Odprowadzanie spalin z kotła gazowego: komin stalowy i przewody powietrzno-spalinowe

2022-02-01 17:15
komin
Autor: Andrzej Szandomirski Komin dwuścienny stalowy może być zbudowany na zewnątrz domu jako wolno stojący lub połączony z budynkiem konstrukcyjnie

Do odprowadzania spalin z kotła gazowego można zastosować różne rozwiązania. Zwykle służy do tego komin wyprowadzony ponad połać dachu.

Lotne produkty spalania paliw w kotłach trzeba usuwać na zewnątrz domu. W przypadku odprowadzania spalin z kotłów gazowych możliwe są różne rozwiązania. Poniżej prezentujemy dwa sposoby.

Odprowadzania spalin z kotła: komin stalowy dwuścienny

Kominy stalowe dwuścienne to samodzielne, lekkie konstrukcje, które nie muszą być wsparte na fundamencie. Dzięki temu mogą być krótsze. Są idealne do budynków o lekkiej konstrukcji szkieletowej i doskonale sprawdzają się wtedy, gdy trzeba dobudować komin w istniejącym domu.

Dwuścienny stalowy komin systemowy może być zbudowany wewnątrz domu albo poprowadzony na zewnątrz jako wolno stojący lub połączony z budynkiem konstrukcyjnie.

Elementy kominów stalowych dwuściennych są zbudowane z dwóch współosiowych rur ze stali kwasoodpornej. Oprócz prostych odcinków rur w skład systemu kominów stalowych wchodzą:

 • trójniki,
 • kolana,
 • obejmy,
 • zakończenia górne i dolne,
 • odstojniki kondensatu,
 • wyczystki,
 • a także elementy montażowe.

Gdy komin ma być zbudowany na zewnątrz domu wokół wewnętrznej rury musi być umieszczona warstwa izolacji termicznej z wełny mineralnej lub ceramicznej o grubości 25-50 mm, osłoniętej od strony zewnętrznej płaszczem stalowym lub aluminiowym.

Produkowane są też tak zwane systemy hybrydowe z wewnętrznym wkładem z ceramiki prasowanej izostatycznie o bardzo cienkich ściankach i zewnętrzną osłoną z rury stalowej.

Trwałość kominów stalowych nie jest tak duża jak ceramicznych (mają zwykle 5-letnią, a czasem 10-letnią gwarancję producenta), ale dzięki stosunkowo niewielkiej masie i łatwemu montażowi są bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba dobudować komin w istniejącym domu.

Wybierz do odprowadzania spalin z kotła gazowego komin stalowy dwuścienny:

 • Kiedy musisz dobudować komin na zewnątrz domu.
 • Gdy budujesz dom szkieletowy.
 • Gdy nie chcesz budować fundamentu, tylko oprzeć komin na wsporniku przymocowanym do ściany.
 • Jeśli zależy ci na bardzo szybkim zbudowaniu komina.
 • Gdy prace mają być prowadzone w niskiej temperaturze.
Bezpieczny komin spalinowy. Budowa komina zgodnie z zasadami
komin
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki niewielkiej masie komin stalowy można zamocować na wsporniku przytwierdzonym do ściany domu

Przewody powietrzno-spalinowe

Nowe kotły gazowe instalowane w domach jednorodzinnych to w większości urządzenia kondensacyjne. Spaliny z tego typu kotłów są schładzane do bardzo niskiej temperatury, więc różnica temperatury między wnętrzem a otoczeniem komina jest bardzo mała, niewystarczająca do powstania ciągu kominowego i grawitacyjnego odprowadzania spalin. Trzeba je tłoczyć do przewodów spalinowych pod ciśnieniem.

Do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować różne niewrażliwe na wilgoć kominy odpowiednie do pracy w nadciśnieniu, nawet takie z tworzyw sztucznych (na przykład PPH, Pps, PVDF), ale szczególnie popularne są systemy powietrzno-spalinowe, wykonane ze współosiowych rur stalowych.

Przeczytaj też:

Komin systemowy ceramiczny: prosty i tani sposób na odprowadzenie spalin z kotłów

Spaliny są tłoczone rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między nią a rurą zewnętrzną do komory paleniska jest zasysane świeże powietrze do spalania. Podczas przepływu wokół rozgrzanego przewodu spalinowego powietrze ogrzewa się, co wpływa korzystnie na sprawność kotła.

Wybierz do odprowadzania spalin z kotła gazowego przewody powietrzno-spalinowe:

 • Jeśli kocioł jest kondensacyjny lub turbo (niekondensacyjny, ale z zamkniętą komorą spalania).
 • Gdy chcesz i możesz odprowadzać spaliny przez ścianę zewnętrzną.
komin
Autor: Marcin Czechowicz Gdy kocioł ma moc nie większą niż 21 kW przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić poziomo przez ścianę

Przewody powietrzno-spalinowe: odprowadzania spalin przez dach lub przez ścianę

Typowe stalowe przewody powietrzno-spalinowe do kotłów małej mocy mają średnice 60/100 mm lub 80/125 mm (rura spalinowa/rura zewnętrzna).

Przewód powietrzno spalinowy może mieć dowolny przebieg (może biec poziomo, ukośnie, skręcać). Jego zewnętrzna powierzchnia, na odcinku wewnątrz domu, powinna być ocieplona, aby z zimnego zasysanego z zewnątrz powietrza nie wykraplała się para wodna.

Gdy kocioł ma moc nieprzekraczającą 21 kW, przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę, ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie kondensatu do kanalizacji.

Jego wylot musi się znajdować co najmniej 0,5 m od ściany i nad poziomem terenu (pozostałe wytyczne dotyczące między innymi odległości od okien i innych przegród można znaleźć w Warunkach technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie). Powinien być na tyle długi, aby ciepłe spaliny z kotła nie wypływały bezpośrednio na ścianę domu, lecz w pewnej odległości od niej, aby na elewacji, zwłaszcza zimą, nie robiły się nieestetyczne, niszczące ją zacieki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE