Dobór mocy i wydajność kotła gazowego do c.o. i c.w.u.

2020-07-15 13:45
moc kotła gazowego
Autor: materiały prasowe Viessmann Podczas wyboru kotła gazowego trzeba uwzględnić liczbę punktów poboru wody, zwłaszcza łazienek z prysznicem lub wanną. W średniej wielkości domu wystarczy kocioł o mocy około 25 kW

Podpowiadamy, jakie mocy kocioł gazowy zainstalować w domu do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Kocioł gazowy, który ma pełnić dwie funkcje, trzeba odpowiednio skonfigurować. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni wymagającej ogrzewania należy zapewnić około 0,6 kW mocy. W nowo budowanych, energooszczędnych domach często nie potrzeba nawet tyle. Do ogrzania średniej wielkości domu wystarczy kocioł gazowy o mocy mniejszej niż 10 kW. Za to duża moc cieplna jest konieczna do podgrzewania wody użytkowej.

Moc kotła gazowego do c.w.u

W kotłach gazowych podgrzewanie wody użytkowej jest zadaniem priorytetowym. W momencie odkręcenia dowolnego kranu kocioł przerywa produkcję wody do ogrzewania domu i następuje przestawienie trybu pracy na podgrzewanie wody użytkowej.

Konfigurację kotła warto poprzedzić dokładną analizą zapotrzebowania, co wiąże się z określeniem liczby punktów poboru wody i ich rodzaju. Na kąpiel pod prysznicem potrzeba 50-60 l wody, a na wypełnienie wanny – 150 l. Prysznic standardowy zużywa około 15 l/min, a taki z deszczownią lub hydromasażem – nawet 30 l/min. Zapewnienie w każdej chwili wystarczającej ilości gorącej wody użytkowej można rozwiązać na dwa sposoby: wybrać odpowiednio duży zasobnik, w którym będzie ona magazynowana, albo kupić kocioł o dużej mocy, który szybko ją podgrzeje.

Przeczytaj też:

Ogrzewanie domu gazem. Plusy i minusy >>>

Żeby nie czekać zbyt długo na napełnienie wanny gorącą wodą, trzeba mieć kocioł dwufunkcyjny o mocy nie mniejszej niż 20 kW. Do domu z dwiema łazienkami lepiej wybrać trochę większy – co najmniej 25-kilowatowy. Od dwufunkcyjnego jeszcze lepszy będzie kocioł z dużym podgrzewaczem pojemnościowym – jego moc może być mniejsza.

Przeczytaj też:

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody - jaki wybrać? >>>

W zależności od trybu pracy kocioł potrzebuje mniej lub więcej mocy.

Kocioł kondensacyjny
Autor: Małgorzata Góra Kocioł kondensacyjny to efektywne źródło ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W wersji dwufunkcyjnej jest zintegrowany z jej podgrzewaczem

Modulacja mocy kotła gazowego

Kupowanie „na wszelki wypadek” kotła gazowego o mocy znacznie przewyższającej zapotrzebowanie nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ niepotrzebnie zwiększa koszty i może doprowadzić do awarii instalacji pracującej z przewymiarowanym kotłem. Dlatego tak ważny jest jak największy zakres modulacji mocy, dzięki któremu moc urządzenia odpowiednią do podgrzewania wody użytkowej można zdecydowanie zmniejszyć, kiedy kocioł pracuje w trybie ogrzewania domu. Modulacja sprawi, że palnik będzie się rzadziej włączał i wyłączał, co ograniczy zużycie paliwa i przedłuży żywotność kotła. Są kotły gazowe, których moc może być modulowana w stosunku 1:10, i takie, których zakres modulacji jest znacznie mniejszy. Warto sprawdzić tę cechę kotłów gazowych, kiedy wybiera się urządzenie do swojego domu.

Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego

Dobowy profil obciążeń: wydajność kotła gazowego

Dobowy profil obciążeń określa zużycie wody przez mieszkańców budynku. Uwzględnia on natężenie wypływu, temperaturę i długość poboru podgrzanej wody. Dobowy profil obciążeń jest zdefiniowany w kilku wymiarach oznaczanych literami podobnie jak odzież – od 3XS do XXL. Kotły o najmniejszej wydajności mają oznaczenie 3XS, 2XS oraz XS i są przeznaczone do obsługiwania odpowiednio jednej umywalki oraz zlewozmywaków. Kocioł o profilu obciążeń S wystarczy do kawalerki, w której jest łazienka z prysznicem, a M – do domu dwu-czteroosobowej rodziny, w którym na co dzień korzysta się z prysznica i tylko od czasu do czasu ktoś kąpie się w wannie. Najpopularniejszy model polskiej rodziny to 4-6 osób. Przyjmuje się, że korzystają one z prysznica i dwa razy dziennie z wanny. Kocioł do domu takiej rodziny powinien mieć profil obciążeń oznaczony literą L. Dla jeszcze większej rodziny, w której obok innego zużycia wody kąpiel w wannie odbywa się więcej niż dwa razy dziennie, należy wybrać kocioł o profilu XL. Największe zapotrzebowanie na ciepłą wodę – do kilku łazienek z prysznicem i wanną – jest w stanie zaspokoić kocioł gazowy o profilu XXL.

Sprawdź też:

Do czego służy kocioł jednofunkcyjny, a do czego dwufunkcyjny?

Niestety, nie każdy producent deklaruje profil obciążeń kotła. Jeśli go nie ma, wskaźnikiem jakości może być też wydajność c.w.u. określana dla Δt = 30oC, czyli wody podgrzanej o 30oC. W profilu L powinna ona wynosić 6-10 l/min, a w profilu XL – nie mniej niż 10 l/min.

Co wiesz o kotłach grzewczych

Pytanie 1 z 10
Czym się różni kocioł grzewczy od pieca?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE