Inteligentny dom

W kategorii Inteligentny dom poznasz wiele nowoczesnych systemów, które sprawią, że dom będzie wykonywał wiele czynności za mieszkańców. Znajdziesz tu informacje na temat automatycznego sterowania roletami, żaluzjami i oświetleniem.

Inteligentny dom

Opisujemy systemy, które pozwolą na sterowanie oknami, drzwiami i bramami z dowolnego miejsca na świecie, czyli tzw. inteligentny dom - dowiedz się, czy inteligentne systemy mogą być stosowane tylko w nowych, czy też w istniejących budynkach. Jaki jest koszt stworzenia inteligentnego domu?

Co to jest inteligentny dom

Co to znaczy dom inteligentny – kiedy takim się staje? Wtedy, gdy zainstalowane w nim elementy infrastruktury technicznej połączy się w jeden zautomatyzowany system, który będzie można nadzorować i którym da się zarządzać. Dzięki temu inteligentny dom jest bardziej bezpieczny, komfortowy i tańszy w eksploatacji od tradycyjnego. Wśród systemów, w które można wyposażyć dom inteligentny, za najważniejsze uważane są często te odpowiedzialne za bezpieczeństwo domowników - np. instalacja monitoringu wizyjnego, czy system kontroli dostępu z wideodomofonem i zdalnie sterowanymi oknami, furtkami, bramą i zamkami z czujnikiem otwarcia.
Monitoring uzupełniony o inteligentny wideodomofon i system kamer współpracujący z urządzeniami mobilnymi pozwala kontrolować inteligentny dom i jego otoczenie bez względu na to, gdzie znajduje się właściciel. Łączy się za pośrednictwem internetu ze smartfonem. Inteligentny dom jest w stanie podjąć próbę odstraszania włamywaczy. W razie wykrycia próby włamania zostaną włączone oświetlenie i sygnalizacja alarmowa. W inteligentnym domu można też zamontować czujniki wilgoci, zadymienia, dwutlenku węgla, gazu i czadu. Inteligentny dom zadba również o bezpieczeństwo przebywających wewnątrz dzieci. Pozwoli rodzicom sprawdzać widok z kamery znajdującej się w pokoju malucha.

Inteligentny dom

Określenie inteligentny dom zakłada zastosowanie w nim systemów wykazujących cechy sztucznej inteligencji, a więc kojarzenia, podejmowania decyzji, uczenia się czy przewidywania. Współczesne domy coraz częściej są wyposażane w inteligentne systemy automatyki. Systemy automatyki realizują programy ustalone wcześniej przez człowieka, czyli postępują zgodnie z zasadami przewidzianymi przez niego dla określonych sytuacji.

Inteligentny dom i z zewnątrz, i w środku na oko nie różni się od tradycyjnego. Ale sterowanie instalacjami i elementami wyposażenia w inteligentnym domu – już tak. Mieszkańcy nie muszą tym sobie zaprzątać głowy. Inteligentny dom może wykonywać zarówno proste działania będące reakcją na określoną sytuację, np. „zacznij chłodzić, gdy zrobi się ciepło”, albo rozbudowane działania dynamiczne. Projektując inteligentny dom możemy więc mówić o inteligentnych instalacjach, jako fragmentach wykorzystujących już pewne cechy sztucznej inteligencji do sterowania automatyką budynku, określane jako BMS (Building Management System). Idea inteligentnego budynku (IB – Intelligent Building) odnosi się do uczestniczenia budynków w zrównoważonym rozwoju. Coraz częściej projektując inteligentny dom mówi się o konieczności wprowadzania zaawansowanych systemów sterowania w celu jak najefektowniejszego pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej. System inteligentnego domu ma służyć czterem podstawowym celom: poprawianiu ekonomiki użytkowania budynku; zwiększeniu bezpieczeństwa użytkowników; polepszeniu komfortu użytkowników; poprawie oddziaływania budynku na środowisko naturalne (lub niepogarszaniu go).

Inteligentny dom systemy

Można wyróżnić dwa zasadnicze kierunki rozwoju i w konsekwencji dwa podstawowe rozwiązania techniczne. Pierwszy to kierunek komfort + bezpieczeństwo (BA – Building Automation, czyli automatyka budynku), rozwiązanie dążące do zwiększenia komfortu mieszkańców przez wprowadzenie systemów umożliwiających automatyzację pewnych czynności, np. automatyczne gaszenie świateł, zasłanianie żaluzji i bram, sterowanie systemem audio-wideo, w tym domofonem i domowym systemem CCTV (closed-circuit television – telewizją wewnętrzną) oraz alarmem. Elementem inteligentnych systemów są zwykle zintegrowane piloty, ścienne panele prezentacyjne, czy smartfony pozwalające na sterowanie i/lub prezentację w jednym miejscu wszystkich aktualnych stanów domu albo ich zmianę właśnie z jednego punktu centralnego.

Głównym elementem sterującym domu inteligentnego jest zazwyczaj centralka. Łączy wszystkie elementy w sieć, co pozwala kontrolować ich pracę. Centralka komunikuje się z domowym routerem wi-fi. Dzięki temu za pośrednictwem internetu można kontrolować domową automatykę przy użyciu smartfonów. Użytkownik z telefonem w dłoni, korzystając z mobilnej aplikacji, może włączać i wyłączać urządzenia (np. zdalnie uzbrajać i rozbrajać alarm), oglądać obraz z kamer monitoringu, a także sprawdzać stan czujników i gniazd, sterować natężeniem i barwą oświetlania, ogrzewaniem, klimatyzacją itd.

Sterowanie w inteligentnym domu nie musi być wyłącznie zdalne. Można zainstalować w domu przyciski i/lub panele kontrolne, które pozwolą dotykiem, gestem lub poleceniem głosowym szybko włączyć światło, uruchomić klimatyzację, zasunąć rolety albo aktywować jedną ze zdefiniowanych funkcji. Podsumowując mając zainstalowany w inteligentnym domu zintegrowany system automatyki, można zrobić wiele rzeczy z jednego miejsca.

Drugi wyróżniony wariant w domu inteligentnym to zintegrowany system zarządzania budynkiem (BMS), który jest rozwinięciem BA. W zasadzie zawiera wszystkie te elementy, co wariant pierwszy, ale dodatkowo ma również rozbudowane centrum zarządzające, które może służyć do prowadzenia obliczeń optymalizacyjnych między poszczególnymi systemami i dokonywania najwłaściwszych wyborów, często poza świadomością domowników. W tym przypadku nie chodzi jedynie o komfort, tylko o takie sterowanie domowymi mediami (prądem, wodą, gazem), by zużywać ich jak najmniej i wykorzystywać jak najefektywniej. W ten sposób system inteligentnego dom może realnie ograniczać koszty utrzymania budynku. Zwykle polega na działaniach regulacyjnych ograniczających pracę pomp obiegowych, wentylacji czy nawet mocy ogrzewania lub chłodzenia w każdym momencie, kiedy jest to uzasadnione (wyjście z domu, wyjazd, zmiana parametrów pogodowych, dostępność tańszych mediów). Do działań takiego systemu BMS należy również skoordynowana z innymi podsystemami decyzja o zmianie źródła ciepła do centralnego ogrzewania, bieżące zasłanianie żaluzji, tak aby nie dopuścić do nagrzewania pomieszczeń, czy wreszcie wybór sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Bezprzewodowy protokół Z-Wave w domu inteligentnym

Protokoły łączności, takie jak Z-Wave, umożliwiają połączenie wielu komponentów w system domu inteligentnego i zapewniają bezprzewodową komunikację radiową między nimi. Na rynku dostępnych jest wiele produktów z technologią Z-Wave. System jest stosowany przez kilkuset producentów domowych urządzeń elektrycznych z całego świata, m.in. LG, Intel, Panasonic, Samsung, General Electric, Bosch itd., oraz producentów systemów
ogrzewania (Danfoss), oświetlenia (Osram), bram garażowych i okien (Fakro). Nad kompatybilnością urządzeń z kontrolerami czuwa firma Silicon Labs. Wszystkie urządzenia wyposażone w układ Z-Wave mogą być sterowane programowanym pilotem. Taki system w domu inteligentnym jest prosty do zainstalowania i rozbudowy. Nie wymaga stosowania centralek i kabli komunikacyjnych. Nadaje się zarówno do domów dopiero powstających, jak i istniejących.