Kominek elektryczny w mieszkaniu w bloku i w domu. Rodzaje kominków elektrycznych i ich funkcje
Kominek elektryczny to spełnienie marzenia o kominku dla osób mieszkających w bloku. Można go postawić w dowolnym miejscu, bo nie wymaga podłączenia do przewodów spalinowych ani wentylacyjnych. Elektryczne kominki bez funkcji ogrzewania pozwalają stworzyć iluzję płonącego drewna, nastrojowo rozwietlają wnętrze, wprowadzają atmosferę przytulności i intymności.
Kominek jest dopełnieniem wystroju salonu. Zajmuje często najważniejsze miejsce, przed którym ustawia się kanapę, żeby leżąc na niej, podziwiać płomienie. Kominki elektryczne z powodzeniem można zastosować w mieszkaniu w bloku. Są proste w montażu. Oferowane w różnym stylu kominki elektryczne dają wiele możliwości aranżacji wnętrza. Można w nich bezpiecznie podziwiać różne efekty świetlne: płomieni, żaru lub linii świetlnych.
Kominek elektryczny w mieszkaniu w bloku
Kominki elektryczne są właściwie bezobsługowe. Nie trzeba sprzątać podłogi obok nich, ani wybierać popiołu. Co więcej, kominek elektryczny może służyć do ogrzewania pomieszczenia. Ich instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy je rozpakować, ustawić w wybranym miejscu i podłączyć do źródła prądu. Kominek elektryczny działa od razu po uruchomieniu. Te w postaci wkładu trzeba obudować, co jest pracochłonne, ale za to pozwala stworzyć indywidualną, niepowtarzalną aranżację.
Sprawdź też:
Kominek w salonie: praktyczne porady i galeria najpiękniejszych kominków >>>
Kominek elektryczny: światło i ciepło
Kominki elektryczne zasila się prądem zmiennym o napięciu znamionowym 230 V. Ich moc wynosi 1 -2 kW, a pobór prądu na efekt płomieni wynosi 200-400 W dla halogenów, a w przypadku LED-ów nawet tylko 15-30 W. Producenci zwykle określają, ile kosztuje 1 godzina pracy świetlnej kominka elektrycznego. W nowoczesnych instalacjach z LED-ami koszt 1 godziny pracy efektu świetlnego wynosić może tylko 1 gr, zwykle wynosi on kilkanaście gr/h. Drogi jest efekt linii świetlnej – około 30 gr/h. Efekt płomieni w kominku elektrycznym jest niezależny od funkcji grzania. Niektóre kominki elektryczne mogą pełnić także funkcję termowentylatora i ogrzewać pomieszczenia.
Sprawdź też:
Jak rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka w domu >>>
Kominki elektryczne mogą dawać efekt płomienia, linii świetlnych, żaru migoczącego płomieniami oraz żarzenia się.
Autor: Dimplex
Kominek Casette 600 NH LL to wkład do zabudowy z trójwymiarowym efektem płomieni i dymu. Nie ma funkcji grzania. Cena: 2750 zł
Kominki elektryczne produkuje się w różnych wymiarach i wykończeniach. Mogą być wielkie i małe, tradycyjne i nowoczesne. Z szybą frontową lub także z bocznymi. Producenci oferują:
- kominki elektryczne wolnostojące,
- kominki elektryczne ścienne,
- kominki elektryczne do zabudowy,
- wkłady kominkowe z obudową,
- wkłady kominkowe do zabudowy.
W obudowach wykorzystuje się szlachetne gatunki drewna, np. orzech, dąb, płyty metalowe, szklane albo ceramiczne.
Sprawdź też:
Atrapa kominka - ładna dekoracja w aranżacji wnętrza >>>
Kominek elektryczny: jak zamontować
Kominki elektryczne wolnostojące ustawia się pod ścianą albo centralnie w pomieszczeniu, jeśli jego obudowa na to pozwala. Kominki ścienne montuje się otworze w ścianie. Są też kominki elektryczne w postaci samego wkładu albo samego paleniska, które można dowolnie zabudować. Wkłady można też zestawiać w większe instalacje i łączyć w jednej zabudowie, co jest niezwykle nowoczesne w wyrazie.
Najefektowniej wygląda kominek elektryczny wykończony tak jak prawdziwy, z polanami drewna, przestrzennym efektem płomienia świetlnego oraz dymu. Można go wyposażyć w urządzenie imitujące trzaski płonącego drewna.
Kominek elektryczny: efekt płomienia
We wnętrzu kominka elektrycznego mogą znajdować się imitacje polan drewna, dekoracyjne kamienie, bryły węgla. Odpowiednio podświetlone wyglądają jak naturalne palenisko. Bardzo efektownie i naturalnie wygląda płomień pojawiający się dzięki odbiciu światła. W kominkach elektrycznych stosuje się oświetlenie halogenowe lub ledowe, które jest energooszczędne. Płomienie mogą mieć różną barwę. Są kominki, które można ustawiać w kilku wariantach świetlnych, np. płonące drewno, kominek na gaz lub biokominek. Nowoczesne modele mają kilkustopniową regulację jasności płomieni.
Kominek elektryczny z parą wodną
Wewnątrz instalacji niektórych kominków elektrycznych znajduje się zbiornik na wodę. Za pomocą nebulizatora ultradźwiękowego uruchamia się proces odparowywania wody. Para wodna odpowiednio podświetlona kolorowymi halogenami wygląda jak płomienie i dym. Co ważne efekt ten jest bardzo naturalny, trójwymiarowy.
Kominek elektryczny z funkcją grzania
Nowoczesne zaawansowane technologicznie kominki elektryczne z funkcją grzania mają termowentylator z grzałką, regulatorem mocy, termostatem, zabezpieczniem przeciw przegrzaniu, często również programatorem czasowym. Wszelkie nastawy można wprowadzić na elektronicznym wyświetlaczu albo wykorzystując wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania. Elementy sterowania ukrywa się za ruchomą osłoną kominka.