Atrapa kominka inspiracje. Portal kominkowy w aranżacji wnętrz

2014-01-07 16:41
Portal kominkowy w salonie
Autor: Radosław Wojnar Atrapa kominka w nowoczesnej aranżacji. Zamiast świec, wstawiono do niszy biokominek. Nad portalem kominkowym, zamiast portretu przodka, plakta. Kącik oświetlają modne żarówki zawieszone na kolorowych kablach. Projekt: Lucyna Kołodziejska/Fabryka Wnętrz

Ne zawsze możliwy montaż kominka. Atrapa kominka jest wtedy jednym z rozwiązań, które nie wymaga dużych nakładów pracy, a pozwoli stworzyć namiastkę tego elementu wystroju wnętrza. Portal kominkowy wystarczy, aby urozmaicić pokój dzienny, czy sypialnię.

Atrapa kominka jest alternatywą dla standardowego rozwiązania. Niekiedy przepisy zabraniają budowy tradycyjnych kominków w mieszkaniach, jednak jego imitację możemy postawić w każdym miejscu, bez specjalnch uzgodnień i projektów. Odpowiednio dobrana obudowa - portal kominkowy urozmaici wnętrze i pozwoli zabudować pustą ścianę w salonie.

Dlaczego warto zamontować atrapę kominka?

Imitacja kominka może stać się jedną z kilku możliwości, które dadzą namiastkę tradycyjnego rozwiązania. Niejednokrotnie montaż standardowego kominka nie jest możliwy. Zakaz ten dotyczy budynków wielorodzinnych, określanych w przepisach, jako niskie ( są to budynki mające maksymalnie 4 kondygnacje naziemne). Eliminuje to tym samym, możliwość montażu tego rozwiązania w blokach z wielkiej płyty. Atrapa kominka z reguły nie pełni konkretnej funkcji, jest elementem typowo ozdobnym w aranżacji wnętrza. Przenośny portal kominkowy to cudowny patent, jeśli chcesz mieć kominek tylko dekoracyjny. Obudowę możesz pomalować, jak ci się podoba, albo np. pozłocić tylko ozdobne listwy. Jako źródło blasku możesz wziąć świece lub tealighty.

Sprawdź też:

Galeria zdjęć: atrapa kominka inspiracje

Dekoracyjny portal kominkowy

Obudowa kominka nie wymaga wcześniejszego projektu, do jej montażu nie potrzebujesz też szybów kominowych. Ważne jest tylko aby dobrać odpowiednią obudowę do stylu wnętrza. Portal kominkowy to idealna ozdoba salonu. Możesz kupić gotowy lub zbudować go samemu, np. z płyty gipsowo-kartonowej, czy z bloczków Ytong i białej cegły. Taka imitację stylowego kominka doda przytulności wnętrzom. W sprzedaży dostępne są gotowe portale komnikowe z marmuru lub drewna. Mogą być proste lub stylizowane, ozdobione sztukaterią.

Sprawdź też:

Portal kominkowy z reguły montowany jest bezpośrednio do ściany w pomieszczeniu. Ponieważ atrapa kominka używana jest przede wszystkim, jako element ozdabiający i wypełniający mieszkanie, warto umieścić ją w wyeksonowanym miejscu. Aby dodać ciepła i blasku, najczęściej we wnętrze obudowy ustawia się duże świece, które po zapaleniu, dają namiastkę tradycyjnego kominka. Pomysłowym rozwiązaniem jest wstawienie we wnętrze atrapy kominka półek na książki. W niszy można także postawić bukiet kwiatów z dekoracyjnym wazonie. Również górna półka obudowy kominka przyda się do ekspozycji dekoracyjnych dodatków. Atrapę kominka można dodatkowo oświetlić reflektorkiem, wtedy jego uroda ładnie się wyeksponuje we wnętrzu. 

Sprawdź też:

Atrapa kominka
Autor: Marcin Czechowicz Atrapa kominka z ładnie wyeksponowanym drewnem.
Warto wiedzieć

W blasku świec

Wstaw do atrapy kominkowej niszy metalową tacę ze świecami. Powinno być ich dużo, nawet kilkanaście, różnej wysokości (raczej grube, żeby się nie przewracały). Będą źródłem migoczącego światła. Nie ogrzeją pokoju, ale nam zrobi się miło od blasku świec. To niedrogie, ale efektowne rozwiązanie.

Portal kominkowy atrapa w salonie
Autor: Marcin Czechowicz Atrapa kominka w podwójnej roli: jako palenisko i szafka na telewizor
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie