Fotowoltaika dofinansowanie: jak uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne

2020-12-07 18:07 Agnieszka Witulska
Fotowoltaika - dofinansowanie
Autor: Andrzej Papliński Zakup paneli fotowoltaicznych można częściowo sfinansować dotacją

Jak zdobyć dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jak złożyć wniosek o dotację rządową lub samorządową na fotowoltaikę?

Do 18 grudnia 2020 r. trwa drugi nabór do programu „Mój prąd” zarządzanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby, które po 23 lipca 2019 r. kupiły i zamontowały mikroinstalację o mocy elektrycznej od 2 do 10 kW, mogą wystąpić o dotację pokrywającą 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tys. zł. Dofinansowaniu nie podlega jednak zwiększenie mocy istniejącej już wcześniej instalacji fotowoltaicznej.

Dofinansowanie na fotowoltaikę w ramach programu „Mój prąd” przysługuje osobom fizycznym, które mają zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym. Nie ma znaczenia, gdzie została zamontowana ich instalacja (na budynku mieszkalnym, gospodarczym, gruncie). Ważne jest, aby była podłączona przez operatora sieci dystrybucyjnej do licznika dwukierunkowego, a energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej służyła celom mieszkaniowym. O dotację do fotowoltaiki nie można się ubiegać, jeśli budynek jest jeszcze w budowie i ma przyłącze tymczasowe na okres wykonywania robót. Jeżeli natomiast zostało wykonane przyłącze docelowe i podpisano umowę kompleksową, to dofinansowanie fotowoltaiki jest dopuszczalne.

Przeczytaj też:

Do czego wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej? >>>

Wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę składa się w formie elektronicznej, do czego potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód. Wniosek może też złożyć firma, która dokonała montażu systemu fotowoltaicznego, pod warunkiem, że zawarła odpowiednie porozumienie z NFOŚiGW. Wykaz takich firm jest na stronie mojprad.gov.pl.

Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika: dotacja od gminy

O program dofinansowania montażu odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych warto zapytać w miejscowym urzędzie gminy lub miasta. Na przykład w Gdyni w 2020 r. możliwy był zwrot 25% kosztu zainstalowanych nie dawniej niż 5 lat wcześniej paneli fotowoltaicznych, przy czym było to maksymalnie 2,5 tys. zł. Natomiast w Warszawie w okresie od 1 września 2020 r. do 31 marca 2021 r. przyjmowane były wnioski o dotację w wysokość 1500 zł/kW (nie więcej niż 15 tys. zł), która obejmowała inwestycje w fotowoltaikę planowane na 2021 r. 

Warto wiedzieć, że zarówno dotacje otrzymane z budżetu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jak i te ze środków NFOŚiGW lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska są zwolnione z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 129 i 129a Ustawy o PIT).

Ulga podatkowa na panele fotowoltaiczne

W ramach ulgi termomodernizacyjnej – uregulowanej w art. 26h Ustawy o PIT - można odliczyć od dochodu do 53 tys. zł. W kwocie tej mogą się znaleźć m.in. wydatki poniesione na kupno ogniwa fotowoltaicznego wraz z osprzętem oraz na usługę montażu instalacji fotowoltaicznej (inne wydatki to ocieplenie domu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja systemu ogrzewania itp.). Takie odliczenie pozwala pomniejszyć podatek roczny maksymalnie o 16 960 zł (gdy cały wydatek mieści się w dochodzie objętym 32-procentową stawką podatku).

Każdemu z małżonków przysługuje odrębne odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł. Łącznie mogą więc odliczyć od dochodu 106 tys. zł, a podatek pomniejszyć nawet o 33 920 zł.

Limit odliczenia dotyczy wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach jednorodzinnych, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem (bez względu na wielkość udziału). Limit ulgi nie jest więc związany z jedną inwestycją (tak zwanym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym), lecz został określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby termomodernizacji prowadzonych przez niego w jednym lub kilku domach. Ważne, żeby były to domy jednorodzinne, czyli takie, w których wydzielono maksymalnie dwa mieszkania albo jedno mieszkanie i jeden lokal użytkowy o powierzchni nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku. Ponadto muszą to być domy już oddane do użytku (najpóźniej na dzień dokonania odliczenia). Ulga nie przysługuje, jeśli dom jest dopiero w budowie.

Panele fotowoltaiczne, których zakup można odliczyć od dochodu, nie muszą być zamontowane na budynku jednorodzinnym. Mogą się znaleźć na przykład na garażu lub budynku gospodarczym albo na gruncie obok domu. Ważne, żeby służyły budynkowi mieszkalnemu.

Zobacz galerię: montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Fotowoltaika: czego nie odliczysz

Zasada jest taka, że odliczeniu od dochodu/przychodu podlegają te wydatki, których ciężar ekonomiczny ponosi podatnik. Nie można natomiast odliczyć wydatków, których podatnik nie poniósł, gdyż zostały mu zwrócone albo w jakiejkolwiek formie pomniejszyły już jego zobowiązanie podatkowe.

Jeżeli zakup paneli fotowoltaicznych został sfinansowany pożyczką lub kredytem (nawet udzielonymi na preferencyjnych warunkach), których spłata obciąża podatnika, wówczas taki wydatek podlega odliczeniu. W razie umorzenia części takiego długu, kwoty tego umorzenia nie można odliczyć.

Odliczeniu nie podlegają także wydatki w części, w jakiej zostały:

  • sfinansowane w formie dotacji ze środków NFOŚiGW lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, lub z programów gminnych (jeśli przykładowo dotacja pokryła 30% wydatku, to pozostałe 70% można odliczyć);
  • zaliczone do kosztów uzyskania przychodów;
  • uwzględnione już przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu Ordynacji podatkowej (na przykład w ramach ulgi rehabilitacyjnej lub ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym).
Miesięcznik Murator

Ile można zyskać dzięki fotowoltaice? Przeczytaj więcej w artykule Dofinansowanie fotowoltaiki na stronie miesiecznik.murator.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE