System smart wokół domu. W co wyposażyć ogród, żeby był smart?

2024-10-11 12:49

System smart wokół domu i smart ogród to większe bezpieczeństwo, jak też mniejsze koszty użytkowania ogrodu. Podlewanie czy koszenie dzieją się same – i to dokładnie wtedy, gdy rośliny tego potrzebują. Poza tym pod naszą nieobecność można zdalnie otworzyć niespodziewanym gościom bramę, zobaczyć, co się dzieje w ogrodzie, albo porozmawiać z kurierem stojącym przed wejściem.

Smart ogród
Autor: Marcin Czechowicz, projekt domu: 81.WAW.PL, ogrodu: Zieleń Bez Granic Włączenie wielu urządzeń domowych w jeden, inteligentny system zarządzania jest korzystne. System nowoczesnego monitoringu na bieżąco informuje o awariach i podejrzanych sytuacjach na terenie posesji, a także umożliwia dostęp do podglądu z kamer na żywo. Wydatki na oświetlenie i nawadnianie ogrodu są mniejsze, bo instalacje uruchamiane są tylko wtedy, gdy potrzeba

Spis treści

  1. Domowy system smart - od czego zacząć?
  2. Smart ogród, czyli inteligentne podlewanie
  3. Smart koszenie
  4. Monitoring na zewnątrz
  5. Oświetlenie - czujniki zmierzchu i ruchu
  6. Co jeszcze do smart home na zewnątrz?
  7. Urządzenia smart do kupienia na początek

Rewolucyjność inteligentnego zarządzania polega na tym, że wiele urządzeń zainstalowanych zarówno w domu, jak i w ogrodzie łączy się w jeden system. Dzięki temu każde z nich – osobno albo wszystkie razem, albo w określonej kolejności – uruchamiane są w sposób automatyczny.

Urządzenia podłączone do systemu inteligentnego zarządzania są sterowane zdalnie według wcześniej ustalonego harmonogramu, choć ich praca może być modyfikowana – na przykład na skutek zmieniających się warunków otoczenia. Jest to możliwe dzięki nieprzerwanym analizom informacji docierających do centrali z podsystemów (wnętrza domu, ogrodu czy serwera meteorologicznego). Oczywiście w razie potrzeby można w każdej chwili przerwać proces i pokierować urządzeniami ręcznie.

Systemem inteligentnego sterowania najwygodniej jest zarządzać poprzez aplikację – w telefonie, tablecie, smartwatchu czy na komputerze. Większość systemów współpracuje też z popularnymi asystentami głosowymi.

Domowy system smart - od czego zacząć?

Rozwiązaniem dającym największe możliwości jest zaprojektowanie od razu całego systemu inteligentnego zarządzania instalacjami, zarówno tymi w domu, jak i tymi wokół niego. Tylko wtedy w pełni będzie można zintegrować wszystkie urządzenia. Dzięki temu aktywności zarejestrowane wewnątrz budynku będą miały wpływ na to, co stanie się w ogrodzie. Na przykład – otwarcie drzwi tarasowych spowoduje włączenie oświetlenia tarasu i unieruchomienie zraszaczy w sekcji z nim sąsiadującej.

Projektowanie i montaż systemu inteligentnego zarządzania najlepiej jest powierzyć autoryzowanemu instalatorowi, który później będzie opiekował się tym systemem i pomagał w jego ewentualnej modyfikacji. Mniej skomplikowane, pojedyncze rozwiązania można instalować samodzielnie, ponieważ producenci urządzeń inteligentnych starają się upraszczać ich obsługę oraz montaż.

Instalację inteligentnego zarządzania zakłada się zarówno na etapie budowy domu, jak i w domach już istniejących (wiele urządzeń działa bezprzewodowo).

Na czym polega inteligentne zarządzanie?

Sercem całego systemu jest centralka sterująca (zwana często hubem). To do niej trafiają zbierane przez czujniki (sensory) informacje o warunkach panujących w ogrodzie (wilgotności gleby, temperaturze, sile wiatru czy nasłonecznienia).

Po przeanalizowaniu danych centralka wydaje odpowiednie polecenia wyzwalaczom umieszczonym w różnych miejscach instalacji (zamyka lub otwiera zawór wody, steruje roletami, oświetleniem). Łączy się z nimi albo przez kabel, albo bezprzewodowo.

Sieć urządzeń systemu można rozbudowywać prawie w nieskończoność, pod warunkiem że nowe urządzenia pracują w tej samej technologii komunikacji, co pozostałe. Systemy inteligentnego zarządzania mogą być zamknięte (centralka i inne urządzenia produkowane są przez jednego producenta) albo otwarte (pozwalające na montaż współpracujących ze sobą urządzeń pochodzących od różnych producentów).

Smart ogród, czyli inteligentne podlewanie

Praca inteligentnego systemu nawadniania jest oparta między innymi na danych dostarczanych z rozmieszczonych w ogrodzie czujników wilgotności gleby, które mierzą również temperaturę oraz natężenie światła. Dzięki nim system sterujący podlewaniem na bieżąco modyfikuje zaplanowany wcześniej harmonogram pracy i odpowiednio do zapotrzebowania roślin oraz rodzaju gleby kontroluje pracę zraszaczy. W ten sposób system nawadnia poszczególne miejsca tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Smart koszenie

To jedna z ważniejszych prac pielęgnacyjnych, którą warto oddać automatom. Trawnik będzie zawsze wyglądał dobrze, a do tego mniej wydamy na nawożenie, podlewanie i utylizację biomasy pochodzącej z pokosu.

Roboty koszące nadają się do trawnika każdej wielkości. Specjalna konstrukcja oraz coraz lepsze algorytmy trybu koszenia umożliwiają efektywne cięcie murawy nie tylko na zboczach, ale również na wąskich paskach.

Do działania potrzebują wyznaczenia granic obszaru pracy, podłączenia stacji dokującej oraz konfiguracji harmonogramu i wysokości koszenia. Raz zaprogramowane urządzenie nie potrzebuje uwagi, kosi samodzielnie, samo rozpoczyna pracę i samo wraca do bazy, by naładować akumulator. Powierzchnię koszenia zawsze można zmienić, przenosząc jej granicę lub modyfikując ich kształt.

Wszystkie strefy trawnika, niezależnie od jego wielkości i kształtu, są ścinane regularnie i dokładnie, bez pozostawiania stref nieskoszonych i bez nadmiernego koszenia w wyniku przejazdów po kilka razy przez ten sam obszar.

Zaawansowane roboty koszące (wyposażone w kamerę lub inne sensory) bezustannie skanują teren pracy, analizują i interpretują pozyskane informacje i na ich podstawie samodzielnie podejmują decyzję o tym, gdzie i kiedy kosić.

Decyzję o zakupie robota koszącego można podjąć w dowolnym momencie, ale sytuacją idealną jest określenie jego obszaru pracy już na etapie planowania ogrodu. Wówczas można wraz z projektantem oraz z przedstawicielem dealera dostosować aranżację ogrodu do wymogów tego urządzenia, by zapewnić mu łatwy dostęp do każdego centymetra trawnika.

Murator Google News
Autor:

Monitoring na zewnątrz

Z monitoringiem i alarmem można zintegrować w jednym systemie oświetlenie ogrodu oraz jego nawadnianie. Wtedy na przykład ustawione w odpowiednich miejscach czujniki ruchu ochronią rośliny przed zniszczeniem przez zwierzęta, ponieważ system może je odstraszyć uruchomieniem zraszaczy lub odtworzeniem nagrania (na przykład szczekającego psa).

Nowoczesne czujniki i kamery są wielozadaniowe – reagują na temperaturę, natężenie światła, ruch. Nie zawsze wymagają podłączenia do prądu, a transmisja danych może się odbywać również bezprzewodowo. Bardzo przydatna jest możliwość podglądu na żywo obrazu z kamer czy wideodzwonka.

Oświetlenie - czujniki zmierzchu i ruchu

Dzięki czujnikom zmierzchu – odpowiednio rozmieszczonym i powiązanym z instalacją oświetleniową – system włączy i wyłączy światło w odpowiednim momencie oraz dostosuje jego natężenie do pory dnia.

Może też inicjować proces śledzenia ruchu i włączać tylko te lampy, obok których ktoś przechodzi. A zmieniając barwę światła w ledach RGB, stworzy odpowiedni do chwili nastrój.

Co jeszcze do smart home na zewnątrz?

Pod system inteligentnego sterowania można podłączyć również inne instalacje. Ogrzewanie nawierzchni (podjazdu i schodów) czy osłony okien (rolety, markizy). Sterowanie temperaturą wody i oświetleniem w basenie oraz kontrola stanu czystości wody też mogą się odbywać zdalnie. W zbiornikach na deszczówkę oraz na nieczystości warto zainstalować czujniki kontrolujące poziom wypełnienia.

Urządzenia smart do kupienia na początek

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.