Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka i nie tylko... Jak wykorzystać nadwyżkę ciepła?

2015-09-27 15:08
Kominek z płaszczem wodnym
Autor: Mariusz Bykowski Powietrzem ogrzanym w kominku najwygodniej jest ogrzewać pomieszczenia usytuowane bezpośrednio nad nim. Przepływ powietrza może się wtedy odbywać grawitacyjnie. Ogrzane powietrze jest lżejsze i w naturalny sposób przemieszcza się ku górze

Skutecznie rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka ma istotny wpływ na to, czy ogrzewanie kominkowe spełni nasze oczekiwania. Zanim przystąpimy do montażu kominka, sprawdźmy, co zrobić, by ciepło mogło rozchodzić się po całym domu i do czego jeszcze można wykorzystać nadwyżkę produkowanej przez kominek energii.

Ogrzewanie kominkowe w domu możemy wykorzystać do ogrzewania wody w centralnym ogrzewaniu, wody w ogrzewaniu podłogowym czy do ogrzewania powietrza w pomieszczeniach innych, niż to, w którym stoi kominek. Zanim zdecydujemy się na postawienie kominka warto rozważyć wzbogacenie go o płaszcz wodny czy instalację powietrzną.

Kominek z instalacją wodną

W domu z wodną instalacją grzewczą z grzejnikami rozsądny wydaje się montaż kominka z płaszczem wodnym, czyli wymiennikiem – najczęściej w postaci wężownicy oplatającej okap wkładu – podgrzewającym wodę. Woda ogrzana od gorących spalin może zasilać instalację c.o. z grzejnikami, a po zastosowaniu układu mieszającego obniżającego jej temperaturę do wymaganego poziomu – także ogrzewanie podłogowe. Nie trzeba wtedy budować pełnej instalacji rozprowadzającej ciepłe powietrze z kominka, a jedynie jej fragment między kominkiem a dodatkowym wymiennikiem pośredniczącym w jego wymianie. Rury transportujące ogrzaną wodę mają średnicę taką jak w instalacji c.o., więc dość łatwo je poprowadzić w urządzonych wnętrzach, nie psując zanadto ich wystroju.

Jak zabezpieczyć kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym musi być zabezpieczony otwartym naczyniem wzbiorczym. Jeżeli kupimy urządzenie wraz z kompletem elementów do jego zabezpieczenia, wystarczy je połączyć zgodnie z instrukcją producenta. Jeśli ich nie będzie, przy okazji montażu kominka instalator musi go połączyć z otwartym naczyniem wzbiorczym, zaworem i rurami bezpieczeństwa gwarantującymi przejęcie i odprowadzenie w razie potrzeby nadmiaru ciepła (gorącej wody), aby nie doszło do uszkodzenia kominka i instalacji. W instalacji zasilanej z kominka z płaszczem wodnym rozgrzane grzejniki jeszcze przez jakiś czas po wygaszeniu ognia w kominku będą dostarczały ciepło do pomieszczeń. Moc cieplna kominków z płaszczem wodnym wynosi od kilkunastu do mniej więcej 40 kW. Zależy od ilości paliwa w palenisku i fazy jego spalania. Niektóre kominki mają elektroniczne sterowniki do sterowania pracą pompy obiegowej i/lub wentylatora nawiewnego, jeśli mają taki. Możliwe jest wtedy automatyczne zarządzanie procesem spalania.

Warto wiedzieć

Dystrybucja gorącego powietrza - instalacja rozległa czy pozioma?

Jeśli powietrze trzeba rozprowadzać kanałami o znacznej długości lub pomieszczenia wymagające ogrzania znajdują się na tym samym poziomie co kominek, instalację należy wyposażyć w turbinę (wentylator), który wymusi ruch powietrza. Warto, by miał regulację prędkości obrotowej, bo to pozwoli zmieniać ilość transportowanego ciepła. Moc wentylatora trzeba dobrać do wielkości instalacji i występujących w niej oporów przepływu, które będą zależały od stopnia jej skomplikowania.

Rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka do innych pomieszczeń - DGP

Jeżeli nie chcemy ingerować w działającą w domu instalację grzewczą, możemy do pozostałych pomieszczeń rozprowadzić ciepłe powietrze z kominka. Aby było to możliwe musimy wyposażyć go w układ do dystrybucji gorącego powietrza (DGP), czyli kanały doprowadzające je do pomieszczeń wymagających dogrzania. Na zakończeniu kanałów muszą być zainstalowane elementy nawiewające powietrze do pomieszczeń: kratki (w ścianach) lub anemostaty (w suficie).

Kominkiem z DGP najwygodniej jest ogrzewać pomieszczenia położone powyżej kominka i nie dalej niż 2-3 m w poziomie. Wtedy kanały mogą mieć niewielką długość i nieskomplikowany przebieg, a do wymuszenia przepływu powietrza wystarczy siła grawitacji wynikająca z różnicy jego gęstości (temperatury). Powietrze rozprowadza się najczęściej aluminiowymi, elastycznymi, izolowanymi cieplnie rurami o średnicy 100- -160 mm. Poziome odcinki można ułożyć na nieużytkowym poddaszu albo nad sufitem podwieszanym, jeżeli pomieszczenia są dostatecznie wysokie. Pionowe – poprowadzić w rogach pomieszczeń za obudową z płyt g-k.

WIDEO: Czy wentylacja mechaniczna rozprowadzi ciepło kominka?

Czy wentylacja mechaniczna rozprowadzi ciepło kominka?

Kominek z układem do dystrybucji gorącego powietrza

W drzwiach do pomieszczeń z ogrzewaniem kominkowym należy zrobić szczeliny albo pilnować, by podczas palenia w kominku były otwarte. Dzięki temu powietrze będzie mogło przepływać od kominka do ogrzewanej przestrzeni, a po oddaniu ciepła – z powrotem do kominka. Gorące powietrze rozprowadzone systemem DGP jest w stanie szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniach, ale po wygaśnięciu ognia w palenisku równie szybko zrobi się w nich chłodno. Nie da się też regulować temperatury nawiewanego powietrza, co może prowadzić do ich przegrzewania. Dodatkowo wdmuchiwaniu powietrza towarzyszy zwykle wzmożona cyrkulacja kurzu, który osiada na ścianach wokół nawiewników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE