Dobór mocy i wydajność kotła gazowego do c.o. i c.w.u.
Podpowiadamy, jakie mocy kocioł gazowy zainstalować w domu do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.
Kocioł gazowy, który ma pełnić dwie funkcje, trzeba odpowiednio skonfigurować. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni wymagającej ogrzewania należy zapewnić około 0,6 kW mocy. W nowo budowanych, energooszczędnych domach często nie potrzeba nawet tyle. Do ogrzania średniej wielkości domu wystarczy kocioł gazowy o mocy mniejszej niż 10 kW. Za to duża moc cieplna jest konieczna do podgrzewania wody użytkowej.
Moc kotła gazowego do c.w.u
W kotłach gazowych podgrzewanie wody użytkowej jest zadaniem priorytetowym. W momencie odkręcenia dowolnego kranu kocioł przerywa produkcję wody do ogrzewania domu i następuje przestawienie trybu pracy na podgrzewanie wody użytkowej.
Konfigurację kotła warto poprzedzić dokładną analizą zapotrzebowania, co wiąże się z określeniem liczby punktów poboru wody i ich rodzaju. Na kąpiel pod prysznicem potrzeba 50-60 l wody, a na wypełnienie wanny – 150 l. Prysznic standardowy zużywa około 15 l/min, a taki z deszczownią lub hydromasażem – nawet 30 l/min. Zapewnienie w każdej chwili wystarczającej ilości gorącej wody użytkowej można rozwiązać na dwa sposoby: wybrać odpowiednio duży zasobnik, w którym będzie ona magazynowana, albo kupić kocioł o dużej mocy, który szybko ją podgrzeje.
Przeczytaj też:
Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy >>>
Żeby nie czekać zbyt długo na napełnienie wanny gorącą wodą, trzeba mieć kocioł dwufunkcyjny o mocy nie mniejszej niż 20 kW. Do domu z dwiema łazienkami lepiej wybrać trochę większy – co najmniej 25-kilowatowy. Od dwufunkcyjnego jeszcze lepszy będzie kocioł z dużym podgrzewaczem pojemnościowym – jego moc może być mniejsza.
Przeczytaj też:
Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody - jaki wybrać? >>>
W zależności od trybu pracy kocioł potrzebuje mniej lub więcej mocy.
Modulacja mocy kotła gazowego
Kupowanie „na wszelki wypadek” kotła gazowego o mocy znacznie przewyższającej zapotrzebowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ niepotrzebnie zwiększa koszty i może doprowadzić do awarii instalacji pracującej z przewymiarowanym kotłem. Dlatego tak ważny jest jak największy zakres modulacji mocy, dzięki któremu moc urządzenia odpowiednią do podgrzewania wody użytkowej można zdecydowanie zmniejszyć, kiedy kocioł pracuje w trybie ogrzewania domu. Modulacja sprawi, że palnik będzie się rzadziej włączał i wyłączał, co ograniczy zużycie paliwa i przedłuży żywotność kotła. Są kotły gazowe, których moc może być modulowana w stosunku 1:10, i takie, których zakres modulacji jest znacznie mniejszy. Warto sprawdzić tę cechę kotłów gazowych, kiedy wybiera się urządzenie do swojego domu.
Dobowy profil obciążeń: wydajność kotła gazowego
Dobowy profil obciążeń określa zużycie wody przez mieszkańców budynku. Uwzględnia on natężenie wypływu, temperaturę i długość poboru podgrzanej wody. Dobowy profil obciążeń jest zdefiniowany w kilku wymiarach oznaczanych literami podobnie jak odzież – od 3XS do XXL. Kotły o najmniejszej wydajności mają oznaczenie 3XS, 2XS oraz XS i są przeznaczone do obsługiwania odpowiednio jednej umywalki oraz zlewozmywaków. Kocioł o profilu obciążeń S wystarczy do kawalerki, w której jest łazienka z prysznicem, a M – do domu dwu-czteroosobowej rodziny, w którym na co dzień korzysta się z prysznica i tylko od czasu do czasu ktoś kąpie się w wannie. Najpopularniejszy model polskiej rodziny to 4-6 osób. Przyjmuje się, że korzystają one z prysznica i dwa razy dziennie z wanny. Kocioł do domu takiej rodziny powinien mieć profil obciążeń oznaczony literą L. Dla jeszcze większej rodziny, w której obok innego zużycia wody kąpiel w wannie odbywa się więcej niż dwa razy dziennie, należy wybrać kocioł o profilu XL. Największe zapotrzebowanie na ciepłą wodę – do kilku łazienek z prysznicem i wanną – jest w stanie zaspokoić kocioł gazowy o profilu XXL.
Sprawdź też:
Do czego służy kocioł jednofunkcyjny, a do czego dwufunkcyjny?
Niestety, nie każdy producent deklaruje profil obciążeń kotła. Jeśli go nie ma, wskaźnikiem jakości może być też wydajność c.w.u. określana dla Δt = 30oC, czyli wody podgrzanej o 30oC. W profilu L powinna ona wynosić 6-10 l/min, a w profilu XL – nie mniej niż 10 l/min.
Polecany artykuł: