Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie tylko... Jak wykorzystać nadwyżkę ciepła?

2015-09-27 15:08

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe spełni nasze oczekiwania. Zanim przystąpimy do montażu kominka, sprawdźmy, co zrobić, by ciepło mogło rozchodzić się po całym domu i do czego jeszcze można wykorzystać nadwyżkę produkowanej przez kominek energii.

Kominek z płaszczem wodnym
Autor: Mariusz Bykowski Powietrzem ogrzanym w kominku najwygodniej jest ogrzewać pomieszczenia usytuowane bezpośrednio nad nim. Przepływ powietrza może się wtedy odbywać grawitacyjnie. Ogrzane powietrze jest lżejsze i w naturalny sposób przemieszcza się ku górze

Ogrzewanie kominkowe w domu możemy wykorzystać do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu, wody w ogrzewaniu podłogowym czy do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach innych, niż to, w którym stoi kominek. Zanim zdecydujemy się na postawienie kominka warto rozważyć wzbogacenie go o płaszcz wodny czy instalację powietrzną.

Kominek z instalacją wodną

W domu z wodną instalacją grzewczą z grzejnikami rozsądny wydaje się montaż kominka z płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem – najczęściej w postaci wężownicy oplatającej okap wkładu – podgrzewającym wodę. Woda ogrzana od gorących spalin może zasilać instalację c.o. z grzejnikami, a po zastosowaniu układu mieszającego obniżającego jej temperaturę do wymaganego poziomu – także ogrzewanie podłogowe. Nie trzeba wtedy budować pełnej instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze z kominka, a jedynie jej fragment między kominkiem a dodatkowym wymiennikiem pośredniczącym w jego wymianie. Rury transportujące ogrzaną wodę mają średnicę taką jak w instalacji c.o., więc dość łatwo je poprowadzić w urządzonych wnętrzach, nie psując zanadto ich wystroju.

Jak zabezpieczyć kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym musi być zabezpieczony otwartym naczyniem wzbiorczym. Jeżeli kupimy urządzenie wraz z kompletem elementów do jego zabezpieczenia, wystarczy je połączyć zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli ich nie będzie, przy okazji montażu kominka instalator musi go połączyć z otwartym naczyniem wzbiorczym, zaworem i rurami bezpieczeństwa gwarantującymi przejęcie i odprowadzenie w razie potrzeby nadmiaru ciepła (gorącej wody), aby nie doszło do uszkodzenia kominka i instalacji. W instalacji zasilanej z kominka z płaszczem wodnym rozgrzane grzejniki jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu ognia w kominku będą dostarczały ciepło do pomieszczeń. Moc cieplna kominków z płaszczem wodnym wynosi od kilkunastu do mniej więcej 40 kW. Zależy od ilości paliwa w palenisku i fazy jego spalania. Niektóre kominki mają elektroniczne sterowniki do sterowania pracą pompy obiegowej i/lub wentylatora nawiewnego, jeśli mają taki. Możliwe jest wtedy automatyczne zarządzanie procesem spalania.

Warto wiedzieć

Dystrybucja gorącego powietrza - instalacja rozległa czy pozioma?

Jeśli powietrze trzeba rozprowadzać kanałami o znacznej długości lub pomieszczenia wymagające ogrzania znajdują się na tym samym poziomie co kominek, instalację należy wyposażyć w turbinę (wentylator), który wymusi ruch powietrza. Warto, by miał regulację prędkości obrotowej, bo to pozwoli zmieniać ilość transportowanego ciepła. Moc wentylatora trzeba dobrać do wielkości instalacji i występujących w niej oporów przepływu, które będą zależały od stopnia jej skomplikowania.

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka do innych pomieszczeń - DGP

Jeżeli nie chcemy ingerować w działającą w domu instalację grzewczą, możemy do pozostałych pomieszczeń rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka. Aby było to możliwe musimy wyposażyć go w układ do dystrybucji gorącego powietrza (DGP), czyli kanały doprowadzające je do pomieszczeń wymagających dogrzania. Na zakończeniu kanałów muszą być zainstalowane elementy nawiewające powietrze do pomieszczeń: kratki (w ścianach) lub anemostaty (w suficie).

Kominkiem z DGP najwygodniej jest ogrzewać pomieszczenia położone powyżej kominka i nie dalej niż 2-3 m w poziomie. Wtedy kanały mogą mieć niewielką długość i nieskomplikowany przebieg, a do wymuszenia przepływu powietrza wystarczy siła grawitacji wynikająca z różnicy jego gęstości (temperatury). Powietrze rozprowadza się najczęściej aluminiowymi, elastycznymi, izolowanymi cieplnie rurami o średnicy 100- -160 mm. Poziome odcinki można ułożyć na nieużytkowym poddaszu albo nad sufitem podwieszanym, jeżeli pomieszczenia są dostatecznie wysokie. Pionowe – poprowadzić w rogach pomieszczeń za obudową z płyt g-k.

WIDEO: Czy wentylacja mechaniczna rozprowadzi ciepło kominka?

Czy wentylacja mechaniczna rozprowadzi ciepło kominka?

Kominek z układem do dystrybucji gorącego powietrza

W drzwiach do pomieszczeń z ogrzewaniem kominkowym należy zrobić szczeliny albo pilnować, by podczas palenia w kominku były otwarte. Dzięki temu powietrze będzie mogło przepływać od kominka do ogrzewanej przestrzeni, a po oddaniu ciepła – z powrotem do kominka. Gorące powietrze rozprowadzone systemem DGP jest w stanie szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniach, ale po wygaśnięciu ognia w palenisku równie szybko zrobi się w nich chłodno. Nie da się też regulować temperatury nawiewanego powietrza, co może prowadzić do ich przegrzewania. Dodatkowo wdmuchiwaniu powietrza towarzyszy zwykle wzmożona cyrkulacja kurzu, który osiada na ścianach wokół nawiewników.