Efektywność energetyczna a inteligentny dom. Ile można zaoszczędzić? Jak zaoszczędzić na rachunkach dzięki inteligentnym urządzeniom domowym?

2024-12-16 9:58

Rozwiązania smart home pozwalają zautomatyzować zarządzanie budynkiem, co jego mieszkańcom daje nie tylko komfort i więcej czasu dla siebie, lecz także oszczędności na rachunkach. Jakie procesy w inteligentnym domu przynoszą oszczędności? Które rachunki obniża inteligentne zarządzanie budynkiem?

Smart Home
Autor: Pixabay Wyposażenie domu w rozwiązania z kategorii smart home podnosi koszt jego budowy, lecz pozwala zmniejszyć późniejsze koszty eksploatacji

Spis treści

  1. Smart Home kosztuje sporo, ale to się opłaca
  2. Mniejsze koszty ogrzewania dzięki inteligentnemu zarządzaniu
  3. Inteligentne chłodzenie domu 
  4. Lampy święcą wtedy, gdy to konieczne - automatyzacja oświetlenia
  5. Zarządzanie energią w inteligentnym domu
Murator Remontuje #2: Drewniana choinka DIY
Materiał sponsorowany

Smart Home kosztuje sporo, ale to się opłaca

Wyposażenie domu w rozwiązania z kategorii smart home podnosi koszt jego budowy, lecz pozwala zmniejszyć późniejsze koszty eksploatacji. Zbudowanie inteligentnego domu zapewni jego mieszkańcom komfort, ponieważ wszelkie procesy zarządzania są dostosowane do naszych potrzeb - inteligentny dom jest szyty na naszą miarę. Dodatkową zaletą jest to, że nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu albo regulacji różnych urządzeń i elektrycznego wyposażenia domu. Dzięki temu mamy więcej czasu, który możemy wykorzystać zgodnie z własnymi potrzebami.

Czytaj też:

Mniejsze koszty ogrzewania dzięki inteligentnemu zarządzaniu

Jednym z największych wydatków na utrzymanie domu są koszty ogrzewania. Kontrola systemu ogrzewania budynku przynosi więc największe oszczędności. Jest to tym bardziej istotne w czasach, gdy koszty prądu i paliw grzewczych stale rosną. W inteligentnym budynku praca systemu ogrzewania jest dostosowana do temperatury panującej na zewnątrz oraz zadanych temperatur we wnętrzach. Nie musimy wietrzyć pomieszczeń, bo w nocy mróz zelżał i jest w nich za gorąco. Urządzenia grzewcze będą uruchamiane tylko na taki czas, żeby zapewnić zaprogramowane minima. Włączenie w system ogrzewania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwoli jeszcze zmniejszyć ilość ciepła potrzebną do zapewnienia komfortu. Jeśli dodamy do tego automatyczną regulację rolet, to ogrzewanie się wyłączy, gdy słońce będzie pasywnie ogrzewać wnętrza.

Inteligentne chłodzenie domu 

Wraz ze zmianami klimatu coraz popularniejsze stają się urządzenia klimatyzacyjne. One także pobierają dużo energii, więc warto ich działanie zautomatyzować na zasadzie podobnej do rozwiązań grzewczych.

Sprawdź także:

Lampy święcą wtedy, gdy to konieczne - automatyzacja oświetlenia

Pierwszym krokiem jest zastosowanie energooszczędnych żarówek ledowych, ale jeszcze więcej oszczędzimy, jeśli włączanie i wyłączanie światła będzie następować automatycznie na sygnał z czujnika ruchu. Gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu, lampy zostaną wyłączone. Oświetlenie pewnych części domu lub jego otoczenia może działać także zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem. Oszczędności przyniesie również zastosowanie automatycznej regulacji natężenia światła tam, gdzie nie jest potrzebna duża jasność.

Zarządzanie energią w inteligentnym domu

W inteligentnym domu wiemy, jaki jest pobór prądu przez poszczególne urządzenia. Możemy więc tak z nich korzystać, żeby te najbardziej prądożerne działały jak najkrócej. W wielu domach jest instalacja fotowoltaiczna. Dobrze jest więc tak zaprogramować działanie urządzeń domowych, np. pralki lub zmywarki, żeby włączały się, gdy mamy własny prąd. Wiele urządzeń pobiera prąd w trybie czuwania. Można zaplanować ich wyłączanie w określonych porach. Sygnałem do tego może być też informacja, że nikogo nie ma w domu.

Polecamy:

Murowane starcie
Dom - budować czy kupić gotowy. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają