Odprowadzanie spalin z kotła gazowego: komin stalowy i przewody powietrzno-spalinowe

2022-02-01 17:15

Do odprowadzania spalin z kotła gazowego można zastosować różne rozwiązania. Zwykle służy do tego komin wyprowadzony ponad połać dachu.

komin
Autor: Andrzej Szandomirski Komin dwuścienny stalowy może być zbudowany na zewnątrz domu jako wolno stojący lub połączony z budynkiem konstrukcyjnie

Lotne produkty spalania paliw w kotłach trzeba usuwać na zewnątrz domu. W przypadku odprowadzania spalin z kotłów gazowych możliwe są różne rozwiązania. Poniżej prezentujemy dwa sposoby.

Odprowadzania spalin z kotła: komin stalowy dwuścienny

Kominy stalowe dwuścienne to samodzielne, lekkie konstrukcje, które nie muszą być wsparte na fundamencie. Dzięki temu mogą być krótsze. Są idealne do budynków o lekkiej konstrukcji szkieletowej i doskonale sprawdzają się wtedy, gdy trzeba dobudować komin w istniejącym domu.

Dwuścienny stalowy komin systemowy może być zbudowany wewnątrz domu albo poprowadzony na zewnątrz jako wolno stojący lub połączony z budynkiem konstrukcyjnie.

Elementy kominów stalowych dwuściennych są zbudowane z dwóch współosiowych rur ze stali kwasoodpornej. Oprócz prostych odcinków rur w skład systemu kominów stalowych wchodzą:

  • trójniki,
  • kolana,
  • obejmy,
  • zakończenia górne i dolne,
  • odstojniki kondensatu,
  • wyczystki,
  • a także elementy montażowe.

Gdy komin ma być zbudowany na zewnątrz domu wokół wewnętrznej rury musi być umieszczona warstwa izolacji termicznej z wełny mineralnej lub ceramicznej o grubości 25-50 mm, osłoniętej od strony zewnętrznej płaszczem stalowym lub aluminiowym.

Produkowane są też tak zwane systemy hybrydowe z wewnętrznym wkładem z ceramiki prasowanej izostatycznie o bardzo cienkich ściankach i zewnętrzną osłoną z rury stalowej.

Trwałość kominów stalowych nie jest tak duża jak ceramicznych (mają zwykle 5-letnią, a czasem 10-letnią gwarancję producenta), ale dzięki stosunkowo niewielkiej masie i łatwemu montażowi są bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba dobudować komin w istniejącym domu.

Wybierz do odprowadzania spalin z kotła gazowego komin stalowy dwuścienny:

  • Kiedy musisz dobudować komin na zewnątrz domu.
  • Gdy budujesz dom szkieletowy.
  • Gdy nie chcesz budować fundamentu, tylko oprzeć komin na wsporniku przymocowanym do ściany.
  • Jeśli zależy ci na bardzo szybkim zbudowaniu komina.
  • Gdy prace mają być prowadzone w niskiej temperaturze.
Bezpieczny komin spalinowy. Budowa komina zgodnie z zasadami
komin
Autor: Andrzej Szandomirski Dzięki niewielkiej masie komin stalowy można zamocować na wsporniku przytwierdzonym do ściany domu

Przewody powietrzno-spalinowe

Nowe kotły gazowe instalowane w domach jednorodzinnych to w większości urządzenia kondensacyjne. Spaliny z tego typu kotłów są schładzane do bardzo niskiej temperatury, więc różnica temperatury między wnętrzem a otoczeniem komina jest bardzo mała, niewystarczająca do powstania ciągu kominowego i grawitacyjnego odprowadzania spalin. Trzeba je tłoczyć do przewodów spalinowych pod ciśnieniem.

Do odprowadzania spalin z kotłów kondensacyjnych można stosować różne niewrażliwe na wilgoć kominy odpowiednie do pracy w nadciśnieniu, nawet takie z tworzyw sztucznych (na przykład PPH, Pps, PVDF), ale szczególnie popularne są systemy powietrzno-spalinowe, wykonane ze współosiowych rur stalowych.

Przeczytaj też:

Komin systemowy ceramiczny: prosty i tani sposób na odprowadzenie spalin z kotłów

Spaliny są tłoczone rurą wewnętrzną, a w przestrzeni między nią a rurą zewnętrzną do komory paleniska jest zasysane świeże powietrze do spalania. Podczas przepływu wokół rozgrzanego przewodu spalinowego powietrze ogrzewa się, co wpływa korzystnie na sprawność kotła.

Wybierz do odprowadzania spalin z kotła gazowego przewody powietrzno-spalinowe:

  • Jeśli kocioł jest kondensacyjny lub turbo (niekondensacyjny, ale z zamkniętą komorą spalania).
  • Gdy chcesz i możesz odprowadzać spaliny przez ścianę zewnętrzną.
komin
Autor: Marcin Czechowicz Gdy kocioł ma moc nie większą niż 21 kW przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić poziomo przez ścianę

Przewody powietrzno-spalinowe: odprowadzania spalin przez dach lub przez ścianę

Typowe stalowe przewody powietrzno-spalinowe do kotłów małej mocy mają średnice 60/100 mm lub 80/125 mm (rura spalinowa/rura zewnętrzna).

Przewód powietrzno spalinowy może mieć dowolny przebieg (może biec poziomo, ukośnie, skręcać). Jego zewnętrzna powierzchnia, na odcinku wewnątrz domu, powinna być ocieplona, aby z zimnego zasysanego z zewnątrz powietrza nie wykraplała się para wodna.

Gdy kocioł ma moc nieprzekraczającą 21 kW, przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę, ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie kondensatu do kanalizacji.

Jego wylot musi się znajdować co najmniej 0,5 m od ściany i nad poziomem terenu (pozostałe wytyczne dotyczące między innymi odległości od okien i innych przegród można znaleźć w Warunkach technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie). Powinien być na tyle długi, aby ciepłe spaliny z kotła nie wypływały bezpośrednio na ścianę domu, lecz w pewnej odległości od niej, aby na elewacji, zwłaszcza zimą, nie robiły się nieestetyczne, niszczące ją zacieki.

Nasi Partnerzy polecają