Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody - jaki wybrać?
Ciepłą wodę o stałej komfortowej temperaturze chcielibyśmy mieć zaraz po odkręceniu kranu. Może nam to zapewnić elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody.
Zanim zdecydujemy się na konkretny podgrzewacz, powinniśmy dokładnie określić swoje oczekiwania co do sposobu korzystania z ciepłej wody. Będzie ono komfortowe tylko wtedy, gdy w każdej chwili, w każdym miejscu poboru będzie dostępna wymagana ilość wody o odpowiedniej temperaturze.
Podgrzewacz pojemnościowy: jaki kupić?
Trzeba określić zapotrzebowanie rodziny na ciepłą wodę. Zależy ono od wielu czynników:
- wielkości domu,
- liczby punktów poboru wody (kranów),
- liczby domowników,
- wyposażenia łazienki (lub łazienek),
- przyzwyczajeń i upodobań domowników.
Żeby dobrze dobrać podgrzewacz do określonych potrzeb, trzeba poznać cechy użytkowe różnych urządzeń dostępnych na rynku. Cechy te zależą od konstrukcji tych urządzeń, a zatem i sposobu, w jaki podgrzewają wodę. A sposoby są dwa: przepływowy, czyli „na bieżąco”, i pojemnościowy, czyli z magazynowaniem.
Jak działa terma, czyli podgrzewacz wody
Podgrzewacz pojemnościowy (terma) - podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę. Wystudzeniu wody w zasobniku zapobiega termostat utrzymujący stałą temperaturę i izolacja cieplna, którą stanowi zwykle kilkucentymetrowa (2-8 cm) warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.
- Podgrzewacze wody bezciśnieniowe
Podgrzewacze bezciśnieniowe mogą obsługiwać jeden punkt poboru wody. Mają one zbiorniki wiszące, pionowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Montuje się je nad lub pod zlewozmywakiem albo umywalką. Współpracują ze specjalną armaturą, zwykle sprzedawaną w komplecie z urządzeniem. Pojemności zbiorników podgrzewaczy bezciśnieniowych są niewielkie, dlatego nadają się one do przygotowania ciepłej wody wszędzie tam, gdzie potrzeba jej niewiele, ale jest często używana.
- Podgrzewacze wody ciśnieniowe
Zadaniem podgrzewaczy ciśnieniowych jest dostarczenie ciepłej wody do kilku kranów jednocześnie. Mogą pracować w instalacji podłączonej do sieci wodociągowej lub zaopatrywanej w wodę z własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych wykonane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub pokrytej warstwą emalii porcelanowo-szklanej.
Do ochrony zbiornika przed korozją służy zamontowana w nim aluminiowa lub magnezowa anoda. Zbiorniki mogą być wykonane w wersji pionowej lub poziomej. Jedne przeznaczone są do ustawienia na podłodze, inne – do powieszenia na ścianie.
Wraz ze wzrostem temperatury wody w podgrzewaczu ciśnieniowym rośnie jej ciśnienie. Przekroczenie ciśnienia dopuszczalnego (zwykle 0,6 MPa) doprowadziłoby do zniszczenia zbiornika, dlatego podgrzewacze ciśnieniowe są wyposażone w zawory bezpieczeństwa.
Jeśli podgrzewacz zainstalowany jest w pomieszczeniu o niskiej temperaturze (na przykład piwnicy) lub instalacja ciepłej wody jest rozległa, należy zaizolować przewody. To ograniczy straty ciepła spowodowane stygnięciem wody w przewodach. Wyjątek stanowią podgrzewacze, których konstrukcja umożliwia podłączenie przewodu cyrkulacyjnego.
Dzięki niemu ma miejsce stały, niewielki przepływ wody w instalacji i zaraz po odkręceniu kranu mamy ciepłą wodę. Do instalacji zasilanej z podgrzewacza pojemnościowego montuje się dowolne, dostępne w sprzedaży baterie. Podgrzewacze pojemnościowe, poza nielicznymi wyjątkami, można podłączyć do domowej instalacji elektrycznej – 230 V.
Sprawdź też:
Podgrzewacz pojemnościowy: na co zwrócić uwagę przy wyborze
Dwie podstawowe wielkości, które charakteryzują podgrzewacz pojemnościowy, to pojemność i moc. Obie są ze sobą ściśle powiązane – od ich wzajemnej relacji zależy czas podgrzewania wody w zasobniku do żądanej temperatury. Dobierając pojemność zasobnika podgrzewacza wody, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę w poszczególnych punktach poboru i przyzwyczajenia domowników. Od nich będzie zależeć, ile wody potrzeba będzie jednocześnie. Najmniejsze produkowane podgrzewacze mają pojemność 5 l, największe – kilka tysięcy. Do domu jednorodzinnego zwykle kupowane są podgrzewacze wody pojemnościowe o pojemności około 120-200 l. Maksymalna temperatura wody, jaką można uzyskać w większości podgrzewaczy pojemnościowych to około 80°C. Tylko nieliczne – jak podają producenci – podgrzewają wodę niemal do temperatury wrzenia.
W sprzedaży dostępne są też podgrzewacze wody zwane dwuzakresowymi. Podgrzewają wodę głównie w nocy, korzystając z tańszej, drugiej taryfy. Jeśli w ciągu dnia okaże się, że ilość ciepłej wody zmagazynowana w nocy jest niewystarczająca, to za pomocą wysoko wydajnej grzałki można ją szybko dogrzać. Po zakończeniu dogrzewania urządzenie przełącza się z powrotem na grzanie tylko przy taryfie nocnej. Niektóre firmy oferują także termy, które mogą współpracować z kotłem centralnego ogrzewania. Wyposażone są wtedy w wężownicę, zasilaną wodą z instalacji centralnego ogrzewania, która służy do podgrzewania wody zimą. Latem lub podczas dużego poboru ciepłej wody urządzenie korzysta z energii elektrycznej.
Dbaj o podgrzewacz wody
- Kontroluj stopień zużycia anody
Aluminiowe lub magnezowe anody zainstalowane w podgrzewaczach pojemnościowych mają przedłużyć ich żywotność, spowalniając korozję zachodzącą wewnątrz zbiornika. Trzeba je jednak wymieniać co 3-4 lata. Po takim czasie, zależnie od jakości wody i stanu wewnętrznej powierzchni podgrzewacza, zużyją się i przestaną spełniać swoją funkcję. Jeśli podgrzewacz nie jest wyposażony we wskaźnik zużycia anody, powinniśmy kontrolować jej stan po upływie każdego kolejnego roku pracy urządzenia.
- Ustaw temperaturę w podgrzewaczu na bezpiecznym poziomie
Regulacja temperatury wody w podgrzewaczach pojemnościowych może być płynna (od około 35°C do wartości maksymalnej) lub skokowa (na przykład możliwe są do ustawienia trzy wartości 40, 60 i 80°C). Ustawianie wartości maksymalnych nie jest zalecane ze względów bezpieczeństwa: odkręcając kran z gorącą wodą, można się poparzyć. Wysoka temperatura sprzyja również odkładaniu się kamienia kotłowego na ściankach zasobnika i przyspiesza korozję.
- Dbaj o jakość wody w zbiorniku
W letniej wodzie (o temperaturze od 30 do 50°C) bardzo szybko rozmnażają się niektóre szczepy bakterii, na przykład bakterie Legionella, wywołujące nietypowe zapalenie płuc.
Sprawdź też:
- jak i gdzie wykonać badanie wody >>>
- sprawdź czy masz zdrową wodę w kranie - jak ocenić jakość wody >>>
W zasobnikach o konstrukcji „zbiornik w zbiorniku”, tak zwanych dwupłaszczowych, problem ten nie istnieje. W pozostałych – dobrze jest od czasu do czasu nastawić temperaturę na wartość maksymalną, w celu odkażenia samego zbiornika i zgromadzonej w nim wody.