Woda w kranie - czy jest zdrowa? Jak sprawdzić jakość wody z wodociągu i ze studni?
Czy woda w kranie jest zanieczyszczona? Jak sprawdzić jakość wody? Jeśli korzystasz z wody wodociągowej, w zasadzie nie musisz się obawiać, że może być szkodliwa dla zdrowia. Zanim bowiem trafi do twojego kranu, jest badana w stacjach uzdatniania. Inaczej jest, gdy zaczynamy korzystać z własnej studni.
Nawet gdy czerpana ze studni woda wydaje się krystalicznie czysta i ma dobry smak, może nie spełniać wymagań normy dopuszczającej ją do celów spożywczych. Sprawdź, jak i gdzie wykonać badania wody, jeśli chcesz mieć pewność, że woda jest bezpieczna i wolna od zanieczyszczeń.
Czy woda w kranie jest bezpieczna? Badania wody z własnego ujęcia
Zanieczyszczenie Odry zasiało w wielu osobach ziarno niepewności, czy ich woda w kranie nie jest zanieczyszczona. Władze miast, przez które przepływa rzeka, czuwają nad bezpieczeństwem wody z wodociągów. Ci mieszkańcy okolic rzeki, którzy korzystają z własnego ujęcia, zastanawiają się, czy ich woda jest bezpieczna. Jak wykonać badania wody ze studni? Gdzie można je zrobić?
Jakość wody wodociągowej: bezpieczna, bo uzdatniana
Woda z wodociągu, zanim trafi do twojego kranu, a przedtem do sieci rozprowadzającej ją do odbiorców, jest badana w stacjach uzdatniania i na pewno nie zawiera substancji szkodliwych lub toksycznych w stężeniu, które mogłoby zagrażać zdrowiu ludzi. Jej jakość jest także monitorowana przez lokalne stacje sanitarno- epidemiologiczne. Dlatego, jeśli korzystasz z tego źródła nie musisz się obawiać o zdrowie swoje i sowich bliskich.
Woda z wodociągu spełnia wszystkie warunki przydatności do spożycia. Jeżeli jej jakość pogorszy się w wyniku celowego lub przypadkowego zanieczyszczenia, informacja o tym jest niezwłocznie podawana do publicznej wiadomości w środkach masowego przekazu, jej dopływ do instalacji zostaje odcięty, a w pobliże posesji pozbawionych wody lokalny zakład wodociągowy jest zobowiązany podstawić beczkowozy z wodą nadającą się do spożycia.
Woda wodociągowa. Kto czuwa nad jej jakością?
Gdy korzystamy z wody dostarczanej siecią, w zasadzie nie musimy sobie zaprzątać głowy jej jakością, ponieważ odpowiada za to przedsiębiorstwo wodociągowe. Woda dostarczana do odbiorców musi być zbadana i w razie potrzeby poddana procesowi uzdatniania stosownie do rodzaju znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Kiedy dopłynie do kranów u odbiorców, musi spełniać wszystkie wymagania stawiane wodzie pitnej. Nad prawidłowością tego procesu oprócz samego przedsiębiorstwa dodatkowo czuwa lokalna stacja sanitarno-epidemiologiczna.
W razie przypadkowego lub celowego zanieczyszczenia dopływ wody do instalacji odbiorczych zostaje odcięty aż do czasu poprawienia jej jakości. Przedsiębiorstwo wodociągowe musi nas o tym poinformować i zapewnić nam wodę zdatną do picia, zwykle w beczkowozach podstawionych w pobliże posesji czasowo jej pozbawionych.
Może się też zdarzyć, że czysta woda wprowadzona do sieci wodociągowej podczas przepływu rurami zostanie wtórnie zanieczyszczona, na przykład produktami ich korozji lub piaskiem. To może wpłynąć na zmianę jej barwy lub mętność, pogorszyć smak albo nadać nieprzyjemny zapach. Takie symptomy powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić nas do zlecenia badania wody we własnym zakresie. Jeżeli okaże się zanieczyszczona, trzeba to zgłosić do zakładu wodociągowego. Woda wodociągowa jest dezynfekowana chlorem, więc jedyne, co trzeba w niej poprawiać, to smak i zapach. Jeśli są nieprzyjemne, znikną, gdy przepuści się ją przez filtr węglowy (wystarczy to zrobić tylko z tą przeznaczoną do picia i na cele spożywcze). Są też zwolennicy uzdatniania jej na filtrach odwróconej osmozy.
Chociaż woda czerpana z wodociągu nie jest niezdrowa, po opuszczeniu stacji uzdatniania może zostać wtórnie zanieczyszczona, na przykład rdzą i piaskiem, które dostaną się do niej podczas przepływu rurami do odbiorców. Bywa wtedy niesmaczna lub wygląda inaczej niż zwykle (na przykład jest mętna lub ma zmienioną barwę) i warto wtedy wykonać badanie wody, które wykaże, czy jest powód do niepokoju. Jeżeli okaże się zanieczyszczona (co jest mało prawdopodobne), trzeba to zgłosić do zakładu wodociągowego.
Badanie wody ze studni. Jak sprawdzić jakość wody?
Woda czerpana z głębokości kilku metrów pochodzi z pierwszej warstwy wodonośnej, nad którą nie ma warstwy nieprzepuszczalnej. Jeżeli w okolicy nie ma wysypisk odpadów, ferm zwierzęcych i nie są prowadzone intensywne uprawy ogrodnicze, może być dobrej jakości, zawierać jedynie drobiny piasku oraz muł zassane podczas pompowania. Można ją wtedy łatwo uzdatniać w warunkach domowych. Gorzej jest na terenach nieskanalizowanych, gdzie taka woda może być zanieczyszczona ściekami przenikającymi do gruntu z nieszczelnych szamb. Wtedy wymaga zwykle skomplikowanego i drogiego uzdatniania. Woda pompowana z głębszych warstw wodonośnych, czyli z głębokości kilkunastu metrów, jest zazwyczaj wolna od zanieczyszczeń agrotechnicznych, ale nierzadko zawiera w nadmiarze żelazo i mangan oraz towarzyszące im gazy (amoniak i siarkowodór), a także ponadnormatywne ilości jonów wapnia i magnezu. Te zanieczyszczenia wody dają się usunąć w warunkach domowych w odpowiednio dobranych urządzeniach do uzdatniania.
Jak sprawdzić czy woda ze studni jest zdatna do picia
Jeżeli czerpiemy wodę z własnej studni, na nas spoczywa odpowiedzialność za jej jakość. Wprawdzie indywidualni użytkownicy nie mają obowiązku badania jakości wody, ale warto je zrobić przed przystąpieniem do eksploatacji studni i powtarzać co jakiś czas (na przykład raz w roku), aby w porę zauważyć ewentualną zmianę jej parametrów. Jakość wody w studni może się z czasem pogorszyć, jeśli w pobliżu znajdują się nieszczelne szamba albo pola uprawne. Spływające z nich zanieczyszczenia mogą się przedostać do warstw wodonośnych, zwłaszcza płytkich, i sprawić, że czerpana z nich woda – dotychczas czysta i zdrowa – przestanie się nadawać do picia i używania do innych celów w gospodarstwie domowym. Jeżeli woda jest mętna, ma dziwny smak lub zapach, podrażnia skórę albo zostawia rdzawe ślady na przyborach sanitarnych lub praniu, nie powinniśmy się zastanawiać, ale czym prędzej oddać jej próbkę do badania.
Wynik rozwieje ewentualne obawy albo pozwoli dobrać urządzenia do uzdatniania, jeśli okażą się potrzebne. Badanie jakości wody z przydomowej studni powinno się powtarzać co roku, aby mieć pewność, że jej jakość się nie pogorszyła, na przykład na skutek przenikania do wód gruntowych nieczystości z nieszczelnego szamba lub środków używanych do nawożenie pól i ochrony roślin. Takie zagrożenie dotyczy zwłaszcza studni, w których woda jest pobierana z niedużej głębokości.
Wodę z własnego ujęcia – jeśli tego wymaga – oczyszcza się w całości lub tak jak w przypadku wodociągowej tylko w części przeznaczonej do picia. Robi się to na filtrach z wymiennymi wkładami (jedynie część przeznaczoną do picia lub całą), osmotycznych (tylko wodę pitną) albo za pomocą kolumn filtracyjnych (całą).
Zbadaj wodę, jeśli...
- ... jest mętna.
- ... jej smak wydaje ci się dziwny.
- ... ma nieprzyjemny zapach.
- ... po umyciu masz podrażnioną skórę.
- ... pozostawia rdzawe ślady na przyborach sanitarnych lub praniu.