Jakie urządzenia smart home są najbardziej popularne wśród osób 50+?

2025-01-10 11:53

Osoby 50+ to dojrzała grupa społeczeństwa, która dorastała i rozpoczynała swoje kariery zawodowe na początku rewolucji informatycznej przełomu wieków. Cały czas podążają za nowinkami cyfrowego świata, w odróżnieniu od pokolenia ich rodziców. Nie są im oczywiście obce rozwiązania smart home i chętnie z nich korzystają.

Smart home
Autor: JUNG Wygoda, komfort i bezpieczeństwo decydują o wyborze urządzeń smart przez osoby 50+

Spis treści

  1. Roboty sprzątające
  2. Systemy regulacji parametrów powietrza
  3. Czujniki bezpieczeństwa
  4. Czujniki ruchu
  5. Inteligentne gniazdka i kontakty
  6. Inteligentne urządzenia kuchenne

Większość osób, które przekroczyły 50 lat od lat mieszka w domach i mieszkaniach, do których przenosili się już jakiś czas temu. To w pewnym sensie ogranicza rozwiązania smart home do rozwiązań bezprzewodowych. Są one wygodną alternatywą dla systemów przewodowych, jeśli nie chce się robić generalnego remontu. Spośród wielu rozwiązań inteligentnego domu osoby 50+ wybierają, te które zwiększają komfort, wygodę i bezpieczeństwo użytkowania miejsca zamieszkania.

Roboty sprzątające

Jednym z najpopularniejszych urządzeń stosowanych przez osoby 50+ są roboty sprzątające. Innowacyjna technologia oszczędza czas i siły, uwalnia też myśli w przypadku ustalenia z góry harmonogramu sprzątania. Popularność zawdzięczają niewielkim rozmiarom, a od pewnego czasu także szerszą dostępnością ze względu na dużą liczbę producentów i ceny. Jeśli ktoś nie ma dywanów, to może wybrać urządzenia nie tylko odkurzające, ale wyposażone w funkcję mycia posadzki. Ograniczeniem tańszych modeli jest niewielka pojemność zbiornika, ale przy codziennym odkurzaniu wystarcza on na sprzątnięcie mieszkania lub domu na jednym poziomie. Droższe modele mogą być przez pewien czas bezobsługowe dzięki automatyce oczyszczania zbiornika na nieczystości.

Proces odkurzania lub odkurzania i mycia może przebiegać z kontrolą lub bez stałej kontroli. Jedną z najwygodniejszych funkcji poza zasadniczą jest automatyczny powrót urządzenia do stacji zasilającej, która powinna znajdować się w centralnej części sprzątanych powierzchni.

Dzięki aplikacji w smartfonie można ustawić harmonogram prac, a nawet sposób poruszania się urządzenia po pomieszczeniach. W każdym momencie jest możliwość zmiany programu czy przerwania pracy. W razie problemów urządzenie samo się zatrzymuje i przesyła informację na urządzenie mobilne o rodzaju błędu, który to spowodował. Instalacja robota sprzątającego nie wymaga wiele miejsca i jest łatwa do przeprowadzenia nawet w najmniejszym mieszkaniu.

Murator Remontuje #2: Jak wymienić lampę zewnętrzną na lampę z czujnikiem ruchu
Materiał sponsorowany

Systemy regulacji parametrów powietrza

To kolejne z urządzeń poprawiające komfort użytkowania domów i mieszkań. Mogą być częścią składową systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, ale też działać jako elementy dodatkowe. Najprostszymi z takich urządzeń są inteligentne termostaty nakręcane na głowice termostatyczne grzejników. Dzięki możliwości sterowania za pomocą aplikacji można ustawić harmonogram ich pracy i w dowolnym momencie, gdy zachodzi potrzeba zmieniać go z dowolnego miejsca. Będą utrzymywać w żądanym czasie zadaną temperaturę we wnętrzu.

Bardziej kompleksowe rozwiązania oferują współczesne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Skorzystają z nich osoby, które przeprowadzają modernizację i wymieniają stare urządzenia na nowe. Większość oferowanych obecnie urządzenia i systemy, nawet najprostsze ma już moduły, które pozwalają stosować funkcje inteligentnego domu. Dostosowują parametry swojej pracy do warunków atmosferycznych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń, a także w zależności od obecności człowieka w obsługiwanym pomieszczeniu.

Połączenie bezprzewodowe i aplikacja w telefonie zapewniają możliwość ich zdalnego sterowania i zmiany parametrów pracy w dowolnym momencie. W bardziej zaawansowanych systemach kontroli parametrów powietrza smart home będzie monitorował stan powietrza i w razie potrzeby szybko oczyści go nawet z niepożądanych substancji.

Smart home
Autor: Netatmo Inteligentny termostat

Czujniki bezpieczeństwa

To urządzenia must have we współczesnych domach. Dodatkowo są niezwykle proste w instalacji. Niektóre po prostu przykleja się do ściany lub sufitu dwustronnymi lepcami.

Do tego typu urządzeń należą wszystkie detektory przeciwpożarowe. Najbardziej popularne są czujki dymu, które pozwalają wykryć pożar zanim dojdzie do rozprzestrzenienia ognia. 23 grudnia 2024 r. wszedł w życie obowiązek ich montażu w domach i mieszkaniach.

Na podobnej zasadzie działają czujniki wykrywające inne tego typu zagrożenia, np. tlenek węgla, wyciek gazu lub wody z instalacji. Czujniki takie w wersji smart home, dzięki czemu sygnał o zagrożeniu będzie słyszalny i widzialny na miejscu oraz będzie przekazywany na odległość, np. na smartfon pod nieobecność mieszkańców. Dzięki systemowi inteligentnego domu po wykryciu przez czujnik czynnika zagrożenia następuje przekazanie informacji do połączonych z nim urządzeń, które odetną dopływ np. gazu czy wody w instalacji.

Do tego typu czujników należą też wszelkie czujniki antywłamaniowe. Do najprostszych i chętnie stosowanych należą czujniki otwarcia/zamknięcia drzwi. Maleńkie urządzenia zamontowane na skrzydłach i ościeżnicach działają na zasadzie pętli indukcyjnej. Przerwanie obwodu oznacza włączenie powiadomienia lub alarmu – z przekazaniem informacji o zdarzeniu na odległość, np. na aplikację.

Smart home
Autor: Netatmo Czujnik dymu

Czujniki ruchu

Czujniki ruchu reagują na zmianę częstotliwości wywołanej przez poruszający się obiekt, np. człowieka. Wśród nich są czujniki obecności, które reagują nawet na bardzo niewielkie ruchy, np. stojącego lub siedzącego człowieka. Są częścią innych urządzeń i uaktywniają ich działanie. Popularnie są stosowane w inteligentnym oświetleniu, np. na korytarzach, klatkach schodowych, toaletach, łazienkach. Są także częścią kamer z wideorejestratorami stosowanych w monitoringu lub domofonach. Ten ostatni typ jest szczególnie wygodny, gdyż taki inteligentny domofon czy kamera może przesłać obraz na smartfon, co zapewnia kontakt na odległość.

Inteligentne gniazdka i kontakty

Popularność tych gadżetów wśród 50-latków to wynik nie tylko wygodnictwa, ale też doświadczeń życiowych, do których należy np. nerwowy powrót do domu w celu sprawdzenia czy przed wyjściem zostało wyłączone żelazko. Nie utrudniają życia i korzystania z nich w normalnym trybie, a ułatwiają na odległość nawet jeśli dystans nie jest zbyt wielki, np. z sąsiedniego pomieszczenia lub z wygodnego fotela – nie trzeba wstawać aby wyłączyć światło a także można zmienić jego intensywność lub barwę. Zawsze też na smartfonie można sprawdzić czy dany punkt podłączony do instalacji jest aktywny czy nie i w razie czego wyłączyć.

Smart home
Autor: Fibaro Inteligentny włącznik światła
Murator Google News
Autor:

Inteligentne urządzenia kuchenne

Wśród tych najpopularniejszych są oczywiście inteligentne roboty kuchenne, dzięki którym przygotuje się potrawę szybko, sprawnie i dokładnie według przepisu. Pozwalają przyrządzać wyszukane menu nawet przez osoby, które nie mają pojęcia o pracach kuchennych.

Na czele listy popularności jest także inteligentna lodówka. Lodówki i zamrażalki tego typu optymalizują swoje parametry pracy w zależności od ilości i rodzaju przechowywanej w nich żywności. Dzięki temu są energooszczędne i nie chłodzą z pełną mocą całej objętości. Są podzielone na strefy, pomiędzy którymi mogą występować różnice temperatur. Dzięki wbudowanym czujnikom można też dowolnie zwiększać lub zmniejszać intensywność pracy każdej ze stref. Kamery wewnątrz i ekran dotykowy na drzwiach pozwalają na zajrzenie do środka bez potrzeby otwierania drzwi. Na ekranie wyświetla się także komunikat, których produktów zaczyna brakować lub już nie ma i trzeba je dokupić. W większości lodówek smart można też otrzymać podpowiedź (na ekranie) co można przygotować na obiad z produktów dostępnych na półkach i schowkach. Urządzenie także przygotuje listę zakupów w oparciu o wykorzystanie produktów w ostatnim czasie.

Wśród smart urządzeń popularne są też piekarniki, płyty kuchenne oraz okapy. Pierwsze dwa pozwalają na zdalne włączenie i monitorowanie procesu obróbki termicznej przygotowanych potraw, które są umieszczone w piekarniku i polu grzewczym. To ułatwia przygotowanie posiłku po powrocie z pracy. Okap w trakcie przygotowywania samoczynnie się włączy oczyści powietrze znad kuchni i wyłączy się kiedy trzeba, przekazując informację na aplikację smartfona.

Murowane starcie
Ogrzewanie – podłogowe czy grzejniki? MUROWANE STARCIE

Nowoczesny dom w szarościach, drewnie i bieli. Zdjęcia

Nasi Partnerzy polecają