Inteligentna kuchnia. Jak smart urządzenia rewolucjonizują gotowanie i przechowywanie jedzenia

2024-12-18 12:55

Technologia smart już na dobre zagościła do kuchni. Nie dziwią ekrany i kamery w wielu urządzeniach kuchennego AGD. Dzisiaj lodówka sama poinformuje za pośrednictwem smartfona czego brakuje na półkach a czasami sama zrobi też zakupy w sklepie on-line.

Lodówka smart
Autor: SAMSUNG Lodówka smart - ekran na drzwiach to charakterystyczny element

Spis treści

  1. Urządzenia w kuchni smart
  2. Zalety urządzeń smart w kuchni
  3. Inteligentne lodówki
  4. Inteligentne piekarniki
  5. Inteligentne płyty kuchenne
  6. Inne urządzenia smart w kuchni

Urządzenia w kuchni smart

Do najważniejszych elementów każdego urządzenia smart jest moduł sieciowy pozwalający na połączenie z domową siecią internetową za pomocą kabla lub wi-fi. To umożliwia sterowanie ich pracą nawet na odległość. Są także wyposażone w ekrany dotykowe, głośniki a nawet mikrofony, aby można było sterować nimi wydając polecenia głosowe. Zwykły piekarnik, lodówka stają się dzięki funkcjom smart urządzeniami multimedialnymi. Poza normalnymi funkcjami mogą służyć do oglądania filmów, słuchania muzyki lub audiobooków. Urządzenia kuchenne dzięki łączności wi-fi i zastosowaniu aplikacji mogą być ze sobą w kontakcie. Na przykład inteligentne piekarnik i kuchenka, lodówka oraz telewizor wspólnie przygotują i zaprezentują potrawy i sposób ich przyrządzania dla każdego członka rodziny z aktualnie dostępnych produktów w lodówce i zamrażarce.

Największe możliwości i największe korzyści z posiadania zaawansowanych funkcji smart spośród urządzeń inteligentnych w kuchni mają lodówki, najczęściej występujące jako chłodziarko-zamrażarki.

Pogad@ne. Zbudowane | Extra Inteligentny dom - prościej się nie da!
Materiał sponsorowany

Zalety urządzeń smart w kuchni

  • Wygoda ze względu na możliwość sterowania pracą urządzeń według odpowiednich programów z dowolnego miejsca, m.in. za pomocą smartfona lub tabletu.
  • Oszczędność czasu i energii, gdyż urządzenia wykonują automatycznie wiele czynności i optymalnie wykorzystują energię.
  • Bezpieczeństwo ze względu na możliwość zdalnego monitoringu, powiadomienia o awariach i wdrażania odpowiednich procedur naprawczych lub wstrzymujących pracę.

Inteligentne lodówki

Nie są małe i tanie, ale zwracają z nawiązką i zabrane w kuchni miejsce i pieniądze w portfelu. Przypominają najczęściej wielkie szafy dwudrzwiowe, a w drzwiach mają zamontowane dodatkowe urządzenia, np. kostkarka, ekran dotykowy itp.

Lodówki i zamrażalki tego typu optymalizują swoje parametry pracy w zależności od ilości i rodzaju przechowywanej w nich żywności. Dzięki temu są energooszczędne i nie chłodzą z pełną mocą całej objętości. Są podzielone na strefy, pomiędzy którymi mogą występować różnice temperatur. Każda ze stref ma oddzielne sterowania temperaturą. Wszystko za sprawą czujników, dzięki którym lodówka otrzymuje informacje czy w danej strefie są produkty i w jakiej ilości. Może sama programowo wybrać temperaturę pracy dla wybranej strefy i grupy produktów ale można także ustawić żądaną niższą lub wyższą temperaturę, np. zwiększyć chłodzenie w strefie napojów. Urządzenia z kostkarkami i podłączeniem do sieci wody zimnej nie trzeba już kontrolować poziomu wody w zasobniku.

Ekran dotykowy na drzwiach i umieszczona wewnątrz kamera lub kamery pozwalają na zajrzenie do środka bez potrzeby otwierania drzwi. Na ekranie wyświetla się także komunikat, których produktów zaczyna brakować lub już nie ma i trzeba je dokupić. W modelach bardziej zaawansowanych technologicznie informację czy jakiś produkt jest w lodówce lub uzyskamy po prostu zadając pytanie i otrzymamy odpowiedź. W większości lodówek smart można też otrzymać podpowiedź (na ekranie) co można przygotować na obiad z produktów dostępnych na półkach i schowkach. Urządzenie także przygotuje listę zakupów w oparciu o wykorzystanie produktów w ostatnim czasie. Na tej podstawie może również złożyć zamówienie i dokonać zakupów w sklepie on-line.

Inteligentne piekarniki

Niestety, jeszcze nie upieką i nie ugotują same potraw, ale pomogą w ich oszczędnym przygotowaniu. Przede wszystkim można nimi zdalnie zarządzać a także monitorować przebieg pieczenia i gotowania. Nie trzeba stać przy kuchni – można zająć się innymi sprawami w domu.

Do najprostszych czynności, jakie zyskujemy dzięki zdalnemu zarządzaniu to możliwość włączenia i ustawienia odpowiednich parametrów pracy. Można na przykład włączyć piekarnik i ustawić żądaną temperaturę np. wracając z pracy do domu, aby nie czekać tylko od razu włożyć przygotowane do pieczenia potrawy do rozgrzanego piekarnika. Równie dobrze potrawa może być już gotowa i znajduje się w piekarniku, ale wymaga podgrzania, co także można wykonać na odległość, a po przyjściu do domu od razu przystąpić do konsumpcji.

Kamery i czujniki temperatury w piekarniku wraz z odpowiednim programem rozpoznawania potraw i ich składu, np. warzywa, mięso, ryby, ciasto same dobiorą warunki pieczenia, dzięki którym potrawy nie będą „przeciągnięte”, niedopieczone, przypalone lub zbyt suche. Dzięki kamerze można też w każdym momencie mieć podgląd zawartości piekarnika na ekranie smartfona, monitora, np. w samochodzie lub… drzwiach lodówki, pod warunkiem, że wszystkie te urządzenia łączy sieć i aplikacja. W razie potrzeby możemy ręcznie zmienić parametry także na odległość. Po pieczeniu i wyjęciu potrawy piekarnik może przejść w razie stwierdzenia zabrudzeń do fazy samooczyszczania – po pirolizie wystarczy usunąć popiół a po użyciu pary wodnej wytrzeć wnętrze ściereczką.

Murator Google News
Autor:

Inteligentne płyty kuchenne

Płyty indukcyjne mają aktywne pola grzewcze dopasowujące się powierzchnią do płaszczyzny zajmowanej przez garnki, rondle i patelnie. Podobnie jak w przypadku piekarnika można z aplikacji na odległość włączyć pytę i podgrzać znajdującą się na polu grzewczym potrawę. Temperaturę podgrzewania i czas możemy ustalić na podstawie jej składu. Po zakończeniu procesu otrzymamy odpowiedź, że proces został zakończony. Innym sposobem wykorzystania funkcji smart jest zagotowanie wody lub podgrzanie tłuszczu w ustawionych na płycie naczyniach w czasie, kiedy właśnie dochodzimy lub dojeżdżamy do domu. To przyspieszy przygotowanie posiłku. Po zagotowaniu produktów mogą wysłać informację na smartfon o zakończeniu gotowania czy duszenia potrawy, np. kiedy w międzyczasie poszliśmy do ogrodu lub garażu.

Inne urządzenia smart w kuchni

Bardzo pomocnym urządzeniem w kuchni jest okap kuchenny o dużej wydajności. W wersji smart będzie miał automatykę pracy dostosowaną do intensywności gotowania i smażenia. Będzie się włączał i wyłączał samoczynnie bez naszej ingerencji. W razie potrzeby zapewnia też sterowanie ręczne. W niektórych modelach będzie analizował skład powietrza i w razie potrzeby włączał odpowiedni system filtracji z neutralizatorem zapachów i szkodliwych substancji. Wszystkie jego funkcje są również dostępne za pośrednictwem aplikacji w telefonie.

Inteligentne zmywarki podobnie jak inne urządzenia smart można włączać i wyłączać zdalnie. Przekażą informację o zapełnieniu się półek oraz potrzebie uzupełnienia środków myjących i pomocniczych w zasobnikach. Same dobiorą program pracy do stopnia zabrudzeń naczyń.

Inteligentne oświetlenie w kuchni dopasuje jego jasność w zależności od pory dnia i doświetlenia. Dodatkowo zwiększy dawkę światła np. nad ladą, gdzie przygotowujemy posiłki, w momencie kiedy przy niej staniemy.

Funkcje smart znacznie ułatwiają i przyspieszają prace w kuchni i sprawiają, że są one po prostu przyjemniejsze.

Murowane starcie
Ścieki - szambo czy oczyszczalnik. MUROWANE STARCIE

Bezpieczny dom

Nasi Partnerzy polecają