Jaki czujnik gazu do domu? Gdzie powinien być zamontowany czujnik gazu?

2024-12-30 11:30

Czujnik gazu zainstalowany w domu ma kontrolować i sygnalizować niebezpieczne stężenie w powietrzu gazów wybuchowych. Nie tylko gazu ziemnego używanego do ogrzewania czy gotowania, ale też propanu-butanu oraz trującego tlenku węgla. Jaki czujnik zainstalowań przy instalacji gazowej?

czujki gazu
Autor: Michał Przeździk-Buczkowski W pomieszczeniu z gazowym podgrzewaczem wody z otwartym paleniskiem czujnik tlenku węgla jest niezbędny

Spis treści

  1. Jak działa czujnik gazu?
  2. Gdzie powinien być zamontowany czujnik gazu?
  3. Wybuch gazu

Dla pewności w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko pojawienia się gazu, warto zainstalować detektory gazu (odpowiednie do rodzaju gazu), które będą informowały sygnałami świetlnymi i/lub dźwiękowymi o wystąpieniu jego nadmiernego stężenia.

Jak działa czujnik gazu?

Czujniki gazu instaluje się w wybranych pomieszczeniach, zagrożonych emisją gazów, gdzie mierzą one stężenie gazów w powietrzu i w razie wykrycia przekroczenia ich bezpiecznego stężenia włączają optyczną i akustyczną sygnalizację alarmową.

W czujnikach gazów wybuchowych alarm uruchamia się przy dolnej granicy prawdopodobieństwa wybuchu, w detektorach tlenku węgla - w momencie przekroczenia dolnej wartości granicznej jego stężenia w powietrzu. Powiadamianie optyczne odbywa się za pomocą diody świecącej pulsacyjnym czerwonym światłem, dźwiękowe – sygnałem o głośności około 85 dB.

Detektory gazu autonomiczne mają własne czujnik i sygnalizator umożliwiające im samodzielne informowanie o zagrożeniu. Detektory gazu będące elementem systemów alarmowych przesyłają sygnał do centrali systemu. Wówczas do wszczęcia alarmu są wykorzystywane sygnalizatory optyczno-akustyczne wchodzące w skład systemu alarmowego.
 Jeżeli centrala jest wyposażona w moduł GSM, informacja o zagrożeniu może dotrzeć do osób zainteresowanych także za pośrednictwem telefonu komórkowego.


Detektor gazu może współpracować z elektrozaworem zamontowanym na instalacji gazowej, który automatycznie wyłączy dopływ gazu do instalacji na sygnał z detektora oraz z wentylatorem, który włączy się w momencie wykrycia przekroczenia dopuszczalnego stężenia gazu w pomieszczeniu i pomoże pozbyć się z niego zanieczyszczonego powietrza.

Czujniki dymu i czadu

Gdzie powinien być zamontowany czujnik gazu?

Detektory gazów powinno się instalować w kuchniach i łazienkach w pobliżu kuchenek i gazowych podgrzewaczy wody oraz w kotłowniach lub pomieszczeniach technicznych, w których pracują kotły albo podgrzewacze z otwartą komorą spalania. Czujniki czadu przydadzą się także w pokoju dziennym oraz sypialni, jeśli znajduje się w nich kominek.

Montaż czujników gazu nie jest skomplikowany i można go wykonać samodzielnie. Detektor gazu ziemnego należy umieścić:

  • na ścianie na wysokości mniej więcej 2 m nad podłogą (15-30 cm od sufitu) – ponieważ gaz jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia;
  • powyżej górnej krawędzi okien lub drzwi;
  • z dala od otworów wentylacyjnych;
  • nie dalej niż 8 m od potencjalnego źródła emisji gazu (kotła, podgrzewacza, kuchenki).

a detektor gazu płynnego (LPG):

  • 15-30 cm nad powierzchnią podłogi, ponieważ gaz jest cięższy od powietrza i gromadzi się u dołu pomieszczenia;
  • jak najbliżej (nie dalej niż 3 m) potencjalnego źródła wycieku gazu.

Na drodze między urządzeniem gazowym a czujnikiem, czyli w przypadku gazu ziemnego – na suficie, a gdy korzysta się z płynnego – na podłodze, nie może być przegród sięgających odpowiednio poniżej albo powyżej poziomu wlotu czujnika (belek, kasetonów, progów lub stopni). Prawidłowe umieszczenie czujnika ma decydujący wpływ na jego odpowiednio szybką reakcję na zaistniałe zagrożenie.

Czujnik gazu może być zasilany z baterii, sieci 230 V albo 12 V, a w razie awarii – z akumulatora. Są też takie detektory gazu, które można podłączyć do systemu alarmowego albo systemu inteligentnego budynku, jeśli ten jest w nie wyposażony. Wtedy oprócz sygnalizacji zagrożenia będą możliwe inne działania, na przykład automatyczne odcięcie dopływu gazu albo przestawienie na wyższy bieg wentylacji mechanicznej w celu szybkiego przewietrzenia.

czujki gazu
Autor: Mariusz Bykowski Autonomiczny czujnik ma diodę mrugającą w razie zagrożenia i własną sygnalizację dźwiękową
warto wiedzieć

Wybuch gazu

Gaz ziemny w 90% objętościowo składa się z metanu. Jest o blisko połowę lżejszy od powietrza, nietoksyczny i bezwonny, ale gdy jego zawartość w powietrzu wynosi od 5 do 15%, powstaje mieszanina wybuchowa. Do inicjacji wybuchu potrzebna jest iskra, płomień lub wysoka temperatura. Ze względów bezpieczeństwa musi być sztucznie nawaniany. Specyficzny zapach jest wyczuwalny w razie wystąpienia nieszczelności instalacji gazowej.

Gaz płynny, czyli propan, butan albo ich mieszanina, jest mniej więcej dwukrotnie cięższy od powietrza, niewidoczny i bezwonny. Jego typowy zapach pochodzi od dodatku chemicznego. W temperaturze pokojowej i przy normalnym ciśnieniu jest gazem, skrapla się, gdy jego ciśnienie wynosi od 2,2 do 4 atm. Jest przechowywany w postaci cieczy w pojemnikach pod ciśnieniem i stosowany głównie do zasilania urządzeń grzewczych (kotłów, promienników, nagrzewnic), domowych kuchenek gazowych oraz silników samochodowych. Do zbiorników jest pompowany przy ciśnieniu około 6 atm. Napełnia się je zwykle do 85% objętości, aby nie doszło do ich rozerwania przez ciecz rozszerzającą się pod wpływem zmian temperatury. Gaz płynny, tak jak ziemny, tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową, gdy jego udział wynosi 2,1-9,5% – w przypadku propanu, i 1,5-13,5% – w przypadku propanu-butanu.

Murowane starcie
Ogrzewanie - Piec czy kominek? MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor: