjnego. Opuszczając dom na dłużej, można zaprogramować liczbę dni oraz temperaturę, jaka ma być przez te dni utrzymywana w budynku. Po zrealizowaniu programu wakacyjnego regulator automatycznie powróci do standardowego programu czasowego.

Na termostatach pokojowych można zwykle ustawić sześć okresów w ciągu doby. Prostsze regulatory mogą realizować w tych okresach tylko temperaturę: dzienną i nocną. Bardziej zaawansowane umożliwiają zaprogramowanie innej temperatury dla każdego okresu.

Programatory temperatury - tygodniowe

Najbardziej zaawansowane termostaty z programem tygodniowym umożliwiają realizację innego programu każdego dnia tygodnia. Są idealnym rozwiązaniem dla ludzi aktywnych zawodowo.

PAMIĘTAJ

Przed zakupem regulatora należy sprawdzić czy może współpracować z naszym kotłem. Niekiedy producenci kotłów nie dopuszczają montażu regulatorów obcych firm, pod groźbą utraty gwarancji.

Inteligentny termostat

Jeśli zwykły, “nieinteligentny” termostat ustawimy tak, by po obniżeniu nocnym, temperatura o godzinie 7 rano wynosiła 20°C, uruchomi on kocioł dopiero o tej godzinie i upłynie trochę czasu, zanim temperatura w pomieszczeniu się podniesie. Aby o godzinie 7 temperatura naprawdę wynosiła 20°C, na termostacie trzeba ustawić wcześniejszą godzinę, żeby kocioł zdążył ogrzać wychłodzone w nocy pomieszczenie. Termostat inteligentny działa nieco inaczej – “uczy się” bezwładności domu i systemu centralnego ogrzewania. Znając tę bezwładność, porównuje zadaną i rzeczywistą temperaturę i uruchamia źródło ciepła odpowiednio wcześniej. Jest zatem bardziej efektywny i zapewnia większy komfort.

Jak ogrzewa kocioł kondensacyjny? Schemat działania

Kocioł kondensacyjny został wymyślony przez ekspertów inżynieryjnych w celu jak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Jak obniżyć rachunki? Inteligentne systemy...

Nawet najlepiej zaprojektowana instalacja, jeśli będzie pracować w sposób nieprzemyślany, może...

Ograniczenie Niskiej Emisji - jaki kocioł na...

Ograniczenie Niskiej Emisji to program zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez likwidację...

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Dlaczego warto...

Większość rodzin w Polsce ogrzewa swoje domy energią z węgla spalanego w indywidualnych paleniskach....

Nowoczesne Instalacje

Chcesz być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami instalacyjnymi stosowanymi w domach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.